Skip to content

Britská královna Viktorie psala básně a chodila oblékaná jako selka

Přísná je královna Viktorie v tvorbě účesů. „U dvora se můžete objevit jenom se staženými vlasy,“ vzkáže královna Viktorie lady Shaftesburyové. Lady se inspiruje účesem princezny z Walesu, která jednoho dne přijde s vlasy ostříhanými do čela.

Konzervativní Viktorie ale něco takového nepřipouští.

Zahanbit se britská královna Viktorie (1819–1901) nenechá ani v oblasti literatury. Sama píše poezii a publikuje hned dvě její sbírky. V roce 1868 jí vychází „Listy našeho deníku života na Vysočině“. Uplyne šest let, když se roku 1874 dočkají čtenáři pokračování sbírky pod názvem „Další listy z našeho deníku života na Vysočině“. „Je lepší milovat a ztratit, než nikdy nemilovat,“ prohlašuje anglický básník Alfréd Tennyson (1809–1892). Jeho verše si Viktorie oblíbí natolik, že ho v roce 1862 přijme a udělí mu titul dvorního básníka.

Později v roce 1884 Tennysona dokonce jako vůbec prvního básníka v britské historii povýší do šlechtického stavu.

Britská královna Viktorie prý vkusem příliš nevyniká a k stáru se z ní stává úctyhodná matrona.

Má slabost pro Němce V roce 1841 zve Viktorie na svůj dvůr německého malíře Franze Xavera Winterhaltera (1805–1873). Winterhalter se proslaví hlavně svými portréty na francouzském císařském dvoře za vlády Napoleona III.

Prakticky není po celé Evropě panovnický rod, kterému by nezhotovil portrét. Britská královna si ho oblíbí natolik, že jí umělec vytvoří na 120 portrétů rodiny. Nadchne ji i tvorba dalšího Němce Hermana Herzoga (1831–1932).

Obdivuje jeho realistické obrazy dýchající dynamickou atmosférou.

Panovnice se nadchne pro německého malíře Franze Xavera Winterhaltera (vlevo, na autoportrétu se svým bratrem). Umělec vytvoří portréty celé její rodiny.

Pravidla nikdo neporuší V módě se řídí pravidly, které zná z doby svého mládí, a nikdo se nesmí odvážit je porušit. Puritánský styl nedovoluje téměř nic. Královna postrádá pro módu cit a často volí veliké čepce a krinolíny, v nichž vypadá spíše jako selka než jako panovnice.

Lekci v módě jí uštědří dokonce i francouzská císařovna Evženie (1826–1920). Když Viktorie přijede navštívit Paříž, císařovna jí velkoryse daruje své toalety. Královnu zvyklou na prostý styl oblékání tím dojme.

Později měla ovšem s oblékáním zřejmě problémy. Měřila jenom 150 centimetrů a měla sklony k tloušťce, které se projevily hlavně v pozdějším věku, kdy měla objem pasu 127 centimetrů, o čemž svědčí dochované spodní kalhotky s cudnými nohavičkami.

Krasavice francouzská císařovna Evženie udělí britské královně lekce z oblasti módy.

Zlatá éra podnikavých měšťanů Svoji zlatou éru zažívá hlavně střední třída, která se nejlépe umí přizpůsobit změnám, jež nastartovala průmyslová revoluce. „Mnoho významných příslušníků buržoazie, kteří tehdy tvořili novou průmyslovou oligarchii, pocházelo z nekonformních rodin.

Puritánskou přísnost si zachovali i ti, kteří už nebyli věřícími puritány a spojení mravní disciplíny s obchodním úspěchem nebyla náhoda,“ objasňuje současný francouzský historik André Maurois.Díky ní se lidé stěhují do měst.

Prvních třicet let 19. století zažívá Londýn boom, počet jeho obyvatel se zvyšuje z pouhých 865 tisíc na celých 1,5 milionu, tedy téměř na dvojnásobek. Doprava roste do takových rozměrů, že v polovině století navrhuje Charles Pearson (1793–1862) přesunout část londýnské dopravy pod zem.

V centru už zůstává spíše chudina, střední třída se stěhuje do nových čtvrtí za město. Nastává také obrovská populační exploze.

Charles Pearson se rozhodne řešit krizi v britské dopravě.

Říše o rozloze pětiny zeměkoule Vláda sází na politiku izolace, která přináší zemi nezávislost. Britové se nepletou do evropských konfliktů, a dokonce z nich těží. Po sedmileté válce se v letech 1756–1763 se Velká Británie mění v námořní velmoc.

Během Viktoriiny vlády se rozšiřuje její impérium. Kolonie přinášejí nejenom suroviny a trhy pro anglické výrobky, ale také spoustu pracovních příležitostí jak v obchodě, tak i ve státní správě. Nejdůležitější postavení má mezi koloniemi Indie.

Právě odsud putují lodě s nákladem bavlny, čaje, koření. Anglie zde nachází odbyt svých výrobků, což blokuje rozvoj místního indického průmyslu. Krátce po Viktoriině smrti, v roce 1904 tvoří britské obchodní loďstvo celkem 35 tisíc lodí a pod její správu patří 20 % povrchu celé zeměkoule.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Angličanka tvrdí, že ji ve sprše napadl zlý duch
enigmaplus.cz

Angličanka tvrdí, že ji ve...

Mladá žena z centrální Anglie věří, že jí napadla...
Astronomové poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců kolem extrasolární planety
21stoleti.cz

Astronomové poprvé spolehlivě...

Díky radioteleskopu ALMA se astronomům vůbec...
Nezbytná součást střešních oken
rezidenceonline.cz

Nezbytná součást střešních...

Optimální množství denního světla i podpora tepelného...
Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery: Zločin, který zůstal nepotrestán?
epochalnisvet.cz

Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery:...

Je večer 16. května 2006. Američan Rey Rivera...
Velký strach z budoucnosti
nasehvezdy.cz

Velký strach z budoucnosti

Zažívá obrovské štěstí,...
Bylinky: Nenechte se zaskočit problémy s pamětí
panidomu.cz

Bylinky: Nenechte se zaskočit...

Snažíte se na něco vzpomenout, ale moc se vám...
Vyženou Havlovou fanoušci do daleké ciziny?
nasehvezdy.cz

Vyženou Havlovou fanoušci do...

Herečka a bývalá první...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Kdo vypálil Artemidin chrám v Efesu?
enigmaplus.cz

Kdo vypálil Artemidin chrám...

Jedním z nejúžasnějších divů světa je chrám...
Jak jsem přestala hrát karty a sázet se
skutecnepribehy.cz

Jak jsem přestala hrát karty...

Nejen muž, když se napije, dělá...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Omega na Olympijských hrách opět nechybí
iluxus.cz

Omega na Olympijských hrách...

Zlatá medaile, známá jako nejvyšší cena na...