Domů     Boříme mýty o… lidském žaludku!
Boříme mýty o… lidském žaludku!
5.9.2023

Pořád mi to leží v žaludku,“ „Na to nemám žaludek!“, „Zvedá se mi z tebe žaludek…“ Základní orgán trávicího ústrojí v naší mluvě zakořenil. A stejně tak zakořenilo i mnoho představ o něm. Co je pravda a co jen mýtus?

Skutečně žaludek nestráví žvýkačku, ale hřebík ano? Může se nám scvrknout, když nejíme? Vadí mu stres? A mohli bychom žít dál, kdyby zmizel?

Spolknutá žvýkačka zůstane v žaludku 7 let!

NE

Hlavně tu žvýkačku nepolykej, rozloží se až za sedm let!“ říkali vám možná jako malým a vy jste raději hned běželi cukrovinku vyplivnout. Správně, žvýkačka k polykání skutečně určená není. Tady však pravdivost tvrzení končí…

Pokud spolknete žvýkačku, žaludek se dá do práce jako při každé jiné potravině. Začne ji štěpit na cukry, aromata a další látky, ovšem mnoho z nich (elastomery, pryskyřice či vosky) skutečně strávit nedokáže. Ani za sedm hodin, ani za sedm let!

Co se s nimi stane? Žádný strach, žaludek je rychle popostrčí do střev a celé vyjdou ven z těla, podobně jako třeba vláknina.

V žaludku žvýkačka zůstane jen tehdy, když se náhodou nalepí na jiné nestravitelné těleso a zablokuje s ním trávicí cesty. Jinak po ní zhruba do jednoho dne nezbude ani památka.

Spolknutá žvýkačka se v žaludku rozhodně dlouho nezdrží! Foto: davidgaigg / Pixabay.
Spolknutá žvýkačka se v žaludku rozhodně dlouho nezdrží! Foto: davidgaigg / Pixabay.

Žaludeční kyselina rozpustí i hřebík

ANO

V žaludku máme dokonalou žíravinu, která zatočí i s hřebíky! Se známým tvrzením není proč nesouhlasit. Až na jeden detail – reakce nesmí probíhat v našem těle!

Hlavní složkou žaludečních šťáv je kyselina chlorovodíková, která není mezi kyselinami žádným slabochem. Je tu ostatně proto, aby rozbíjela chemické struktury nejrůznější látek a umožnila tak trávení jídla. A velmi podobně dokáže rozložit skutečně i kovy!

V žaludku by však k tomu rozhodně nedošlo, trvalo by to mnohem déle, než tělo hřebík či jiný kovový předmět přirozeně vyloučí.

Už v roce 1997 vědci podniknou experiment, při kterém vezmou žiletku, knoflíkové baterie a mince a vloží je do tekutiny se stejným složením jako mají žaludeční šťávy.

S mincemi a bateriemi se díky obsahu olova nestane nic, z ocelových žiletek zmizí za 24 hodin asi 40 % materiálu. V žaludku by však předmět z podobného materiálu vydržel maximálně 120 minut.

Žaludeční šťávy jsou vybaveny supersilnou kyselinou, ovšem hřebíky při jídle raději vynechte. Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.
Žaludeční šťávy jsou vybaveny supersilnou kyselinou, ovšem hřebíky při jídle raději vynechte. Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.

Když půjdete spát s plným žaludkem, budete mít noční můry!

NE

Dnes jsem měl zase ten děsivý sen“ „Nesmíš se před spaním tolik cpát!“ Je pravda, že jídlo pozdě večer na spánek může mít vliv. Ale noční můry opravdu nepřivolá…

Pokud už se tělo chystá k spánku, ale vy si ještě neodpustíte nějakou dobrotu, znovu se nastartuje metabolismus a zvýší teplota, což vede k čilejší mozkové aktivitě během REM fáze.

Jinými slovy, zdá se nám pak více snů!

Když souvislost mezi nočním jídlem a sny zkoumají vědci z Montrealu, označí tři „nejproblémovější“ potraviny – sladkosti, mléčné výrobky a pálivá jídla. Po nich se totiž nejčastěji budíme, a sny si díky tomu i lépe pamatujeme (dobré i špatné).

Pokud chcete mít spánek klidnější, doporučuje se hroznové víno nebo banány. Hrozny jsou jediné ovoce, které obsahuje spánku prospěšný melatonin, a banány zas díky hořčíku a draslíku zklidňují a uvolňují svaly. Souvislost mezi jídlem a noční můrami však zatím žádný výzkum neprokázal.

Stres za žaludeční vředy nemůže! Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.
Stres za žaludeční vředy nemůže! Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.

Stres způsobuje žaludeční vředy

NE

To máš z těch starostí,“ slýchává často ten, koho trápí žaludeční vředy. Stres pro tělo dobrý není, tady ho však přeci jen trochu přeceňujeme.

Za žaludeční vředy může často bakterie Heliobacter pylori. Odhaduje se, že ji má v sobě až 50 % populace, a lze ji zlikvidovat antibiotiky. Na seznamu příčin nepříjemného onemocnění je i přílišné užívání léků proti bolesti.

Rozhodně tam ale nepatří pálivá jídla, jak se také často říká, a překvapivě ani stres.

Již v roce 2007 potvrdí po rozsáhlém výzkumu američtí vědci, že na vznik žaludečních vředů skutečně nemá žádný vliv! Pokud už ale vředy máte, může stres zhoršit jejich průběh.

Pokud se vrhnete do vody hned po jídle, na místě je alespoň větší obezřetnost! Foto: Engin_Akyurt / Pixaby.
Pokud se vrhnete do vody hned po jídle, na místě je alespoň větší obezřetnost! Foto: Engin_Akyurt / Pixaby.

Plavat s plným žaludkem je nebezpečné!

ANO

To byl ale vydatný oběd! Co teď – jít si hned zaplavat, nebo se radši aspoň na 30 minut rozvalit na deku? Zákaz plavání po jídle dnes bereme spíš jako předsudek. Ale co když na tom něco bude?

Dávná teorie říká, že po jídle se nám většina krve nahrne do žaludku, aby mu pomohla v trávení. Tím jí ubude v končetinách a můžeme do nich dostat křeč. A pokud jsme zrovna ve vodě, kvůli křeči se můžeme i utopit.

Tohle už je dávno vyvráceno – i když je po jídle skutečně v žaludku krve více, pro ruce i nohy jí zbývá ještě dost! Jak je tedy možné, že když v roce 2011 zkoumají japonští vědci příčiny utonutí, téměř 80 % zemřelých má v žaludku nestrávené jídlo?

Lékaři upozorňují na to, že plavaní je fyzicky náročný pohyb, a kvůli zvýšenému průtoku krve žaludkem se vám může udělat nevolno. Někdo může rovnou omdlít, jiný třeba začít zvracet. Ve vodě pak není těžké zvratky vdechnout a udusit se…

Láska a jídlo toho mají společného mnohem víc, než se na první pohled zdá! Foto: silviarita / Pixabay.
Láska a jídlo toho mají společného mnohem víc, než se na první pohled zdá! Foto: silviarita / Pixabay.

Kručení v břiše vždycky značí hlad!

NE

Běž si dát rychle něco k jídlu.“ „Vždyť já ale nemám hlad!“ Pokud je to pravda, proč tedy té osobě tak kručí v žaludku?

Ať už zrovna jíme, nebo ne, orgány naší trávicí soustavy jsou v pohybu neustále. Aby nezaspaly, kdybychom se rozhodli něco sezobnout!

Žaludek si navíc vytrvale hraje s bublinami vzduchu, které se do něj přirozeně dostávají s jídlem a pitím. Jakmile se třou o sebe nebo o žaludeční stěny, vytváří to známé zvuky!

V prázdném žaludku je to samozřejmě slyšet více, a proto kručení často spojujeme s hladem. Ovšem třeba i při trávení posledních zbytků večeře dokáže být žaludek hlučný skoro stejně.

Když málo jíme, zmenší se nám žaludek

NE

Už nemůžu, mám z té hladovky úplně scvrklý žaludek!“ Pokud jste třeba kvůli nemoci pár dní nesnědli skoro nic, mohl se vám skutečně žaludek zmenšit? Nemohl, jen se vám to zdá!

Je pravda, že každý má trochu jinou velikost žaludku. A nezávisí to na naší výšce ani hmotnosti, je to dáno geneticky.

Dávno je také vědecky dokázáno, že s menším žaludkem dojde dříve k pocitu nasycení, a proto se při těžké obezitě někdy jeho část chirurgicky odstraňuje. To je však také jediný způsob, jako se může žaludek zmenšit. Jakmile jednou doroste do finální velikosti, už zůstane stejný.

Žaludek není nutný k přežití

ANO

Bez srdce žít nemůžeme, bez mozku nebo jater také ne, bez žaludku… ano! Úplně snadné to však není.

Pokud má někdo v žaludku velký nádor, anebo mu z důvodu genetických dispozic hrozí, mohou mu lékaři celý orgán odebrat. Zkrátka ho odříznou a jícen napojí rovnou na střevo (z něj se dá případně vytvořit jakási náhradní kapsa).

I když pro zdravé je to nepředstavitelné, žít se takto dá. Kdo dodržuje přísnou dietu, jí často a jen maličké porce, může tu být bez žaludky i desítky let.

Láska prochází žaludkem!

ANO

Úsloví spojující žaludek s něžným citem známe všichni. Proč se to tak ale říká?

Když chceme někomu projevit náklonnost, můžeme mu připravit něco dobrého. A také kdo si rozumí ve vtahu, mívá i podobné chutě…

Ovšem pojítko lásky se žaludkem může být ještě hlubší! Vědci dokázali, že při vychutnávání si jídla se v těle uvolňují „hormony štěstí“ serotonin a dopamin. Podobně, jako se to děje při pocitu zamilovanosti vášně a touhy!

Foto: Úvodní foto: Getty Images 1 – 5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
lifestyle
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
epochanacestach.cz
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Večeře bez masa a rychle
panidomu.cz
Večeře bez masa a rychle
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti