Domů     Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
21.9.2023

Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.

Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře.

Dochová se i fragment „gynekologického“ Kahunského papyru, pocházejícího pravděpodobně z roku 1800 před naším letopočtem. V Berlínském papyru zase nalezneme na 279 řádků lékařských receptů. Nejschopnější lékaři Egypta patří mezi elitu.

V kooperaci s třídou kněžích sledují vyhlídky úrody na další roky. Období sucha přichází obvykle v devítiletém cyklu. Sýpky nejsou bezedné a zvýšení porodnosti je v takovou chvíli nežádoucí. Je třeba zajistit ochranu. Egyptské ženy ji mohou získat zdarma. Jde jen o šarlatánství, nebo znají tajemství jedné z prvních antikoncepcí?

Na první to vypadá na manufakturu, jejíž voňavé výrobky poputují do nějakého bio obchůdku. Jenže tady jde o zažehnání potenciálního hladomoru. Ženy i muži najemno drtí akátové trní a poté ho třou s rozmělněnými datlemi a medem.

V Egyptě se používají běžně kondomy ze střívek ryb i šité pytlíčky z kůží, o téhle antikoncepci si ale rozhoduje žena sama. Akátová pasta se vtírá do pochvy – a světe div se, ochrana zdaleka není 100procentní, ale funguje! Akátové trny obsahují živici.

Ve vlhkém prostředí se díky ní začne tvořit kyselina mléčná. A ta snižuje počty spermií a hubí je.

Legendy nelhaly! Funguje to! Ale jen trošičku... Foto: Pixabay
Legendy nelhaly! Funguje to! Ale jen trošičku… Foto: Pixabay

Citron může fungovat jako ochrana proti početí

VERDIKT: ANO

Je perfektní zásobárnou kyseliny askorbové neboli vitaminu C a kyseliny citronové. Obsahuje přibližně 87 procent vody a namátkou také bioflavonoidy známé jako vitamin P, provitamin A, vitamin B, vápník, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek.

Výčet jasně ukazuje, že je zdravý. Ale že by mohl fungovat i jako antikoncepce? Řeč je o citronu, který prý dokáže zabránit početí.

Víme, že dřív se citron, respektive jeho kůra, používá podobně, jako dnes pesar. Účinek oproti volnému styku má, i když jen prachbídný. Funguje ale jen obyčejná citronová šťáva? Babské rady navádějí, že vypití koncentrované citronády před aktem pomáhá.

Tudy ovšem cesta nevede. A pokud se citronová šťáva aplikuje přímo na místo činu? To je již jiná. Funguje totiž podobně jako spermicid, tedy látka hubící spermie. Kyselina citronová zpomaluje, až znehybňuje spermie, a to do minuty. Babská rada tedy funguje!

Nadšení je ale třeba krotit – oproti moderní antikoncepci jde o účinek značně omezený a nespolehlivý.

Vynechání tabletky antikoncepce je bezpečné

VERDIKT: NE

V práci náročný den, plná hlava starostí. Doma vášnivý polibek na přivítanou s předzvěstí večerního dění. Když se dvě nahá těla spojí pod dekou, hlavou projede myšlenka: „Nevzala jsem si prášek!

No, pro jednou se nic nestane…“ A je pravděpodobnější, že se skutečně nic nestane. Jisté to ale není ani náhodou. Vždyť při vynechání pilulky selhává antikoncepční účinek již po 12 hodinách! S každou další zapomenutou pilulkou riziko otěhotnění výrazně stoupá. A spermie v těle mohou nějaký čas vydržet…

Téměř polovina žen přiznává, že jsou, alespoň pokud jde o antikoncepční pilulky, lidově řečeno flákačky. 47 totiž během cyklu jednu zapomene, 22 procent dokonce dvě a více.

V kontextu okolností za to někdy může divočejší večírek, což je ta horší varianta – alkohol účinnost antikoncepce ještě o chlup sníží. Co tedy dělat, když jednou opominete? Vynechanou tabletu ihned spolkněte, i kdyby to mělo být zároveň s tou další. A následující týden raději používejte navíc kondom nebo jiný druh ochrany.

Lze otěhotnět, když kojíte? Ale jistěže... Foto: Pixabay
Lze otěhotnět, když kojíte? Ale jistěže… Foto: Pixabay

Kojení chrání před otěhotněním

VERDIKT: NE

Určitě jste to také slyšeli: „Během kojení je nemožné otěhotnět!“ Lepší je ale říct, že během kojení je složitější otěhotnět. Kojení potlačuje ovulaci, respektive potlačuje některé ženské hormony, a tak dochází ke zpoždění ovulace.

To skutečně může omezit plodnost. Neznamená to však, že je žena neplodná. Neplatí ani, že by tahle situace nastala u všech novopečených maminek. A pravděpodobnost otěhotnění ještě stoupne ve chvíli, kdy dítko začíná s příkrmy – to bývá v šesti měsících věku. Produkce mléka se sníží a pomalu se navrací ovulace.

Jenže, co s tím? Hormonální antikoncepci by přece kojící žena neměla brát… To je ovšem také pravda jen z části. Produkty s obsahem estrogenů jsou pro novopečené matky skutečně nevhodné, nepříznivě ovlivňují tvorbu mateřského mléka.

Jiná situace je s progestiny, které nemají na množství a složení mléka vliv. Variantou tak mohou být třeba hormonální implantáty či pilulky pouze s progestinem.

Hormonální antikoncepce zvýší riziko trombózy

VERDIKT: ANO

Berete antikoncepci a vykouříte víc, jak 15 cigaret denně? Pak je na místě svůj stav bedlivě sledovat. Riziko tepenné trombózy máte totiž vyšší. To bohužel platí také pro ženy s vysokým tlakem, cukrovkou a vyšší hladinou cholesterolu.

V posledním jmenovaném jde o začarovaný kruh, protože ačkoliv výzkumy u moderních antikoncepčních tablet neprokazují souvislost s případným přírůstkem váhy, u mírně rostoucího cholesterolu už tak optimistické nejsou. A jak jsou na tom zdravé nekuřačky? Mají i ony zvýšené riziko trombózy?

Mnoho žen si myslí, že je nutné dávat po čase užívání pilulek tělu pauzu, alespoň pár měsíců. Dříve se doporučovalo vysadit prášky po 15 letech užívání. Dnes už neplatí ani to, tělu navíc trvá minimálně 6 až 9 měsíců, než na braní antikoncepce pozapomene.

Ukazuje se, že riziko trombózy je mírně vyšší na začátku užívání. Je tedy možné, že ona zbytečná pauza pro rekonvalescenci těla při návratu k antikoncepci naopak zvýší riziko krevních sraženin.

Někteří lékaři alarmují, že tělo s hormonální antikoncepcí je až čtyřikrát náchylnější ke vzniku žilních trombóz.

Pokud chcete tohle riziko snížit, dodržujte pitný režim (ale pozor, alkohol se do něj nepočítá, ba naopak!) a pokuste se celý den jen nesedět v kanceláři.

Foto: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
nasehvezdy.cz
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
Je to jen pár týdnů,  co se herečka ze seriálu Zlatá labuť Simona Lewandowská (24) objevila poprvé ruku v ruce na veřejnosti s partnerem Goranem Maiellem (24), kterého známe ze seriálu ZOO. Mnozí to
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
enigmaplus.cz
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
V dějinách českých zemí je jen málo míst, která by v naší historii měla podobný význam jako Zelená Hora u Nepomuku, která své jméno dostala na základě svatovojtěšské legendy. Podle této pověsti se tot
Krkonoše slaví návrat losa evropského
21stoleti.cz
Krkonoše slaví návrat losa evropského
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
panidomu.cz
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
epochalnisvet.cz
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie? Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích,
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
iluxus.cz
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
Stejně jako svět haute couture a jeho módní domy i DS Automobiles každoročně představuje své nové kolekce. Jedinečné nabídky jsou výrazem uznávaného know-how, které ztělesňuje hodnoty společnosti DS A
Pikantní hovězí s těstovinami
tisicereceptu.cz
Pikantní hovězí s těstovinami
Připomíná český guláš, ale nenechte se zmást. Guláš připomíná jen zdánlivě. Ingredience 300 g vysokého či nízkého roštence 1 větší cibule 150 ml rajčatového protlaku 2 čerstvé chilli papričky
Emoce, co přinášejí nemoce!
nejsemsama.cz
Emoce, co přinášejí nemoce!
Víte, že za vaše fyzické zdraví je odpovědný hlavně váš stav mysli? Prostřednicvím nemoci totiž volá s větší či menší naléhavostí vaše duše o pomoc. Evropou otřásala epidemie moru, když kněz na cestě za nemocnými potkal Smrt. „Kolik si tentokrát u nás vezmeš lidí?“ ptá se jí a Smrt odpoví, že tisíc. Pak se potkali za rok znovu a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
historyplus.cz
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František,
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
epochanacestach.cz
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a
Zamilovanost s vůní exotiky
skutecnepribehy.cz
Zamilovanost s vůní exotiky
Když jsem byla malá, měli moji rodiče kamarádku, která se vdala za vlivného cizince. To se mi tehdy líbilo. Než jsem dospěla, padla železná opona a můj sen o vlivném cizinci se mohl v klidu rozplynout, už to nebylo třeba. Kdoví ale, jestli by mne to pořád drželo. Nicméně na cizince jsem narazila. Ne na plážového Casanovu v Egyptě.