Domů     Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
21.9.2023

Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.

Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře.

Dochová se i fragment „gynekologického“ Kahunského papyru, pocházejícího pravděpodobně z roku 1800 před naším letopočtem. V Berlínském papyru zase nalezneme na 279 řádků lékařských receptů. Nejschopnější lékaři Egypta patří mezi elitu.

V kooperaci s třídou kněžích sledují vyhlídky úrody na další roky. Období sucha přichází obvykle v devítiletém cyklu. Sýpky nejsou bezedné a zvýšení porodnosti je v takovou chvíli nežádoucí. Je třeba zajistit ochranu. Egyptské ženy ji mohou získat zdarma. Jde jen o šarlatánství, nebo znají tajemství jedné z prvních antikoncepcí?

Na první to vypadá na manufakturu, jejíž voňavé výrobky poputují do nějakého bio obchůdku. Jenže tady jde o zažehnání potenciálního hladomoru. Ženy i muži najemno drtí akátové trní a poté ho třou s rozmělněnými datlemi a medem.

V Egyptě se používají běžně kondomy ze střívek ryb i šité pytlíčky z kůží, o téhle antikoncepci si ale rozhoduje žena sama. Akátová pasta se vtírá do pochvy – a světe div se, ochrana zdaleka není 100procentní, ale funguje! Akátové trny obsahují živici.

Ve vlhkém prostředí se díky ní začne tvořit kyselina mléčná. A ta snižuje počty spermií a hubí je.

Legendy nelhaly! Funguje to! Ale jen trošičku... Foto: Pixabay
Legendy nelhaly! Funguje to! Ale jen trošičku… Foto: Pixabay

Citron může fungovat jako ochrana proti početí

VERDIKT: ANO

Je perfektní zásobárnou kyseliny askorbové neboli vitaminu C a kyseliny citronové. Obsahuje přibližně 87 procent vody a namátkou také bioflavonoidy známé jako vitamin P, provitamin A, vitamin B, vápník, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek.

Výčet jasně ukazuje, že je zdravý. Ale že by mohl fungovat i jako antikoncepce? Řeč je o citronu, který prý dokáže zabránit početí.

Víme, že dřív se citron, respektive jeho kůra, používá podobně, jako dnes pesar. Účinek oproti volnému styku má, i když jen prachbídný. Funguje ale jen obyčejná citronová šťáva? Babské rady navádějí, že vypití koncentrované citronády před aktem pomáhá.

Tudy ovšem cesta nevede. A pokud se citronová šťáva aplikuje přímo na místo činu? To je již jiná. Funguje totiž podobně jako spermicid, tedy látka hubící spermie. Kyselina citronová zpomaluje, až znehybňuje spermie, a to do minuty. Babská rada tedy funguje!

Nadšení je ale třeba krotit – oproti moderní antikoncepci jde o účinek značně omezený a nespolehlivý.

Vynechání tabletky antikoncepce je bezpečné

VERDIKT: NE

V práci náročný den, plná hlava starostí. Doma vášnivý polibek na přivítanou s předzvěstí večerního dění. Když se dvě nahá těla spojí pod dekou, hlavou projede myšlenka: „Nevzala jsem si prášek!

No, pro jednou se nic nestane…“ A je pravděpodobnější, že se skutečně nic nestane. Jisté to ale není ani náhodou. Vždyť při vynechání pilulky selhává antikoncepční účinek již po 12 hodinách! S každou další zapomenutou pilulkou riziko otěhotnění výrazně stoupá. A spermie v těle mohou nějaký čas vydržet…

Téměř polovina žen přiznává, že jsou, alespoň pokud jde o antikoncepční pilulky, lidově řečeno flákačky. 47 totiž během cyklu jednu zapomene, 22 procent dokonce dvě a více.

V kontextu okolností za to někdy může divočejší večírek, což je ta horší varianta – alkohol účinnost antikoncepce ještě o chlup sníží. Co tedy dělat, když jednou opominete? Vynechanou tabletu ihned spolkněte, i kdyby to mělo být zároveň s tou další. A následující týden raději používejte navíc kondom nebo jiný druh ochrany.

Lze otěhotnět, když kojíte? Ale jistěže... Foto: Pixabay
Lze otěhotnět, když kojíte? Ale jistěže… Foto: Pixabay

Kojení chrání před otěhotněním

VERDIKT: NE

Určitě jste to také slyšeli: „Během kojení je nemožné otěhotnět!“ Lepší je ale říct, že během kojení je složitější otěhotnět. Kojení potlačuje ovulaci, respektive potlačuje některé ženské hormony, a tak dochází ke zpoždění ovulace.

To skutečně může omezit plodnost. Neznamená to však, že je žena neplodná. Neplatí ani, že by tahle situace nastala u všech novopečených maminek. A pravděpodobnost otěhotnění ještě stoupne ve chvíli, kdy dítko začíná s příkrmy – to bývá v šesti měsících věku. Produkce mléka se sníží a pomalu se navrací ovulace.

Jenže, co s tím? Hormonální antikoncepci by přece kojící žena neměla brát… To je ovšem také pravda jen z části. Produkty s obsahem estrogenů jsou pro novopečené matky skutečně nevhodné, nepříznivě ovlivňují tvorbu mateřského mléka.

Jiná situace je s progestiny, které nemají na množství a složení mléka vliv. Variantou tak mohou být třeba hormonální implantáty či pilulky pouze s progestinem.

Hormonální antikoncepce zvýší riziko trombózy

VERDIKT: ANO

Berete antikoncepci a vykouříte víc, jak 15 cigaret denně? Pak je na místě svůj stav bedlivě sledovat. Riziko tepenné trombózy máte totiž vyšší. To bohužel platí také pro ženy s vysokým tlakem, cukrovkou a vyšší hladinou cholesterolu.

V posledním jmenovaném jde o začarovaný kruh, protože ačkoliv výzkumy u moderních antikoncepčních tablet neprokazují souvislost s případným přírůstkem váhy, u mírně rostoucího cholesterolu už tak optimistické nejsou. A jak jsou na tom zdravé nekuřačky? Mají i ony zvýšené riziko trombózy?

Mnoho žen si myslí, že je nutné dávat po čase užívání pilulek tělu pauzu, alespoň pár měsíců. Dříve se doporučovalo vysadit prášky po 15 letech užívání. Dnes už neplatí ani to, tělu navíc trvá minimálně 6 až 9 měsíců, než na braní antikoncepce pozapomene.

Ukazuje se, že riziko trombózy je mírně vyšší na začátku užívání. Je tedy možné, že ona zbytečná pauza pro rekonvalescenci těla při návratu k antikoncepci naopak zvýší riziko krevních sraženin.

Někteří lékaři alarmují, že tělo s hormonální antikoncepcí je až čtyřikrát náchylnější ke vzniku žilních trombóz.

Pokud chcete tohle riziko snížit, dodržujte pitný režim (ale pozor, alkohol se do něj nepočítá, ba naopak!) a pokuste se celý den jen nesedět v kanceláři.

Foto: Pixabay
reklama
Související články
Zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Zajímavosti
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
reklama
svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva