Domů     Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
21.9.2023

Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.

Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře.

Dochová se i fragment „gynekologického“ Kahunského papyru, pocházejícího pravděpodobně z roku 1800 před naším letopočtem. V Berlínském papyru zase nalezneme na 279 řádků lékařských receptů. Nejschopnější lékaři Egypta patří mezi elitu.

V kooperaci s třídou kněžích sledují vyhlídky úrody na další roky. Období sucha přichází obvykle v devítiletém cyklu. Sýpky nejsou bezedné a zvýšení porodnosti je v takovou chvíli nežádoucí. Je třeba zajistit ochranu. Egyptské ženy ji mohou získat zdarma. Jde jen o šarlatánství, nebo znají tajemství jedné z prvních antikoncepcí?

Na první to vypadá na manufakturu, jejíž voňavé výrobky poputují do nějakého bio obchůdku. Jenže tady jde o zažehnání potenciálního hladomoru. Ženy i muži najemno drtí akátové trní a poté ho třou s rozmělněnými datlemi a medem.

V Egyptě se používají běžně kondomy ze střívek ryb i šité pytlíčky z kůží, o téhle antikoncepci si ale rozhoduje žena sama. Akátová pasta se vtírá do pochvy – a světe div se, ochrana zdaleka není 100procentní, ale funguje! Akátové trny obsahují živici.

Ve vlhkém prostředí se díky ní začne tvořit kyselina mléčná. A ta snižuje počty spermií a hubí je.

Legendy nelhaly! Funguje to! Ale jen trošičku... Foto: Pixabay
Legendy nelhaly! Funguje to! Ale jen trošičku… Foto: Pixabay

Citron může fungovat jako ochrana proti početí

VERDIKT: ANO

Je perfektní zásobárnou kyseliny askorbové neboli vitaminu C a kyseliny citronové. Obsahuje přibližně 87 procent vody a namátkou také bioflavonoidy známé jako vitamin P, provitamin A, vitamin B, vápník, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek.

Výčet jasně ukazuje, že je zdravý. Ale že by mohl fungovat i jako antikoncepce? Řeč je o citronu, který prý dokáže zabránit početí.

Víme, že dřív se citron, respektive jeho kůra, používá podobně, jako dnes pesar. Účinek oproti volnému styku má, i když jen prachbídný. Funguje ale jen obyčejná citronová šťáva? Babské rady navádějí, že vypití koncentrované citronády před aktem pomáhá.

Tudy ovšem cesta nevede. A pokud se citronová šťáva aplikuje přímo na místo činu? To je již jiná. Funguje totiž podobně jako spermicid, tedy látka hubící spermie. Kyselina citronová zpomaluje, až znehybňuje spermie, a to do minuty. Babská rada tedy funguje!

Nadšení je ale třeba krotit – oproti moderní antikoncepci jde o účinek značně omezený a nespolehlivý.

Vynechání tabletky antikoncepce je bezpečné

VERDIKT: NE

V práci náročný den, plná hlava starostí. Doma vášnivý polibek na přivítanou s předzvěstí večerního dění. Když se dvě nahá těla spojí pod dekou, hlavou projede myšlenka: „Nevzala jsem si prášek!

No, pro jednou se nic nestane…“ A je pravděpodobnější, že se skutečně nic nestane. Jisté to ale není ani náhodou. Vždyť při vynechání pilulky selhává antikoncepční účinek již po 12 hodinách! S každou další zapomenutou pilulkou riziko otěhotnění výrazně stoupá. A spermie v těle mohou nějaký čas vydržet…

Téměř polovina žen přiznává, že jsou, alespoň pokud jde o antikoncepční pilulky, lidově řečeno flákačky. 47 totiž během cyklu jednu zapomene, 22 procent dokonce dvě a více.

V kontextu okolností za to někdy může divočejší večírek, což je ta horší varianta – alkohol účinnost antikoncepce ještě o chlup sníží. Co tedy dělat, když jednou opominete? Vynechanou tabletu ihned spolkněte, i kdyby to mělo být zároveň s tou další. A následující týden raději používejte navíc kondom nebo jiný druh ochrany.

Lze otěhotnět, když kojíte? Ale jistěže... Foto: Pixabay
Lze otěhotnět, když kojíte? Ale jistěže… Foto: Pixabay

Kojení chrání před otěhotněním

VERDIKT: NE

Určitě jste to také slyšeli: „Během kojení je nemožné otěhotnět!“ Lepší je ale říct, že během kojení je složitější otěhotnět. Kojení potlačuje ovulaci, respektive potlačuje některé ženské hormony, a tak dochází ke zpoždění ovulace.

To skutečně může omezit plodnost. Neznamená to však, že je žena neplodná. Neplatí ani, že by tahle situace nastala u všech novopečených maminek. A pravděpodobnost otěhotnění ještě stoupne ve chvíli, kdy dítko začíná s příkrmy – to bývá v šesti měsících věku. Produkce mléka se sníží a pomalu se navrací ovulace.

Jenže, co s tím? Hormonální antikoncepci by přece kojící žena neměla brát… To je ovšem také pravda jen z části. Produkty s obsahem estrogenů jsou pro novopečené matky skutečně nevhodné, nepříznivě ovlivňují tvorbu mateřského mléka.

Jiná situace je s progestiny, které nemají na množství a složení mléka vliv. Variantou tak mohou být třeba hormonální implantáty či pilulky pouze s progestinem.

Hormonální antikoncepce zvýší riziko trombózy

VERDIKT: ANO

Berete antikoncepci a vykouříte víc, jak 15 cigaret denně? Pak je na místě svůj stav bedlivě sledovat. Riziko tepenné trombózy máte totiž vyšší. To bohužel platí také pro ženy s vysokým tlakem, cukrovkou a vyšší hladinou cholesterolu.

V posledním jmenovaném jde o začarovaný kruh, protože ačkoliv výzkumy u moderních antikoncepčních tablet neprokazují souvislost s případným přírůstkem váhy, u mírně rostoucího cholesterolu už tak optimistické nejsou. A jak jsou na tom zdravé nekuřačky? Mají i ony zvýšené riziko trombózy?

Mnoho žen si myslí, že je nutné dávat po čase užívání pilulek tělu pauzu, alespoň pár měsíců. Dříve se doporučovalo vysadit prášky po 15 letech užívání. Dnes už neplatí ani to, tělu navíc trvá minimálně 6 až 9 měsíců, než na braní antikoncepce pozapomene.

Ukazuje se, že riziko trombózy je mírně vyšší na začátku užívání. Je tedy možné, že ona zbytečná pauza pro rekonvalescenci těla při návratu k antikoncepci naopak zvýší riziko krevních sraženin.

Někteří lékaři alarmují, že tělo s hormonální antikoncepcí je až čtyřikrát náchylnější ke vzniku žilních trombóz.

Pokud chcete tohle riziko snížit, dodržujte pitný režim (ale pozor, alkohol se do něj nepočítá, ba naopak!) a pokuste se celý den jen nesedět v kanceláři.

Foto: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
reklama
lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale