Skip to content

Bombardování slovenských Nových Zámků: Jeho obětem truhláři dělali rakve z tyček plotu

Byl to vlastně můj hrob můj hrob, protože čtyři hodiny jsem byl zaživa pochovaný, vzpomíná František Daniel na pobyt v krytu během bombardování za 2. světové války. Jako čtyřletý kluk se s ostatními schovává, zatímco nad ním se tyčí kubíky zeminy.

Černí oceloví ptáci anglického a amerického letectva se objevují na obloze nad Novými Zámky 7. října 1944 a shodí zhruba 700 zápalných, trhacích, plynových a světlených bomb o hmotnosti 100-200 kg. Druhý útok následuje hned o týden později.

Tehdy nebe křižuje 51 bombardérů a také stíhačky. „Bombardovat náhradní cíl,“ dostanou toho dne rozkaz piloti. Vzhledem k nepříznivému počasí se nedaří vysypat pumové zásobníky nad rafinériemi v hornoslezském Blechhammeru a Odertalu.

Za pouhé 3 minuty po 11.30 hodině proto svrhne 33 letadel B-17 celkem 96 tun bomb (asi 400 kusů) na nádraží v Nových Zámcích. Všechny stroje pocházejí ze 463. bombardovací skupiny, konkrétně jejího 5.

bombardovacího křídla.

Po vídeňské arbitráži 2. listopadu 1938 připadnou Nové Zámky Maďarsku.

Měsíční krajina s krátery

Krátce poté se nebe znovu zaplní a následuje druhá vlna. „Ve 12.18 hodin se přidalo 16 letadel typu Liberator B-24 nezjištěné bombardovací skupiny. Na město shodili 48,25 ton bomb, uvádí současný amatérský slovenský historik František Daniel, který zkázu města sám zažil jako dítě.

Přichází ale další výbušný náklad. „Navíc dvě letadla B-24 z 49. bombar­dovacího křídla 461. bombardovací skupiny shodili na Nové Zámky nezjištěné množství bomb. Ty zůstaly přimrznuté k závěsům a nevypadly v době bombardovaní nad Bratislavou,“ dodává Daniel. Počet obětí je podle jeho údajů poměrně vysoký: „Zahynulo asi 400 lidí nacházejících se právě v okolí železniční stanice a přilehlé obytné čtvrti. Nálet promění depo pro lokomotivy v měsíční krajinu s asi 364 krátery.

Úhledné novozámecké domy z doby před válkou (rok 1938).

Co prozradily archivy?

Strategická poloha a významná železniční křižovatka: obojí Nové Zámky předurčuje za významný terč spojeneckých útoků. Potvrzuje to Peter Ágh, bývalý přednosta Městského úřadu v Nových Zámcích na základě pátrání v Národním archivu USA.

Novozámecké nádraží má během 2. světové války k dispozici dvě lokomotivní depa a spoustu dílen, takže dokáže zabezpečit vypravení velkého množství vlaků s vojenským materiálem a zásobami. „Pro jeho strategické umístění ve vztahu k východní frontě je tento uzel jedním z nejvýznamnějších cílů, kterým se zásobuje nepřítel na ruské frontě,“ říká rozkaz velitelství 456.

brigády amerického letectva ke zničení železniční stanice.

V roce 1940 patří Nové Zámky k moderním městům s řadou zajímavých staveb. Zničí je bomby.

150 tun zkázy

Ke třetímu a nejhoršímu náletu proto dochází rovněž v anglo-americké režii 4. března 1945. Na samotné centrum města se sype 150 tun. Mnoho mrtvých je v takovém stavu, že je není možné identifikovat. Nedostatek rakví donutí truhláře vyrábět schránky na ostatky z dřevěných plotů.

Spojenecké akce prakticky vymažou z mapy historické centrum města. Ze 3394 domů jich je zbořeno 2023.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články