Domů     Vzhůru na Měsíc! Už (až) za deset let?
Vzhůru na Měsíc! Už (až) za deset let?

Říká se, že každý správný Američan ví, co dělal v neděli 20. července 1969 ve 21 hodin, 17 minut a 39 vteřin středoevropského času.

Tehdy po více než 102 hodinách letu přistál člověk na půdě jiného nebeského tělesa na Měsíci. Kdy se takové velkolepé události dočkáme znovu?

Na začátku byli rivalové jenom dva: USA a SSSR. Dlouho to vypadalo, že vesmír ovládne jako první Moskva. Už v říjnu 1957 vyslala do kosmu první umělou družici, pak do vesmírné lodi posadila psa, a nakonec i člověka.

Všichni víme, že 12. dubna 1961 vyletěl z kosmodromu Bajkonur jako první člověk vůbec zkušební letec Jurij Gagarin.

Gagarin byl ve vesmíru jako první.
Gagarin byl ve vesmíru jako první.

První byly u luny sovětské Luny

Řečeno sportovní terminologií, Američané na startu parádně zaspali. Vždyť NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) začala fungovat až v roce 1958. Také co se Měsíce týče, koukali Američané svým velkým rivalům dlouho na záda.

Napřed kolem našeho vesmírného souputníka prolétla v lednu 1959 sovětská sonda Luna 1.

Na povrchu Měsíce měla stanout poprvé sonda Luna
Na povrchu Měsíce měla stanout poprvé sonda Luna

Hvězdné městečko slaví!

V září 1959 pak její sestra Luna 2 dokonce dosedla na jeho povrch. A hned v říjnu 1959 poslala Luna 3 zpátky na Zemi první snímky odvrácené strany Měsíce.

V legendárním Hvězdném městečku, ležícím zhruba 40 kilometrů od Moskvy, kde mezitím vyrostlo moderní centrum pro výcvik kosmonautů, teklo šampaňské proudem.

Zahynuli, než stačili vyletět

Opravdu nic nenasvědčovalo tomu, že za pouhých deset let bude všechno jinak. Program Apollo totiž začal strašlivou katastrofou.

Ještě před prvním zkušebním letem Apolla 1, v lednu 1967, zahynuli při cvičné simulaci astronauti Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Zkrat způsobil nekontrolovatelný požár jejich lodi.

Při zkušebním letu Apolla 1 zahynula celá posádka.
Při zkušebním letu Apolla 1 zahynula celá posádka.

Prezident měl pro jistotu připravený i nekrolog

O malém kroku pro člověka, ale velkém pro lidstvo se už toho napsalo hodně. I o tom, že prezident USA Richard Nixon měl připravenou oslavnou řeč, ale i nekrolog, kdyby se to všechno zvrtlo.

Dosud posledním mužem, který obtiskl svou obří botu do měsíčního prachu, byl Eugene Cernan, americký astronaut, v jehož žilách kolovala i československá krev.

Na Měsíc se poprvé dostala posádka Apolla 11.
Na Měsíc se poprvé dostala posádka Apolla 11.

Dobývání Měsíce, díl druhý

Když v prosinci 1972 opouštěl velitel letu Apolla 17 se svou posádkou Měsíc, vyjádřil přesvědčení, že se sem lidé zase brzy vrátí. Od té doby uplynulo dlouhých 47 let, a nic…

Nemohu se ubránit dojmu, že s dobýváním našeho věčného vesmírného souputníka je to stejné jako s opravou dálnice D1. Politici, zvláště ti američtí, se bijí v prsa a tvrdí, že zařídí, abychom do cíle vletěli coby dup. A nakonec skutek utek´.

Prezidenti slibují a přesouvají data

Tak si to proberme pěkně popořádku. Už v únoru 2004 vystoupil americký prezident George W. Bush a oznámil světu, že do roku 2020 obnoví lety lidských posádek na Měsíc.

V září 2005 dokonce NASA oznámila, že se další lidská stopa na povrchu Luny objeví ještě dříve, v roce 2018. Barack Obama už byl opatrnější. Plánované přistání posunul na rok 2030. O tomto datu hovořil i současný americký prezident Donald Trump.

Jenže ten spíš vidí našeho malého vesmírného bratrance jako součást velkolepých plánů cestování na Mars.

Spíše než Měsíc je pro Američany výzvou Mars.
Spíše než Měsíc je pro Američany výzvou Mars.

Čína by ráda na Měsíci zahájila těžbu

A tak se do druhé etapy dobývání Měsíce rychle přihlásili další zájemci. Čína se pochlubila s plány na průzkum vhodných měsíčních nalezišť izotopu helium-3, který se dá využít jako zdroj na Zemi.

Současně oznámila, že počítá s přistáním vlastní lidské posádky v roce 2030. Tedy už (až) za deset let.

Japonci by chtěli vystavět obyvatelnou vesmírnou základnu

Velmi ambiciózní plány má také Japonsko. Země vycházejícího slunce by na Měsíci ráda vystavěla vlastní obyvatelnou výzkumnou základnu.

O splnění tohoto cíle se má postarat japonská vesmírná agentura JAXA. Velmi aktivní, co se dobývání Měsíce týče, je v posledních letech i Indie.

Základny na Měsíci chce vybudovat i Japonsko.
Základny na Měsíci chce vybudovat i Japonsko.

Sonda by měla přivézt dvě kila měsíčního kamene

A jak vlastně vypadá letový řád na trase Země–Měsíc v následujících letech? Ani koronavirus by neměl zabránit letošnímu návratu čínské sondy Chang´e 5 zpátky na Zemi.

Sonda by ve svém „zavazadlovém prostoru“ měla přivézt dva kilogramy měsíčního kamene, určeného pro další pozemské bádání. Další náklad měsíčního materiálu by na Zemi měla dopravit jiná vyslankyně Čínské lidové republiky, sonda Chang´e 6. To ale až v roce 2023.

Letos bude v kosmu pořádný fičák

V letošním roce by kolem luny mělo být mimořádně rušno. Start privátních sond oficiálně oznámili vesmírní dobyvatelé z Německa, Japonska, USA a Izraele. A další se možná ještě během roku přidají.

Příští rok se zase hodlá předvést americká NASA. V rámci mise Artemis 1 si dala za úkol zjistit možnosti výskytu vody na Měsíci. Vodu by rádi našli i Rusové.

Za tímto účelem chtějí v roce 2024 poslat na Měsíc vesmírnou sondu Luna 25. Ta by měla provést 12 vrtů, které by měly vystopovat vliv měsícotřesení na toto vesmírné těleso.

Artemis má zjistit přítomnost vody.
Artemis má zjistit přítomnost vody.

Dorazí jako první na Měsíc tentokrát Číňan?

Současně by se měla Luna 25 zaměřit na kráter v blízkosti lunárního jižního pólu. Právě tam je docela slušná pravděpodobnost, že by mohla narazit na stopu životodárné vody.

Další průzkumy už čekají na Luny 26 až 28. Jejich start a program je ale pořád ve stadiu plánování. Podtrženo, sečteno, jen Čína oznámila snahu dostat na povrch své kosmonauty. Ale to bude stejně až za deset let.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Věda a technika
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
Věda a technika
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti. Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, […]
Věda a technika
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
reklama
svět zločinu
Brutální epileptik v opilosti skalpuje svého spolubydlícího
Opilecká hádka se zvrtne a muži přistane na tváři facka. To se ještě nikdy nestalo. A ani nestane, o to už se postará. O pár okamžiků později stojí v kaluži karmínové krve a na zemi leží zohavená mrtvola – skalpovaná a udupaná. Není nad víkend na venkově. I mnozí z nejzatvrzelejších Pražanů jezdí ve volné […]
Odhalená noční můra: Sériového vraha Miroslava Stehlíka dostihla spravedlnost
Případ sériového vraha Miroslava Stehlíka, který v 80. letech terorizoval Prahu. Díky odvaze jedné z jeho obětí a důkladné práci vyšetřovatelů byl dopaden a odsouzen k trestu smrti. Osudnou se mu stane dávná školní fotografie Píše se 31. srpna 1983, když Stehlík ve Strašnicích napadne Evu Č. (28). Pod obvyklou pohrůžkou použití ostré zbraně ji […]
Charles Whitman a jeho lov na lidi: Příběh jednoho z nejhorších masakrů v americké historii
Charles Whitman, ozbrojený až po zuby, proměnil věž texaské univerzity v pevnost. Jeho krvavá msta si vybrala desítky obětí. Jeho čin dodnes zůstává jednou z nejtemnějších kapitol amerických dějin. Krvavá mise se rozbíhá naplno O chvíli později se zabiják střetne s mladým párem, Cheryl Bottsovou a Donem Waldenem. Jejich vzpomínky na panorama města okamžitě vyblednou […]
Rodiče z pekla zohaví i vlastní děti!
Je hluboká noc. Malé dítě křičí a nechce přestat. Žena se konečně zvedne a zavrávorá. Třeští jí hlava a v žaludku se jí míchá alkohol. Ať to zatracené děcko zmlkne! Zkouší mu domluvit, mlátit ho, ale nic nepomáhá. Tak se nahne ke zdroji svých potíží a ukousne mu ret. Noc protne hrůzný výkřik. Pro většinu lidí […]
svět zločinu
Michael Hernandez: Vraždí podle Amerického psycha!
Je mu jen 14 let, hraje na housle a ve škole platí za premianta třídy. Je to jedináček a jeho rodiče, Jorge a Marie Goughovi, milují svého synka Jaimeiho (1990–2004) nadevše…   „Musím ti něco ukázat,“ vyláká dne 3. února 2004 talentovaného hocha do umývárek jeden z jeho spolužáků, stejně starý Michael Hernandez (1990–2021). „Tady […]
Statek Pohádka: Prokleté místo, kde řádil sériový vrah
Dým. Praskání dřeva. Hukot ohně. A křik. Řev vyděšených lidí. „Hoří!“ Plameny přeskakují z jedné střechy na druhou. Oheň je největším nepřítelem, většina domů je ze dřeva. Když se nakonec podaří živel zkrotit, zůstane onoho jarního dne roku 1828 několik rodin bez střechy nad hlavou. Strach a zoufalství nahradí hněv. „Kdo za to může?“ Lidé prostě […]
Když syn zabije svou matku: Statistiky dnešních dnů jsou děsivé
Netrpělivě podupává nad svou invalidní matkou. Ta ženská už zase dělá naschvály a nechce se zvednout z podlahy! Zuřivost ho ovládne a začne do ní kopat, fackovat ji a nadávat. „Vstaň!“ křičí stále dokola. Jenže žena už ho neslyší. Z koutku úst jí vytéká pramínek krve. Mnoho brutálních vražd se odehraje mezi rodinnými příslušníky. Dobře to vědí […]
Krvavé Svitávky na Blanensku: Syn se stal vrahem své matky
Péče o nemocnou matku se mu vymkla z rukou. Když Jiří Blaha zjistil, že se nemůže o ni postarat tak, jak by si představoval, propukl v něm nezvladatelný záchvat vzteku. Svůj hněv si vybil na nejbližší osobě – na své matce. Než přijede sanitka, tak tyranka vykrvácí Neharmonické soužití se svou matkou Olgou již nevydrží […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz