Domů     Bobby Fisher: Excentrik, který vyvolá šachománii
Bobby Fisher: Excentrik, který vyvolá šachománii
14.6.2023

Kdo má pocit, že sledovat šachy je nuda, nezná Bobbyho Fishera. Soupeře vyvádí z rovnováhy neobvyklými tahy i chováním plným podivných rituálů a vrtochů. A jeho život není o nic nudnější.

Zápas s Borisem Spasským (*1937), který je v době studené války vnímán jako válka Ameriky s Ruskem, sleduje na obrazovkách s napětím celý svět. Televizi si kvůli tomu nechá do oválné pracovny přinést i prezident Nixon (1913-1994).

I když vyhraje, jeho bouřlivý život už tak výtečnou koncovku nemá a dalo by se říci, že partii s osudem Robert James Fischer (1943–2008) nevyhrál.

Bobby Fisher zazáří a zaujme šachový svět v roce 1956 brilantní a nápaditou hrou na několika šampionátech. (RAYMOND BRAVO PRATS, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Bobby Fisher zazáří a zaujme šachový svět v roce 1956 brilantní a nápaditou hrou na několika šampionátech. (RAYMOND BRAVO PRATS, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)

Zázračné dítě

Šachy se naučí hrát v šesti letech. Sám. Poté, co najde šachovou příručku. Je mu sedm, když ho matka Regina Fisherová (1913–1997) přivede do prestižního Brooklynského šachového klubu, kde svou hrou velmi rychle setře místním borcům shovívavý úsměv z tváře.

Pod ochranná křídla si ho bere předseda Carmine Nigro a Bobby se má možnost učit od těch nejlepších, jako je třeba šachový velmistr Arnold Denker (1914–2005).

Se svým mentorem a přítelem Jackem Collinsem (1912–2001) dokáže hrát šachy i bez šachovnice, pouze tím, že si šachovnici a hru zobrazí v mysli! Výrazně na sebe upozorní v roce 1956.

Nejprve ve Filadelfii zvítězí v juniorském šampionátu a poté, 17. října, sehraje na Rosenwaldově memoriálu v New Yorku s Donaldem Byrnem (1930–1976) hru, která dostane označení partie století a dodnes je považována za jednu z nejkrásnějších partií.

Bobby vítězí nečekaně sebevědomou, pozičně brilantní hrou s řadou nečekaných tahů.

A to je mu 13 let. O rok později obhájí juniorský titul, porazí mladého filipínského mistra Rodolfa Tan Cordosa (1937–2013), vyhraje Otevřené mistrovství USA a v lednu 1958 se jako 14letý stane do té doby nejmladším šampiónem USA.

Sedmnáctiletý Fischer hraje v roce 1960 s 23letým mistrem světa Michailem Talem v Lipsku ve východním Německu. (Bundesarchiv, Bild 183-76052-0335 / Kohls, Ulrich / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)
Sedmnáctiletý Fischer hraje v roce 1960 s 23letým mistrem světa Michailem Talem v Lipsku ve východním Německu. (Bundesarchiv, Bild 183-76052-0335 / Kohls, Ulrich / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)

Paranoidní excentrik

Samozřejmě občas narazí. V roce 1959 ho například ve čtyřech partiích čtyřikrát smete lotyšský mistr Michail Tal (1936–1992). Začíná se také projevovat jeho složitá povaha.

Je to excentrický nedůvěřivý samotář, jehož chování je koktejlem hyperaktivity, neústupnosti, neomalenosti a psychické lability.

Výsledkem jsou hádky s pořadateli, odstupování ze zápasů kvůli banalitám, stupňující se požadavky, různé excesy a provokace. Nerustáler mluví o tom, že ho špehují a při hledání štěnic zničí vybavení řady pokojů.

Vše vyvrcholí v roce 1961, kdy po neúspěchu v turnaji kandidátů prohlásí, že sovětští hráči uzavřeli dohodu o remízách při vzájemných partiích, aby se mohli soustředit na hru proti němu.

„To je pět proti jednomu!“ vzteká se a prohlásí, že končí se šachy. Samozřejmě to neudělá. Odmítá sice účast v prestižních turnajích, cestuje však po světě, hraje simultánní exhibice, pořádá školení a občas se účastní menších turnajů.

Pozornost na sebe opět strhne v roce 1965, když chce hrát Capablancův memoriál v Havaně.

Američané totiž v tu dobu nemohou cestovat na Kubu a Fischer se rozhodne hrát z New Yorku telegraficky.

Ten největší zápas ho však čeká v roce 1972, kdy dostává šanci vyzvat k boji o titul mistra světa Sovětskou hvězdu Borise Spasského, kterého do té doby ještě neporazil.

Zápas století, jak se mu dnes říká, se stává událostí, která dalece přesáhne uzavřený šachový svět.

Jeho nejslavnějším soupeřem, se kterým svede nezapomenutelnou bitvu je ruský šachista Boris Spassky (W. Punt for Anefo , CC0, commons.wikimedia)
Jeho nejslavnějším soupeřem, se kterým svede nezapomenutelnou bitvu je ruský šachista Boris Spassky (W. Punt for Anefo , CC0, commons.wikimedia)

Nejslavnější bitva studené války

Série 24 partií je v době vrcholící studené války mnohými vnímána jako souboj mezi USA a Sovětským Svazem, jako střet Západu s Východem a sleduje ho celý svět, dokonce i ti, kteří šachy nehrají ani se o ně příliš nezajímají.

Zásluhu na tom má i její dramatický průběh. Zpočátku se totiž zdá, že skončí pro Fishera fiaskem. Nedorazí na zahájení a dostaví se teprve poté, co jsou splněny všechny jeho požadavky.

První partie je rozehrána 11. července. Neklidný Fisher si neustále stěžuje. Na hlučné diváky, na vrčení kamer, které ho ruší v soustředění. Nakonec udělá chybu, přehlédne nastraženou léčku a prohrává. Ke druhé partii vůbec nenastoupí. Trvá na tom, aby bude hrát je v odlehlé rekreační místnosti, kde je ticho.

Sovětská delegace tlačí na kontumační vítězství, to však předseda FIDE Max Euwe (1901–1981) odmítá: „To by neposloužilo to zájmu šachového světa.“ Nakonec situaci zahraní Spasský. „Nechci vyhrát tímto způsobem.

Řekněte mu, že souhlasím.“ Věří si, má dvě hry náskok, a tak souhlasí s novými podmínkami. Třetí partie je však překvapením. Fisherovo nečekané zahájení považují mnozí za sebevraždu. Jenže on zjevně ví co dělá a partii vyhrává.

Čtvrtá končí remízou, v páté opět vítězí Fisher. Je vyrovnáno.

Bitva století šokuje experty

Šestá partie je rozhodující. Kdo ji vyhraje, vyhraje i celý šampionát,“ tvrdí experti. Fisher, který souhlasí s návratem do hlavní haly, začíná. První tah. Pěšec na c4. Všichni zatají dech. Nezačíná obvyklou sicilskou obranou.

„Veškerá Spasského příprava právě vyletěla komínem,“ konstatují komentátoři.

A pak už jen zmateně kroutí hlavami. Fisherovy tahy jsou zcela nové a nečekané, zdá se že nikdo není schopen rozluštit, co právě dělá. Šokovaný Spasský po 41. tahu vzdává. Končí partie, kterou odborníci ocení jako jednu z nejkrásnějších v historii. Spasský dokonce vstává a svému soupeři tleská.

Další partie už jen potvrzují Fisherovu genialitu. Nikdy nevolí stejné otevření, přichází s novými, často nečekanými variantami a tahy. Spasský po urputné bitvě vyhrává 11 partii. Vykašle se na své pečlivé herní přípravy a pokusí se soupeře přehrát. Marně.

Ve třinácté partii zvyšuje Fisher náskok na tři body. Poté se sice mistr světa vzpamatuje, přebírá herní iniciativu, ale přestože na šachovnici vyvíjí obrovský tlak, předvádí opravdu životní výkony, vyhrát se mu nepodaří.

Bobby Fisher patří k nejslavnějším, ale také nejkontroverznějšímch šachistům historie (Bert Verhoeff for Anefo, CC0, commons.wikimedia)
Bobby Fisher patří k nejslavnějším, ale také nejkontroverznějšímch šachistům historie (Bert Verhoeff for Anefo, CC0, commons.wikimedia)

Pád končí na Islandu

Je na vrcholu. Má titul, po kterém vždy toužil. Je oslavován jako ten, kdo znovu objevil krásu šachů. „Velmistři sledují jak hraje a mají v očích slzy,“ komentuje to jeho přítel Paul Marshall (1928-2012).

Vítězství u něj udělá celebritu větší než jakou tehdy byl nějaký hokejista nebo zpěvák.

Dostává množství nabídek, objevuje se v televizi i na titulních stranách časopisů, od Live po Sports Illustrated. Lidé berou útokem šachové kluby, každý chce hrát. Jenže od té chvíle už to s ním jde jen z kopce.

Jeho duševní stav se zhoršuje, odmítne miliony dolarů, které mohl vydělat, vzdá se titulu a stáhne se do ústraní.

Znovu se vynoří v roce 1992, aby se mohl opět utkat se Spasským. Zápas sehrají v jugoslávských městech Sveti Stefan a Bělehrad, čímž však poruší embargo OSN, jehož součástí jsou i sankce na sportovní události.

V Americe na něj vydají zatykač, který platí po zbytek jeho života a navždy tak zabrání jeho návratu do rodné země.

Krátce žije v Maďarsku, na Filipínách žije s dvaadvacetiletou Justine Ongovou, se kterou má dceru Jinky (*2002), poté žije v Japonsku s Mijoko Wataiovou, předsedkyní Japonské šachové federace.

Ta s ním zůstane i poté, co je v Japonsku zatčen před hrozbou deportace do USA získá v březnu 2005 Islandské občanství. V této zemi také 17. ledna 2008 zemře ve věku nedožitých 65 let.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Anefo, CC0, commons.wikimedia)
Související články
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn