Domů     Nová fakta o nejslavnějším daru: Trojský kůň? Spíš loď!
Nová fakta o nejslavnějším daru: Trojský kůň? Spíš loď!
14.6.2023

Tři dny trvá, než ho Řekové postaví. A Trojané pak návnadu spolknou i s navijákem. Monumentální stavbu odtáhnou za do té doby nedobytné hradby a nevědomky tak uvrhnou své město do zkázy. Nejslavnější vojenská lest v historii je dokonána.

Ale opravdu to tak bylo? Skutečně Troja padla kvůli obřímu dřevěnému koni, v jehož dutých útrobách se ukrýval nepřítel?

Anebo léta tradovaný dar, respektive zdánlivá oběť bohů, kterou Trojané zabaví jako vítěznou trofej, neměla vůbec zvířecí podobu, jak poslední dobou čím dál hlasitěji spekulují odborníci?

Zpochybněná legenda

V letní turistické sezoně je před tím obrovským dřevěným ořem, lemujícím vstup do zbytků bájného starověkého města na území dnešního Turecka, hlava na hlavě.

Tak jako ten z legendárního příběhu, i tato jeho napodobenina je dutá, takže si můžete vyzkoušet, jak se cítili řečtí vojáci, když čekali na vhodný okamžik k útoku na město.

Podoba trojského koně je zkrátka už dlouhá léta i díky řadě uměleckých ztvárnění jasně zažitá.

„Už ve 2. století našeho letopočtu přitom zpochybňuje legendu o velkém dřevěném koni v knize Cesta po Řecku řecký zeměpisec Pausaniás,“ upozorňuje italský námořní archeolog Francesco Tiboni.

Je to právě on, kdo nedávno přijde s tím, že onen slavný trojský kůň byl ve skutečnosti lodí.

Představa trojského koně jako dřevěného ořeje zažitá i díky řadě uměleckých ztvárnění. Foto: pxfuel
Představa trojského koně jako dřevěného ořeje zažitá i díky řadě uměleckých ztvárnění. Foto: pxfuel

Chyba v překladu

Konkrétně má jít o obchodní loď fénického typu, s ozdobnou galionovou figurou na přídi ve tvaru koňské hlavy (tak jako měly středověké lodě na svých přídích ženské figuríny, měly starověké lodě příď zdobenou zoomorfními motivy).

Řekové ji přezdívají hippos, v překladu „kůň“ nebo také „hroch“. Sem a tam vozí hlavně drahé kovy, občas ale plavidlo slouží také jako předmět, kterým po skončení bojů vzdávají poražení hold vítězům.

To vede Tiboniho k přesvědčení, že se řečtí vojáci neschovávali v obřím koni, ale právě uvnitř oné lodi, přičemž termín hippos byl později, jak se příběh předával dál, špatně pochopen. „Z lexikografického hlediska se zdá zřejmé, že vzhled koně vyplynul z chyby překladu, nepřesnosti ve výběru odpovídajícího výrazu, což ve výsledku vedlo ke změně významu původního slova a zkreslení celé události,“ vysvětluje Tiboni.

„K tomu samozřejmě přispěl i fakt, že v průběhu staletí se výraz hippos jakožto námořní termín, přestal postupně používat.“

Trojským koněm mohla být i obléhací věž,na obranu před šípy pokrytá zvířecí kůží. Foto: pxfuel
Trojským koněm mohla být i obléhací věž,na obranu před šípy pokrytá zvířecí kůží. Foto: pxfuel

Zavržené beranidlo

A ještě jedna věc hraje Tibonimu tvrzení do karet – epos Aeneis slavného římského básníka Vergilia (70–19 př. n. l.). V něm někteří nedůvěřiví Trojané chtějí řecký dar potopit.

„Pokud by ale nešlo o loď, nedávala by podobná zmínka žádný smysl,“ upozorňuje archeolog. Loď ovšem není jediná varianta skutečné podoby trojského koně.

Spekuluje se, že by mohlo jít o jakousi metaforu pro zbraň, konkrétně pro beranidlo, do jisté míry podobající se koni, které pomůže Řekům prorazit městskou bránu.

Vzhledem k důmyslně postaveným hradbám a po zuby ozbrojeným vojákům na nich by ale takový stroj neměl nikdy možnost zahájit činnost. Myslím, že by byl zničen, než by se dostal ke svému cíli,“ říká americký historik Stephen Ressler.

A co takhle věž?

Ve vyřezaného hřebce se postupem času může dle odborníků proměnit ještě jeden válečný stroj – jakýsi typ obléhací věže. Mohla v sobě mít bojovníky a být zakryta zvířecí kůží.

A od takové obléhací věže to už k trojskému koni není tak daleko,“ míní americký archeolog Eric H. Cline. Dějiny mu dávají za pravdu minimálně v tom, že třeba Babyloňané a Asyřané takové obléhací věže skutečně používají.

Dávají jim zvířecí jména a kůže slouží jako ochrana před planoucími šípy.

Aby ale byla vůbec taková věž pro Troju nebezpečná, musela by dle Resslera mít pět pater, kvůli čemuž by vážila zhruba 25 tun, vešlo by se do ní 200 vojáků a k přepravě na místo by byla potřeba další stovka silných mužů.

Poté, co mu tvůrci hollywoodského velkofilmu Troja darují12tunového koně, získá turecké městecko Çanakkale mezinárodní věhlas. Foto: pxfuel
Poté, co mu tvůrci hollywoodského velkofilmu Troja darují12tunového koně, získá turecké městecko Çanakkale mezinárodní věhlas. Foto: pxfuel

Trojané jsou na ni připraveni

Podle dochovaných zbytků města jsou navíc Trojané na obléhací věže dobře připraveni. Proč by jinak stavěli zešikmené zdi a nikoliv zdi tyčící se přímo vzhůru?“ ptá se Eric H. Cline.

Mezi obléhací věží a zdí tak díky tomu zůstává mezera, která stěžuje postup útočníků.

„To znamená, že by věž v Troji musela být vybavena nějakým padacím mostem, který by útočícímu vojsku umožnil tu mezeru překonat,“ upozorňuje americký vojenský historik Mark Schwartz.

Tomu, že Řekové při obléhání města použili takovou věž nevěří. „Vzhledem ke ztrátám, které by útočníci utrpěli, vzhledem k úhlu zdí, vzhledem k tomu, jak by bylo obtížné dostat se z vrcholu věže na vrchol zdi, vzhledem k možnostem, které by asi měli lučišníci a vrhači kamenů by takový útok velmi pravděpodobně nebyl úspěšný.“

Po zemětřesení ještě nedobytnější

Podle rakouského historika Fritze Schachermeyra (1895–1987) ale nemusí v případě trojského koně jít o žádný fyzický předmět, nýbrž metaforu ničivého zemětřesení, které poruší hradby, díky čemuž se Řekové dostanou dovnitř.

Archeologové potvrdí, že ruiny města jsou skutečně poškozeny tak, jak by to způsobilo silné zemětřesení.

A už samotný Homér, v jehož eposu Odysseia je příběh trojského koně stručně popsán, se zmiňuje o „hněvu bohů“, který má ovšem Troju zasáhnout ještě předtím, než ji začnou obléhat Řekové.

Podle archeologa Briana Rose (*1956) z Pensylvánské univerzity navíc Trojané po přírodní katastrofě opevnění města ještě zdokonalí. „Zdi byly ještě více zesíleny. Na jihovýchodní straně města přistavěli další věž.

Jednu z bran, vedoucích k citadele, zatarasili, aby k ní vedlo méně přístupů. Díky těmto přístavbám byla doslova nedobytná.“

Foto: pxfuel Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Záhady a tajemství
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
Firmy za 2. světové války: Hugo Boss šije pro Hitlerjungend, Allianz pojistí osvětimský koncentrační tábor
Jejich značka je symbolem kvalitní produkce. Spojuje je nelehká doba 2. světové války. Zatímco někteří jsou nacistům na ruku, jiní se snaží ze všeho elegantně vybruslit. Uniformy pro SS, hnědé košile pro SA nebo stejnokroje pro Hitlerjugend se ve 30. letech minulého století šijí v továrně člena NSDAP, módního návrháře a podnikatele Huga Bosse (1885–1948). Zaměstnává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (