Domů     Nová fakta o nejslavnějším daru: Trojský kůň? Spíš loď!
Nová fakta o nejslavnějším daru: Trojský kůň? Spíš loď!
14.6.2023

Tři dny trvá, než ho Řekové postaví. A Trojané pak návnadu spolknou i s navijákem. Monumentální stavbu odtáhnou za do té doby nedobytné hradby a nevědomky tak uvrhnou své město do zkázy. Nejslavnější vojenská lest v historii je dokonána.

Ale opravdu to tak bylo? Skutečně Troja padla kvůli obřímu dřevěnému koni, v jehož dutých útrobách se ukrýval nepřítel?

Anebo léta tradovaný dar, respektive zdánlivá oběť bohů, kterou Trojané zabaví jako vítěznou trofej, neměla vůbec zvířecí podobu, jak poslední dobou čím dál hlasitěji spekulují odborníci?

Zpochybněná legenda

V letní turistické sezoně je před tím obrovským dřevěným ořem, lemujícím vstup do zbytků bájného starověkého města na území dnešního Turecka, hlava na hlavě.

Tak jako ten z legendárního příběhu, i tato jeho napodobenina je dutá, takže si můžete vyzkoušet, jak se cítili řečtí vojáci, když čekali na vhodný okamžik k útoku na město.

Podoba trojského koně je zkrátka už dlouhá léta i díky řadě uměleckých ztvárnění jasně zažitá.

„Už ve 2. století našeho letopočtu přitom zpochybňuje legendu o velkém dřevěném koni v knize Cesta po Řecku řecký zeměpisec Pausaniás,“ upozorňuje italský námořní archeolog Francesco Tiboni.

Je to právě on, kdo nedávno přijde s tím, že onen slavný trojský kůň byl ve skutečnosti lodí.

Představa trojského koně jako dřevěného ořeje zažitá i díky řadě uměleckých ztvárnění. Foto: pxfuel
Představa trojského koně jako dřevěného ořeje zažitá i díky řadě uměleckých ztvárnění. Foto: pxfuel

Chyba v překladu

Konkrétně má jít o obchodní loď fénického typu, s ozdobnou galionovou figurou na přídi ve tvaru koňské hlavy (tak jako měly středověké lodě na svých přídích ženské figuríny, měly starověké lodě příď zdobenou zoomorfními motivy).

Řekové ji přezdívají hippos, v překladu „kůň“ nebo také „hroch“. Sem a tam vozí hlavně drahé kovy, občas ale plavidlo slouží také jako předmět, kterým po skončení bojů vzdávají poražení hold vítězům.

To vede Tiboniho k přesvědčení, že se řečtí vojáci neschovávali v obřím koni, ale právě uvnitř oné lodi, přičemž termín hippos byl později, jak se příběh předával dál, špatně pochopen. „Z lexikografického hlediska se zdá zřejmé, že vzhled koně vyplynul z chyby překladu, nepřesnosti ve výběru odpovídajícího výrazu, což ve výsledku vedlo ke změně významu původního slova a zkreslení celé události,“ vysvětluje Tiboni.

„K tomu samozřejmě přispěl i fakt, že v průběhu staletí se výraz hippos jakožto námořní termín, přestal postupně používat.“

Trojským koněm mohla být i obléhací věž,na obranu před šípy pokrytá zvířecí kůží. Foto: pxfuel
Trojským koněm mohla být i obléhací věž,na obranu před šípy pokrytá zvířecí kůží. Foto: pxfuel

Zavržené beranidlo

A ještě jedna věc hraje Tibonimu tvrzení do karet – epos Aeneis slavného římského básníka Vergilia (70–19 př. n. l.). V něm někteří nedůvěřiví Trojané chtějí řecký dar potopit.

„Pokud by ale nešlo o loď, nedávala by podobná zmínka žádný smysl,“ upozorňuje archeolog. Loď ovšem není jediná varianta skutečné podoby trojského koně.

Spekuluje se, že by mohlo jít o jakousi metaforu pro zbraň, konkrétně pro beranidlo, do jisté míry podobající se koni, které pomůže Řekům prorazit městskou bránu.

Vzhledem k důmyslně postaveným hradbám a po zuby ozbrojeným vojákům na nich by ale takový stroj neměl nikdy možnost zahájit činnost. Myslím, že by byl zničen, než by se dostal ke svému cíli,“ říká americký historik Stephen Ressler.

A co takhle věž?

Ve vyřezaného hřebce se postupem času může dle odborníků proměnit ještě jeden válečný stroj – jakýsi typ obléhací věže. Mohla v sobě mít bojovníky a být zakryta zvířecí kůží.

A od takové obléhací věže to už k trojskému koni není tak daleko,“ míní americký archeolog Eric H. Cline. Dějiny mu dávají za pravdu minimálně v tom, že třeba Babyloňané a Asyřané takové obléhací věže skutečně používají.

Dávají jim zvířecí jména a kůže slouží jako ochrana před planoucími šípy.

Aby ale byla vůbec taková věž pro Troju nebezpečná, musela by dle Resslera mít pět pater, kvůli čemuž by vážila zhruba 25 tun, vešlo by se do ní 200 vojáků a k přepravě na místo by byla potřeba další stovka silných mužů.

Poté, co mu tvůrci hollywoodského velkofilmu Troja darují12tunového koně, získá turecké městecko Çanakkale mezinárodní věhlas. Foto: pxfuel
Poté, co mu tvůrci hollywoodského velkofilmu Troja darují12tunového koně, získá turecké městecko Çanakkale mezinárodní věhlas. Foto: pxfuel

Trojané jsou na ni připraveni

Podle dochovaných zbytků města jsou navíc Trojané na obléhací věže dobře připraveni. Proč by jinak stavěli zešikmené zdi a nikoliv zdi tyčící se přímo vzhůru?“ ptá se Eric H. Cline.

Mezi obléhací věží a zdí tak díky tomu zůstává mezera, která stěžuje postup útočníků.

„To znamená, že by věž v Troji musela být vybavena nějakým padacím mostem, který by útočícímu vojsku umožnil tu mezeru překonat,“ upozorňuje americký vojenský historik Mark Schwartz.

Tomu, že Řekové při obléhání města použili takovou věž nevěří. „Vzhledem ke ztrátám, které by útočníci utrpěli, vzhledem k úhlu zdí, vzhledem k tomu, jak by bylo obtížné dostat se z vrcholu věže na vrchol zdi, vzhledem k možnostem, které by asi měli lučišníci a vrhači kamenů by takový útok velmi pravděpodobně nebyl úspěšný.“

Po zemětřesení ještě nedobytnější

Podle rakouského historika Fritze Schachermeyra (1895–1987) ale nemusí v případě trojského koně jít o žádný fyzický předmět, nýbrž metaforu ničivého zemětřesení, které poruší hradby, díky čemuž se Řekové dostanou dovnitř.

Archeologové potvrdí, že ruiny města jsou skutečně poškozeny tak, jak by to způsobilo silné zemětřesení.

A už samotný Homér, v jehož eposu Odysseia je příběh trojského koně stručně popsán, se zmiňuje o „hněvu bohů“, který má ovšem Troju zasáhnout ještě předtím, než ji začnou obléhat Řekové.

Podle archeologa Briana Rose (*1956) z Pensylvánské univerzity navíc Trojané po přírodní katastrofě opevnění města ještě zdokonalí. „Zdi byly ještě více zesíleny. Na jihovýchodní straně města přistavěli další věž.

Jednu z bran, vedoucích k citadele, zatarasili, aby k ní vedlo méně přístupů. Díky těmto přístavbám byla doslova nedobytná.“

Foto: pxfuel Tit Foto: pxfuel
Související články
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
reklama
záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
reklama
historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina