Exotické liči neboli čínská jahoda voní po růžích a chutná podobně jako hroznové víno. V malém množství prospívá, ve velkém škodí. Odhaduje se, že liči má na svědomí v Indii smrt stovek dětí.
Toto lahodné ovoce se skrývá pod mnoha jmény a označeními jako např. lychee, li-chi, čínská jahoda, čínská švestka nebo také dvouslivák lahodný – oficiální název je však liči čínské (Litchi chinensis).
Podle názvu se předpokládá, že majestátní, stálezelené, až 20 metrů vysoké stromy, které se dožívají i 300 let, pocházejí původně z Číny, dnes se pěstují na mnoha místech planety, jako je Japonsko, Austrálie, Florida, jižní Afrika, Brazílie a prakticky celá Asie.
Pro snazší sběr ovoce se stromy udržují řezem ve výšce okolo 12 metrů. Udává se, že počátek pěstování těchto stromů spadá do období před více než 4000 let.
Poněkud tvrdá jahoda
Dvouslivák spadající do čeledi mýdelníkovité si označení čínská jahoda vysloužil podle vzhledu, jedná se o menší oválné plody o průměru 2-4 centimetry, rostoucí ve shlucích.
Slupka má ve zralém stádiu růžovou a červenou barvu, vyznačuje se charakteristickou drsnou strukturou, která budí dojem malých výstupků. Po oloupání iluze jahody mizí a na svět se dostává bílá, někdy namodralá rosolovitá hmota.
Pro svou charakteristickou vůni připomínající růži se v mnoha asijských zemích nazývá ovocem lásky. Uvnitř se ještě nachází hnědé semeno, to se stejně jako slupka nekonzumuje.
V Číně je velice oblíbenou pochoutkou i sušené liči, jež tak trochu připomíná rozinky.
Blahodárné účinky
Malé ovoce, s mnoha pro tělo prospěšnými účinky, je obrovským zdrojem přírodních antioxidantů, obsahuje pestrou škálu vitaminů jako vitamin C, D, E, B6, niacin a riboflavin.
Nese v sobě i některé významné minerální látky – vápník, sodík, hořčík, draslík a fosfor.
Bylo prokázáno, že liči podporuje imunitní systém, určitým způsobem zlepšuje zažívání, způsobuje správnou cirkulaci krve, pomáhá zlepšit metabolické funkce a patří k preventivním přírodním prostředkům proti nádorovému onemocnění, také by mělo zklidňovat nervový systém, a dokonce i normalizovat hladinu cukru v krvi, což by mohli ocenit především lidé s cukrovkou.
Za zpomalením stárnutí kůže stojí olignol, který se v plodech nachází, ten zároveň kůži chrání před škodlivými UV paprsky.
V některém odvětví čínské naturální medicíny se využívají nejen plody, ale i listy a kůra stromů, a drcené sušené pecky, to vše by mělo mít analgetické, protizánětlivé a antipyretické účinky.
Pro svou nízkou hladinu kalorií pomáhá toto vskutku všestranné ovoce v boji s udržením hmotnosti v boji s nadváhou.
Vypěstujte si liči
Stromům plodícím exotické ovoce se logicky nejvíce daří v zemích subtropického pásu, převážně v naplavené půdě kolem řek. Nejvíce prosperují v regionech, kde se střídá teplé a vlhké léto se suchou a chladnou zimou, teplota by však neměla klesat pod bod mrazu.
Pro jejich udržení je důležitý vegetační klid. Velice potřebné je sluneční světlo, protože ve stínu stromy neplodí. Při splnění daných podmínek se dá liči pěstovat i doma, a to díky pecce, ta se ale musí nechat nejdříve dostatečně vyschnout, alespoň 2 dny.