Skip to content

Jak nás ovlivňují biologické hodiny?

Biologické, nebo také vnitřní, hodiny významně ovlivňují tělo a mysl. Pomáhají spoluvytvářet rovnováhu sil a přizpůsobování dnu a noci. Usnadňují našemu tělu zvykat si na zimu a teplo v průběhu měnících se ročních období.

Také stojí za denními cykly, jako je večerní únava a ranní odpočatost.

Změna času přichází dvakrát do roka, každého půl roku si tak tělo musí nově nastavovat své vnitřní hodiny, ať už dopředu, či dozadu. Foto: pixabay

Ač by se dalo říci, že se naše tělo ani v jedné jediné hodině jednoho dne neprojevuje stejně, v jednotlivých časových fázích v průběhu po sobě jdoucích dnů to neplatí. Člověk má nastavený vnitřní cyklus, který se vždy během přibližně 24 hodin neustále opakuje.

Stojí za tím cirkadiánní rytmus, ten má periodu o délce přibližně 20–28 hodin. Tento cyklus je provázen sledem fyziologických pochodů a biologických reakcí, což neovlivňuje pouze tělo, ale i naši psychiku.

Za vše můžou geny

Díky genetice existují jedinci, kteří mají vzestupy a útlumy aktivity nastaveny opačně či jsou alespoň minimálně ovlivněny. Lidský biorytmus se nastavuje již před narozením, jako příklad může sloužit sjednocení srdečního rytmu plodu a matky, kdy u obou dosahuje nejnižších hodnot mezi 2 a 6 hodinou ranní.

Někteří lidé také mohou mít větší problémy se vstáváním než druzí, je to právě kvůli drobné změně v genu odpovědném za biologické rytmy. Ani tato drobná mutace je ale neomlouvá, podle vědců lze tuto indispozici překonat disciplínou.

Pro lidské tělo je přirozený čas zimní, jeho střídání je uměle vyvoláno. Povětšinou však tato změna nenese žádné závažné následky. Foto: pixabay

Biologická délka dne

Objektivní délka dne je známých 24 hodin a je dána otáčením Země kolem své osy. Živé organismy se s tímto faktem snaží synchronizovat, jedním s pomocníků je světlo, ať už přirozené nebo umělé. Jak je to ale s biologickou délkou?

Pro přibližně 95 % lidí má den 24 hodin a 12 minut. Je ale dokázáno, že mezi živočichy panují rozdíly. Kupříkladu myš domácí (Mus musculus) má subjektivní délku dne o 24 minut kratší, než je ta skutečná.

Savci mají celý svůj organismus propojený, lidské centrální hodiny jsou umístěné v mozku. Je však třeba brát v potaz, že každý orgán v těle má svůj vlastní biologický rytmus.

Skřivan vs. sova

Biologické hodiny umožňují všem živým organismům orientaci nezávisle k času a každému tak určují specifický chronotyp neboli to, zda jste ranní ptáče – skřivan (morningness) či večerní sova (eveningness).

Za skřivany jsou považováni lidé, kteří jsou po ránu velmi čilí, jsou okamžitě připraveni k práci, z kraje dne toho dokážou nejvíce a polednem počínaje jejich produktivita klesá, energie polevuje a začne se projevovat ospalost.

Sovy jsou jejich pravým opakem, nejvíce práce odvedou odpoledne a večer. Tyto propady a vrcholy biologického rytmu jsou vrozené, ale během let se mohou pozměnit životosprávou. Ranní ptáčata ke své produktivitě potřebují zaměstnání od brzkých ranních hodin, neodkládat úkoly na později a chodit brzy spát.

Sovy by se přes den měly věnovat jednodušším činnostem a hlavní práci by si měly ponechat na pozdní odpoledne a večer. V produktivním věku panuje rozdělení na přibližně 40 % ranních ptáčat, 10 % večerních sov a celých 50 % je nevyhraněných.

Tento posun o jednu hodinu ve většině případů nedokáže vyvolat syndrom jet-lag, dokonce je víc zatěžující práce na směny než střídání času. Foto: pixabay

Úskalí doby

Jedním z největších problémů pro nastavení vnitřních hodin je nepřetržité venkovní osvětlení, ale také neustále puštěná televize, počítač a koukání do telefonu. Tato umělá světelnost pomáhá zahnat přirozený nástup únavy, potlačuje sekreci melatoninu a ovlivňuje cirkadiánní rytmus.

Jedním z nejzávažnějších problémů pro chronobiologický rytmus je cestování do zemí s časovým posunem a to větším než 2 hodiny. Lidskému tělo poté trvá minimálně jeden den, než se z toho dokáže vzpamatovat, u delších posunů je tomu ještě déle.

Nejčastějším projevem je choroba z časového posunu (pásmová nemoc – jet-lag), která může způsobovat poruchu spánku, únavu, malátnost, dezorientaci a střevní potíže. Dalším neduhem moderní doby je práce na směny, ta nutí lidi pracovat i v době, která je určená ke spánku.

Přestože se dá na práci v noci navyknout, může docela závažně ohrozit dlouhodobé zdraví.

Hypo – Hypo

Kromě nadledvinek, kde se vytváří adrenalin, noradrenalin a pro biologické hodiny důležitý kortizol, je chronobiologie lidského těla ovládána především z hypotalamu a hypofýzy. Hypotalamus je nejdůležitější spojení mezi mozkem a vegetativním a hormonálním nervovým systémem.

Tento centrální regulační orgán řídí téměř všechny základní funkce, ale hlavně důležité vnitřní hodiny v mezimozku, díky čemuž je povolován hormon melatonin z epifýzy. Další žláza, která přijímá rozkazy od hypotalamu, je hypofýza, ta je pokládána za hlavní žlázu lidského těla.

Hypofýza reaguje na příkazy a následně řídí funkci jiných žláz umístěných v těle, např. varlat, vaječníků, štítné žlázy atd.

Jak je ale známo, lidský rytmus ovlivňuje slunce, proto je vstávání za světla pro organismus lepší. Naopak neodpovídající sluneční svit může u člověka způsobovat deprese. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Slunce a sex jdou dohromady
21stoleti.cz

Slunce a sex jdou dohromady

Lidská touha po pohlavním styku je obecně silnější v...
Svatomartinské hody nám závidí celý svět
iluxus.cz

Svatomartinské hody nám...

Spojení mladého vína s husími...
Salát s tuňákem a vejci
tisicereceptu.cz

Salát s tuňákem a vejci

K večeři je dobré volit potraviny s...
Aktivita sopky na ostrově La Palma sílí
epochalnisvet.cz

Aktivita sopky na ostrově La...

Je to už 38 dní, co sopka Cumbre Vieja na...
Nový podezřelý v případu Zodiac zanechával na internetu mrazivé komentáře
enigmaplus.cz

Nový podezřelý v případu Zodiac...

Před několika dny tým vyšetřovatelů odložených...
Osobní traumata ji málem srazila na kolena
nasehvezdy.cz

Osobní traumata ji málem...

Dcera známých hereckých...
Pochopila jsem, že dítě nemusí být vlastní
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že dítě...

Byla jsem nešťastná...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
panidomu.cz

Požáry a popáleniny: Když...

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to...
Chystají svatbu kvůli těhotenství?
nasehvezdy.cz

Chystají svatbu kvůli...

Neexistuje žádná statistika,...
Záhada z Atacamy: Byla v poušti nalezena mumie mimozemšťana?
enigmaplus.cz

Záhada z Atacamy: Byla v...

V roce 2003 bylo objeveno několik centimetrů velké...
Skalnaté hory: pýcha Severní Ameriky a ráj pěší turistiky
epochanacestach.cz

Skalnaté hory: pýcha Severní...

Jedním ze symbolů...