Skip to content
reklama
reklama

Jak nás ovlivňují biologické hodiny?

blank

Biologické, nebo také vnitřní, hodiny významně ovlivňují tělo a mysl. Pomáhají spoluvytvářet rovnováhu sil a přizpůsobování dnu a noci. Usnadňují našemu tělu zvykat si na zimu a teplo v průběhu měnících se ročních období.

Také stojí za denními cykly, jako je večerní únava a ranní odpočatost.

blank
Změna času přichází dvakrát do roka, každého půl roku si tak tělo musí nově nastavovat své vnitřní hodiny, ať už dopředu, či dozadu. Foto: pixabay

Ač by se dalo říci, že se naše tělo ani v jedné jediné hodině jednoho dne neprojevuje stejně, v jednotlivých časových fázích v průběhu po sobě jdoucích dnů to neplatí. Člověk má nastavený vnitřní cyklus, který se vždy během přibližně 24 hodin neustále opakuje.

Stojí za tím cirkadiánní rytmus, ten má periodu o délce přibližně 20–28 hodin. Tento cyklus je provázen sledem fyziologických pochodů a biologických reakcí, což neovlivňuje pouze tělo, ale i naši psychiku.

Za vše můžou geny

Díky genetice existují jedinci, kteří mají vzestupy a útlumy aktivity nastaveny opačně či jsou alespoň minimálně ovlivněny. Lidský biorytmus se nastavuje již před narozením, jako příklad může sloužit sjednocení srdečního rytmu plodu a matky, kdy u obou dosahuje nejnižších hodnot mezi 2 a 6 hodinou ranní.

Někteří lidé také mohou mít větší problémy se vstáváním než druzí, je to právě kvůli drobné změně v genu odpovědném za biologické rytmy. Ani tato drobná mutace je ale neomlouvá, podle vědců lze tuto indispozici překonat disciplínou.

blank
Pro lidské tělo je přirozený čas zimní, jeho střídání je uměle vyvoláno. Povětšinou však tato změna nenese žádné závažné následky. Foto: pixabay

Biologická délka dne

Objektivní délka dne je známých 24 hodin a je dána otáčením Země kolem své osy. Živé organismy se s tímto faktem snaží synchronizovat, jedním s pomocníků je světlo, ať už přirozené nebo umělé. Jak je to ale s biologickou délkou?

Pro přibližně 95 % lidí má den 24 hodin a 12 minut. Je ale dokázáno, že mezi živočichy panují rozdíly. Kupříkladu myš domácí (Mus musculus) má subjektivní délku dne o 24 minut kratší, než je ta skutečná.

Savci mají celý svůj organismus propojený, lidské centrální hodiny jsou umístěné v mozku. Je však třeba brát v potaz, že každý orgán v těle má svůj vlastní biologický rytmus.

Skřivan vs. sova

Biologické hodiny umožňují všem živým organismům orientaci nezávisle k času a každému tak určují specifický chronotyp neboli to, zda jste ranní ptáče – skřivan (morningness) či večerní sova (eveningness).

Za skřivany jsou považováni lidé, kteří jsou po ránu velmi čilí, jsou okamžitě připraveni k práci, z kraje dne toho dokážou nejvíce a polednem počínaje jejich produktivita klesá, energie polevuje a začne se projevovat ospalost.

Sovy jsou jejich pravým opakem, nejvíce práce odvedou odpoledne a večer. Tyto propady a vrcholy biologického rytmu jsou vrozené, ale během let se mohou pozměnit životosprávou. Ranní ptáčata ke své produktivitě potřebují zaměstnání od brzkých ranních hodin, neodkládat úkoly na později a chodit brzy spát.

Sovy by se přes den měly věnovat jednodušším činnostem a hlavní práci by si měly ponechat na pozdní odpoledne a večer. V produktivním věku panuje rozdělení na přibližně 40 % ranních ptáčat, 10 % večerních sov a celých 50 % je nevyhraněných.

blank
Tento posun o jednu hodinu ve většině případů nedokáže vyvolat syndrom jet-lag, dokonce je víc zatěžující práce na směny než střídání času. Foto: pixabay

Úskalí doby

Jedním z největších problémů pro nastavení vnitřních hodin je nepřetržité venkovní osvětlení, ale také neustále puštěná televize, počítač a koukání do telefonu. Tato umělá světelnost pomáhá zahnat přirozený nástup únavy, potlačuje sekreci melatoninu a ovlivňuje cirkadiánní rytmus.

Jedním z nejzávažnějších problémů pro chronobiologický rytmus je cestování do zemí s časovým posunem a to větším než 2 hodiny. Lidskému tělo poté trvá minimálně jeden den, než se z toho dokáže vzpamatovat, u delších posunů je tomu ještě déle.

Nejčastějším projevem je choroba z časového posunu (pásmová nemoc – jet-lag), která může způsobovat poruchu spánku, únavu, malátnost, dezorientaci a střevní potíže. Dalším neduhem moderní doby je práce na směny, ta nutí lidi pracovat i v době, která je určená ke spánku.

Přestože se dá na práci v noci navyknout, může docela závažně ohrozit dlouhodobé zdraví.

Hypo – Hypo

Kromě nadledvinek, kde se vytváří adrenalin, noradrenalin a pro biologické hodiny důležitý kortizol, je chronobiologie lidského těla ovládána především z hypotalamu a hypofýzy. Hypotalamus je nejdůležitější spojení mezi mozkem a vegetativním a hormonálním nervovým systémem.

Tento centrální regulační orgán řídí téměř všechny základní funkce, ale hlavně důležité vnitřní hodiny v mezimozku, díky čemuž je povolován hormon melatonin z epifýzy. Další žláza, která přijímá rozkazy od hypotalamu, je hypofýza, ta je pokládána za hlavní žlázu lidského těla.

Hypofýza reaguje na příkazy a následně řídí funkci jiných žláz umístěných v těle, např. varlat, vaječníků, štítné žlázy atd.

blank
Jak je ale známo, lidský rytmus ovlivňuje slunce, proto je vstávání za světla pro organismus lepší. Naopak neodpovídající sluneční svit může u člověka způsobovat deprese. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...