Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat.
Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako bodání tisíců jehliček, elektrický proud i znecitlivění.
Brnění, chvění či třas v nohou jsou stavy, které je možné pozorovat i u zcela zdravých osob po absolvování náročné fyzické aktivity, jako jsou různé sporty, dlouhé těžké túry či nárazová extrémní zátěž bez předešlého tréninku nebo po dlouhé pauze.
Mravenčení se může objevit v obou končetinách nebo pouze v jedné, takže můžete pocítit pouze brnění levé nohy nebo jen brnění pravé nohy. Stejně tak můžete zaznamenat brnění nohou od kolen dolů, brnění prstů, nebo dokonce jen brnění palců u nohou.
Občasné brnění, které po protažení odezní, pravděpodobně nic neznamená. Je časté, běžné a většinou neškodné. Pokud se ale dostavuje brnění končetin až podezřele často a doprovázejí ho i další obtíže, je na místě návštěva doktora.
Nízký přísun béčka
Časté mravenčení končetin může být způsobeno nedostatkem vitaminů skupiny B (například vitamin B1, vitamin B5 nebo vitamin B6), což může být příčinou polyneuropatie.
Svou roli zde ale hraje i deficit některých minerálů, kam se řadí především hořčík, ale třeba i železo. Tento stav se pak projeví prostřednictvím brnění rukou a nohou, ale objevit se mohou i křeče.
Nechte si zkontrolovat hladinu cukru
Vysoká hladina cukru v krvi může vést k poškození nervů. Pak se objevuje tzv. diabetická neuropatie, která postihuje především nohy. Brnění v tomto případě neodeznívá. Kromě mravenčení se může objevovat i píchání, pálení a další nepříjemné pocity.
Někdy se pak přidružují obtíže s chůzí nebo problémy s rovnováhou. Předcházet těmto komplikacím lze jedině důsledným hlídáním hladiny cukru v krvi. Neuropatie postihuje diabetiky prvního i druhého typu.
Syndrom neklidných nohou
Za rozvoj brnění nohou v noci a mravenčení prstů na noze může být zodpovědný také syndrom neklidných nohou, což je neurologické onemocnění, při němž má pacient nutkání neustále pohybovat končetinami.
Pociťuje totiž řadu nepříjemných symptomů, jako je slabé brnění, mravenčení, bolest lýtek, chladnutí či zteplání končetin nebo třes v nohou. Dané problémy se nejčastěji objevují ve chvíli, kdy pacient není aktivní, nebo večer těsně před usnutím.
Vyhřezlá plotýnka
Výhřez ploténky se může objevit na jakékoli úrovni zad, nejčastěji k němu dochází v bederní oblasti. V těchto případech se i často objevuje slabost nohou, která ztěžuje vstávání a obvykle může i za pády a klopýtnutí.
U nemocných také může docházet k brnění, pálení a bolesti v hýždích a dolní části zad. Problém lze řešit léky, fyzioterapií či chirurgicky.
A zase ten stres
Stres a úzkost spouští v těle obranné reakce, které se mohou projevit různými příznaky, a to včetně mravenčení končetin. Brnění je v tomto případě vyvoláno rychlým dýcháním, jež vede ke snížení oxidu uhličitého v těle a změnám pH krve. To se zpravidla projevuje mravenčením.
Roztroušená skleróza
Brnění, přecitlivělost nebo naopak znecitlivění částí těla vůči různým podnětům mohou být také symptomem roztroušené sklerózy. Obvykle se rozvíjí už u mladých lidí ve věku mezi 20 až 40 lety.
Roztroušená skleróza zahrnuje také mnohé další symptomy, které jsou méně či více závažné. Může jít o únavu či bolest hlavy, ale také poruchy koordinace, zraku, silné bolesti či křeče.
Léčba spočívá v podávání kortikosteroidů nebo léků modifikujících průběh onemocnění a tlumení jednotlivých příznaků.
Udělejte si těhotenský test
Brnění nohou také patří mezi běžné příznaky těhotenství. Důvodem bývá rostoucí děloha, která utlačuje některé nervy v nohách. To může čas od času vyvolat mravenčení a necitlivost v nohách a prstech u nohou.
V těhotenství se navíc mění vaše těžiště rovnováhy a držení těla, což může vést k sevření některých nervů a následnému brnění až vystřelující bolesti v nohou. Je to naprosto běžné a po porodu by tento problém měl odeznít bez nutnosti léčby.
Onemocnění periferních tepen
Jedná se o zcela běžný zdravotní problém, který podle studií postihuje 15 až 20 procent lidí starších 70 let. Děje se tak v důsledku snížení průtoku krve do končetin. Mezi typické projevy patří právě svalová slabost a necitlivost končetin.
Objevit se nicméně může i bolest v oblasti stehen nebo lýtek po chůzi nebo po výstupu do schodů. Za hlavního viníka onemocnění periferních tepen je považována ateroskleróza.
K diagnostice se používá fyzikální vyšetření, index kotníkových tlaků, vyšetření pomocí Dopplerova ultrazvuku a angiografie. Léčba je zaměřena na zmírnění příznaků a zastavení progrese.
Pijete až nad míru
Dlouhodobě škodlivá může být pro lidský organismus také nadměrná konzumace alkoholu. Tento problém totiž postupem času vede k poškozování nervů a ke vzniku polyneuropatie (tzv. alkoholová neuropatie).
Pacienti si následně stěžují na poruchy citlivosti včetně brnění rukou a nohou v noci i během dne.
Nečekejte!
Pomoc vyhledejte ihned, když mravenčení začíná náhle, navazuje na nedávné poranění hlavy, krku nebo zad, postihuje celou ruku nebo nohu či obě strany těla, nejste schopni hýbat končetinou, nemůžete ovládat pohyby paže, nohy, močení nebo vyprazdňování střev
U lékaře vás čeká detailní rozhovor. Bude chtít vědět, jaké užíváte léky nebo jak často pijete alkohol, a bude chtít znát veškeré detaily vašich obtíží. Laboratorně se zjistí kompletní krevní obraz, hladina elektrolytů a vitaminů, funkce štítné žlázy.
Dále mohou následovat testy nervového vedení, případně vyšetření CT, magnetická rezonance, či angiogram k zobrazení cév.