Domů     Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
18.11.2024

Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové.

Vesmír pro člověka není přívětivým místem. Ano, v relativním bezpečí skořápek kosmických lodí se astronauti mnohdy pohybují jen v tričku a trenýrkách. Ale v otevřeném kosmickém prostoru by nedokázal přežít ani Chuck Norris.

Zkrátka, žádná vesmírná mise se neobejde bez skafandrů, které poskytnou alespoň tu základní ochranu před zářením, vakuem a jinými zlotřilostmi, které kosmos na člověka přichystal…

Vzory z Měsíce

Už při startu mají dobyvatelé vesmíru na sobě lehčí verzi tohoto zvláštního druhu obleku. Přetlak v nich udržuje tlak v nohou a v břišní krajině astronauta.

Takový lehký skafandr by ovšem při kosmické procházce nestačil, zde musí vesmírní výzkumníci použít jiný. Rusové v současnosti používají skafandr typu Orlan, Američané zas typ EMU. Obě verze vycházejí z konstrukce měsíčních skafandrů.

EMU se skládá ze čtrnácti vrstev, z čehož pět vrstev pohliníkované tkaniny mylar slouží k ochraně proti mikrometeoritům a radiaci. Astronaut v něm může bez přestávky pracovat devět hodin.

Skafandry jsou samozřejmě vybavené klimatizací i řadou zvláštních doplňků, třeba spodním oblečením regulujícím teplotu, sběračem moči, aparaturou pro přísun pitné vody, spojovací technikou, systémem k udržení životních funkcí či soupravou biologické a lékařské kontroly. Astronauti do nich navlečení dýchají čistý kyslík, proto elektrické obvody uvnitř těchto speciálních kombinéz pracují pod velmi slabým napětím.

Skafandry mohou se vším vybavením vážit až 125 kilogramů, což ovšem v mikrogravitaci nehraje zásadní roli.

Neil Armstrong a Buzz Aldrin trénují výstup na Měsíc v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu.
Neil Armstrong a Buzz Aldrin trénují výstup na Měsíc v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu.

Pro lunární procházky

Vesmírné agentury si ovšem uvědomují, že byť jsou současné používané skafandry na technologicky vysoké úrovni, pomalu dosluhují. Navíc například americká NASA se potýká s jejich nedostatkem.

Právě z důvodů chybějících padnoucích skafandrů museli Američané v březnu loňského roku zrušit čistě ženský výstup z ISS do otevřeného kosmického prostoru. Z původních osmnácti skafandrů EMU jich mají Američané nyní k dispozici pouze jedenáct.

NASA však už nějakou dobu pracuje na novém modelu skafandru xEMU (exploration Extravehicular Mobility Unit), určeného pro pohyb mimo kosmickou loď. V říjnu byl oficiálně přestaven jeho koncept.

Jedná se o skafandr určený pro lunární špacíry, vždyť již za čtyři roky by se lidé měli po více než půl století na Měsíc vrátit.

V raketoplánech už byly skafandry úplně jiné.
V raketoplánech už byly skafandry úplně jiné.

Lepší pohyb

Na první pohled se nový skafandr od těch současných příliš neliší. Je opět bílý a připomíná ten, ve kterém Neil Armstrong pronesl 20. července 1969 nezapomenutelná slova: „Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ Pro Armstronga a spol.

byl přes šestinovou gravitaci problémem už samotný pohyb. Astronautovo tělo v konkrétních partiích obepínalo zařízení na sběr moči. Myslelo se i na velkou potřebu, vždyť astronauti trávili na Měsíci spoustu hodin. Pro takový případ ve skafandru nescházela speciální plena.

Další vrstvou oděvu bylo speciální dlouhé spodní prádlo z jemného nylonu. To v sobě mělo zabudováno tenké trubičky z polyvinylchloridu o průměru 3 milimetry a celkové délce 100 metrů. Jimi proudila voda, která ochlazovala astronautův organismus.

Následovaly kalhoty a svrchní část, což vlastně byly plynové měchýře. Nad nimi pak byly další izolační části z nejrůznějších materiálů; teflonu, nylonu, skelných vláken či kaptonu (speciální látky, užívané jako tepelný izolátor).

Pestrá strava

Na hlavě měli Armstrong a spol. látkovou kuklu a přilbu s čirým a zlatým hledím, chránícím před paprsky slunce. Uvnitř přilby pak byl mikrofon, sluchátka a samozřejmě občerstvení.

Trubička přiváděla k astronautovým ústům ze zásobního vaku pití, ale také ovoce, obiloviny a ořechy zabalené v jedlém rýžovém papíru. Z počátku nebylo jednoduché se v měsíčním skafandru pohybovat.

V ruském modelu Krečet, který se na Měsíc nikdy nedostal, se kosmonaut nemohl skoro ohnout. Ani americký model na tom nebyl zpočátku, co se týče ohebnosti, nejlépe, ale astronauti posádky Apolla 15 už mohli dokonce do měsíčního prachu pokleknout.

Krečet – sovětský měsíční oblek
Krečet – sovětský měsíční oblek

Lunární drbání

Štěstí projít se po Měsíci mělo zatím jen dvanáct lidí. Velkolepou scenérii a zážitek do konce života však může zkazit i tak banální záležitost jako je svrbění. Astronaut sbírající měsíční horninu či hrající lunární golf se jen tak jednoduše podrbat nemohl.

Technologové však mysleli i na tento problém, skafandr byl vybaven speciálními „drbátky“ na místech, kde to bylo nejvíce potřeba.

Delší výdrž

Neil Armstrong už bohužel tu možnost nemá, ale kdyby si nový skafandr mohl prohlédnout zevnitř, jistě by se nestačil divit. Se skafandrem, ve kterém se vstoupil na Měsíc, toho nový kosmický oblek až na vizáž toho příliš společného nemá.

Nový model se proto snaží co nejvíce respektovat lidskou anatomii a umožňovat v rámci možností běžné pohyby, ke kterým by mělo docházet bez větší námahy.

Velikost skafandru je proti Armstrongovým dobám nezměněna. Ale vzhledem k tomu, jak daleko od těch dob postoupila miniaturizace, vejde se do něj podstatně víc technologických vychytávek. V první řadě jde o zdvojení jednotek podpory života.

Jednoduše řečeno, pokud se například porouchá systém dodávající kyslík, nahradí jej další. Skafandr by měl rovněž předcházet nehodám. Před časem se italský astronaut Luca Parmitano při výstupu do volného prostoru málem utopil.

Do přilby mu totiž začala proudit voda ze separátoru, který měl regulovat vlhkost ve skafandru. Parmitano už měl vodu v nose, když se jej na poslední chvíli podařilo zachránit. Nový typ skafandru by měl být vůči podobným průšvihům imunní.

Skafandr xEMU se lépe zbavuje oxidu uhličitého, tudíž astronautům vydrží dýchatelný vzduch déle. Vzhledem k tomu, že primárně je skafandr určen pro pohyb na Měsíci, technologové dbali na to, aby se předcházelo problémům s místním prachem.

Pro astronauty by neměl být problém v případě potřeby pokleknout a prozkoumat nějaký zajímavý měsíční kámen.

Zdroje informací: nasa.gov, cs.wikipedia.org, edu.techmania.cz
Titulní foto: NASA/Andrej-airliner / Creative Commons / volné dílo, 2. FOTO: Project Apollo Archive/Tm, 3. FOTO: NASA/Kim Shiflett / Creative Commons / volné dílo, 4. FOTO: Craigboy / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Věda a technika
Svobodný internet! Nebo ne?
Je internetový obsah cenzurován? Samozřejmě. V lepším případě jde o morální cenzuru – například dětské pornografie. V horším o manipulativní selekci, při které si můžete přečíst jen to, z čeho si uděláte „ten správný názor“. Řada zemí blokuje vyhledávání určitých slov. V Jemenu například „sex“, v Súdanu „nahota“. Velké pozornosti mnoha států se těší i […]
Věda a technika
Praví a nepraví zimní spáči
Nejlepší variantou, jak přečkat zimu, je zřejmě pravý zimní spánek zvířat neboli hibernace. Spící zvíře sníží svou tělesnou teplotu na minimum, klesne mu krevní tlak a také jeho srdce pracuje pomaleji. Současně se zpomaluje i dýchání a rovněž trávicí a vylučovací soustava téměř nepracují.   Největší zimní spáč      Pravým zimním spánkem spí většinou drobní savci. […]
Věda a technika
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (I.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Věda a technika
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byla pouhou náhodou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
reklama
zajímavosti
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
Jezevec nervózně pobíhá po své noře. Jaký strašný puch! Tohle mu byl čert dlužen. Do jeho slovutného podzemního skvostu zvířecí architektury se drze nastěhovala liška!   To jelen může vážit až úctyhodných 500 kilogramů, hopkat umí až 78kilometrovou rychlostí a některé jeho poddruhy překvapí pozorovatele hřívou. Stejně tak nejde univerzálně říct, že mláďata jelena evropského […]
Příběhy symbolů: Proč je kříž někdy obráceně?
Není vždycky třeba slov. Stačí nakreslit symbol a všichni vědí! Nebo alespoň většinou… Historie některých symbolů je trochu složitější. Osvojí si je hned několik kultur, skupin či organizací, a získají tak více významů. Znáte ty nejslavnější? V dobrém i ve zlém symbol: SVASTIKA stáří: 12 000 let Ne, tohle náhodné čáry rozhodně nejsou! Když v […]
Modla s notebookem. Teenager Carlo Acutis na cestě mezi svaté
Do ruky bere růženec a pokleká na zem. Při modlitbě si vzpomene na chlapce, o němž nedávno slyšela, a tak veškeré prosby směřuje právě na něj. Prosí, aby se její dcera probrala a mohla zase chodit. Světe div se, dívka o den později skutečně otevře oči. Tenisky, džíny a svetr – v takovém úboru je v […]
Jmelí: Bylina nejen léčivá, ale i posvátná
Jmelí, které bylo dříve řazeno do jednoho druhu s názvem jmelí bílé, se dnes dělí na jmelí listnáčové a jmelí jehličnanové. Oba druhy jsou stále zelené dřevnaté poloparazitické rostliny, které v korunách stromů, a to buď listnatých – nebo jehličnatých tvoří košaté trsy. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu poloparazitickou, své „hostitelské“ stromy […]
reklama
zajímavosti
Poznáte srnku od srnce? Podle parůžků to někdy nejde…
Otec si významně přitiskne ukazovák na ústa: „Pšt!“ zavelí. Nedaleko skáče hnědé zvíře, v kohoutku má sotva 70 centimetrů. „Jelen,“ užasne děvčátko. „Kdepak, to je srnec,“ kontruje starší bratr. Pozdvižené obočí otce ho varuje, že to bude jinak. „Srnka. Srnec by měl parůžky,“ dodává vítězoslavně. Muž s úsměvem přikývne. Jenže… vedle jak ta jedle. Srnčí […]
Záhady láhví: Proč jsou ty od piva hnědé a zelené?
Některé druhy piva najdete v obchodech i v čirých láhvích, ovšem vedou rozhodně ty zabarvené. Proč vlastně, když nám pak pravá barva nápoje zůstává skryta? A jaké zajímavé zvyky najdeme u jiných nádob? Pivo vyrábí už staří Egypťané, až v 19. století se však začíná stáčet do láhví. Nejprve jsou z průhledného skla, ovšem zlatavý […]
Kdo vytvořil skalní město v srdci Severní Ameriky?
Někdy se říká, že ve Spojených státech nejsou historické památky starší než několik málo století. Opak je pravdou. Jen je třeba se dívat po těch, které tam byly dávno předtím, než přišli evropští kolonizátoři. Jedna taková památka je v horách dnešního Colorada. Když se procházíte po plochém rovném vršku jedné ze stolových hor v národním parku Mesa […]
Disco, nebo klasika: Může hudba ovlivnit chuť k jídlu?
Přemýšleli jste někdy, jak zní vaše oblíbené jídlo? Jako romantická balada či rocková skladba plná hlubokých tónů? I když může taková otázka vypadat zvláštně, spojitostí mezi chutí a zvuky se zabývá stále více vědců různých oborů a rostoucí výzkum na poli „zvukového koření“ přináší zajímavé poznatky! Má hudba skutečně dopad na to, zda si jídlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz