Dlouhodobě Muzeu hlavního města Prahy chybí prostory, kam by umístilo svou rozsáhlou archeologickou sbírku. Vedení by rádo využilo nezastavěný prostor na pražském Těšnově, kde dříve stávalo nádraží.
Již při otevření muzea bylo jasné, že je jeho velikost zcela nedostačující, plánovaná boční křídla nakonec nevznikla, a tak se odborníci s myšlenkou nedostatku místa zaobírají již více než 100 let.
„Potřebuje nové budovy, je to největší regionální muzeum v Čechách, významem je druhé hned po Národním muzeu,“ upozornil architekt Roman Koucký.
Chtějí novou budovu
Studenti architektury ČVUT nyní navrhli novou moderní budovu, která by dokázala celé sbírky artefaktů pojmout, včetně těch, jež se neustále rozrůstají.
„Jsem přesvědčen, že se sem vejde muzejní budova, která by měla víc než deset tisíc metrů čtverečních výstavní plochy. A ty školní projekty to celkem spolehlivě potvrdily,“ řekl Koucký.
Muzeum pojme více artefaktů
Současný problém s nedostatkem prostoru potvrdila také ředitelka muzea Zuzana Strnadová: „V současné době máme přes jeden milion sbírkových předmětů, více než dvě třetiny jsou archeologie.
Pokud převezmeme všechny předměty, které vykopaly nestátní archeologické instituce na území Prahy do této chvíle, a podle platné legislativy je máme převzít, tak se dostaneme na počet osm milionů sbírkových předmětů.“ Praha by tak nakonec mohla po vzoru dalších světových metropolí mít své vlastní archeologické muzeum.