Domů     Marný pokus odstranit Fidela Castra
Marný pokus odstranit Fidela Castra
22.8.2022

V roce 1959 propukla na Kubě revoluce s cílem svrhnout proamerického diktátora Fulgencia Batistu (1901–1973). Úspěšně. Levicoví revolucionáři v čele s Fidelem Castrem (1926–2016) převzali moc v zemi.

Nový kubánský diktátor se ze dne na den stává symbolem boje proti kapitalismu, komunistickým hrdinou a trnem v oku Spojeným státům.

Castrova cesta k moci zpočátku vypadala jen jako smělý pokus o převrat, který skončí stejně rychle, jako začal. V červenci roku 1953 zaútočil Castro spolu s malou skupinou spolubojovníků na vojenská kasárna v Santiagu de Cuba.

Tato akce však dopadla katastrofálně. Mnoho revolucionářů bylo pobito a řada velitelů včetně Castra byla uvězněna.

Druhá šance

Dva roky po neúspěšném útoku na kasárna prezident Batista uvězněné revolucionáře propustil. Tímto nečekaně vstřícným krokem si však podřezal větev pod sebou samým.

Čerstvě propuštěný Fidel Castro měl zakázáno vystupovat na veřejnosti, proto opustil Kubu a spolu se svým věrným bratrem a spolubojovníkem Raúlem Castrem (*1931) se přesunul do Mexika, odkud začal rozdmýchávat touhy po revoluci.

Na začátku roku 1960 začaly na Kubě sílit protesty. FOTO: Proto netdoc122 / Creative Commons / CC BY 4.0
Na začátku roku 1960 začaly na Kubě sílit protesty. FOTO: Proto netdoc122 / Creative Commons / CC BY 4.0

Pod přísným dohledem

Dílo se mu dařilo. Protestů proti diktátoru Batistovi přibývalo a každý zásah armády a policie proti jeho odpůrcům ještě více podněcoval k nepokojům.

Batista se nepokoušel uchlácholit nespokojený lid vstřícnými kroky, ba naopak, ještě zavedl přísnou cenzuru médií a jeho stále agresivnější vojenská policie prověřovala na ulici každého, kdo se jim zdál jen trochu podezřelý.

Můj přítel Che

Zatímco Batista na Kubě zaváděl řady omezení ve snaze utišit nespokojený hlas lidu, Castro v Mexiku rovněž nezahálel.

Ze svých příznivců si budoval menší armádu, které dal název Hnutí 26. července a co víc, našel si tam i spřízněnou duši v podobě argentinského lékaře Ernesta Guevary (1928–1967), později známého spíše jako Che Guevara.

V létě roku 1956 byl Fidel Castro zatčen mexickou policií a obviněn z překračování místních zákonů a z přípravy atentátu na kubánského prezidenta.

Záhy byl však opět propuštěn a ještě v tomtéž roce vydal prohlášení o boji proti Batistovi a o završování příprav k přebrání moci na Kubě.

Kubánské revoluční síly měly k dispozici i tanky T-34. FOTO: Rumlin / Creative Commons / CC BY 3.0
Kubánské revoluční síly měly k dispozici i tanky T-34. FOTO: Rumlin / Creative Commons / CC BY 3.0

Zpět do rodné vlasti

Po týden trvající plavbě z Mexika se bratři Castrové spolu s Che Guevarou a necelou stovkou věrných vylodili na území Kuby. Pozornosti však neunikli a kubánská armáda vynaložila nemalé úsilí, aby vetřelce zlikvidovala.

Brzy nato se vyrojily fámy o zmasakrování všech Castrových mužů. Ale ty se nezakládaly na pravdě.

Přestože řada Castrových mužů padla, samotný Castro pronásledování přežil a s hrstkou svých přeživších spolubojovníků se setkal po dvou týdnech na smluveném místě v horách Sierry Maestro. Tak začala Castrova tříletá pouť za tím, jak převzít moc na Kubě.

Batista je ze hry

Po letech vleklých bojů a úporných snah udržet se u moci se pro Batistu stala situace nesnesitelnou. Když se v prosinci 1958 zhroutila kubánská vláda, bylo již nad slunce jasné, že je konec.

První den roku 1959 Batista se svou rodinou uprchl do Dominikánské republiky. Jeho příkladu následovala i řada jeho přátel a spolupracovníků. A bylo to na poslední chvíli.

2. ledna 1959 vpochodovaly do hlavního města jednotky Castrových věrných pod velením Che Guevary.

Castrova diktatura

Jen co se Castro ujal moci, došlo na čistky. Řada Batistových příznivců byla popravena a uvězněno bylo bez mála 80 000 lidí. Většina pozemků a průmyslových podniků byla státem znárodněna, zejména ty americké. Země navázala blízké vztahy se Sovětským svazem.

V říjnu 1960 na ně USA uvalily embargo na vývoz amerických výrobků. O necelé dva roky později už bylo embargo absolutní.

Castro musí zmizet

Znárodňování amerických podniků bylo troufalým činem, který si Spojené státy nechtěly nechat líbit. Americká CIA se proto s požehnáním čerstvého prezidenta Kennedyho rozhodla kubánského vůdce odstranit.

Počáteční plány na atentát byly brzy smeteny ze stolu a nahrazeny plánem daleko sofistikovanějším. Pro akci sestavili speciální Brigádu 2506 tvořenou kubánskými emigranty s bojovými zkušenostmi. Američané si od toho slibovali zejména dvě věci:

Za prvé, že nikdo nebude moci vinit USA z této akce a za druhé, že budou kubánští osvoboditelé vřele přijati svými bratry a proticastrovskou skupinu tak podpoří lid.

Nepřesvědčivý začátek

Samotnému výsadku invazních jednotek předcházela propagandistická příprava, kritizující Castra a jeho režim. Následoval nálet několika bombardérů B-26 na vojenská letiště s úkolem ochromit kubánské letectvo.

V noci na 17. dubna 1961 se pak rozjela akce pozemních jednotek s cílem zajistit zhruba 40kilometrový pás bažinaté Zátoky sviní, obsadit letiště a následně dopravit na místo exilovou vládu, která by zahájila spolupráci se Spojenými státy.

CIA předpokládala, že špatně přístupný terén v oblasti zamezí případnému příchodu kubánských posil.

Vždy připraven!

Jenže nic nešlo podle plánu. Castro byl na možnost nepřátelské invaze dobře připraven a příchozí jednotky byly ihned přivítány palbou. Sám Fidel Castro se ujal velení a na nepřítele vyslal 20 000 vojáků za podpory několika desítek tanků a děl.

Útočníci, kteří přišli o moment překvapení a navíc během přesunu ztratili velké množství vybavení, se dostali do velmi svízelné situace a potřebovali pomoc.

Invazi v Zátoce sviní připomíná památník v parku Cuban Memory v Miami na Floridě. FOTO: Infrogmace / Creative Commons / CC DO 2.5
Invazi v Zátoce sviní připomíná památník v parku Cuban Memory v Miami na Floridě. FOTO: Infrogmace / Creative Commons / CC DO 2.5

Vše je špatně

Ostřelovaným nájezdníkům by se hodila letecká podpora, kterou však Američané odmítli poslat, aby tak neodhalili svůj podíl na celé operaci. Tato skutečnost však definitivně zpečetila beznadějnost celé situace.

Po pár hodinách už je jasné, že tato akce skončí katastrofou. Proamerické jednotky se držely na pláži tři dny. Smyčka tvořená Castrovými vojáky se kolem nich každou hodinu více a více stahovala a zoufalé volání o pomoc bylo marné.

Krvavé tři dny

Mizerně naplánovaná akce CIA skončila debaklem. Po třech dnech bojů čítaly ztráty příslušníků exilové skupiny 118 vojáků a 1200 jich bylo zajato. Mezi zabitými byli i čtyři američtí piloti, jejichž účast na akci se však dlouho popírala.

Castro nechal několik velitelů exilové skupiny pro výstrahu popravit a demonstrativně vystavil jejich těla. Zbytek zajatců byl uvězněn a později vyměněn za potřebný materiál jako byly léky či potraviny.

Může za to Kennedy!

Přestože se prezident John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) snažil na poslední chvíli od zpackané akce distancovat, padla tíha porážky zejména na jeho hlavu.

Už po pár měsících ve funkci přišel o část prestiže a samotní členové nasazené brigády ho vinili z toho, že jim odmítl poslat leteckou podporu. Jeden z příslušníků invazní jednotky Eduardo Peréz řekl:

„Nemyslíme si, že nás zradila Amerika. Zradila nás Kennedyho vláda.“ Nutno podotknout, že toto obvinění se stalo vodítkem ke konspiraci, že za pozdějším atentátem na prezidenta Kennedyho stáli právě kubánští emigranti.

Kdo jinému jámu kopá…

Důsledky operace v Zátoce sviní byly přesně opačné, než v co Spojené státy doufaly.

Místo svržení nenáviděného diktátora mu naopak upevnily jeho pozici a veškerá snaha odtrhnout Kubu od Sovětského svazu nabrala zcela opačný směr, když Castrův vojenský úspěch Kubu se Sověty ještě více sblížil.

Foto: Montadon Publishers / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Proto netdoc122 / Creative Commons / CC BY 4.0, Rumlin / Creative Commons / CC BY 3.0, Infrogmace / Creative Commons / CC DO 2.5
Související články
Svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Svět zločinu
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Svět zločinu
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Svět zločinu
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz