Geologické procesy utvářely život na Zemi, nyní ale vědci odhalili, že to fungovalo i naopak. Zjistili, že mocné síly, jež v dávných dobách vytvořily hory, dostaly nečekanou pomoc.
Výzkum odborníků ukazuje, že některá místa na Zemi získala podporu od primitivních forem života, jejichž zbytky se usazovaly na skalních deskách a umožňovaly jim hromadit se a vytvářet hory.
Bez planktonu by to byla „nuda“
„Nebýt života na Zemi, povrch naší planety by byl plošší a mnohem nudnější. Hory jsou tvořeny deskami hornin, které se nahromadí jedna na druhou. Ale hromadění v takovém měřítku by bylo nemožné kvůli tření mezi kameny. Něco muselo pomoci těm kamenům klouzat po sobě,“
řekl profesor John Parnell z Aberdeen University, hlavní autor studie.
Parnell a jeho kolegové zjistili, že zdroj tohoto mazání pocházel z exploze růstu primitivního planktonu asi před dvěma miliardami let. Stalo se tak v důsledku velké klimatické změny, která ovlivnila Zemi a měla trvalý vliv na její povrch.
Tektonické desky způsobily, že se horniny stlačily k sobě a grafit, který uložil plankton, nechal tyto desky klouzat po sobě a budovat vyšší a vyšší hromady. Konečným výsledkem byla horská pásma.
Zásadním bodem tohoto objevu je, že interakce geologických sil a života na Zemi byla obousměrný proces. Ty první vytvořily příznivé podmínky – jako jsou oceány – pro vznik a vývoj života.
Příznivé podmínky
Parnell dodal, že ačkoli se již mnoho hor vytvořených před dvěma miliardami let opotřebovalo, důkazy o jejich kořenech lze stále vidět v pohořích v Číně, Severní Americe, Grónsku a Skandinávii.
V Británii lze důkazy pro toto starověké mazání tektonických procesů stále vidět v severozápadním Skotsku – v Harris, Tiree a Gairloch.
„Tato dvě miliardy let stará událost, která byla zodpovědná za utváření našeho přírodního světa, má nyní potenciál sehrát klíčovou roli v jeho zachování pro budoucí generace,“ uzavřel spoluautor studie Connor Brolly z Glasgow University.