Domů     7 nemocí, které můžete dostat, když si nebudete mýt ruce!
7 nemocí, které můžete dostat, když si nebudete mýt ruce!
10.7.2020

Taky byste bez váhání dali Nobelovu cenu tomu, kdo vymyslí lék na Covid- 19, žloutenku, chřipku a další infekční onemocnění? A přitom stačí tak málo: Důkladně si myjte ruce. Možná díky tomu nedostanete některou z následujících sedmi chorob.

Žloutenka typu A

Kolikrát jste už v souvislosti s touto vysoce infekční nemocí slyšeli, že se jedná o nemoc špinavých rukou? Další záludností hepatitidy typu A čili zánětu jater je fakt, že zdrojem nákazy nejsou jenom lidé akutně nemocní, ale také bezpříznakoví přenašeči.

Nemocí se také nemusíte nakazit jenom kontaktem s infikovanou osobou, ale též kontaminovanou vodou, ledem v nápojích, nemytou zeleninou a ovocem, nedostatečně tepelně zpracovaným masem či syrovými mořskými plody, na něž dostanete chuť při dovolené v tropech. Kvůli tomu se pro žloutenku typu A zažilo označení „cestovatelská žloutenka“.

O žloutence nemusíte dlouho vědět.
O žloutence nemusíte dlouho vědět.

Rekordní epidemii způsobila jahodová zmrzlina

Nemoc probíhá v epidemiích. V našich podmínkách obvykle epidemie doprovázejí živelní katastrofy typu povodní. Ke statisticky nejhorší epidemii žloutenky na našem území došlo v roce 1979 v severních Čechách.

Celkem tehdy onemocnělo 32 065 osob, z toho nejvíce dětí. Na začátku byla zmrzlina z kontaminovaných jahod.

Když zežloutnete, je už pozdě

Vzhledem k poměrně dlouhé inkubační době nemusíte mít celé týdny ani tušení, že byste mohli být nakaženi. Pak se ale dostaví teplota, nechutenství, nevolnost, bolest pod pravým žeberním obloukem, bolest břicha a celková slabost.

V další, akutní fázi nemoci, pak dochází k typickému zežloutnutí kůže a očí, které žloutence daly jméno. Další týdny už pak strávíte na infekčním oddělení a vaše rodina, spolužáci a kolegové v karanténě. A tak bude lepší zkusit prevenci.

Kromě mytí rukou a konzumace pokud možno nezávadných potravin se proti žloutence typu A můžete nechat i očkovat.

Typické jsou žluté oči.
Typické jsou žluté oči.

Chřipka

Snad nejpodceňovanější nemoc u nás. Kdo z nás aspoň jednou nemávl nad svou teplotou rukou s tím, že je to „jen“ chřipka? Přitom je každý rok od ledna do března hlášeno jen v ČR od 850 000 do 1 200 000 výskytů tohoto virového onemocnění.

Sama chřipka si dokáže během jedné sezony vzít stovky lidských životů, další pak v souvislosti s dalšími těžkými onemocněními – cukrovkou, astmatem, hypertenzí atd. Nepřipomíná vám to něco?

Chřipka je velmi podceňovaná nemoc.
Chřipka je velmi podceňovaná nemoc.

Kdo je přenašeč?

Zdrojem klasické sezonní chřipky je výhradně pacient, nakažený virem chřipky. Přesněji řečeno, přenašečem je od konce inkubační doby. Bohužel ještě před tím, než se u něj samotného objeví příznaky infekce. Onemocnění propuká náhle z plného zdraví.

Pacient trpí horečkami, zimnicí, bolestí hlavy i kloubů, později i prudkým kašlem. Onemocnění trvá 2–7 dní.

Větrejte, otužujte se a jezte vitaminy!

Jak vypadá ideální prevence?  Časté mytí rukou, pobyt v dostatečně větraných prostorách, užívání jednorázových kapesníků i ručníků. A samozřejmě pravidelné očkování, které chřipkové viry před útokem na vaše tělo odradí.

Pokud jste navíc zapřisáhlými otužilci, případně milovníky všeho, co obsahuje vitamin C, jste na dobré cestě, jak se chřipce vyhnout.

Chřipka trvá několik dní.
Chřipka trvá několik dní.

Opar (herpes)

Začněme trochou teorie. Herpes je vysoce nakažlivé puchýřnaté onemocnění, vyvolané virem s názvem Herpes simplex virus. Přenáší se zásadně kontaktem. Líbáním, pohlavním stykem, případně společným používáním ručníků, osušek, či dokonce příborů.

Tomuto viru se nejlépe daří, když je imunitní systém oslaben. Častěji se objevuje osob, které jsou vystaveny silné nervové či fyzické zátěži, v době vysokých teplot, ženám ještě více ztrpčí období menstruace.

Opar se často projevuje při stresu.
Opar se často projevuje při stresu.

Zapomeňte na sdílené rtěnky!

I u oparu je samozřejmě velmi důležitá prevence. Pokud trpíte herpesem, měli byste si vždy důkladně umýt ruce, když se budete chtít dotknout jiné osoby. V průběhu onemocnění se snažte vyhnout alkoholu a kouření.

Body v souboji s oparem naopak získáte pravidelným otužováním a zdravým spánkem. A dámy, v době, kdy frčí sdílení úplně všeho, žádné společné rtěnky či lesky na rty!

Střevní infekce

Zaslechnete-li z úst vašeho ošetřujícího lékaře slovo gastroenteritida, můžete si být jisti, že strávíte několik dalších dnů pendlováním mezi klozetem a postelí. Pokud vám to tedy vysoké teploty vůbec dovolí.

Řečeno česky, střevní chřipka či střevní viróza je pěkný prevít. Není vůbec dobré ji podceňovat. Průjmy a zvracení jdou ruku v ruce s dehydratací. Pokud nebudete dodržovat pitný režim, riskujete opravdu vážné následky.

Průjmy a zvracení vedou k dehydrataci.
Průjmy a zvracení vedou k dehydrataci.

Vy svačíte? A umyli jste si ruce?

Jak ke gastroenteritidě přijdeme? Původcem onemocnění jsou viry, bakterie nebo paraziti, které způsobí v našich střevech zánět.

Tito neviditelní škůdci se do našich útrob mohou dostat ze zkaženého jídla, kontaminované vody, případně z neumytého ovoce a zeleniny. Zcela výjimečně se nakazíme kapénkami. Častým důvodem jsou i v případě tohoto onemocnění špatně umyté ruce.

Zvláště, když jste odflákli hygienu po použití toalety. Virus z rukou špatně umytých po stolici dokáže na prstech přežít až  čtyři hodiny. A pokud do té doby stihnete vzít do ruky třeba obloženou housku, už jste v maléru.

Jezte banány a doplňujte tekutiny

Když už střevní infekce vypukne naplno, je potřeba pokud možno doplňovat tekutiny. Na jídlo, zvláště v prvních dnech, asi moc chuť mít nebudete. Pokud ano, vynechte v prvních hodinách pevnou stravu.

Rozbouřenému žaludku pak pomozte tím, že začnete jíst lehce stravitelná jídla. Banány, dušenou mrkev, bílé pečivo. Pokud akutní průjem nezmizí do čtrnácti dnů, navštivte svého lékaře.

Střevní chřipka je vysoce nakažlivá.
Střevní chřipka je vysoce nakažlivá.

Každý pije ze své láhve!

I tentokrát je, co se prevence týče, na prvním místě správné mytí rukou, zejména po stolici. Pokud jste náchylní na střevní potíže, měli byste se vyhnout používání společných hrnků na čaj, či pití ze společné láhve. Vždycky před jídlem omyjte ovoce a zeleninu. A když se budete občas hýbat a dobře spát, chybu určitě taky neuděláte.

Úplavice

Že tuto nemoc ve svém chorobopise ještě nemáte? Možná je to tím, že patříte ke generaci, která nezažila válečný konflikt.

Bakterie Shigella dysenteriae, která úplavici způsobuje, totiž nejvíce řádila během války ve velkých vojenských kolektivech či zajateckých táborech. Sem tam se ale objeví i dnes. Především ve skupinách lidí, kde se nedodržují základní hygienické návyky.

Úplavice se vyskytovaly během válek.
Úplavice se vyskytovaly během válek.

Prasklé střevo může vyvolat sepsi

Jak nemoc probíhá? Bakterie napadá buňky tlustého střeva. Nemocné tělo reaguje několik dnů po nákaze silnými bolestmi břicha a vodnatými průjmy. Ve stolici se přitom může objevit hlen i krev.

U oslabených nebo starých lidí může vést k rychlému metabolickému rozvratu. V některých případech může střevo poškozené zánětem prasknout a vyvolat nebezpečnou sepsi. I v případě úplavice je více než důležité pravidelně doplňovat tekutiny, případně minerály.

A prevence. Zase bychom se opakovali – dobře umyté ruce a aspoň základní hygiena.

Spála

Touto infekční nemocí trpí zejména děti ve věku 4–12 let. Spálu způsobují streptokoky ze skupiny Streptococcus pyogenes.

Přenáší se kapénkovou infekcí, miniaturní částice se ale do dětského organismu mohou dostat například z hraček, případně předmětů denní spotřeby.

Spála se častokrát z počátku plete s angínou.
Spála se častokrát z počátku plete s angínou.

Není to náhodou angína?

V počátečním stádiu nemoci lze spálu snadno zaměnit s angínou. Naprosto zdravé dítě najednou dostane vysokou horečku, případně silnou zimnici. Současně malý pacient trpí silnými bolestmi v krku.

Důvodem jsou silné záněty mandlí, na nichž jsou jasně viditelné zhnisané čepy.  Jenže když se po dvou, třech dnech po vypuknutí nemoci objeví výrazná na dotek krupkovitá vyrážka, připomínající husí kůži, je jasno. Ve škole (školce) je potřeba vyhlásit poplach. Vaše dítě má totiž spálu.

Vlastní příbor i hrníček na pití

Díky antibiotikům (penicilin, tetracyklin) nepatří dnes spála mezi smrtelné nemoci. Když ale spálu nedoléčíte, hrozí závažné komplikace, či dokonce trvalé následky. Vysloveně cílená prevence pro spálu neexistuje.

Ale když své dítě naučíte umývat si před jídlem a po jídle ruce, jíst svým příborem, pít ze svého hrníčku, kašlat se zakrytou pusou a používat papírové kapesníky, uděláte pro jeho zdraví dost.

Dnes už spála nepatří mezi smrtelné nemoci.
Dnes už spála nepatří mezi smrtelné nemoci.

Zánět močových cest

Zatímco spála trápí výhradně děti, se zánětem močových cest do urologických ordinací přicházejí téměř výhradně ženy.

Důvodem je fakt, že nemoc vzniká poté, co se bakterie Escherichia coli, která zánět močových cest způsobuje, dostane z konečníku přes hráz do močové trubice. A u něžného pohlaví má přece jenom jednodušší cestu.

Mnohem nebezpečnější je zánět pro ženy.
Mnohem nebezpečnější je zánět pro ženy.

Hrozí závažná ledvinová infekce!

Bakterie Escherichia coli, která v 80 % případů stojí za vznikem akutního zánětu močových cest, přitom úplně normálně žije v našem zažívacím traktu.

Dokonce ji řadíme mezi člověku prospěšné bakterie, protože se stará o to, aby se v našich střevech nepřemnožily jiné, nebezpečné bakterie. Jakmile se však dostane až do močového měchýře, je zle.

Pokud nedostatečně nedodržujeme pitný režim a močový měchýř neproplachujeme, bakterie se v něm rozmnoží. Jestliže tento stav neléčíme, může dokonce dojít k závažné ledvinové infekci.

Cukrovkáři v nebezpečí

Nebezpečí infekce močových cest zvyšuje i rizikové sexuální chování. Nechráněný pohlavní styk, střídání sexuálních partnerů, a zejména anální sex byste si v případě, že trpíte často touto nemocí, měli odpustit.

Ve větším nebezpečí jsou i lidé, kteří trpí cukrovkou. Jejich moč totiž obsahuje větší množství cukru, než je tomu u běžné populace. A sladké prostředí v močovém měchýři rozmnožování bakterií jenom prospívá.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina