Skip to content
reklama
reklama

6 technik poprav: Lidská fantazie nezná mezí!

Lidská fantazie nezná mezí, ani pokud jde o způsoby, jak druhého člověka poslat na onen svět. Za tím účelem byly vyvinuty zvláště propracované způsoby, jak odsouzence připravit o život. Jejich úkolem je způsobit před smrtí co největší utrpení.

TECHNIKA: čtvrcení

Čtvrcení.
Čtvrcení.

HISTORIE: Už ve středověku se tzv. trhání a čtvrcení stalo noční můrou všech odsouzenců na smrt. Představa, že jim kat pomocí čtveřice koní utrhne zaživa končetiny od trupu, je pak odůvodněnou obavou až do 18. století

ZA CO: Typický trest za úklady proti životu monarchy mohl být prováděn za života i po smrti. Ve zvláště závažných případech býval zostřen vytažením orgánů zaživa, případně předcházejícím přidušením v oprátce.

Části těla bývaly pro výstrahu umístěny v různých částech země.

JAK: Ke čtvrcení se zpravidla používají robustní tažní koně, ani jim ale někdy síly nestačí k tomu, aby dokázali končetiny od těla utrhnout. V takovém případě je na katovi, aby prořízl odsouzencovy šlachy a umožnil jim hrůzné dílo dokončit.

Než k tomu však došlo, mohl odsouzenec trpět i hodinu a půl.

DOKDY: Ještě v 18. století se obětí čtvrcení stane Francois Damiens, útočník, který se pokusí zavraždit krále Francie Ludvíka XV. Neuspěje a jeho exekuce se uskuteční v roce 1757 na nechvalně proslulém náměstí de Gréve.

TECHNIKA: narážení na kůl

Narážení na kůl.
Narážení na kůl.

HISTORIE: První záznamy o narážení na kůl jsou známy již ve starověké Mezopotámii.

ZA CO: Tento trest považovaný vždy za velmi krutý a odstrašující býval v časech míru vyhrazen pro ty nejzávažnější delikty, zločiny proti státu a za války jako odplata proti rebelům, zrádcům, kolaborantům či za závažné porušení subordinace v armádě.

JAK: Zašpičatěný, někdy tupý kůl je odsouzenci zaveden do řitního otvoru. Gravitace se postará o zbytek. Jsou známy případy horizontálního narážení, kdy tělo odsouzence na vodorovně umístěný kůl „navlékala“ zvířata. V závislosti na tom, jak byl trest proveden, mohl trvat od několika minut do několika dnů, dokonce údajně až týden.

DOKDY: Trest byl často využíván otomanskou říší na podrobených územích, např. v Bosně ještě v roce 1877. Poslední případ nabodávání na kůl pochází z roku 1920 z Ruska. Obětí se měl stát důstojník polské armády, bojující proti bolševickým silám během rusko-polské války.

TECHNIKA: smrt 1000 řezů

Smrt 1000 řezů.
Smrt 1000 řezů.

HISTORIE: Dlouhých 1000 let od 9. do 19. století se v Číně a po jistou dobu i ve Vietnamu praktikuje zvláště trýznivý způsob popravy, známý jako smrt tisícem řezů či pomalé krájení na plátky. Odsouzenci jsou po mnoho hodin zaživa nožem odřezávány malé kousky masa.

ZA CO: Trest je udělován za zvláště závažné trestné činy, zejména za velezradu či za vraždy rodičů.

JAK: Jedná se o veřejný odstrašující trest, a proto je prováděn veřejně. Obětem je předem podáno značné množství opia, aby se snížilo utrpení. Podle některých pozorovatelů smrt mohla nastat už za 15–20 minut.

Jiní hovoří o hodinách i dnech.

DOKDY: Poslední známé případy exekuce tisícem řezů jsou známy z počátku 20. století. Běžnou praxí je, že rodina podplatí kata, který odsouzence usmrtí ještě před započetím popravy. Existují informace o dvojnásobné popravě touto technikou v Urumči na severozápadě Číny z roku 1928.

TECHNIKA: garota

Garota.
Garota.

HISTORIE: Tento děsivý nástroj vyvinou již ve středověku ve Španělsku. Používán je také k exekucím v Portugalsku a v koloniích obou zemí, zejména v Jižní Americe. Využívá se také v cizinecké legii a v Indii.

ZA CO: K popravám v garotě jsou odsuzování pachatelé hrdelních zločinů, jimiž ve Španělsku byli vrazi dětí či policistů, ale také politicky nepohodlné osoby jako incký král Atahualpa, jehož exekuce z roku 1533 je dobře zadokumentována.

JAK: Železný kruh či dva kruhy připevněné na kůlu se upnou odsouzenci kolem krku, utahováním šroubu se stáhnou a začnou odsouzence škrtit. V případě rychlého utažení obruč zlomí vězni vaz. Technické vylepšení zahrnuje ostrý železný trn, který po vysunutí prořízne vězni míchu.

DOKDY: Posledními oběťmi garoty se stanou v roce 1974 ve Španělsku Heinz Chez a Salvador Antich. Oba jsou odsouzeni za vraždy policistů. Nezkušený kat neutáhne dostatečně šroub a Chez umírá dlouhých 25 minut.

TECHNIKA: vaření zaživa

Vaření zaživa.
Vaření zaživa.

HISTORIE: Popravy vařením se objevují ve středověké Evropě, například ve Skotsku, v Anglii za vlády Jindřicha VIII. a také ve středověkém Japonsku.

ZA CO: Vaření zaživa se užívalo jako trest za travičství, které bylo považováno za horší zločin než prostá vražda. Zdokumentováno je však také jako trest pro banditu, který zavraždil lenního pána, a pro penězokaze.

JAK: Postup se liší, odsouzenec může být umístěn do kotle či jiné nádoby až do velkosti vany. Ta obsahuje studenou nebo vařící kapalinu. Může jít o vodu, ale také o olej. Zdokumentováno je i smažení. Některé postupy preferují pomalé ohřívání vody, jiné prodlužují utrpení odsouzence opakovaným spouštěním do vařící kapaliny.

DOKDY: Ze zprávy amerického ministerstva zahraničí vyplývá, že dvojice mužů Mizakomil Avazov a Chusnuddin Olimov byla v roce 2002 podrobena brutálnímu trestu ve věznici Jaslyk v Uzbekistánu. Podle dostupných informací vykazují těla zranění odpovídající vaření zaživa.

TECHNIKA: upálení

Upálení.
Upálení.

HISTORIE: Již od starověku se lidé naužili používat ohně nejen k náboženským obřadům, ale také k likvidaci zločinců. Upálení je zaznamenáno v Řecku i mezi Kelty, děsí středověké kacíře i vojáky z bojišť na Blízkém východě.

Požaduje ho Chammurapiho zákoník v Mezopotámii i Bible, a to pro případ, že by se dcera duchovního stala prodejnou ženou.

ZA CO: Kromě dobře známého provinění odpadlictvím od víry nebo čarodějnictvím zajistily vězňům vstupenku na hranici také provinění v podobě velezrady, vzpoury otroků proti pánům, incest či homosexualita.

JAK: Typické upálení na hranici lze považovat za ojedinělý přístup. Ve skutečnosti jsou odsouzenci uvázaní u kůlu zpravidla obestavěni otepmi dřeva, které jsou následně zapáleny, případně jsou uvrženi do předem připravené zapálené boudy.

DOKDY: Nedávno uvolněné videozáznamy obsahující exekuce na Blízkém východě dokládají, že trest smrti upálením se s oblibou používá dodnes jako zvlášť trýznivý, a přitom poměrně dostupný způsob popravy.

Foto: wikipedia.org, madworldnews.com, chinasmack.com, historytime.ru, pixabay.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podivné stopy u řeky Exe v Devonu v Anglii: Zanechal je zde ďábel?
enigmaplus.cz

Podivné stopy u řeky Exe v...

Něco zvláštního se stalo chladné noci 8....
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Proč bylo v bájné Hyperborey tolik sebevražd?
enigmaplus.cz

Proč bylo v bájné Hyperborey...

Kdesi na severu, snad už u polárního...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Co skrývají tajemné geoglyfy?
21stoleti.cz

Co skrývají tajemné geoglyfy?

Jejich původ je obestřen záhadou, stejně jako...
Manžel ji vyměnil za ragbistku!
nasehvezdy.cz

Manžel ji vyměnil za...

Krachem manželství...
Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...
Kdy mě začnou respektovat?
skutecnepribehy.cz

Kdy mě začnou respektovat?

Byla jsem vychovaná pod...
Vymění ji tanečník brzy za mladší?
nasehvezdy.cz

Vymění ji tanečník brzy za...

Další měsíce...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...