Domů     6 netradičních škol. Ve které si každý dělá, co chce?
6 netradičních škol. Ve které si každý dělá, co chce?
31.8.2022

Po prázdninách je tu zase škola. Připadá vám ta vaše nebo vašich dětí moc nudná či obyčejná?

Máme pro vás inspiraci na něco zajímavějšího!

1/ Základní škola V jeskyni

Kde: Čína

V horské vesničce Miao v provincii Kuej-čou se nachází docela běžná základka. Jen třídy tu nemají – žáci se učí v jeskyních!

Škola Dongzhong (v překladu „V jeskyni“) otevírá v roce 1984. Na běžnou školní budovu zkrátka jedna z nejchudších čínských provincií nedostane finanční prostředky.

Hned si ale vybuduje skvělou prestiž a žáci do ní docházejí až 6 hodin pěšky. A protože v jeskyni jsou ještěři a netopýři a také skvělá akustika, příjemným bonusem je vyhlášený biologický kroužek a pěvecky sbor!

Po 23 letech bohužel školu vláda zruší – kazí prý pověst vyspělé čínské společnosti.

Indická učitelka Inderjit Khurana založí školu rovnou na nádraží. Foto: Benudhars / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Indická učitelka Inderjit Khurana založí školu rovnou na nádraží. Foto: Benudhars / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

2/ Železniční škola

Kde: Indie

Inderjit Khurana (1936-2010) je učitelkou v Uríse, státě na jihovýchodním pobřeží Indie, a do práce jezdí vlakem. Klidnou cestu ale nikdy nemá. Po vagónech pendlují děti a žebrají peníze.

Škoda, že nemohou chodit taky školy,“ lituje je učitelka a rozhodne to nenechat to jen tak. V roce 1985 zakládá jakousi železniční skupinu pro děti!

Scházejí se na vlakových stanicích a na nástupištích a nejprve si tu jen tak povídají. Jak ale zájem roste, začne opravdové vyučování!

Jednou školou to nekončí – Khurana zakládá celou organizaci, která nakonec poskytne základní vzdělání tisícům dětí z chudých rodin.

Bangladéšské děti jdou do školy. Připluje za chvilku! Foto: Direct_Relief / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Bangladéšské děti jdou do školy. Připluje za chvilku! Foto: Direct_Relief / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

3/ Gulu – škola v oblacích

Kde: Čína

Do školy můžete jet autobusem, tramvají, na kole anebo pěšky. Jen do základní školy Gulu v čínské provincii S‘-čchuan musíte přelézt několik skal, přeskočit pár propastí a přejít pár vratkých mostů.

Některé cestičky vedou doslova po okraji útesu a většinu žáků tu bere závrať! Přesto se sem za vzděláním vydávají, již od 80. let 20. století, kdy tzv. školu v oblacích založí 18letý Shen Qijun.

Ten tu jako jediný učitel funguje až do roku 2011, poté je škola zrušena a žáci přesunuti do jiných v okolí.

4/ Lodní škola

Kde: Bangladéš

Povodně dokážou zničit všechno, co máte. Jediná možnost, jak jim uniknout, je sbalit se a uplavat!

Vyřeší to tak v Bangladéši – kvůli častým záplavám tu na lodi vybudují obytné domy, zdravotní střediska, obchody a hlavně školy!

V rámci projektu organizace Shidhulai Swanirvar Sangstha v roce 2002 vznikne lodních škol asi stovka a rozhodně nejde o žádná provizoria. Nechybí tu ani knihovna, počítače či internet. Veškeré přístroje fungují na solární pohon.

A jak se žáci dostanou do tříd? Loď vždy postupně obeplouvá pobřeží, a kdo potřebuje, ten si nastoupí. Pak se někde zakotví a začne výuka.

Ve většině škol sešity ještě mají. Ve Škole budoucnosti je ale odhodili už v roce 2006. Foto: klimkin / Pixabay.
Ve většině škol sešity ještě mají. Ve Škole budoucnosti je ale odhodili už v roce 2006. Foto: klimkin / Pixabay.

5/ Škola bez pravidel

Kde: USA

Pevný rozvrh, pevný řád, úkoly, testy, známky a při hodinách neskutečná nuda! Většina lidí kvůli tomu všemu školu nenávidí – pokud tedy zrovna nechodí do Free School neboli Volné školy v Brooklynu.

Tady totiž žádná pravila a povinnosti neplatí! Studenti mohou přijít, když se jim chce, a kdykoli odejít domů. Při hodinách mohou hrát hry, chodit po třídě anebo diskutovat se spolužáky.

Ani pevné třídy tu nejdou, každý si prostě vybere tu, která mu zrovna vyhovuje.

Snová škola založená v roce 2004 je určena dětem od 4 ho 18 let a většina z nich pak pokračuje na vysoké škole. Absence běžných pravidel je prý naučila najít si svou vlastní cestu.

6/ Škola budoucnosti

Kde: USA

Místo sešitů notebooky, místo učebnic elektronické knihy…

Jistě, jednou budou takové nejspíš všechny školy. Ovšem v roce 2006, když nově otevřená Škola budoucnosti v západní Filadelfii skutečně vyřadí z výuky veškerý papír, působí to ještě trochu jako sci-fi.

Na počátku se také hromadí řada problémů. Když se ale vše zaběhne, studenti dosahují vynikajících výsledků. A navíc se jim daří najít si skvělou práci.

Nejen proto, že v zaměstnání to již většinou funguje podobně, ale také se na něj od počátku připravují. Místo rozvrhu tu například mají běžnou 8hodinovou pracovní dobu.

Foto: úvodní foto: Anilsharma26 / Pixabay 1, 2: Creative Commons 3: Pixabay
reklama
Související články
Zajímavosti
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se […]
Zajímavosti
Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
Těžko si bez něj představit štědrovečerní tabuli. To už se častěji mění kapr za kuřecí řízek, než že by na talíři chyběl bramborový salát. Nejlepší je samozřejmě ten od maminky nebo babičky. Někde se recepty dědí stejně jako ty nejblyštivější šperky. Než se dostane až na náš stůl, musí ujít strastiplnou a občas ne úplně […]
Zajímavosti
Pravěkým malbám vzdával hold i Picasso
Lidé dodnes žasnou nad dokonalostí pravěkého umění. Žádné chaotické čáry, ale věrná podoba zvířat, lidí, bojových výjevů. A jeskynní malby navíc nebyly jenom dekorací. Hrály svoji roli i při rituálech, zaručujících úspěch při lovu nebo posílení plodnosti. „Nikdo z nás by nebyl schopen takto malovat,“ prohlásí známý španělský kubistický malíř Pablo Picasso (1881–1973), když si prohlédne […]
Zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
reklama
lifestyle
Životní styl Františka Josefa I.: Ve spěchu mu stačil k jídlu párek
Vybíravý v jídle rakousko-uherský císař František Josef I. rozhodně není. Druhou snídani v čase běžného oběda si sní přímo ve své pracovně. Sloužící mu ji naservíruje na tácu k vedlejšímu stolku. A co si dá nejraději? V oblibě má císař František Josef I. (1830–1916) kousek hovězího nebo přírodní řízek, který někdy vystřídá třeba guláš. Pokud spěchá, spokojí se s párkem. […]
Národní sport USA: Baseball Američanům pomáhal zapomenout na válku
Baseball je synonymem USA. Kdy a kde se poprvé hrál? Odpověď na tuto otázku je složitější. Pálkovací sporty mají velmi dlouhou historii, v nějaké formě se hrály už ve starověkém Egyptě.   O podobné hře existují zprávy také ze středověku, a to například z Anglie ve 14. století. Vznik moderního baseballu se přisuzuje americkému důstojníkovi a pozdějšímu […]
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
reklama
zajímavosti
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čokoláda pro chuť i zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Květiny ve folkloru a mytologii
21stoleti.cz
Květiny ve folkloru a mytologii
Květiny nás provází už od nepaměti, život bez nich si většinou nedovedeme představit. Jsou zdrojem radosti, využíváme je jako prostředek, kterým vylíčíme radost i smutek, slouží i jako omluvenka. Kde
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
enigmaplus.cz
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
Zatímco některé případy reinkarnace doplácejí na nedostatek důkazů a svědectví, u jiných takový problém rozhodně nehrozí. To je i případ indické dívky jménem Shanti Devi. Děvčátka, které si údajně vzp
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule