Domů     Po stopách děsivých draků: Mohli skutečně existovat?
Po stopách děsivých draků: Mohli skutečně existovat?

Draci patří mezi nejoblíbenější mýtické tvory, kteří jsou už od dávných dob zastoupeni v legendách národů celého světa. Také dnes se to jimi jen hemží v různých počítačových hrách i filmech. Kde se vlastně vzali a proč mají různou podobu? A mohli by třeba mít reálný předobraz?

Dračí existence ve světě mýtů a legend má dlouhou historii. Naši předkové jsou dobrými pozorovateli přírody a okolního světa, aby mohli přežít v době, kdy jim každodenní život neusnadňují žádné technické vymoženosti.

A protože si musí nějak vyložit řadu věcí a jevů, pro které nemají vysvětlení, přicházejí v jejich fantazii na svět různá stvoření včetně draků.

Takto vypadá nejstarší známé vyobrazení „západního“ draka.

(Foto: neznámý autor /commons.wikimedia.org / volné dílo)

Takové hromady žeber!

Například starověcí Řekové jsou poměrně zdatnými znalci zkamenělin a podle některých badatelů je možné, že se setkali i s některými typy dinosauřích fosilií, které se podobají dnešní klasické evropské představě o podobě draka.

Třeba známý antický řecký cestovatel a historik Hérodotos (asi 484-425 př. n. l.) ve svých spisech poznamenává, že v arabské poušti viděl „páteře a žebra takových hadů, které je nemožné popsat:

z žeber bylo obrovské množství hromad!“ Připisuje tyto kosti okřídleným hadím bytostem. Myslitelé jako Hérodotos se tak podepíšou na tom, že si dnešní západní svět obvykle představuje draka jako hrůzostrašného létajícího plaza, který chrlí oheň.

Nejenom starověcí Řekové však měli zkušenosti s zkamenělinami dinosaurů. Třeba také čínský historik Chang Qu (291-361) označí dinosauří fosilii jako draka a pokud by šlo třeba o zkamenělinu stegosaura, dá se pochopit jeho úsudek.

Tato obří stvoření mohla dorůstat 7 až 9 metrů na délku, vážit více než 4 tuny a byla na hřbetě pokryta tvrdými kostěnými pláty zvanými osteodermy a na ocase měla hroty.

Vědci se však přou, odkud myšlenka draka jako mýtického stvoření vlastně pochází a navrhují širokou škálu hypotéz.

Drak Šmak z knihy Hobit od anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena patří k vůbec nejznámějším drakům v literatuře. (Foto: David Demaret / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Drak Šmak z knihy Hobit od anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena patří k vůbec nejznámějším drakům v literatuře. (Foto: David Demaret / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Drak, který řídí duhu

Někteří badatelé se domnívají, že kromě nálezů zkamenělin sehrává důležitou roli ve vzniku legendy o dracích zcela jiný faktor.

Tak třeba americký antropolog David E. Jones tvrdí, že lidé mají vrozené instinktivní reakce na hady, šelmy a dravé ptáky, které zdědili po raných předcích. Podle něj se okolo 40 % lidí bojí hadů a to i v oblastech, kde je výskyt hadů vzácný.

V nejstarších legendách jsou navíc draci nějakým způsobem podobní hadům.

Na podporu své teorie dodává, že o těchto legendárních bytostech se obvykle říká, že žijí „ve vlhkých jeskyních, hlubokých tůních, nepřístupných horských oblastech, na mořském dně nebo v hlubokých a strašidelných lesích“, tedy na všech místech, která jsou pro naše dávné předky plná nebezpečí.

A protože se dávní předkové lidí údajně bojí také kočkovitých šelem a dravých ptáků, podle Jonesovy teorie se podoba draků odvíjí z kombinace vzhledu těchto zvířat. Této myšlence však oponuje řada učenců a mnozí přicházejí s vlastními hypotézami.

Například s tou, že se lidé snažili nějakým způsobem vysvětlit přírodní jevy a přiřknou drakům úlohu tvora, který řídí počasí a má zvláštní význam při řízení srážek a sucha i výskytu duhy.

Známá legenda vypráví o svatém Jiřím jako neohroženém drakobijci.(Foto: neznámý autor /commons.wikimedia.org / volné dílo)
Známá legenda vypráví o svatém Jiřím jako neohroženém drakobijci.(Foto: neznámý autor /commons.wikimedia.org / volné dílo)

Tvorové všech barev i velikostí

Napříč světem, dobou a kulturami se podoba draků mění. Někteří jsou okřídlení, jiné ne. Mnozí mohou chrlit oheň, další pro změnu mluví. Liší se také ve velikosti i místě, kde žijí. To může být pod mořským dnem, v nitru hory či v jeskyních.

Anebo třeba jen tak v lese. A protože draci mají sílu, dokážou se porvat s nepřáteli a působí hrůzostrašně, jsou brzy používáni jako válečné emblémy a to už od dávných dob.

V eposu Illias antického řeckého literáta Homéra má na svém štítu modrého tříhlavého plaza král Agamemnón, severští válečníci draky malují na své štíty a dračí hlavy zdobí také jejich plavidla.

V Anglii je před vpádem Normanů drak na královských válečných praporech a ve 20. století se stane součástí oficiální vlajky Walesu, přičemž jako národní symbol má v této zemi dlouhou tradici.

V mytologii východoasijských národů je drak dobrosrdečné stvoření a nositel štěstí. V Číně je od starověku znakem císařské rodiny a až do vzniku republiky v roce 1912 zdobí také čínskou vlajku.

Do Japonska se dostává jako kouzelné stvoření, které je schopné libovolně měnit svou velikost a to až natolik, že se může stát neviditelným. Jak čínští, tak japonští draci, i když jsou považováni za vzdušné tvory, jsou obvykle bez křídel.

Objevují se také ve starověkých mytologiích jiných asijských kultur, včetně korejské, indické a vietnamské.

Varani komodští dokázali pořádně vyděsit i otrlé námořníky.(Foto: Markofjohnson / commons.wikimedia.org / CC0)
Varani komodští dokázali pořádně vyděsit i otrlé námořníky.(Foto: Markofjohnson / commons.wikimedia.org / CC0)

Živí draci z Indonésie

Když se po celém světě rozšíří křesťanství, sjednotí na dlouhou dobu podobu draka a náhled na ně. Najednou jsou zlověstnými tvory. Představují Satana a zlé síly. Dým, vycházející z jejich nozder a plameny, které šlehají z dračí tlamy jsou atributy pekla.

Vzniknou také legendy o světcích, kteří bojují a porazí temné síly v podobě draka. Tím nejslavnějším hrdinou je svatý Jiří, který zabije draka, sužujícího město a požírající lidské oběti.

Tak zachrání i princeznu, která se měla stát také drakovou potravou a lidé z vděčnosti přijmou křesťanství. Jiná středověká legenda zaznamenává příběh svaté Markéty Antiochijské, která zažene dračí monstrum tím, že udělá znamení kříže.

I když jsou pověsti zajímavé a je jich nepřeberné množství, zůstává otázkou, nakolik může mít drak jako legendární stvoření živoucí předobraz. Před několika staletími přinášejí z cest zvláštní zvěsti evropští námořníci z cest do Indonésie.

Tvrdí, že se v těchto končinách setkali se skutečnými draky. Dnes už víme, že jde o varana komodského, gigantického ještěra, který žije na některých ostrovech v indonéském souostroví Malé Sundy.

Tito tvorové mohou mít různé barvy, od modré přes oranžovou a zelenou až k šedé. Jejich kůže je drsná a tuhá, vyztužená kostěnými pláty, mají dlouhé drápy a velký, svalnatý ocas. Průměrný samec dosahuje délky okolo 2,5 metru a může vážit i 90 kilogramů.

Není tak divu, že komodští draci budili odedávna respekt. V té či oné formě jsou tedy s námi draci už po tisíciletí. A díky lidské fantazii, která jim dodává stále nový život v knihách, filmech nebo hrách, nevykazují zatím žádné známky vymírání.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: HarshLight / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Záhady a tajemství
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
historie
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence! Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John […]
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
reklama
svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov