Domů     Po stopách děsivých draků: Mohli skutečně existovat?
Po stopách děsivých draků: Mohli skutečně existovat?

Draci patří mezi nejoblíbenější mýtické tvory, kteří jsou už od dávných dob zastoupeni v legendách národů celého světa. Také dnes se to jimi jen hemží v různých počítačových hrách i filmech. Kde se vlastně vzali a proč mají různou podobu? A mohli by třeba mít reálný předobraz?

Dračí existence ve světě mýtů a legend má dlouhou historii. Naši předkové jsou dobrými pozorovateli přírody a okolního světa, aby mohli přežít v době, kdy jim každodenní život neusnadňují žádné technické vymoženosti.

A protože si musí nějak vyložit řadu věcí a jevů, pro které nemají vysvětlení, přicházejí v jejich fantazii na svět různá stvoření včetně draků.

Takto vypadá nejstarší známé vyobrazení „západního“ draka.

(Foto: neznámý autor /commons.wikimedia.org / volné dílo)

Takové hromady žeber!

Například starověcí Řekové jsou poměrně zdatnými znalci zkamenělin a podle některých badatelů je možné, že se setkali i s některými typy dinosauřích fosilií, které se podobají dnešní klasické evropské představě o podobě draka.

Třeba známý antický řecký cestovatel a historik Hérodotos (asi 484-425 př. n. l.) ve svých spisech poznamenává, že v arabské poušti viděl „páteře a žebra takových hadů, které je nemožné popsat:

z žeber bylo obrovské množství hromad!“ Připisuje tyto kosti okřídleným hadím bytostem. Myslitelé jako Hérodotos se tak podepíšou na tom, že si dnešní západní svět obvykle představuje draka jako hrůzostrašného létajícího plaza, který chrlí oheň.

Nejenom starověcí Řekové však měli zkušenosti s zkamenělinami dinosaurů. Třeba také čínský historik Chang Qu (291-361) označí dinosauří fosilii jako draka a pokud by šlo třeba o zkamenělinu stegosaura, dá se pochopit jeho úsudek.

Tato obří stvoření mohla dorůstat 7 až 9 metrů na délku, vážit více než 4 tuny a byla na hřbetě pokryta tvrdými kostěnými pláty zvanými osteodermy a na ocase měla hroty.

Vědci se však přou, odkud myšlenka draka jako mýtického stvoření vlastně pochází a navrhují širokou škálu hypotéz.

Drak Šmak z knihy Hobit od anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena patří k vůbec nejznámějším drakům v literatuře. (Foto: David Demaret / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Drak Šmak z knihy Hobit od anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena patří k vůbec nejznámějším drakům v literatuře. (Foto: David Demaret / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Drak, který řídí duhu

Někteří badatelé se domnívají, že kromě nálezů zkamenělin sehrává důležitou roli ve vzniku legendy o dracích zcela jiný faktor.

Tak třeba americký antropolog David E. Jones tvrdí, že lidé mají vrozené instinktivní reakce na hady, šelmy a dravé ptáky, které zdědili po raných předcích. Podle něj se okolo 40 % lidí bojí hadů a to i v oblastech, kde je výskyt hadů vzácný.

V nejstarších legendách jsou navíc draci nějakým způsobem podobní hadům.

Na podporu své teorie dodává, že o těchto legendárních bytostech se obvykle říká, že žijí „ve vlhkých jeskyních, hlubokých tůních, nepřístupných horských oblastech, na mořském dně nebo v hlubokých a strašidelných lesích“, tedy na všech místech, která jsou pro naše dávné předky plná nebezpečí.

A protože se dávní předkové lidí údajně bojí také kočkovitých šelem a dravých ptáků, podle Jonesovy teorie se podoba draků odvíjí z kombinace vzhledu těchto zvířat. Této myšlence však oponuje řada učenců a mnozí přicházejí s vlastními hypotézami.

Například s tou, že se lidé snažili nějakým způsobem vysvětlit přírodní jevy a přiřknou drakům úlohu tvora, který řídí počasí a má zvláštní význam při řízení srážek a sucha i výskytu duhy.

Známá legenda vypráví o svatém Jiřím jako neohroženém drakobijci.(Foto: neznámý autor /commons.wikimedia.org / volné dílo)
Známá legenda vypráví o svatém Jiřím jako neohroženém drakobijci.(Foto: neznámý autor /commons.wikimedia.org / volné dílo)

Tvorové všech barev i velikostí

Napříč světem, dobou a kulturami se podoba draků mění. Někteří jsou okřídlení, jiné ne. Mnozí mohou chrlit oheň, další pro změnu mluví. Liší se také ve velikosti i místě, kde žijí. To může být pod mořským dnem, v nitru hory či v jeskyních.

Anebo třeba jen tak v lese. A protože draci mají sílu, dokážou se porvat s nepřáteli a působí hrůzostrašně, jsou brzy používáni jako válečné emblémy a to už od dávných dob.

V eposu Illias antického řeckého literáta Homéra má na svém štítu modrého tříhlavého plaza král Agamemnón, severští válečníci draky malují na své štíty a dračí hlavy zdobí také jejich plavidla.

V Anglii je před vpádem Normanů drak na královských válečných praporech a ve 20. století se stane součástí oficiální vlajky Walesu, přičemž jako národní symbol má v této zemi dlouhou tradici.

V mytologii východoasijských národů je drak dobrosrdečné stvoření a nositel štěstí. V Číně je od starověku znakem císařské rodiny a až do vzniku republiky v roce 1912 zdobí také čínskou vlajku.

Do Japonska se dostává jako kouzelné stvoření, které je schopné libovolně měnit svou velikost a to až natolik, že se může stát neviditelným. Jak čínští, tak japonští draci, i když jsou považováni za vzdušné tvory, jsou obvykle bez křídel.

Objevují se také ve starověkých mytologiích jiných asijských kultur, včetně korejské, indické a vietnamské.

Varani komodští dokázali pořádně vyděsit i otrlé námořníky.(Foto: Markofjohnson / commons.wikimedia.org / CC0)
Varani komodští dokázali pořádně vyděsit i otrlé námořníky.(Foto: Markofjohnson / commons.wikimedia.org / CC0)

Živí draci z Indonésie

Když se po celém světě rozšíří křesťanství, sjednotí na dlouhou dobu podobu draka a náhled na ně. Najednou jsou zlověstnými tvory. Představují Satana a zlé síly. Dým, vycházející z jejich nozder a plameny, které šlehají z dračí tlamy jsou atributy pekla.

Vzniknou také legendy o světcích, kteří bojují a porazí temné síly v podobě draka. Tím nejslavnějším hrdinou je svatý Jiří, který zabije draka, sužujícího město a požírající lidské oběti.

Tak zachrání i princeznu, která se měla stát také drakovou potravou a lidé z vděčnosti přijmou křesťanství. Jiná středověká legenda zaznamenává příběh svaté Markéty Antiochijské, která zažene dračí monstrum tím, že udělá znamení kříže.

I když jsou pověsti zajímavé a je jich nepřeberné množství, zůstává otázkou, nakolik může mít drak jako legendární stvoření živoucí předobraz. Před několika staletími přinášejí z cest zvláštní zvěsti evropští námořníci z cest do Indonésie.

Tvrdí, že se v těchto končinách setkali se skutečnými draky. Dnes už víme, že jde o varana komodského, gigantického ještěra, který žije na některých ostrovech v indonéském souostroví Malé Sundy.

Tito tvorové mohou mít různé barvy, od modré přes oranžovou a zelenou až k šedé. Jejich kůže je drsná a tuhá, vyztužená kostěnými pláty, mají dlouhé drápy a velký, svalnatý ocas. Průměrný samec dosahuje délky okolo 2,5 metru a může vážit i 90 kilogramů.

Není tak divu, že komodští draci budili odedávna respekt. V té či oné formě jsou tedy s námi draci už po tisíciletí. A díky lidské fantazii, která jim dodává stále nový život v knihách, filmech nebo hrách, nevykazují zatím žádné známky vymírání.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: HarshLight / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Související články
Záhady a tajemství
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Záhady a tajemství
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
Záhady a tajemství
Krvavé rituály starého Egypta: Zvonky, které zazvoní po tisíciletích
Ke krvavým kalužím se slétají mouchy. Jeden z kněží se unaveně rozhlédne. Opodál provolává velekněz, na jehož krku se třpytí drahý pektorál, cosi k davům přihlížejících. Slova se slévají v nesrozumitelné mumlání. Další beran. Na tu práci je jich tu hodně, ale ruce už bolestí ani necítí. Takové krveprolití Egypt dlouho neviděl. Vždyť tu mají […]
Záhady a tajemství
Staré rituály Jižního Mexika: Krev se musí vracet!
Dav nadšeně vříská, oběť je dokonána! Pod ohromným schodištěm Kukulkánovy pyramidy stojící v samém centru hlavního dvorany Chichen Itzá na mexickém Yucatánském poloostrově leží mrtvola. Krvácející, potlučená, násilně svázaná div ne do kuličky. Za sebou má strastiplnou cestu přesně po 91 schodech. Začala ji jako živá bytost, jeden ze zajatců znepřáteleného kmene. V mayském rituálním […]
reklama
svět zločinu
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
reklama
historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz