Domů     Zvuky vesmíru: Slunce kvílí, na Jupiteru ječí upíři!
Zvuky vesmíru: Slunce kvílí, na Jupiteru ječí upíři!
7.9.2022

Říká se, že ve vesmíru je naprosté ticho. Pomoci se tu nedovoláte, protože není nic, co by zvukovou vlnu vašeho hlasu přenášelo dál. Že by tu žádné ale zvuky nevznikaly, rozhodně pravda není!

Představte si, že vás každé ráno budí rockový koncert z nebe! Mohlo by to být klidně Slunce, kdyby tedy mezi jím a Zemí existovalo médium, které by k nám jeho zvuky doneslo.

Slunce totiž žádný tichý beránek rozhodně není! Jak to ale víme, když není nic slyšet?

Zvuk ve své podstatě není nic jiného než mechanické vlnění. I když se zrovna nedostane až k našim uším, jeho frekvenci můžeme jednoduše nahrát. A pustit si ho pak jinde – třeba na Zemi.

Sondy sledující naši hvězdu nám tak již přinesly důkazy o tom, že rozžhavený a bublající sluneční povrch připomíná armádu kvílejících sirén!

A že kdyby tento rámus něco dopravilo až k nám, i na vzdálenost 150 milionů kilometrů by dosahoval hlasitosti okolo 100 dB. Což odpovídá startující motorce či motorové pile.

Slunce dělá pěkný kravál. Máme štěstí, že ho neslyšíme! Foto: ipicgr / Pixabay.
Slunce dělá pěkný kravál. Máme štěstí, že ho neslyšíme! Foto: ipicgr / Pixabay.

Měsíční strašidlo?

Odvracená strana Měsíce se nám permanentně ukrývá. Poprvé ji spatří posádka Apolla 8 na Vánoce 1969, když uskuteční okolo našeho souputníka první pilotovaný oblet. Ovšem až jejich kolegům z Apolla 10 (1969) ona tajemná polovina nachystá překvapení!

Slyšeli jste ten pištivý zvuk?“ „Zní to jako podivná hudba,“ ozývá se na záznamech rozhovoru členů posádky a všichni se tehdy shodují na tom, že nic podobného rozhodně nikdy neslyšeli!

Na tajemnosti nakonec přidává i skutečnost že se NASA rozhodne zveřejnit nahrávku zvuku až za 47 let. A při té příležitosti odborníci přiznávají, že pro divný úkaz stále nemají jasné vysvětlení.

Magnetické pole ani atmosféru Měsíc nemá – mohlo jít snad o setkání radiových vln? Nápady jsou i odvážnější, astronaut Al Worden (1932– 2020) vysloví možnost mimozemského vysílání.

Druhá strana Měsíce zaskočí astronauty divným zvukem. Foto: NASA Goddard Photo/ Creative Commons / CC BY 2.0.
Druhá strana Měsíce zaskočí astronauty divným zvukem. Foto: NASA Goddard Photo/ Creative Commons / CC BY 2.0.

Hlasitá záře

Pojďme se vydat hlouběji do Sluneční soustavy. Budeme i tam potřebovat chrániče sluchu? Na Marsu rozhodně ano!

V roce 2018 totiž sonda InSinght na rudé planetě zachytí tak silný vítr, že by se vám doslova třásly uši. I když podle NASA zvuk sám době tak hlasitý není – zesiluje se tím, jak se opírá do sondy a jejích solárních panelů.

A kdybychom letěli ještě dál? V roce 2016 nahraje sonda JUNO až neskutečně děsivý zvuk u pólů Jupiteru. Tak strašidelný, že spíš než hlas planety připomíná soundtrack k hororu.

Nejde však o křik upírů ani zděšených obětí – to je jen Jupiterova polární záře, která je má nejsilnější energetické částice v celé Sluneční soustavě.

Jak polární záře vyvolává zvuky, vědcům zatím jasné není. V každém případě se však hlasité polární záře objevily již i na Zemi. A ta na Jupiteru je asi 100 000krát jasnější!

Vesmírná romantika

Že se ticha nedočkáme ani na Saturnu, potvrdí v roce 2017 sonda Cassini, při průletu v okolí Saturnových prstenců. Zvuk už tu není tak děsivý jako ten Jupiterův, připomíná spíš zvláštní hudební nástroj. Anebo letadlo letící v bouřce.

Ve skutečnosti jde o neklidné plazmové vlny, které se pohybují mezi Saturnem a jeho měsícem Enceladem!

Za trochou klidu musíte až na Uran či Neptun, které mezi planetami patří mezi nejtišší. Ani tady však nechybí jemné hučení nekonečného větru.

Možná až trochu romantické, i když v tom rozhodně planety nemají na kometu 67P. Pověstnou tím, že zpívá! Vibrující plazma v jejím magnetickém poli se přirovnává i ke zvukům delfínů.

Saturnovy zvuky připomínají hru na bicí. Zdrojem jsou možná radiové vlny. Foto: WikiImages / Pixabay.
Saturnovy zvuky připomínají hru na bicí. Zdrojem jsou možná radiové vlny. Foto: WikiImages / Pixabay.

Zpěv Země

A jaké zvuky vydává Země, pokud by ji někdo poslouchal či nahrál z vesmíru?

Kam už nedolehne žádný lidský hluk, hrají sólo částice slunečního větru, zachytávané v horní části zemské magnetosféry – v takzvaných Van Allenových radiačních pásech.

Jejich zvuk samozřejmě sami neslyšíme, ovšem pro jejich zaznamenání vyšle NASA v roce 2012 speciální sondu. A podaří se!

Zasvěcení tvrdí, že zvuk Země z vesmíru připomíná štěbetající hejno ptáků brzy ráno. Proto se mu, stejně jako ptačímu zpěvu, říká chór.

Foto: 1, 3: Pixabay 2: Creative Commons Úvodní foto: 35393 / pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Věda a technika
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
věda a technika
Česko, kolébka umělých vláken
K odívání využívalo lidstvo po dlouhá tisíciletí to, co jim nabízela příroda. S bouřlivým rozvojem techniky a chemických výzkumů se na počátku 20. století objevila vlákna umělá. Svůj podíl na tom měli i Češi.   Prvním komerčně úspěšným syntetickým vláknem byl nylon americké společnosti DuPont, aby nesmrtelnou slávu získal v dámských punčochách neboli „nylonkách“, které byly předvedeny […]
Očkovací debakl „flugate“: Zatěžkávací zkouška pro test LAL
V únoru 1976 se na americkém území objevily první případy prasečí chřipky H1N1. Federální vláda USA okamžitě nařídila farmaceutickým firmám začít vyrábět vakcíny ve velkém. Pod heslem naočkovat „každého muže, ženu a dítě“ do začátku chřipkové sezóny byla spuštěna masivní očkovací kampaň. Necelé dva týdny od jejího zahájení se začaly množit případy horečky, paralýzy a […]
Ústní hygiena pomáhá předcházet vážným nemocem
Čištění zubů dvakrát denně není jen prevencí zubního kazu, jak by se mohlo zdát. Podle odborníků je dodržování ústní hygieny důležité i jako prevence řady vážných onemocnění. Jaké choroby toto „lajdáctví“ způsobit?   Narušení rovnováhy ústního bakteriálního mikrobiomu, k němuž může dojít i v důsledku nedostatečné ústní hygieny, může vést k tomu, že se v ústech přemnoží škodlivé bakterie, […]
Slavní průmyslníci: Kteří padli do náruče nacistům?
Budují velké firmy. Někteří usilují o světový mír, aby se vzápětí skamarádili s německými nacisty, jiní jdou Hitlerovi nebo Mussolinimu vstříc rovnou. Tresty se jim přitom většinou vyhnou. Z malé dílny na jemnou mechaniku, založené roku 1886 ve Stuttgartu, vybuduje německý podnikatel Robert Bosch (1861–1942) obří podnik. Po první světové válce se však soustředí i na politiku […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
enigmaplus.cz
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd, je se svojí nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem právě tohoto pohoří. Již od pradávna je opředena množstvím záhadných legend a pověstí [gal
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
21stoleti.cz
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse