Domů     Tajemný a nikdy neodhalený únosce letadla
Tajemný a nikdy neodhalený únosce letadla
7.9.2022

Dne 24. listopadu 1971 unese ve Spojených státech muž označovaný jako D. B. Cooper letadlo Boeing 727, za což obdrží výkupné ve výši 200 000 dolarů. Následně se mu podaří z letadla i s lupem vyskočit. Nikdy není dopaden, jeho pravá identita nikdy není odhalena…

Osmiletý Brian Ingram nalézá v roce 1980 na pláži Tena Bar kousek od Vancouveru ve Washingtonu, kde je na dovolené s rodiči, tři balíčky bankovek, které se FBI povede podle jejich čísel ztotožnit s devět let starým a dosud nevyřešeným případem únosu letadla společnosti Northwest Orient.

I když nabídla 1000 dolarů za jednu každou nalezenou bankovku z výkupného 200 000 dolarů, s výjimkou Briana se nikdo nikdy nepřihlásil.

Neobvyklý útěk před spravedlností

Celý případ tajemného únosce s přezdívkou D. B. Cooper se zpočátku neliší od jiných únosů letadel a požadavků na výkupné. Cooper však volí velmi netradiční metodu, jak i s výkupným policii uniknout.

Po jeho vyplacení totiž z letícího letadla, které předtím unesl, vyskočí na padáku. To, že již není v letadle, přitom posádka zjišťuje až zhruba po dalších dvou hodinách při přistání na další zastávce.

Unesené letadlo FOTO: Clint Groves / Creative Commons / GFDL 1.2
Unesené letadlo FOTO: Clint Groves / Creative Commons / GFDL 1.2

Komiksový hrdina únoscem

Celá záhada začíná dne 24. listopadu 1971, kdy krátce po 14. hodině přichází k přepážce Northwest Orient v Portlandu v Oregonu elegantní pětačtyřicátník, aby si na jméno Dan Cooper koupil letenku do Seattlu ve Washingtonu.

Jméno odkazuje na belgického komiksového hrdinu, který je populární i v Kanadě. Jméno D. B. Cooper, pod kterým je únosce známý, je jeho zkomoleninou, které se dopustil tisk.

Na sobě má černý kabát, tmavý oblek s bílou košilí s černou kravatou, ozdobenou perleťovou sponou, a na nohou mokasíny. V jedné ruce třímá černý kufřík, v druhé hnědou papírovou tašku.

V kufříku mám bombu!

Nastoupí do letadla, Boeingu 727-100 a posadí se na sedadlo 18-C v poslední řadě. Pak si objedná drink, bourbon se sodou.

Zhruba třicetiminutový let 305 je obsazený přibližně z jedné třetiny, z Portlandu odlétá dle plánu ve 14:50. Krátce po startu předává Cooper lístek letušce Florence Schaffner.

Ta předpokládá, že je na něm uvedené telefonní číslo osamělého obchodního cestujícího, a tak si ho neotevřený vkládá do kabelky. Cooper se k ní proto nakloní a zašeptá: „Slečno, raději se podívejte na ten vzkaz. Mám bombu.“

Chci 200 000 dolarů a padák

Přesné znění vzkazu na lístku není známé, protože si ho Cooper následně vyžádal zpět, ale podle letušky je napsaný úhlednými velkými písmeny fixem a zmiňuje bombu. Žádá, aby si Florence sedla vedle něj.

Ta chce vidět bombu, a tak Cooper pootevře kufřík, aby mohla pohlédnout na osm červených válců ve dvou řadách, po čtyřech propojených drátem s velkou baterií. Následně sdělí letušce své požadavky, která je přetlumočí kapitánovi letadla:

„Požaduje 200 000 dolarů (což odpovídá dnešnímu 1,3 milionu dolarů, tedy asi 30 milionům korun) v neoznačených dvacetidolarových bankovkách a dva sety padáků, dva hlavní a dva záložní.“

Posádka letadla: kapitán William Scott, druhý pilot Bill Rataczak, letuška Tina Mucklow a palubní inženýr Harold Andeerson FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Posádka letadla: kapitán William Scott, druhý pilot Bill Rataczak, letuška Tina Mucklow a palubní inženýr Harold Andeerson FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Předejte výkupné, pak propustím rukojmí

Florence na pozici spojky mezi únoscem a kokpitem vystřídá kolegyně Tina Mucklow, která kapitánovi sděluje další Cooperovy požadavky.

Peníze a padáky mají být dodány při přistání na letišti Seattle – Tacoma International Airport, kde bude zároveň dotankováno palivo. Všichni cestující musejí zůstat sedět na svých místech, zatímco letuška přinese peníze a padáky na palubu letadla.

Jakmile je Cooper bude mít, propustí rukojmí. Kapitán William Scott předá informace letové kontrole. Ta kontaktuje FBI a vedení společnosti Northwest Orient (dnes Northwest Airlines).

Bourbon se sodou a cigareta

Než budou splněny jeho požadavky, nařizuje Cooper kapitánovi, aby letadlo kroužilo ve vzduchu. Únosce se v místním terénu dobře orientuje, rozliší z výšky Tacomu a ví, že poblíž je i vojenská letecká základna.

Později letušky vypovídají, že se Cooper choval velmi mile, požadoval dokonce, aby bylo po přistání v Seattlu na palubu letadla dopraveno jídlo pro posádku. Celou dobu je klidný, na hnědé, hluboko posazené oči si nasadí brýle, popíjí bourbon se sodou a kouří.

Ostatním cestujícím je sděleno, aby se zabránilo panice, že letadlo krouží kvůli menší technické závadě na letadle, která bude brzy vyřešena.

Kde sehnat padák?

V mezičase dává FBI dohromady požadovanou částku, sériová čísla bankovek si pečlivě poznamenává. Problém nastává s padáky, protože Cooper požaduje civilní, nakonec se je podaří sehnat v místní parašutistické škole.

V 17:24 tak může řízení letového provozu oznámit pilotovi, že požadavky únosce jsou splněny, takže může s letadlem přistát. V 17:39 proto letadlo dosedá na ranvej v Seattlu. Má zatažená okénka, aby se únosce uvnitř nestal cílem odstřelovače.

Poté, kdy dojde k předání výkupného a padáků, umožňuje Cooper všem 36 cestujícím a dvěma letuškám opustit letadlo.

Zpátky ve vzduchu, kurz na Mexico City

Na jeho palubě tak vedle únosce zůstávají jen dva piloti, letuška Tina Mucklow a palubní inženýr. Tankování se však protahuje a nervózní Cooper opět vyhrožuje odpálením bomby. Po vzletu Cooper instruuje kapitána Scotta o dalším letu.

Chce letět do Mexico City, ale letadlo musí zůstat ve výšce jen 3000 metrů, i když normálně létá až v 10 kilometrech, a pokračovat minimální rychlostí pouhých 320 km/h, byť obvykle létá dvojnásobně rychle. Zvláštním požadavkům ale ještě není konec.

Cooper chce také ponechat vysunutý podvozek a zakáže natlakovat kabinu, což ale ve 3000 metrech není ani třeba.

Letadlo za těchto podmínek není schopno doletět až do Mexico City, proto kapitán navrhne zastávku na dotankování v nevadském Renu, se kterou Cooper souhlasí.

Tajemný únosce skáče z letadla

Když jsou konečně ve vzduchu, požádá Cooper letušku, aby mu ukázala, jak otevřít dveře na zadní schodiště. Celou posádku pak posílá do kokpitu, který nesmí opustit. V jeho dveřích není okno, takže letecký personál nevidí, co se v letadle děje.

Cooper se v té chvíli probírá padáky a připevňuje si batoh s penězi k tělu. Následně pocítí posádka změnu tlaku vzduchu v letadle, což svědčí o otevření zadních dveří. Ve 20:13 dojde k pohybu ocasní části letadla vzhůru poté, co z něj Cooper vyskočí.

Část peněz z výkupného se podařilo objevit zakopané u řeky Columbia, ale k dopadení pachatele to nevedlo. FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo
Část peněz z výkupného se podařilo objevit zakopané u řeky Columbia, ale k dopadení pachatele to nevedlo. FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo

1000 dolarů za bankovku z výkupného

Stíhačky, které letadlo nenápadně pronásledují, to ale v hustém dešti vůbec nezaznamenají. Na to, že únosce už není na palubě, přijde posádka až ve 22:15 po přistání v Renu, do té doby dle instrukcí zůstala v kokpitu.

Pátrání po únosci se rozjíždí hned následující den, a to v oblasti, ve které Cooper nejpravděpodobněji letadlo opustil, tedy v okolí sopky svaté Heleny. Nevede ale k úspěchu.

Ačkoliv jsou místním podnikům, které provádějí velké převody hotovosti, jak jsou banky, kasina a dostihy, sdělena sériová čísla bankovek a slíbena odměna 1000 dolarů za nalezení jediné, pachatel zůstává neodhalen.

Mohl seskok vůbec přežít?

Zato se množí spekulace o tom, zda mohl Cooper takový seskok vůbec přežít. V noci panovaly teploty kolem minus 9 °C, vál silný vítr a pršelo a on byl jen v obleku.

Nějaké zkušenosti s létáním ale podle informací od posádky mít musel, protože rozeznal město z výšky a věděl, že se na Boeingu 727 dají za letu otevřít zadní dveře z prostoru pro cestující, o čemž nemá potuchy ani řada pravidelných posádek letadla.

Znají rovněž jeho přibližnou podobu, výšku, váhu i věk. Odhadují, že není zkušeným parašutistou, protože si ze dvou primárních padáků vybral ten starší a ani nerozpoznal, že jeden ze záložních je nefunkční.

Podle tvrzení profesionálů by žádný parašutista nevyskočil z letadla při hustém dešti a bez jediného zdroje světla na dohled.

Částečné otisky prstů i DNA pachatele

Ihned po přistání letadla v Renu zajišťuje policie na jeho palubě několik stop po únosci. Částečné otisky prstů, kravatu, perleťovou sponu a dva ze čtyř padáků.

V roce 2007 se jí dokonce podaří získat částečný vzorek Cooperovy DNA z jeho kravaty, ale k odhalení pachatele to stále nestačí. Nepomůže ani zpřístupnění dosud nezveřejněných nákresů a informací k případu. V roce 2016 proto policie případ definitivně uzavírá jako nevyřešený.

Cooper mění leteckou přepravu

Ačkoliv se nikdy nepodaří zjistit, kdo byl tajemný D. B. Cooper, ovlivní budoucnost letecké přepravy víc, než kdy plánoval. Jeho počin znamená konec neomezeného a nekontrolovaného cestování komerčními aerolinkami.

Od roku 1973 začíná FAA (Federální letecká správa) v USA požadovat, aby letecké společnosti kontrolovaly všechny cestující a jejich zavazadla. U zadních dveří všech Boeingů 727 je pak nainstalována tzv.

Cooperova pojistka, která brání otevření zadních dveří zevnitř letadla během letu. Do dveří všech kokpitů je rovněž namontován průzor ke sledování dění v kabině.

Foto: FBI / Creative Commons / volné dílo, Clint Groves / Creative Commons / GFDL 1.2, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo,
Související články
Svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Svět zločinu
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Svět zločinu
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Svět zločinu
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
reklama
svět zločinu
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Horor v brazilském ráji
Málokteré město na světě je takovým způsobem spojováno s veselím, štěstím a láskou jako brazilské Rio de Janeiro – místo, kde se každoročně odehrává světoznámý karneval, plný odvážných masek a tance. Jenže případ z roku 2013 ukazuje, že i na takovém místě může na nic netušící turisty čekat strašlivé překvapení jako vystřižené z těch nejhorších nočních můr. Nad […]
Devítiletá Amber Rene Hagermanová: Na konci únosu na ni čeká smrt
Jsou chvíle, které by policisté raději nikdy nezažili. Například okamžik, když se otevřou dveře a za nimi stojí někdo, komu mají říct tu strašnou větu: „Je nám to líto, ale vaše dítě už nežije.“ Smrtí unesené osoby skončily i následující čtyři případy. Někteří únosci se vydávají do akce proto, aby získali výkupné, a jejich oběti […]
Smrt na druhém konci světa
Vydat se na exotickou dovolenou je snem mnoha mladých lidí. Patnáctileté Scarlett Keelingové se ale do Indie vůbec nechtělo. Jako by tušila, že si na druhý konec světa jede pro smrt.  Matku sedmi dětí si někdy býváme zvyklí představovat jako uštvanou nešťastnici, která marně hledá minutku volného času. Fiona MacKeownová z městečka Bradworthy v anglickém hrabství […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív