Na začátku loňského roku začnou archeologové zkoumat údolí v Hondurasu na pobřeží Moskytů. Podle legend se tu v džungli skrývá Bílé Město, přezdívané také Ztracené město opičího boha. Pověsti tvrdí, že je celé z bílého kamene…
Někdy se po legendách pátrat vyplatí a prastarý mýtus může vést ke skutečnému objevu. Vítejte v bohem zapomenutém údolí ve Střední Americe.
Opuštěné město
Dne 18. února 2015 se zvedá vojenská helikoptéra u honduraského města Catacamas a míří k horám při pobřeží Moskytů. Nad údolím panenské země, oplývající smaragdy a zlatem, začne sestupovat do džungle. Nikde tu nejsou známky po lidských osídleních.
Pilot přistává na kousku travnaté plochy u řeky. Z helikoptéry vystupuje i americký archeolog Chris Fisher. Je si jist, že tu skutečně najde ztracené město, opuštěné nejméně 500 let. Jen ho musí najít podle GPS.
Obchodní křižovatka v džungli
Už první archeologové tu ve 30. letech nacházeli zbytky po osídleních, která kdysi musela být obývána rozsáhlou vyspělou kulturou.
Není to překvapivé, když uvážíme, že oblast ležela na obchodní křižovatce mezi Mayi a ostatními středoamerickými kulturami směrem na sever a západ a mocnými kulturami mluvícími čibskými jazyky na jihu.
Kultura v Mosquitii byla určitě ovlivněna kulturou Mayů, ale vědci nevědí, jaký byl mezi nimi vztah.
Tajuplná La Mosquitia
V polovině 90. let zaujme legenda o Bílém městě filmového dokumentaristu Steva Elkinse a rozhodne se ho najít. Zmapuje, které oblasti Mosquitii už někdo zkoumal a které ne.
Najme si vědce z NASA, aby analyzovali satelitní a radarové snímky oblasti a hledali stopy po zmizelých osídleních. Nakonec díky nim vytipuje tři údolí T1, T2 a T3, která na snímcích vykazují uměle vytvořené obrysy.
Později do průzkumu zapojí LiDAR, novou technologii dálkového průzkumu terénu pod povrchem. Již první výsledky jsou ohromující.
Na digitálních snímcích se objevují ruiny, zčásti pod povrchem, které se táhnou několik kilometrů údolím T1. V T3 je dokonce osídlení dvakrát větší.
T1 tvoří deset velkých náměstí, tucty sousedících pahorků, cesty, terasovitá pole, zavlažovací kanály, nádrž na vodu a velká stavba, nejspíš pyramida.
Obě lokality mají podle Fishera neklamné známky měst díky obřadním stavbám, kultivaci rozlehlých pozemků a množství náměstí se zázemím.
52 soch
Díky GPS napěchovaným informacemi z LiDARu tým města lokalizuje. Ze země vyčnívají nádherně vytesané kamenné sochy.
Vědci s úžasem zírají na vrčící hlavu jaguára, kamennou nádobu, zdobenou hlavou supa, velké džbány pokryté reliéfy hadů a několik zdobených objektů, které vypadají jako trůny nebo stoly. Všechny artefakty jsou dokonale zachovalé, netknuté po celá staletí.
Je tu 52 soch a mnoho opracovaných kamenů trčících ze země a kdo ví, kolik se jich ještě skrývá pod povrchem.