Skip to content

Stvořili Kotvu, Thermal i DBK: Znáte je?

Alespoň jedno jejich dílo zná snad každý Čech. Přesto si jméno manželů Věry (*1928) a Vladimíra Machonina (1920–1990) vybaví jen málokdo. V době páchnoucí normalizací tvoří moderní architekturu doladěnou do posledního detailu.

Tři roky trvající stavbu Kotvy (celý proces však začal již roku 1969) završí roku 1975 slavnostní otevření. Dům, který je součástí pražského Náměstí Republiky, zrealizovala švédská společnost Siab. V čem tkví originalita manželů Machoninových? Namísto v 60. a 70. letech tak oblíbených prostých tvarů bez sebemenší známky invence, namísto striktně dělených prostorů, stvoří unikátní koncept šestibodové skládačky. Ta do sebe dokonale zapadá a výměnou za skořápku má železobetonový krunýř.

kotva stavi se
„Kořeny“ Kotvy sahají až do roku 1969.

A jako takřka u všech projektů, konečná výstavba není již navrhovaným originálem. Pár musí jako vždy dělat řadu kompromisů, a to jak na úrovni „designu“, tak materiálů. Přesto podobná díla budete v Čechách hledat marně. Na svou dobu a v daných poměrech ale i přes zásahy a nutnost projekty opravovat patří manželé k architektonické špičce – a to jak co do praktičnosti, tak do originality, která za dob socialismu skutečně dvakrát „nefrčí“. Možná právě proto, ač pár navrhuje i budovu zastupitelství ČSSR v Berlíně, bude jejich působení režimem přibrzděno.

dbk
Dnešní DBK je jen začátek… celku se však nedočkáme.

Za pozornost stojí i DBK, připomeňme, že jde o Dům bytové kultury na Budějovickém náměstí (Praha 4). Dovedení metra do částí měst představuje vždy základní zvrat v životě lokality. A manželé se s ním vypořádají se vší grácií.

Zanořená stanice a okolní dokonale harmononizující zástavba však utrpí ránu pod pás. To, co dnes vidíte na Budějovické, je pouhý nástřel stavby. Celý komplex nakonec není dostavěn a namísto něj původní ideu likviduje další, myšlenkově nesourodá zástavba.

Karlovy_Vary,_Thermal,_před_IFF_2010_(01)
Karlovarská ikona – Thermal. Že poslouží festivalům bylo jasné od počátku.

Zřejmě třetím nejzámějším kouskem je hotel Thermal. Nejde jen o samu výškovou budovu, ale i její umístění na kraj vymezeného pozemku a přidružení dalších pozemních staveb. V hotelu je tak k dispozici i speciální kino, se kterým se od počátku existence až dodnes počítá jako s festivalovým prostorem.

Perličkou na architektonickém dortu může být avizovaná komplexnost. Manželé totiž překračují své povinnosti architekta a chopí se se samozřejmostí i dalších činností, aby došlo k souladu všech zamýšlených kusů.

Navrhují tak i nábytek.

skica
Ne na všechny plány dojde. Tento objekt měl stát na Dlabačově (v blízkosti strahovského stadionu v Praze).

Foto: wikipedia.org / ŠJů, Česká televize, OD Kotva, archiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …