Domů     Znáte 10 nejrychlejších zvířat planety?
Znáte 10 nejrychlejších zvířat planety?
28.5.2018

Nejrychlejší člověk dokáže vyvinout rychlost kolem 45 km/h. Ve srovnání se zvířecími rekordmany v rychlosti to ale není zdaleka nic. A kteří živočichové tyto prvotřídní výkony na souši, ve vodě nebo ve vzduchu podávají? 

Gepard štíhlý

Výskyt: Afrika a část Íránu

Třída: savci

Rychlost: 120 km/h

Gepard je považován za nejrychlejší suchozemské zvíře. Dosáhnout extrémní rychlosti mu přitom umožňuje jeho unikátní anatomie. Má neobyčejně ohebnou páteř, která při běhu pracuje podobně jako pružina.

Drápy mu zase pomáhají dobře se odrážet od země, vlastně fungují obdobně jako hřeby na běžeckých tretrách. Ocas je něco jako kormidlo, gepard jím dokáže manévrovat i při velmi vysoké rychlosti.

Zajímavé je, že při běhu se tento sprinter téměř nedotýká země, pohybuje se až 7 metrů dlouhými skoky. Běh ho ale velmi vyčerpává, protože se během něj tělo silně přehřívá.

Sokol stěhovavý

Výskyt: po celém světě

Třída: ptáci

Rychlost: 389 km/h (při střemhlavém letu)

Sokol stěhovavý patří mezi rozšířenější druhy dravých ptáků. Má dlouhá, špičatá křídla, kterými rychle mává (plachtí pouze v krátkých úsecích). Tito ptáci loví téměř výhradně v letu a na svou kořist útočí svými pařáty.

Při střemhlavém letu dolů dosahují neuvěřitelné rychlosti, více než 300 km/h! Do vysoké výšky se sokol dostává krouživým stoupáním. V okamžiku, kdy zahlédne kořist, přitáhne křídla k tělu a na svou budoucí potravu začne doslova padat.

Aby se v této rychlosti ale sám nezranil, snaží se zasáhnout především křídlo kořisti.

Svou kořist loví zásadně v rychlém letu, přičemž většinou útočí na křídla oběti.
Svou kořist loví zásadně v rychlém letu, přičemž většinou útočí na křídla oběti.

Rorýs východní

Výskyt: Evropa, severní Afrika, Asie

Třída: ptáci

Rychlost: 170 km/h

Rorýsi se v ptačí říši řadí mezi letce vůbec nejlepší. Jejich let je nápadně rychlý, svištivý a prudký. Charakterizují ho také rychlé nárazy křídel. Tito ptáci žijí v migrujících skupinách a vyskytují se téměř na celém světě.

S výjimkou hnízdění se zdržují jen ve vzduchu, kde i spí, pijí a páří se. Svůj svižný let kombinují s plachtěním, během kterého mohou nabrat výšku až dvou kilometrů. Během klesavého letu pak často upadají do mikrospánku.

Aby nedošlo k jejich zranění, vypíná při tom jen jedna polovina mozku, druhá kontroluje let.

Rorýs tráví v letu většinu svého života. Díky speciální funkci mozku během něj spí.
Rorýs tráví v letu většinu svého života. Díky speciální funkci mozku během něj spí.

Ovád hovězí

Výskyt: většina světa

Třída: hmyz

Rychlost: 145 km/h

Ovádi jsou globálně velmi rozšířenou čeledí dvoukřídlého hmyzu. Řadí se přitom mezi škůdce. Samičky totiž svým kousnutím přenášejí nemoci, jako například jsou antrax skotu a ovcí nebo virus koňské infekční anémie.

Zároveň ale také patří mezi významné opylovače rostlin. Ovádi jsou mimoto velcí rychlíci a hbití letci. Bylo vypozorováno, že během letu provádějí mnoho manévrů podobných těm, které dělají stíhací letouny. V dnešní době známe celkem 4500 druhů ovádů.

Plachetník širokoploutvý

Výskyt: většina světových oceánů

Třída: paprskoploutví

Rychlost: 110 km/h

Modrošedě zbarvená ryba se vztyčenou hřbetní ploutví, která připomíná mečouna, patří mezi rybami k těm nejrychlejším. Jedná se o dravce, který loví při hladině nebo ve středních hloubkách a dorůstá délky přes 3 metry. Jeho hmotnost se pak pohybuje okolo 90 kg.

Plachetníkova rychlost se přibližuje 110 km/h, takže stometrový bazén by zdolal za 4,8 s. Aby dosáhl kýžené rychlosti, jeho hřbetní ploutev se během plavání skládá dolů a ke straně.

Během plavání sklád svou hřbetní ploutev dolů a ke straně.
Během plavání sklád svou hřbetní ploutev dolů a ke straně.

Vidloroh americký

Výskyt: Severní Amerika

Třída: savci

Rychlost: 100 km/h

Jde o jediného zástupce čeledi vidlorohovitých a druhé nejrychlejší suchozemské zvíře na světě, hned po gepardovi. Na vzdálenosti 200 metrů může dosáhnout rychlosti až 100 km/h. Na rozdíl od geparda ale vydrží běhat i dlouhé vzdálenosti.

Osm kilometrů pak dokáže běžet rychlostí 65 km/h. Umožňují mu to především velké plíce, objemné srdce a široká průdušnice. Vidlorohy bohužel potkal podobný osud jako bizony, z přírody postupně mizí. Momentálně žije v Severní Americe přibližně 400 000 jedinců.

Pštros dvouprstý

Výskyt: Afrika

Třída: ptáci

Rychlost: 100 km/h

Pštros dvouprstý je nejen největším nelétavým ptákem na světě, ale patří i mezi nejrychlejší běžce. Dosáhnout až stokilometrové rychlosti mu přitom umožňují jeho silné nohy.

Jak napovídá jeho druhové jméno, stojí na dvou prstech, přičemž větší vnitřní prst se podobá kopytu. A právě ten mu umožňuje rychlý, ale i vytrvalý běh. Tito ptáci totiž mohou po dobu jedné hodiny běžet rychlostí dokonce větší než 50 km/h.

Prst zároveň slouží jako účinná zbraň, když se pštros svému nepříteli brání kopáním.

Pštrosi mohou po dobu jedné hodiny běžet rychlostí větší než 50 km/h.
Pštrosi mohou po dobu jedné hodiny běžet rychlostí větší než 50 km/h.

Zajíc polní

Výskyt: Evropa, západní Asie

Třída: savci

Rychlost: 70 km/h

Zajíc polní žije na velkém území Evropy a západní Asie. Vyskytuje se především v otevřených krajinách, jako jsou pole, louky nebo okraje lesů, kde se díky svému hnědému zbarvení dobře maskuje. Také on vyniká svým běžeckým uměním.

Běžně dosahuje rychlosti 40 km/h, když se ale ocitne v nebezpečí, dokáže vyvinout rychlost až 70 km/h. Stavba těla mu přitom i při plném běhu dovoluje prudce měnit směr a kličkovat.

Jeho přední nohy jsou oproti zadním poměrně krátké, proto je pro něj snadnější běh do kopce než dolů. Zajíc také vyniká svými skokanskými schopnostmi: vyskočí až 1 metr do výšky a 6 metrů do dálky.

Leguán černý

Výskyt: Mexiko a Střední Amerika

Třída: plazi

Rychlost: 34,9 km/h

Tento ještěr, dorůstající délky až 120 cm, je nejrychlejším ještěrem vůbec. Vyniká přitom svým hbitým lezením.

S rychlostí až 34,9 km/h pak nebezpečnému dravci může uniknout opravdu snadno.  K životu upřednostňuje skalnatá pobřeží s dostatkem štěrbin, protože zde se může jak vyhřívat, tak, v případě potřeby, skrývat. Na svou obranu kromě rychlosti používá ostnatý ocas.

Leguáni si rádi vybírají místa s mnoha úkryty, ve kterých se mohou schovávat a slunit.
Leguáni si rádi vybírají místa s mnoha úkryty, ve kterých se mohou schovávat a slunit.

Poběžník Banksův

Výskyt: jižní Kalifornie

Třída: pavoukovci

Rychlost: 322 délek svého těla za sekundu

Nejrychlejší živočich na naší planetě spadá mezi pavoukovce. Tento roztoč se dokáže pohybovat rychlostí až 322 délek vlastního těla za sekundu. Kdyby takhle běžel člověk, měl by rychlost 2092 km/h!

I když se živočicha vědcům podařilo popsat už v roce 1916, zatím se nepodařilo zjistit, jak je fyziologicky možné, že je tak rychlý, a jak jeho tělesná struktura takovou rychlost vůbec vydrží. Poběžník mimoto dokáže bleskurychle zrychlit, zastavit i změnit smět pohybu.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
svět zločinu
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se