Koncepty inteligentního bydlení jsou v módě a ukazují, jak budou vypadat naše domovy v blízké budoucnosti. Nejde však zdaleka jen třeba o chytré ledničky, které svým majitelům připomenou, co vše je třeba dokoupit. Tajemství moderního bydlení se může ukrývat i v obyčejných oknech…
I když tato okna zas úplně obyčejná nejsou. Jsou uzpůsobená tak, aby dokázala regulovat množství světla a tepla, které dopadá dovnitř budovy.
Výrobci klimatizací zřejmě nad novým vynálezem zapláčou, leč šetrnost těchto oken k životnímu prostředí je nesporná.
Vtip spočívá v tom, že okno je pokryté speciální vrstvou. Tu lze ovládat elektronicky, a vyslat tak povel k regulaci proudu tepla a světla. Ona tajemná vrstva je založena na bázi nanokrystalů.
Uvnitř nich jsou skryty shluky atomů, které umějí prapodivnou věc: změnit vlnovou délku světla. Technologové již znají okna měnící barvu světla, ale v tomto případě se jedná o první výrobek svého druhu, který přetváří i teplo.
Nový typ oken vznikl v Národní laboratoři Lawrence Berkeleyho, která sídlí v Kalifornii. Odtud už vyšla řada zajímavých vynálezů, místní vědci zde například ochočili viry tak, aby nepřenášely choroby, ale aby uměly vyrábět energii pro mobilní telefony.
Vraťme se však k oknům nové generace. Uvnitř okenního rámu jsou umístěna dvě skla, mezi kterými plave tekutý elektrolyt schopný, jak název napovídá, vést elektrický proud. Vrstva z nanokrystalů pak pokrývá stranu jednoho ze skel a funguje jako elektroda.
Ve chvíli, kdy do systému neproudí elektřina, se sklo chová stejně jako každé jiné. Je normálně průhledné a propouští teplo.
V okamžiku, kdy do okna vnikne elektrický proud, situace se změní. Nanokrystaly zahájí blokádu tepelných vln, takže v místnosti za oknem zůstává stabilní teplota. V této fázi se však lze i nadále kochat pohledem z okna.
Teprve další stupeň začne uzavírat cestu i světlu. Tento druh oken by se svého využití mohl dočkat nejen v budovách, ale i v automobilech nebo letadlech.