Skip to content

Zažijí okna revoluci?

Koncepty inteligentního bydlení jsou v módě a ukazují, jak budou vypadat naše domovy v blízké budoucnosti. Nejde však zdaleka jen třeba o chytré ledničky, které svým majitelům připomenou, co vše je třeba dokoupit.

Tajemství moderního bydlení se může ukrývat i v obyčejných oknech…

I když tato okna zas úplně obyčejná nejsou. Jsou uzpůsobená tak, aby dokázala regulovat množství světla a tepla, které dopadá dovnitř budovy. Výrobci klimatizací zřejmě nad novým vynálezem zapláčou, leč šetrnost těchto oken k životnímu prostředí je nesporná.

1
Chytrá okna reaugují na situaci venku.

Vtip spočívá v tom, že okno je pokryté speciální vrstvou. Tu lze ovládat elektronicky, a vyslat tak povel k regulaci proudu tepla a světla. Ona tajemná vrstva je založena na bázi nanokrystalů.

2
Za vším je třeba hledat nanokrystaly.

Uvnitř nich jsou skryty shluky atomů, které umějí prapodivnou věc: změnit vlnovou délku světla. Technologové již znají okna měnící barvu světla, ale v tomto případě se jedná o první výrobek svého druhu, který přetváří i teplo.

Nový typ oken vznikl v Národní laboratoři Lawrence Berkeleyho, která sídlí v Kalifornii. Odtud už vyšla řada zajímavých vynálezů, místní vědci zde například ochočili viry tak, aby nepřenášely choroby, ale aby uměly vyrábět energii pro mobilní telefony.

3
Uvnitř okenního rámu jsou umístěna dvě skla, mezi kterými plave tekutý elektrolyt schopný, jak název napovídá, vést elektrický proud.

Vraťme se však k oknům nové generace. Uvnitř okenního rámu jsou umístěna dvě skla, mezi kterými plave tekutý elektrolyt schopný, jak název napovídá, vést elektrický proud. Vrstva z nanokrystalů pak pokrývá stranu jednoho ze skel a funguje jako elektroda.

Ve chvíli, kdy do systému neproudí elektřina, se sklo chová stejně jako každé jiné. Je normálně průhledné a propouští teplo.

4
Pro současnou architekturu je sklo zásadním stavebním materiálem.

V okamžiku, kdy do okna vnikne elektrický proud, situace se změní. Nanokrystaly zahájí blokádu tepelných vln, takže v místnosti za oknem zůstává stabilní teplota. V této fázi se však lze i nadále kochat pohledem z okna.

Teprve další stupeň začne uzavírat cestu i světlu. Tento druh oken by se svého využití mohl dočkat nejen v budovách, ale i v automobilech nebo letadlech.

Foto: Pexels, Národní laboratoř Lawrence Berkeleyho
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …