Domů     Zapovězený Hadí ostrov: Smrt tu číhá na každém kroku!
Zapovězený Hadí ostrov: Smrt tu číhá na každém kroku!

Na ostrov u Brazílie by se nikdo příliš nehrnul, ani kdyby mohl. Není totiž o co stát. Nikoho tu nepotkáte, nic si odtud neodnesete. A pokud ano, není o co stát.

Můžete totiž narazit na dlouhého nazlátlého plaza a dostat dávku jednoho z nejsmrtelnějších hadích jedů na světě!

Neobydlený ostrov u pobřeží brazilského státu São Paulo jménem Ilha da Queimada Grande má přezdívku Hadí ostrov. Tvrdí se totiž, že zde žije mezi jedním a pěti hady na metr čtvereční. To by neznělo tak děsivě, kdyby šlo o malé a neškodné hádky.

V případě tohoto ostrova však jde téměř výhradně o giganta zvaného křovinář ostrovní.

Tato stvoření dorůstají průměrné délky až 70 centimetrů, některé obzvláště vyvinuté exempláře dokonce překonají na délku i metr, a patří k nejjedovatějším hadům v Latinské Americe.

Křovinář ostrovní žije nejčastěji ve větvích stromů anebo ve štěrbinách skal.(Foto: Nayeryouakim / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Křovinář ostrovní žije nejčastěji ve větvích stromů anebo ve štěrbinách skal.(Foto: Nayeryouakim / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Silný jed s rychlým účinkem

Druh žije pouze na tomto ostrově o rozloze 430 000 m2 (plocha o velikosti zhruba deseti Václavských náměstí v Praze) a síla jeho jedu se přizpůsobila nutnosti rychle zneškodnit a usmrtit ptáky, používající ostrov jako místo odpočinku na svých dlouhých cestách.

Křovináři ostrovní jsou na nich totiž závislí. Jsou jejich hlavním zdrojem potravy. A protože jde o hady tak jedovaté, s výjimkou některých vědeckých expedic na základě speciálního povolení brazilského námořnictva nesmějí na ostrov vstoupit žádní lidé.

Má to dobrý důvod. Chemická analýza jedu tohoto zmijovitého hada totiž naznačuje, že je pětkrát silnější než u ostatních jeho příbuzných a také nejrychleji působícím.

Analýza jedu nazlátlého plaza ze zakázaného ostrova ukázala jeho sílu.(Foto: Zuzanna K. Filutowska / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Analýza jedu nazlátlého plaza ze zakázaného ostrova ukázala jeho sílu.(Foto: Zuzanna K. Filutowska / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Děsivé historky

Místní obyvatelé z pobřežních měst poblíž Ilha da Queimada Grande rádi vyprávějí dvě strašidelné legendy o smrti na Hadím ostrově. V jedné z nich se nic netušící rybář vydá na ostrov, aby hledal banány.

Přirozeně má smůlu, banány si nenasbírá, zato obdrží hadí kousnutí. Ještě se stihne z posledních sil vrátit na svou loďku, kde podlehne hadímu jedu. Druhý příběh je o strážci zdejšího majáku a jeho rodině.

Jednou v noci vleze oknem do jejich ložnice několik hadů a zaútočí na rodiče a jejich tři děti. V zoufalém boji o život utíkají napadení ke své lodi, ale po cestě se do nich pustí další hadi.

Jakkoliv zní obě historky děsivě, neexistuje jediný oficiální záznam o uštknutí člověka křovinářem ostrovním.

Jedna legenda vypráví o smrti rybáře, který se vydal na ostrov hledat plané banány.(Foto: Charles Napier Hemy / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Jedna legenda vypráví o smrti rybáře, který se vydal na ostrov hledat plané banány.(Foto: Charles Napier Hemy / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Hadi v ohrožení

Podle vědců jde o poměrně mírumilovné hady, kteří nejsou ani zdaleka tak agresivní jako mnohé jiné druhy, se kterými se v zajetí setkali.

Snaží se o záchranu křovináře ostrovního, protože jejich populace je dnes podstatně menší následkem řady negativních vlivů: od odlesňování brazilským námořnictvem přes nedostatek potravy až k příbuzenské plemenitbě.

Obrovskou hrozbou pro hady jsou také soukromí chovatelé, kteří jsou za jediný exemplář ochotni zaplatit na černém trhu 30 000 dolarů (cca 750 000 korun).

To je výzva pro překupníky, kteří neváhají porušit zákaz a tajně se vplížit na ostrov, aby hady chytili a výhodně prodali.

Křovinář ostrovní je dnes kriticky ohroženým druhem a předpokládá se, že v jediném místě jejich výskytu jich už žijí maximálně tři tisícovky. Pověsti o několika hadech na metr čtvereční tak už dávno neplatí, nanejvýš pro určité ohraničené oblasti.

Vědci se proto rozhodli v Brazílii vytvořit program na jejich záchranu a nyní chovají v zajetí asi 20 exemplářů, které hodlají rozmnožovat a postupně vracet zpět do volné přírody.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Prefeitura Municipal de Itanhaém / commons.wikimedia.org / CC BY 2.5)
Související články
Zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Zajímavosti
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Zajímavosti
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
Zajímavosti
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
reklama
historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
lifestyle
Smrt Diany! Byl řidič pod vlivem alkoholu a antidepresiv?
Princezna lidských srdcí se konečně vymaňuje z nešťastného manželství s princem Charlesem. Novou lásku nachází v egyptském obchodníkovi Dodim Al-Fayedovi. Paparazzi ji ale nepřestávají pronásledovat. V noci z 30. na 31. srpna 1997 se jí snaha o útěk před nimi stává osudnou. Co se tehdy stalo? A opravdu zavinili senzacechtiví fotografové smrt všemi milované lady Di? Je 29. července 1981 […]
Lesk a bída starověké čínské kultury
Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky… „Zlaté lotosy“ Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento […]
Sněhové vločky: Přezdívka generace Z
Jako generace sněhových vloček jsou označováni lidé narození zhruba mezi roky 1995 a 2010. Jedná se o tak zvané zoomers neboli představitele generace Z, případně o pozdní mileniály, tedy generaci Y.   Označení odkazuje na jejich přesvědčení o vlastní jedinečnosti, protože žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné, stejně jako na jejich přílišnou křehkost, zvýšenou citlivost […]
Juan Manuel Fangio: Automobilový závodník, kterého unesli mizerní řidiči
Když dnes sledujeme závody formule 1, nebýváme zvyklí, aby některý z jezdců tak dlouho vládl stupňům vítězů, jako to dokázal Juan Manuel Fangio. V roce 1958 chyběl ale jen krůček k tomu, aby jeho kariéra skončila tragédií. A k té se vůbec neschylovalo na závodní dráze. Když na sklonku 40. let začíná být talentu Juana […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v