Domů     Zamotané svazky Einsteinů: Co dnes dělají pravnuci geniálního fyzika?
Zamotané svazky Einsteinů: Co dnes dělají pravnuci geniálního fyzika?
17.12.2023

Oba se podle židovské tradice týden neviděli. Stojí na louce pod svatebním baldachýnem zvaným chupa, aby si navzájem svěřili své životy. Abraham Einstein (1808–1868) a Helene Moosová (1814-1887) budou mít 7 dětí.

Prastarý rodokmen se chystá zauzlovat tak, že se divíme ještě dnes. A ano – geniální Albert Einstein na tom má lví podíl…

Hermann Einstein (1847–1902)

Otec Alberta Einsteina

Jeden ze šesti synů Abrahama a Helene, Hermann, miluje matematiku a vyniká v ní. Rád by studoval, ale rodina si to nemůže dovolit. Stane se obchodníkem. Nepříliš prosperující podnikání ho zavane až do italského Milana a Pavie.

Tou dobou je již ženatý s Pauline a mají dvě děti. Syna Alberta kvůli studiím zanechají u příbuzných v Mnichově. 10. října 1902 Hermann umírá na srdeční selhání.

Pauline Kochová (1858–1920)

Matka Alberta Einsteina

Vzdělaná a tichá Pauline si vezme Hermanna chvíli po 18. narozeninách. Stejně jako její nastávající, je i ona z židovské rodiny. Skvěle hraje na klavír a ráda maluje. Je to právě ona, kdo dovede Alberta v 5 letech ke hře na housle.

Když musí syna nechat v Mnichově, těžce to nese. V roce 1910 se ovdovělá Pauline stěhuje se sestrou Fanny a její rodinou do Berlína, o 4 roky později žije pro změnu u bratra Jacoba v Curychu. Její zdraví se však horší. Má rakovinu. Dožije u Alberta a Elzy, kde 20. února 1920 umírá.

Fanny Kochová (1852–1926)

Teta a tchyně Alberta Einsteina

Fanny je starší sestrou Pauline. Kromě ní má ještě dva bratry – Jacoba a Caesara. A právě u Fanny se udělá na Einsteinovic rodokmenu první uzel. Jak to? Děvče se totiž přivdá do stejného rodu, jako Pauline!

Bere si Rudolfa Einsteina, který je synem Raphaela Einsteina (1806–?) . A nyní je potřeba nenechat se zmást – Raphael (1839–1842) se totiž jmenuje i jeden z Hermannových šesti sourozenců.

V tomto případě jde ale o bratra dědečka Alberta Einsteina, tedy hned v úvodu zmíněného Abrahama. Už teď to zní zamotaně? A bude hůř!

Maja Einsteinová (1881–1951)

Sestra Alberta Einsteina

Marie, které nikdo neřekne jinak, než Maja, je se starším bratrem celý život jedna ruka. Jen v dětství to občas skřípe. Albert mívá agresivní záchvaty a hází po ní židle.

Maja vystuduje pedagogiku a jejím manželem se stane Paul Winteler – mimochodem syn profesora matematiky, který vyučuje Alberta. Děti mít nebudou. Maja uteče před sílící protižidovskou náladou v Itálii do Spojených států. Žije u bratra v Princetonu v New Jersey. Umírá 25. června 1951 na zápal plic.

Dotáhl by to tak daleko bez své první ženy? Foto: Pixabay
Dotáhl by to tak daleko bez své první ženy? Foto: Pixabay

Albert Einstein (1879–1955)

Držitel Nobelovy ceny za fyziku

I když je z židovské rodiny, navštěvuje katolickou obecnou školu. V Curychu dostuduje univerzitu – a narazí. Z počátku na žádné vysoké škole nemůže najít místo. Drzého mladíka nikdo nechce zaměstnat. Získá až místo na Švýcarském patentovém úřadě.

Roku 1911 se stává profesorem na pražské německé univerzitě. Bydlí i s manželkou Milevou v Praze v Třebízského ulici číslo 1215. Dnes se jmenuje Lesnická a „Einsteinův dům“ má číslo popisné 7. Manželům se ale v Čechách nelíbí, pobudou jen 3 semestry.

Albertův mozek začíná udivovat svět. O teorii relativity a vysvětlení fotoelektrického jevu slyšel téměř každý, ale málokdo ví, že Einstein se svým tehdejším studentem jménem Leó Szilárd (1898–1964) vynalezne také unikátní ledničku.

Génius umírá 18. dubna 1955 v Princetonu v New Jersey. Jeho popel bude rozptýlen na utajeném místě.

Osud jeho dcerky je dodnes zahalen tajemstvím. Foto: Pixabay
Osud jeho dcerky je dodnes zahalen tajemstvím. Foto: Pixabay

Mileva Marićová (1875–1948)

První manželka Alberta Einsteina

Od mala udivuje talentem na fyziku a matematiku. A tak se Mileva stane teprve 5. děvčetem v historii a jediným ze své generace, kterému se podaří proniknout do mužského světa studií na polytechnice v Curychu. Tam potká Alberta.

Pojí je vědecký zápal a přátelství, které přerůstá v něco víc. Mileva nakonec studia nedokončí kvůli vztahu s Albertem. Je mu vědeckou oporou a dodnes je otázkou, zda by řadu svých prací bez ní dokončil. Navíc založí rodinu. A Albert?

Na věrnost si nehraje a k manželce se začíná chovat s opovržením. Roku 1919 se rozvedou. Když v roce 1922 přebírá Nobelovu cenu, Milevu ani nezmíní. Ovšem o odměnu se s ní rozdělí – nechá ji milion dolarů.

Elsa Einsteinová (1876–1936)

Sestřenice a druhá manželka Alberta Einsteina

Je to podivuhodná svatba – Einstein si roku 1919 bere Einsteinovou. Elsa je totiž dcerou Fanny, takže Albertovou příbuznou hned ze dvou stran. Je rozvedená, jejím mužem byl textilní průmyslník Max Löwenthal.

S Maxem mají tři děti, ale dětství přežijí jen dcerky Ilse a Margot. Elsa si pak bere zpět rodné příjmení. Poměr Alberta a Elsy sahá ale už do roku 1912. Elsa není sice geniální, jako Mileva, ale není naivní.

Ví, že si bere sukničkáře, o kterého se bude starat jako o další dítko. Až později z objevené korespondence Ilse vyplyne, že se svého času pokouší Albert i o ni!

Lieserl (1902–?)

Dcera Alberta Einsteina

Je leden 1902 a Milevě se narodí v Novi Sadu, městě ležícím v dnešním Srbsku, dítko – nemanželská Lieserl. Aby se zabránilo ostudě i konci studií, dcerku… A zde nastává tápání po kusých informacích. Teorií je řada.

Mladý pár chce dítko utajit, takže se o něm dozvídáme až mnohem později z korespondence, kterou objeví Evelyn Einsteinová (1941–2011), adoptovaná dcera Albertova syna Hanse.

Dcerka je asi dána k adopci a zřejmě nepřežije epidemii záškrtu, která tou dobou vypukne.

Hans Albert (1904–1973)

Syn Alberta Einsteina

Hans Albert se narodí v době, kdy jeho otec pracuje na patentovém úřadě. S rodiči rok a půl žije na pražském Smíchově. I on vystuduje univerzitu v Curychu a není pochyb, že inteligenci dědí po rodičích. Jeho oborem bude hydraulika.

Uchytí se jako profesor na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Bude mít 3 vlastní děti: Bernharda Caesara, Klause Martina (1936–1939) a Davida (1939–1939), mladší synové ale zemřou na záškrt.

Eduard „Tete“ (1910–1965)

Syn Alberta Einsteina

Eduard, kterému ale všichni říkají Tete, má stejně jako jeho rodiče inteligence na rozdávání. V 21 letech je mu ale diagnostikována schizofrenie a několikrát skončí v psychiatrické léčebně.

Příbuzní se poté shodují, že medikace a elektrošoky jeho stav jen zhorší. Tete se věnuje hudbě a umění. S otcem se fatálně rozhádá. Naopak Mileva se o syna stará až do své smrti.

Bernhard Caesar (1930–2008)

Vnuk Alberta Einsteina

Bernhard svému příjmení ostudu rozhodně nedělá. Švýcarsko-americký inženýr pracuje ve Spojených státech a patentuje řadu elektrotechnických vynálezů a zlepšení. S manželkou Doris Aude (1930–2008) má 5 dětí.

Thomas Martin se živí jako anesteziolog v Kalifornii, Paul Michael nyní žije ve Francii a je hudební skladatel a houslista, Eduard Albert se vypracuje na úspěšného podnikatele s nábytkem v Los Angeles, Mira je muzikantka žijící se svou rodinou v Izraeli a Charles Quincy dělá mluvčího nemocnice ve Švýcarsku.

Foto: Pixabay
Související články
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
Historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
epochanacestach.cz
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Večeře bez masa a rychle
panidomu.cz
Večeře bez masa a rychle
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti