Domů     A je po záhadě: Už víme, kdo byli Etruskové
A je po záhadě: Už víme, kdo byli Etruskové
17.12.2023

Ruku jí přitiskne na postel a chladnou čepelí jemně přejede po tváři. „Pokud mi nebudeš po vůli, zemřeš – a vedle tebe položím tělo nahého otroka. Všem bude jasné, co se stalo,“ vyhrožuje. Krásná Lukrécie zděšeně kývne. Pohanu ale nakonec neunese.

Před zraky milujícího manžela si vrazí dýku do srdce. Je právě tenhle příběh, který překoná několik tisíciletí, tečkou za mocnou civilizací Etrusků?

Nejctnostnější z žen své doby, Lukrécii (?–510 př. n. l.), znásilní nejmladší ze synů posledního římského krále Lucia Tarquinia Superba (?–495 př. n. l.), Sextus Tarquinius (?–510 př. n. l.).

Římané chytnou příležitost za pačesy a vládce, jehož žilami teče etruská krev, vyženou. Začíná doba slavné Římské republiky.

Panovník se ještě několikrát pokusí uchopit otěže moci, ale na delší dobu se mu to již nepodaří. A jeho lid? Etruskové žijí v Římě dál. Mísí se s Římany, a to jak sňatky, tak svojí kulturou. Několik z nich bude váženými konzuly.

V roce 90 před Kristem získají neomezené římské občanství. Velká civilizace tím v podstatě končí. Starobylé rody sice existují dál, ale asimilace s Římem je časem vdechne.

Obě kultury jsou pozoruhodným příkladem vojenské řevnivosti, snahy o vládu a zároveň fascinace – Římané si chtějí Etrusky podmanit, ale zároveň čerpají z jejich tradic a vědění a váží si jich.

Vždyť třeba ještě císařský politický poradce Gaius Cilnius Maecenas (70–8 př. n. l.) je Etrusk štědře podporující umění. Mimochodem, jeho jméno přežije celá tisíciletí. Schválně si na něj vzpomeňte, kdykoliv se o někom řekne, že je mecenáš…

Mapa znázorňuje územní rozsah Etruské civilizace a dvanáct etruských měst. Foto: NormanEinstein / CC GNU 1.2
Mapa znázorňuje územní rozsah Etruské civilizace a dvanáct etruských měst. Foto: NormanEinstein / CC GNU 1.2

Zkazky ze Středomoří

Postupný zánik, nebo spíš asimilaci Etrusků, máme zmapovanou dobře. Ale co začátek jejich slavné éry? Ten spadá asi do roku 800 před naším letopočtem, do Itálie. U nás zatím začíná starší doba železná.

Až uběhnou minimálně čtyři století, budou se s Etrusky potkávat i naši prapředci. Řecké, východní a samozřejmě etruské umění pronikne jako nový laténský styl i k nám. A mimochodem, to etruské platí za nejvyspělejší.

Pokud byste se ovšem chtěli bavit s Etrusky doslova o Etruscích, narazíte. Sami sebe označují jako Rasenna. Jméno, podle kterého dostane název i Tyrhénské moře, jim přiřknou starověcí Řekové.

Jejich revírem je území mezi Tiberou a Alpami. To ale neznamená, že tam jejich vliv striktně končí. Etruskové jsou v mnoha ohledech jedineční. Nemají jednotný stát, jako ostatní kolem se rodící pevné celky. Preferují spolky o 12 městech.

Podle mnohých teorií jsou to právě oni, kdo založí Řím. A pak je tu jejich jazyk. Úplně se vymyká okolí. Textově je doložený přibližně od roku 700 před naším letopočtem a jazykovědci se shodují, že nespadá do rodiny indoevropských jazyků.

Materiálu na zkoumání je hodně – etruských nápisů se dochová víc než 9000. Příbuznost najdou lingvisté jen k tyrhénským jazykům. To ale nikam nevede. Jejich zařazení je totiž oříškem samo o sobě. Písmo jako takové Etruskové nejspíš převezmou od Řeků. Etruštinu ale spolkne latina.

Pozůstatky etruského města. Civita di Bagnoregio, Itálie Foto: rdesai / CC BY-SA 2.0
Pozůstatky etruského města. Civita di Bagnoregio, Itálie Foto: rdesai / CC BY-SA 2.0

Kde voní skvělá šunka?

V uličkách je pořádně živo. Lidé tady, mezi Apeninami a Pádskou nížinou, sídlí už od pravěku. Z malé osady vybudují Etruskové město. Dnes ho najdete v italském kraji Emilia-Romagna. Jde o místo, které si až dodnes nechá etruský název.

Ještě prozradíme, že se proslaví parmezánským sýrem a výbornou světově proslulou šunkou. Pokud hádáte, že jde o Parmu, můžete si do záhlaví stránky napsat rovnou jedničku.

Odkud se ale Etruskové vzali? Tahle otázka není rozhodně novodobá, pokládají si ji už učenci v dobách před naším letopočtem. A s jistotou na ni nedokážou odpovědět ani v dobách, kdy je jejich historie ještě živá.

Antický historik Hérodotos z Halikarnássu (asi 484–420 př. n. l.) tvrdí, že zná pravdu: „Jejich král je rozdělil na dvě půlky a los rozhodl, kdo zůstane a kdo má Lýdii opustit.

Jejich cesta vedla do Umbrie, kde založili svá města a žijí tu dál.“ Jen dodejme, že Umbrie bylo území v centrální Itálii a Lýdii byste bývali našli v Malé Asii tam, kde dnes leží turecké provincie İzmir a Manisa. Příchod Etrusků z východu se datuje kolem roku 1000 před naším letopočtem.

Co když tu už byli?

Na moři jsou jako doma a málokterý národ se jim vyrovná. Ostatně, na ostrově Lémnos jsou nalezeny staré nápisy, které mají do řečtiny daleko. Zřejmě jde o etruštinu. Teorie migrace Etrusků z Lýdie do Umbrie je tím považována za verifikovanou.

Nic na tom nezmění ani fakt, že by nově příchozí zřejmě museli svést nejednu vítěznou bitvu s místním obyvatelstvem. Existuje i druhá teze. Podle ní Etruskové přišli…. Odnikud! Jak je to možné? Jednoduše. Zkrátka tu už byli. Jenže, jak by bylo možné mít úplně jiný jazyk?

V tom, kdo byli Etruskové, máme konečně po tisících letech jasno! Spojením znalostí archeologů a genetiků vznikne výzkum, díky kterému víme, že Etruskové jsou v oblasti budoucí Itálie doma již přinejmenším 6000 před naším letopočtem.

Nejde tedy o řádný tajemný ani exotický národ, dokazuje díky analýze DNA vědecký tým pod bedlivým dohledem genetika Cosima Postha z Tübingenské univerzity. Ale jak vysvětlit jejich na Itálii neobvyklý jazyk? Paradoxem:

Dalo by se říct, že neobvyklé jsou všechny ostatní jazyky. Etruština a mnoho zvyklostí totiž pochází z doby mnohem starší. Na Apeninský poloostrov proudí davy přistěhovalců. Nesou sebou nový indoevropský jazyk, který se rychle šíří. Až na jednu kulturu:

Tu Etruskou. „Téměř všude jinde nové jazyky zvítězily. Tady se to ale nestalo: Původní kultura se udržela a dál se rozvíjela“ říká historik z Harvardovy univerzity Michael McCormick.

Foto: CC
Související články
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina