Babybox u nás v české republice dnes najdete v podstatě v každé větší okresní nemocnici.
Schránky, do kterých bylo možné odložit nechtěné děti ale nejsou vymožeností moderní sociální politiky, i když jejich největší boom nastal po roce 2000. Jejich kořeny sahají mnohem hlouběji.
Papež Inocenc III. (1161–1216) se proslaví tím, že iniciuje tří křížové výpravy. Mnohem méně se o něm ale ví, že intenzivně věnuje také sociální politice, což v té době a v jeho funkci není zdaleka ani trochu obvyklé.
Velký zájem projevuje také o děti a jejich potřebu, a i proto nesouhlasí s dětskou křižáckou výpravou. V souvislosti s dětmi se o něm dokonce mluví jako o zakladateli prvních babyboxů.
První sirotčinec
Faktem je, že Inocenc III. schránku na odložené děti nechává zřídit už v roce 1198. Děje se tak u bran klášterů v Papežském státě.
Úplně první ale nebyl, už před tímto jeho krokem se stávalo zvykem, že když matka svoje dítě nemohla uživit, uložila ho do fortny klášter, kde někdo měl vždy nepřetržitě službu a mrňouska hned vyzvedl a postaral se o něj.
Pokud nikdo nehlídal, u okénka byl instalovaný zvonek, který službu přivolal. Ve Florencii se takový novorozenec dostal do sirotčince Ospedale degli Innocenti, což je zřejmě úplně první instituce, která má na starosti kompletní péči o nalezené děti.
Vydá jasný příkaz
O nalezence ale projevuje zájem i vojevůdce, o kterém byste to nejspíše vůbec neřekli. Francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) se sice na bojištích mnohokrát dívá do tváře smrti, ale nový život mu rozhodně není lhostejný.
I on v době své vlády nařizuje, aby každá francouzská nemocnice měla k dispozici zařízení, kam je možné odložit nechtěné dítě. Ve Francii tak postupně začíná fungovat 251 podobných schránek, v nichž se ročně objeví i několik tisíc novorozenců.