Domů     Císařovna Sisi byla posedlá svým vzhledem. Její život ukončil vrah
Císařovna Sisi byla posedlá svým vzhledem. Její život ukončil vrah
15.11.2023

Rakouská císařovna Alžběta neboli Sisi byla pověstná svou krásou, v den svatby s císařem Františkem Josefem I. ovšem ztratila milovanou svobodu a nastal jí život plný těžkých chvil.

Bavorský vévoda Maxmilián a jeho manželka Ludovika na Štědrý den roku 1837 ve svém vídeňském rodinném paláci přivítali na světě dceru.

Pojmenovali ji Alžběta Amálie Evženie, ale doma děvčátko oslovovali něžně Sisi. Už při narození měla zoubek, o čemž se říkalo, že není právě dobrým znamením.

Zdraví miminka lze v podstatě považovat za štěstí, protože rodiče byli bratranec a sestřenice, kteří se museli vzít na základě předem domluveného svazku.

Sisi byla neobyčejně krásná a měla úžasné dětství. To však ke šťastnému a dlouhému životu nestačilo. FOTO: pxfuel
Sisi byla neobyčejně krásná a měla úžasné dětství. To však ke šťastnému a dlouhému životu nestačilo. FOTO: pxfuel

Sladké dětství

Sisi byla veselé dítě, které po otci zdědilo svobodomyslnou povahu. Maxmilián často vyrážel na túry, věnoval se výcviku koní a vyrážel do hostinců mezi poddané. Kromě toho miloval krásné ženy, z nichž mu nejedna porodila levobočka.

Ludovika to s ním zkrátka neměla zrovna snadné a manželství štěstím příliš neoplývalo.

I tak spolu kromě Sisi měli ještě Ludvíka, Viléma Karla, který zemřel krátce po narození, Helenu, Karla Theodora, Marii, Mathildu, Žofii a Maxe Emanuela.

I Sisi, stejně jako otec, milovala pěší turistiku a jízdu na koni, přičemž v obojím byla velice zdatná. Její dětství bylo šťastné, neomezené pravidly, a tak spíše připomínalo dětství venkovské než aristokratické.

Nejčastěji rodina pobývala v zámku Possenhofen, zasazeném v malebné přírodě okolí Starnberského jezera.

První setkání s císařem

Devatenáctiletá Alžbětina sestra Helena byla vybrána jako vhodná kandidátka na vdavky s o čtyři roky starším císařem Františkem Josefem I. I zde se historie opakovala, protože Ludovika a Františkova matka Žofie byly sestry, což znamená, že Helena i Sisi byly císařovy sestřenice.

Poprvé se s nimi ovšem setkal až v roce 1853 v Bad Ischlu, kde si měl Helenu prohlédnout. Jenže mladík mohl oči nechat na jiné, a to na doprovázející mladší sestře, patnáctileté Alžbětě. Už dva dny po setkání byly ohlášeny zásnuby.

Mladý muž jí nebyl lhostejný, jen si prý své guvernantce měla postěžovat, že by bylo lepší, kdyby nebyl císařem. Jistě si už v té době uvědomovala, že život po jeho boku bude plný povinností a velmi svázaný etiketou. Nicméně nejspíš tušila jen zlomek skutečnosti.

První střet s realitou přišel poměrně záhy, když za ní budoucí manžel přijel do Bavorska. Přivezl jí dary, ale také výtku, že jeho matku v dopise neoslovila dostatečně zdvořile. Nebylo to poslední pokárání, kterého se dočkala.

František Josef si měl původně brát Alžbětinu sestru, zakoukal se ale do Sisi. Snímek z rakouské filmové trilogie Sissi (1955). FOTO: pxfuel
František Josef si měl původně brát Alžbětinu sestru, zakoukal se ale do Sisi. Snímek z rakouské filmové trilogie Sissi (1955). FOTO: pxfuel

A byla svatba…

Svatba se konala dne 24. dubna roku 1854. František Josef I. na sobě měl maršálskou uniformu a Alžběta, z níž se sňatkem stávala rakouská císařovna a uherská, chorvatská i česká královna, šaty s dlouhou vlečkou.

Po dni plném ceremonií se očekávalo intimní naplnění manželství. Na soukromí novomanželů přitom nikdo ohled rozhodně nebral. Jen těžko si můžeme představit, jak moc se musela mladá dívka stydět a být nervózní.

Žofie, která měla přehled o všem, si do svého deníku zapsala, že po tři noci k ničemu nedošlo, až 27. dubna ráno přišel její syn, aby jí ohlásil, že byla „povinnost splněna“.

Ve zlaté kleci

Císařova matka měla vždy ve všem rozhodující slovo. František Josef jí přitom odporovat nedokázal, a tak kromě rozdílných povah, výchovy a prostředí, v němž vyrostli, propast mezi novomanželi prohlubovala také Alžbětina tchyně.

Ta byla navíc natolik zděšená z nedostatečné výchovy, kterou podle ní Alžběta vykazovala, že jí po svatbě zařídila několik učitelů.

Žofie nadále nešetřila kritikou a upozorňováním, co dělá snacha špatně. Sisi se sice snažila vzdorovat, ale místo toho, aby dosáhla změny, docházelo ke konfliktům.

Císař se tak ocital stále mezi mlýnskými kameny, ale uznával matčiny hodnoty a stával na její straně, i když se alespoň občas pokusil atmosféru trochu vylepšit.

Už dva týdny poté, co si s císařem řekli ano, Alžběta napsala báseň o tom, že vyměnila svobodu za žalář.

Žofie Frederika Bavorská, matka Františka Josefa I. Se svou snachou měla časté rozepře. FOTO: Joseph Karl Stieler/Creative Commons/Volné dílo
Žofie Frederika Bavorská, matka Františka Josefa I. Se svou snachou měla časté rozepře. FOTO: Joseph Karl Stieler/Creative Commons/Volné dílo

Ústrky od tchyně

Alžbětě bylo teprve sedmnáct let, když porodila prvního potomka, dceru, kterou její manžel pojmenoval Žofie. Bohužel miminko nebylo v pořádku a po dvou letech zemřelo.

Truchlící matku tchyně nesmyslně osočovala, že smrt dítěte je její vina, protože své tělo huntovala častou jízdou na koni a přílišným cvičením.

V roce 1856 se narodila Gisela a o dva roky později Rudolf. Žofie ale opět prosadila svou, a tak převzala veškeré záležitosti spojené s péčí a výchovou dětí. Sisi dokonce musela žádat o to, aby vlastní děti mohla navštěvovat!

Až u Marie Valerie, která přišla na svět v roce 1868, se vzbouřila.

Pověstná krása

Z Alžbětiných obrazů je patrné, že byla skutečně krásná, a dokazují to i dobové prameny. Měla jemné rysy a modré oči, obličej lemovaný záplavou hustých vlasů a štíhlou postavu. Její zájem o vlastní zevnějšek stále rostl, až nabyl nezdravých rozměrů.

Držela tvrdé diety i půsty, každý den cvičila, chodila na náročné túry, plavala, jezdila na koni a pravděpodobně se „propracovala“ až k mentální anorexii.

Při výšce 172 centimetrů její váha nepřekračovala 50 kilogramů, a to v době, kdy byly za ideál krásy považovány kypřejší tvary. S tím se pojila řada zdravotních potíží, které ještě umocňovala psychická nepohoda.

Nejen postava však byla středobodem císařovniny péče o sebe sama, dbala na pravidelné koupele, přičemž využívala různých prostředků.

Například pro zjemnění pokožky se koupala v mléce a olivovém oleji, přikládala si jahodové zábaly i obličejové masky z telecího masa.

Dodnes jsou známé zkrášlovací procedury, které Sisi pravidelně podstupovala. FOTO: pxfuel
Dodnes jsou známé zkrášlovací procedury, které Sisi pravidelně podstupovala. FOTO: pxfuel

Nesnesitelné stárnutí

Úprava vlasů zabrala dvě hodiny denně a na starost ji měla její dvorní kadeřnice Fanny. Když se Sisi v husté kštici začaly objevovat šediny, nechala je barvit výtažkem z ořechových slupek.

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na šaty a šperky, které ji zdobily a za něž utrácela horentní sumy. Slabinou císařovny prý byly trochu křivé a zažloutlé zuby, o které sice dbala –⁠ pokud pomineme kouření – ale pro jejich nedokonalost je příliš neukazovala.

Jak těžké pro ni muselo být stárnutí… Zřejmě právě proto ji v pokročilém věku veřejnost v podstatě neviděla. Zakrývala tvář závojem, dokonce využívala služeb dvojnic. Nenechávala se malovat;

a pokud byl nový obraz nutný, pak měli malíři k dispozici pouze starší obrazy, podle nichž mohli pracovat. Odmítala fotografování, a tak několik jejích snímků vzniklo pouze tajně nebo z dálky.

Alžbětu trápila také řada zdravotních neduhů. I proto od konce srpna roku 1898 pobývala v lázních u Ženevského jezera.

Odpočívala však značně aktivně, protože byla až pověstná svými pěšími túrami, na nichž jí čtyřiatřicetiletá dvorní dáma, hraběnka Irma Sztárayová, která ji doprovázela, nemohla stačit.

Nemohla nic tušit

V pátek 9. září 1898 vyrazila do Ženevy, kde navštívila baronku Rothschildovou, aby s ní pohovořila a prohlédla si její skleníky s orchidejemi.

Následně se ubytovala v hotelu Beau–Rivage a ještě se krátce ve společnosti hraběnky Sztárayové prošla a vychutnala si zmrzlinu. Už v tu dobu dámy sledoval atentátník s připraveným, do špičky vybroušeným pilníkem.

V sobotu 10. září si s Irmou Sztárayovou, která Alžbětu doprovázela, trochu přispaly, i přesto že běžně císařovna vstávala kolem páté ranní. Hodinu před polednem vyrazily do centra Ženevy.

Sisi ještě stihla koupit dárky pro dceru a vnoučata v obchodě s hudebninami. Majitel obchodu, nadšený z významné návštěvy, poprosil o zápis do pamětní knihy. Nemohl tušit, že se Alžběta podepíše naposledy.

Později se měla vrátit do lázní pravidelnou lodní linkou po Ženevském jezeru. V hotelu po procházce ale nejspíš dámy zapomněly na čas, protože se náhle přiblížila chvíle, kdy měla loď odplout.

Poslaly proto lokaje, aby ji případně na chvíli pozdržel, a vyrazily na nábřeží.

Tragický konec

Do cíle jim zbývaly poslední metry, když se před nimi objevil neznámý muž. Zdánlivě se zapotácel a vrazil do císařovny.

Ucítila tupý náraz do hrudi, upadla a udeřila se do hlavy, ale větší bolest si zřejmě v tu chvíli ještě neuvědomovala, protože pokračovala na loď. Mezitím se útočník za jejími zády dal na útěk, nicméně byl brzy chycen a zatčen.

V doprovodu Irmy Sztárayové Alžběta došla na parník Génève, a až tam si začala stěžovat na bolest na hrudi a opanovaly ji mdloby. Loď mezitím vyplula, ale brzy se ke kapitánovi doneslo, že je na palubě zraněná císařovna, a tak rozkázal k okamžitému návratu.

Z lodi Alžbětu odnesli zpět do hotelového apartmá, které na svém výletě obývala. Byli povoláni lékaři a kněz, který umírající udělil poslední pomazání. Již nebyla šance na záchranu.

Srdce bylo zasaženo v místě, odkud krev pomalu vytékala do osrdečníku. Císařovna proto byla schopna ještě dojít na loď, ale nakonec zemřela na rozsáhlé vnitřní krvácení.

Foto: viz popisky
Související články
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se