Domů     Zakázaná sexuální orientace: Římský císař homosexuály kastroval a upaloval na hranici
Zakázaná sexuální orientace: Římský císař homosexuály kastroval a upaloval na hranici
Láska mezi lidmi stejného pohlaví? Ve starém Římě je nepřípustná.
Láska mezi lidmi stejného pohlaví? Ve starém Římě je nepřípustná.

Římští muži přejímají na sklonku existence římské republiky ve 2. a 1. století př. n. l. řecké zvyky a zajímají se o mladíčky. Ovšem zacházejí mnohem dál než Řekové.

I zákonodárci si uvědomují, že je třeba nezletilé chlapce chránit před zneužitím, protože Řím je plný lačných svůdců, kteří vycházejí do jeho ulic na lov.

Své oběti, praetextaty, čekatele na praetextu, oděv, jenž mladí chlapci dostávali ve věku čtrnácti let, a stal se pro ně symbolem vstupu do období dospělosti, pronásledují, za což si mohou vykoledovat i soudní proces.

Žalovat lze i oplzlé poznámky nebo dvojsmyslné lichotky. Ani to ovšem často nepomáhá.

Scantiniův zákon z roku 149 př. n. l. trestá intimní styk se svobodným dospívajícím chlapcem pokutou.

Za římského císařství (27 př. n. l.–395 n. l.) počet sexuálních zneužití dospívajících rychle stoupá a hlas lidu volá, že je s tím třeba něco dělat. Hlídat je třeba hlavně syny plnoprávných římských občanů.

Proto když potomci patricijů soutěží mezi sebou v palaistře, houpá se jim na krku zlatá kulička, která případné chlípníky varuje:

„Pozor, jsem z vyšších vrstev!“ Pokud se takoví chlapci vyskytují na nebezpečných místech, mívají s sebou doprovod.

Nemravné styky se trestají

Někteří ze svůdců se ale svými zážitky přesto vůbec netají. „Secundus se několika přitažlivým chlapcům prohnal zadkem,“ zvěční jeden z nich s upřímnou závistí přítelovy úspěchy na zdi v Pompejích.

„Lucius bude potrestán,“ šeptají si pro změnu sousedky, když se roku 105 n. l. potkají na jedné z římských ulic. Je veřejným tajemstvím, že tento čtyřicetiletý muž, ctihodný otec rodiny, má zálibu v čím dál mladších chlapcích.

Jeho činy už dávno překročily únosnou míru a teď mu hrozí, že polovina jeho majetku propadne Římu a pachatele možná ještě pošlou na nějaký ostrov do vyhnanství. Nikdo ho ale nelituje.

Satirik Martialis a jeho Epigramy. I on si bere homosexuály jako terč.
Satirik Martialis a jeho Epigramy. I on si bere homosexuály jako terč.

Vezmou zavděk i otrokem

„Mollis, cinaedus, pathius“, v překladu teplouš, je pasivní homosexuál, člověk, kterým staří Římané opovrhují a posmívají se mu.

„Quintius tady přefik několik prdelků a viděl to ten, co to zažil,“ líčí v nápise na římské zdi jeden z aktivních homosexuálů, čeho byl svědkem. Na paškál si homosexuály bere i římský satirik Martialis (40/43–102 n. l.).

S potěšením líčí jeden případ, kdy se muž nechal uspokojit svým otrokem, když nebyl v dosahu nikdo jiný: „Ač nejsem věštec, tak dobře vím, cože Naevole děláš, tvůj otrok má bolavý úd a ty si je těžce sedáš“.

Čísař Theodosius II. zakazuje sňatky stejného pohlaví.
Čísař Theodosius II. zakazuje sňatky stejného pohlaví.

Muži uzavírají manželství

„V dobách postupujícího úpadku, kdy obvykle dochází k uvolnění mravů, homosexuálů patrně značně přibývalo, zejména v nejvyšších vrstvách společnosti,“ komentuje dějepisec éru římského císařství, která intimním stykům se stejným pohlavím značně přála.

Milenci se klidně mohou spolu ukazovat na veřejnosti, slaví svůj svátek, dokonce dojde i na uzavírání manželství, což barvitě líčí opět Martialis:

„Ženil se tuhle Afer, chlapík svalnatý, bral si ho Kallistratus vousatý, to byla, pane podívaná! Jak hocha když si bere panna!“ Pokračuje zmínkami o průběhu obřadu a končí slovy: „Nu slavný Říme? Nezdá se ti snad, že už je toho všeho akorát? Nebo snad by ještě někdo chtěl, aby ten Afer slehnout měl?“

Římský císař Justinián si dokonce myslí, že lidé orientovaní v lásce na stejné pohlaví jsou příčinou katastrof.
Římský císař Justinián si dokonce myslí, že lidé orientovaní v lásce na stejné pohlaví jsou příčinou katastrof.

Kdo může za hladomor a epidemie?

Ovšem s nástupem křesťanství se názor na dosud většinou tolerovanou homosexualitu mění.

Když východořímský císař Theodosius II. (401–450) vydává v roce 438 Theodosiův kodex, základ římského práva, tento spis o 16 knihách obsahuje mimo jiné i zákaz sňatků osob stejného pohlaví.

„Homosexuální sex je nezákonný a ti, kteří se jím provinili, odsuzují se k trestu smrti upálením,“ říká právní předpis. Ještě dál ovšem zachází jeden z jeho následovníků. Římský císař Justinián (kolem 482–565 n. l.) od roku 538 n. l.

trestá projevy homosexuality upálením, kterému ovšem předchází kastrace. Domnívá se dokonce, že právě homosexuálové jsou příčinou ničivých katastrof jako hladomor nebo epidemie nemocí. Když v roce 543 n. l.

vypukne v Konstantinopoli mor, nařizuje homosexuálům pokání. Ty, kteří neposlechnou, nechává exemplárně potrestat. Na jeho příkaz jim uříznou varlata, do penisu vrazí ostré rákosí a nahé vedou pro ostudu ulicemi. Pro výstrahu pak skončí na hranici.

Foto: picryl.com, wikipedia.org
Související články
Zajímavosti
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Zajímavosti
Hry v říši zvířat: Mají své zákonitosti?
Na základě důkazů zoologů z Univerzity v Idahu si zvířata hrají nejvíce v době, kdy se jejich nervové buňky a nervové systémy vyvíjejí nejrychleji. Hravější jsou prý pak údajně zvířata s delšími cykly dospívání, takže kupříkladu šimpanzi si hrají delší dobu a komplikovaněji než například ježci…   Prostřednictvím hraní poznávají mladá zvířata svět kolem sebe. […]
Zajímavosti
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Zajímavosti
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
reklama
záhady a tajemství
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
reklama
zajímavosti
Sladký lék: Kouzlu čokolády podléhali dobrodruzi, básníci i královské milenky
Jestli si bez čokolády nemůžete představit život, při diskusi s jejími odpůrci můžete argumentovat, že jde o lék. Opravdu je to tak. Léčivé účinky čokolády znali už Mayové a Aztékové, kteří je vypozorovali při dlouhodobé konzumaci nápoje. Čokoládu považovali hlavně za afrodiziakum. Její chuti z Evropanů podlehl například toskánský vévoda Cosimo III. de Medici (1642–1723) italský diplomat […]
Chcete sbírat bylinky? Měli byste znát několik základních zásad
Nasbírat si bylinky je lákavé. Pokud se do toho chcete letos pustit a vyzkoušet na vlastní kůži nějakou přírodní medicínu, ještě, než propukne jaro, naučte se pár základních zásad. Jakmile přijde sezóna bylinek, budou se vám hodit. Když se rozhodnete, že vyrazíte na bylinky do přírody nesmíte zapomenout na základní pravidla, aby váš sběr byl […]
Ve jménu břečťanu: Jaká je historie Ivy League?
Jindy ospalý kampus je na nohou. Všude jsou patrné vlaječky, kde velkými písmeny stojí název školy. Studenti si zase malují tváře, aby svoje spolužáky podpořili. Za pár chvil totiž odstartuje utkání s Harvardem. Několik amerických prezidentů, zakladatelé velkých firem či herci nebo úspěšní podnikatelé. Všichni úspěšně absolvují alespoň jednu univerzitu, která náleží do Břečťanové ligy, neboli […]
Jak státy přišly ke svému jménu: Země medu a králíků!
Co je na jménech zemí vlastně tak zajímavého? Vypráví nám mnoho detailů z historie onoho kousku světa! Ať už odkazují na slavné osobnosti, připomínají dávno zaniklé tradice či nás na první pohled tak trochu klamou… Odkud slunce vychází? země: JAPONSKO Nenechme se zmást, Japonsko nejvýchodnějším místem na planetě není! Proč ho tedy všichni znají jako […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz