Domů     Přehledně: Nejpodivnější objekty, které byly nalezeny na dně oceánů!
Přehledně: Nejpodivnější objekty, které byly nalezeny na dně oceánů!
22.5.2019

Světový oceán pokrývá 71 % povrchu naší planety, ale 95 % mořských hlubin zůstává člověkem neprozkoumáno. Brání nám v tom temnota a zničující tlak. Co všechno jejich slané vody ukrývají? Vraky lodí, motory Apolla 11 a možná i bájnou Atlantidu. Odhalte s námi tajemství, která už oceány a moře vydaly…

1. Počítač z Antikythéry

Když se Elias Stadiatos, sběrač mořských hub, potápěl na jaře roku 1900 u řeckého ostrova Antikythera, nemohl tušit, jaký cenný artefakt se skrývá ve vraku římské lodi, kterou tehdy objevil. Nejprve se zdálo, že jde jen o zkorodovaný kus bronzu a dřeva.

Jeho stáří se odhadovalo na 205 až 60 let př. n. l. Teprve roku 1902 si archeolog Valerios Strais všiml, že jeden fragment silně připomíná ozubené kolo. Tím ale veškeré zkoumání na téměř 50 let ustalo.

Počítač předpovídal postavení Slunce a Měsíce, včetně zatmění.
Počítač předpovídal postavení Slunce a Měsíce, včetně zatmění.

Šlo o první počítač na světě?

Až roku 1951 se podivným artefaktem z římské lodi začal opět někdo zabývat. Byl to britský historik Derek J. de Solla Price. Podrobil předmět gama a rentgenovým paprskům, které odhalily jeho vnitřní konstrukci.

Výsledky jeho bádání byly zveřejněny až roku 1974. Další zkoumání proběhlo v roce 2005. Vyšlo najevo, že mechanismus z Antikythéry, jak byl artefakt pojmenován, představuje starověký mechanický počítač, který dokázal přesně předpovídat postavení Slunce a Měsíce, včetně jejich zatmění, a počítal i s přestupnými roky.

Jak se ho Řekům povedlo zkonstruovat?

Je velkou záhadou, kde antické civilizace získaly znalosti potřebné ke konstrukci takového mechanismu, princip ozubených kol neměli údajně Řekové vůbec znát.

Na jeho zákonitosti pak svět navíc na dlouhou dobu zapomněl, znovu objeveny byly až ve 14. století při vývoji astronomických hodin. Diferenciální převody pak byly zkonstruovány až v 16. století. Kompletní funkčnost mechanismu není zatím plně popsána. Podrobnosti vzniku tohoto prvního počítače tak stále zůstávají záhadou.

2. Nové Stonehenge v Baltském moři

Švédský tým „Ocean X“ v čele s Peterem Lindbergem se profiluje jako skupina lovců pokladů.

Když se v červnu roku 2011 členové týmu potápěli v jižní části Botického zálivu mezi Švédskem a Finskem a prohledávali s pomocí přístrojů mořské dno, narazili na předmět, který podle jejich názoru nemohl být dílem přírody.

Jejich nepříliš kvalitní sonar zobrazil kruhový objekt o průměru asi 60 metrů a výšce 8 metrů s prvky, které připomínaly rampy, schodiště a další struktury. Domnívali se, že našli ztroskotané UFO.

Při přiblížení se k objektu přestala fungovat veškerá technika.
Při přiblížení se k objektu přestala fungovat veškerá technika.

Objevili Milenium Falcon, nebo snad nové Stonehenge?

Na místo se vrátili znovu v červnu následujícího roku, aby jej lépe prozkoumali. Jakmile se ale k útvaru přiblížili, veškerá technika přestala fungovat. Když jimi pořízené snímky obletěly svět, začaly se objevovat návrhy, oč by se mohlo jednat.

Jedni tvrdili, že jde o nový Stonehenge na dne moře, jiní v předmětu spatřovali Milenium Falcon, hvězdnou loď z filmové ságy Star Wars. Další pak potopenou ruskou loď, či dokonce nacistickou podmořskou základnu.

Vědci vyjádřili skepsi

Tým Ocean X na místě rovněž odebral vzorky hornin, které odeslal na analýzu. Volker Bucher, docent geologie na univerzitě ve Stockholmu, je pečlivě prozkoumal a zjistil, že mezi nimi převládá žula, rula a pískovec, tedy nic neobvyklého.

Jeden ze vzorků byl sopečného původu, což profesor připsal tomu, že se do oblasti dostal v souvislosti s táním ledovců před mnoha tisíci lety. Většina dalších vědců, kteří se k objevu vyslovili, vyjádřila pochyby nad tím, že by mělo jít o „mimozemský objekt“. Naopak se shodli na tom, že s vysokou pravděpodobností půjde o dílo přírody.

3. Ztracené město Alexandrie

Makedonský král Alexandr Veliký (356–323 př. n. l) vybudoval v roce 331 př. n. l. na pobřeží Středozemního moře v severní Africe město, které pojmenoval po sobě, Alexandrie.

Ta se stala významným vědeckým, kulturním, obchodním i politickým centrem celého helénistického světa. Po sebevraždě egyptské královny Kleopatry VII. v roce 30 př. n. l. se město dostalo pod římskou nadvládu a stalo se centrem křesťanství.

Když v polovině 7. století spadla Alexandrie pod perskou a následně arabskou nadvládu, začala upadat.

Archeologové našli mramorové podlahy a sloupy paláce, ale také sochy.
Archeologové našli mramorové podlahy a sloupy paláce, ale také sochy.

Smetla ji vlna tsunami

Velká část města byla zničena při zemětřesení, které roku 356 n. l. postihlo Krétu. Následná vlna tsunami pak zasáhla jihovýchodní pobřeží Středozemního moře, především Libyi, Alexandrii a deltu Nilu. Další zemětřesení v roce 956 n. l.

poté zničilo maják na ostrově Faros. Ruiny Kleopatřina paláce ležely pod hladinou moře přes 1600 let, než byly roku 1998 objeveny týmem podvodních archeologů v čele s Francouzem Franckem Goddiem.

Vznikne v Egyptě první podmořské muzeum na světě?

Nalezli nejen mramorové podlahy a zlomené sloupy paláce, ale také sochy. Například kamennou hlavu, která zřejmě představuje Caesariona, syna Kleopatry a jejího milence, římského císaře Galia Julia Caesara, jenž z Kleopatry učinil královnu Egypta.

Dále dvě sfingy, z nichž jedna pravděpodobně zobrazuje Kleopatřina otce Ptolemaia XII. A řadu dalších artefaktů, třeba sošku faraona, rituální nádoby z bronzu či amulety velké jako lidský nehet.

Egypt má v plánu v Alexandrijském zálivu vystavět podvodní muzeum, kde si turisté budou moci tyto potopené ruiny starověkého města prohlédnout.

4. Záhadný kruhový kámen 

V roce 2003 nalezl tým badatelů z univerzity v Tel Avivu podivné kruhové těleso asi 9 metrů pod hladinou Galilejského jezera, které se nachází u Golanských výšin v Izraeli. Záhadný objekt tvoří neopracované čedičové bloky uspořádané do tvaru kužele.

V nejširším místě měří 70 metrů, na výšku má 10 metrů a jeho váha je odhadována na 60 000 tun. Jaké je stáří tohoto kamenného tělesa?

Pokud se písek na mořském dne ukládá rychlostí 1–4 mm za rok, a stavbu obklopovaly 2–3 metry písku, pak by mohlo být staré 2 až 12 tisíc let.

Místo mohlo sloužit jako pohřebiště nebo obřadní místo.
Místo mohlo sloužit jako pohřebiště nebo obřadní místo.

Sloužilo místo jako pohřebiště, nebo snad obřadní svatyně?

Dohady panují zejména ohledně toho, k čemu záhadná kamenná stavba sloužila. Dani Nadel, archeolog z Haifské univerzity, který se na výzkumu podílel, se domnívá, že mohlo jít o pohřebiště, případně obřadní místo či o rampu. Jistého ale není nic.

Zvláště proto, že podmořský průzkum je velice nákladný. Na druhou stranu skutečnost, že se kámen nachází pod vodou, jej ochránila před působením povětrnostních podmínek a umožnila, aby se zachoval v tak dobrém stavu.

Výstavba byla organizovaná, stejně jako u Stonehenge

Archeologové jsou si jistí, že ať už místo sloužilo k jakémukoliv účelu, pro ty, kteří jej postavili, bylo velmi důležité. Kameny na stavbu, až dva metry široké a vážící 90 kg jeden, bylo totiž nutné na místo dopravit z několik set metrů vzdáleného lomu.

Civilizace, která se rozhodla pro jeho výstavbu, tak musela být dostatečně organizovaná, aby to zvládla. To je ostatně vede i k závěru, že místo bylo zřejmě postaveno na souši a až později zatopeno vodou z jezera, jehož hladinu následně významně zvedlo.

5. Zmizelé dávné město Herakleion

Nález ztraceného města, kterému antičtí Řekové říkali Herakleion a Egypťané Thonis, je opět spojen se jménem francouzsko-italského podvodního archeologa Francka Goddia (našel i Alexandrii).

Ten podmořské ruiny města objevil spolu se svým týmem roku 2000 asi 2,5 km od břehu v zálivu u egyptského města Abúkir.

Nechybělo přitom málo a město Herakleion – Thonis by navždy upadlo do zapomnění, s pouze několika zmínkami o něm v klasických řeckých textech a pár nápisy nalezenými archeology.

Město bylo nalezeno v roce 2000.
Město bylo nalezeno v roce 2000.

Útočiště pro krásnou Helenu

Počátky tohoto starověkého egyptského města sahají až do 12. století př. n. l. a zmiňovali se o něm i řečtí historikové, například Strabon (64 př. n. l. –23 n. l.) či Hérodotos z Halikarnassu (484–425 př. n. l.).

Ten dokonce tvrdil, že město navštívil Paris s Helenou Trójskou, když prchali před jejím žárlivým manželem, králem Menelaem, než vypukla Trójská válka. Město měl rovněž navštívit udatný bojovník Herkules, po němž je údajně pojmenováno.

Osudné záplavy a zkapalňování půdy

Největšího rozkvětu dosáhl tento významný obchodní přístav ležící v deltě Nilu mezi 6. a 4. stoletím př. n. l. V průběhu 2. století př. n. l. ho ve funkci hlavního egyptského přístavu nahradila Alexandrie a město začalo pomalu upadat.

Navíc bylo oslabeno kombinací zemětřesení, vln tsunami a zvedající se hladiny moře.

Osudným se mu staly záplavy na konci 2. století př. n. l., které vedly k postupnému zkapalňování půdy, až město ke konci 8. století zcela zmizelo v moři.

6. Prokleté smaragdy Jaye Miscoviche

Joseph „Jay“ Miscovich byl realitní makléř, podnikatel a začínající potápěč z Pensylvánie. Rád investoval do netradičních aktivit, proto například poskytoval peníze lovcům pokladů.

Díky jednomu z těchto jeho počinů bylo možné najít vrak španělské galeony Nuestra Señora de Atocha u pobřeží Key West.

Recese roku 2008 ho však finančně zničila a on se rozhodl přestěhovat na Floridu, kde se seznámil s místním potápěčem Stephenem Elchleppem, který ho učil potápět.

Na dně našel Miscovich stovky neopracovaných smaragdů.
Na dně našel Miscovich stovky neopracovaných smaragdů.

Sbíral drahokamy ze dna moře jako třešně

V lednu roku 2010 zakoupil Miscovich mapu údajného pokladu, která je s Elchleppem zavedla do mezinárodních vod asi 40 mil od pobřeží Key West. Hloubka moře byla v těch místech kolem 16 metrů.

Na dně našli stovky neopracovaných smaragdů, které začali sbírat doslova jako třešně. V jejich blízkosti se však nenacházela žádná loď, ze které by mohly pocházet. Miscovich hned začal přemýšlet, jak nalezené drahokamy zpeněžit.

Oslovil investory a zakoupil loď, aby mohl zahájit vyzvedávání drahých kamenů z mořského dna ve velkém.

Pravé, nebo falešné?

Nakonec jich bylo na 70 kilogramů v hodnotě několika milionů dolarů. Obří nález vyvolal nejen zájem médii, ale i státních institucí, které Jayi Miscovichovi, do vyjasnění vlastnictví smaragdů, zakázaly drahokamy prodat.

Ten se začal chovat velice podivně, zvláště poté, co vyšlo najevo, že kameny byly pokryty epoxidem, polymerem vynalezeným až na počátku 20. století. Když od něj začali investoři dávat ruce pryč, neustál to a v říjnu 2013 spáchal sebevraždu.

V roce 2014 se pak majitel jednoho obchodu s drahokamy na Floridě přiznal, že si od něj surové smaragdy v hodnotě 80 000 dolarů Miscovich roku 2010 koupil.

7. Potopené indické město

Na severovýchodě Arabského moře se u pobřeží indického státu Gudžarát nachází Khambhátský (Kambajský) záliv.

V prosinci roku 2000 u něj zaměstnanci Národního institutu oceánských technologií (NIOT) objevili artefakty (části soch, keramiku či lidské zuby), které měly dokazovat, že v místě žila dávná civilizace.

Jedním z nalezených předmětů byl i kus opracovaného dřeva, jehož stáří bylo pomocí radiouhlíkové metody odhadnuto na 9500 let. To by z naleziště činilo nejstarší sídliště městského rázu na planetě.

Pravost nálezů u Indie ještě nebyla prokázána.
Pravost nálezů u Indie ještě nebyla prokázána.

Existovala zde dávná civilizace?

Není to ovšem tak jisté, jak by se mohlo zdát. Naopak! Řada předních odborníků a archeologů zpochybnila důvěryhodnost nálezu, a to hned z několika závažných důvodů.

Tím prvním je fakt, že objev nebyl učiněn během kontrolovaných archeologických vykopávek, ale při bagrování. Jiná námitka zněla, že nález téměř 10 000 let starého dřeva nic nevypovídá o existenci dávné civilizace.

V té době byla totiž hladina Arabského moře nižší než dnes a její vzestup mohl smést celé lesy.

Spousta nejasností ohledně pravosti nálezu

Pochybnosti vzbudily i kousky nalezené keramiky. Dle vědců jsou tak malé, že lze jen stěží určit, zda jde o lidský výtvor, nebo dílo přírody. Zároveň dodávají, že tak malé kousky mohly být na místo dopraveny prakticky odkudkoliv.

Oblast Khambhátského zálivu navíc byla a je velice tektonicky aktivní. Častá zemětřesení zde nejsou výjimkou, stejně jako silné mořské proudy.

To vše brání tomu, aby mohly být nalezené artefakty bezpochyby spojeny s tímto místem a spolehlivě určeno jejich stáří.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
reklama
historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi