Domů     Záhadná Tabbyina hvězda: Co způsobuje její mihotání?
Záhadná Tabbyina hvězda: Co způsobuje její mihotání?
27.3.2018

Zhruba 1 400 světelných let od naší sluneční soustavy se u hranic souhvězdí Lyry a Labutě nachází hvězda s katalogovým označením KIC 8462852. Je asi 1,5krát objemnější než naše Slunce a na první pohled na ní není nic zvláštního.

Přesto v poslední době několikrát vzbudila pozornost.

Hvězdě KIC 8462852 se také říká Tabbyina hvězda, protože její objevitelkou je americká astronomka Tabetha S. Boyajian (*1980), byť objekt byl pozorován již koncem 19. století. Podobných těles jsou ve vesmíru biliony.

Tento žlutobílý trpaslík se však z pohledu ze Země nechová úplně tak, jako ostatní známé hvězdy.

Objevitelka hvězdy americká astronomka Tabetha S. Boyajian
Objevitelka hvězdy americká astronomka Tabetha S. Boyajian

Jednoduše řečeno, Tabbyina hvězda bliká. To by nebylo nic nenormálního, žádná hvězda nesvítí zcela stabilně. Tu šlápne na plyn, tu pro změnu přibrzdí, záleží na jejích vnitřních procesech.

U Tabbyiny hvězdy však astronomové zaznamenali pokles svítivosti i o 20 %. V dlouhodobém horizontu se pak svítivost snížila o 3 %. A to už jsou čísla, která stojí za pozornost. Zvláště, když vědecká obec zatím netuší, čím jsou výkyvy způsobeny.

Různí konspirátoři mají jasno a nepřipouštějí jinou možnost: blikání hvězdy má na svědomí vyspělá mimozemská civilizace. V tomto smyslu informovala i řada senzacechtivých médií.

Byť ani tuto variantu nešlo zcela zavrhnout, zkušenost říká, že vysvětlení tajemství hvězdy bude méně spektakulární.

Vesmír je nejen chladný, obrovský a bůhvíjaký ještě, ale také je plný různých objektů a jevů, jejichž principy zatím lidstvo neumí vysvětlit. Přesto tu některé možnosti jsou.

Podle Occamovy břitvy je v případě více možných vysvětlení nejlepší upřednostnit to nejjednodušší. Jenže které to je?

Umělecké ztvárnění Dysonovy sféry.
Umělecké ztvárnění Dysonovy sféry.

Jako první se nabízí chyba měření či selhání lidského faktoru, koneckonců cesta vědy je dlážděna mnoha omyly, nepotvrzenými hypotézami a slepými uličkami. Toho si však jsou samozřejmě vědomy i vědecké týmy, které záhadu zkoumají.

Měření probíhá déle než osm let za pomoci teleskopu Kepler a později i dalších přístrojů a dochází ke stejným závěrům, takže eventualitu omylu lze vyloučit.

Tabetha S. Boyajian nabídla vysvětlení, že za tímto zvláštním jevem stojí mohutný kometární roj. Tomu by napovídal přebytek světla v infračerveném pásmu.

Komety, jak je známe z našeho solárního systému, jsou typické svými ohony, jedním plynným a druhým prachovým. Tyto ohony by mohly vytvářet mračna, která by hvězdu zastínila.

Ale kometární teorie nedokáže zcela jasně vysvětlit dlouhodobé změny v jasu Tabbyiny hvězdy. Navíc by počet komet v jednom roji musel dosahovat statisíců.

Mračna prachu nejsou ve vesmíru ničím výjimečným, jedním takovým momentálně prochází i naše sluneční soustava.
Mračna prachu nejsou ve vesmíru ničím výjimečným, jedním takovým momentálně prochází i naše sluneční soustava.

Jedním z nejděsivějších objektů ve vesmíru jsou černé díry, tedy zhroucené hvězdy se silnou gravitací, z níž neuteče ani světlo. Nemohla by právě černá díra pohlcovat světlo i Tabbyiny hvězdy? Nejspíše nikoliv.

Černá díra, jak napovídá její název, sice není viditelná, avšak svým působením umí o své existenci dát vědět více než dost. A žádný z měřících přístrojů podobný objekt poblíž hvězdy KIC 8462852 nezaregistroval.

Okolo černých děr se však vytvářejí rozsáhlé disky. Za předpokladu, že se někde na půli cesty mezi námi a hvězdou takový disk nachází, mohl by z našeho pohledu stmívání a rozsvěcování hvězdy způsobovat.

Do jiných částí vesmíru by přitom Tabbyina hvězda svítila stabilně. Disk by však musel být solidně velký, jeho průměr by musel činit alespoň 500 astronomických jednotek. Leč pozemské teleskopy zatím v ose Země – Tabbyina hvězda podobný objekt neobjevily.

Americký astrofyzik Joshua Simon přišel s možností, že poblíž hvězdy mohlo dojít ke kosmické havárii. Teoreticky se zde mohly srazit dvě či více planet.

Kolize mohla do okolního prostoru vyvrhnout obrovské množství prachu, ze kterého se pak vytvořil mohutný oblak. Ten poté kolem hvězdy začal obíhat a z pohledu okolních pozorovatelů způsobuje změny ve svítivosti hvězdy.

Záhadný mrak, pokud skutečně existuje, by se však nutně nemusel nacházet poblíž inkriminované hvězdy. Podle Jasona Wrighta z Penn State University se klidně může jednat o mezihvězdný oblak.

Každopádně viníkem stmívání rozhodně nebude planeta, která by hvězdu obíhala. Periodicita změn světelného jasu tuto možnost vylučuje. Navíc, i velká planeta dokáže „potemnit“ svit hvězdy jen v řádech jednotek procent.

Právě mračno prachu stojí za podezřelým blikáním hvězdy.
Právě mračno prachu stojí za podezřelým blikáním hvězdy.

Objevují se i další možnosti, z nichž je samozřejmě nejlákavější ta, že vše je způsobeno činností vyspělé mimozemské civilizace. Ani vědci ji nezavrhují, ale hlavně z toho důvodu, že co se nedá stoprocentně vyloučit, je třeba vzít v potaz.

Teoreticky si lze tedy představit civilizaci na takové úrovni, že potřebuje ze své mateřské hvězdy „vysát“ co nejvíce energie. K tomu by bylo potřeba vystavit mohutnou konstrukci, která by hvězdu obklopovala. Pro takovou záležitost se vžil pojem Dysonova sféra.

Nejnovější pozorování celou záhadu rozkryla. Ukázalo se, že různé vlnové délky světla procházely v různém množství. Hvězdu tedy zakrývá mračno prachu a jeho zrníčka rozptylují světlo různým způsobem. Kdyby se totiž jednalo o nějakou megastavbu, rozptyl by byl konstantní.

Foto: Science Trends, gurumavin, youtube, Sky & Telescope, EarthSky
Související články
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
záhady a tajemství
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
reklama
věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz