Domů     Záhadná „planeta X“: Ukrývá se za Neptunem devátý vesmírný obr?
Záhadná „planeta X“: Ukrývá se za Neptunem devátý vesmírný obr?
11.10.2020

„Existuje. Vím to!“ dušuje se Percival Lowell, který závěr svého života zasvětil hledání planety orbitující daleko za poslední známou planetou Neptunem.

Jejím nalezením si chce napravit pověst v astronomické obci, v níž je kvůli svým divokým teoriím o Marťanech pro smích. Zemřel, než stihl planetu naleznout. Dává moderní věda Lowellovi za pravdu?

Když v srpnu 2006 Mezinárodní astronomická unie vyobcovala Pluto ze Sluneční soustavy, neboť nesplňovalo jednu z podmínek (o vyčištění okolí své dráhy) pro to, aby mohlo být uznáno za plnohodnotnou planetu, už v tu dobu se za něj hledala náhrada.

Takzvanou „planetu X“, nebo též „Devátou planetu“, hledají vědci již od počátku 20. století. Mnohé napadne, že devátou planetou bylo přeci právě Pluto.

Tento vesmírný trpaslík však byl pouze krátkodobou náhradou za objekt, o němž jsou někteří vědci přesvědčeni, že se skrývá hluboko v pásmu ledových planetek známém jako Kuiperův pás, ležící za oběžnou dráhou Neptunu, tedy poslední známé planety naší sluneční soustavy.

Percival Lowell
Percival Lowell

Počátky pátrání

O tom, že se za Neptunem skrývá další planeta, se spekuluje v podstatě již od roku 1846, kdy byl tento plynný obr objeven. Nasvědčují tomu údajné nepravidelnosti v dráze orbitu jeho a Uranu způsobené jiným tělesem.

Do hledání neznámého objektu se mezi prvními vrhne americký podnikatel, matematik a astronom Percival Lowell (1855–1916).

Jeho zájem o vesmír nejdříve spočívá v pozorování Marsu, o jehož kanálech na povrchu je přesvědčen, že jsou dílem inteligentních bytostí. Když ho omrzí výsměch kolegů-hvězdářů, rozhodne se napravit si reputaci nálezem deváté planety naší sluneční soustavy.

Sedm let stráví za okulárem dalekohledu, ale nikdy ji nenalezne. Podle jednoho z jeho přátel mělo na jeho smrti v roce 1916 podíl i zklamání z neúspěchu při hledání Planety X.

Planeta X se stala i námětem několika literárních a filmových děl.
Planeta X se stala i námětem několika literárních a filmových děl.

Vysvětlení záhady?

Na jeho práci alespoň přímo naváže Clyde Tombaugh (1906–1997). Ten v roce 1930 skutečně planetu za Neptunem nalezne, sice nejde o Lowellova vysněného obra, ale i tak je nález obrovským úspěchem. Planeta dostane jméno Pluto.

Takový mrňous (má 500krát menší hmotnost než Země) však ony domnělé nepravidelnosti v pohybu Neptunu a Uranu nevysvětluje, neboť nemá dostatečnou hmotnost a tudíž gravitační sílu! Co je tedy způsobilo? Nic.

Když kolem Neptunu v roce 1989 proletí sonda Voyager 2, z jejích údajů vyjde najevo, že odchylka byla způsobená nesprávným měřením (nebo spíše odhadováním) jeho parametrů.

Lowell si kvůli pozorování oblohy zřídí vlastní observatoř.
Lowell si kvůli pozorování oblohy zřídí vlastní observatoř.

Vzdálený kolos

„Poprvé za 150 let máme pevné důkazy o tom, že soupis planet ve Sluneční soustavě není kompletní,“ nechá se v roce 2016 slyšet americký astronom s ruskými kořeny Konstantin Batygin, vědec z Kalifornského technologického institutu (Caltech), který spolu s Američanem Michaelem Brownem pomocí matematického modelování a počítačových simulací „najde“ údajného původce gravitačních nesrovnalostí v Kuiperově páse, kde se neznámo proč shlukuje šest vesmírných těles.

Podle dvojice vědců se zde nachází obří plynná planeta (podobně jako Jupiter, Saturn, Uran a Neptun), která má mít asi desetinásobnou hmotnost Země.

„Devítka“ údajně krouží přibližně dvacetkrát dál od Slunce než Neptun a obletět střed soustavy jí má trvat 10 až 20 tisíc let.

Po Lowellovi je pojmenován i jeden z kráterů na planetě Mars.
Po Lowellovi je pojmenován i jeden z kráterů na planetě Mars.

Přehodnotí názor

Devátou planetu zatím nikdo neviděl, jde pouze o hypotézu. Oba vědci jsou si ale její existencí relativně jistí. Gravitační dominance prostoru, v němž se má nalézat, je totiž podle nich nesporná.

„Ačkoliv jsme byli ohledně existence této planety zpočátku dost skeptičtí, jak jsme dále zkoumali její orbit a způsob, jakým by to ovlivnilo vnější sluneční soustavu, nabyli jsme postupně přesvědčení, že tam opravdu je,“ popisuje Batygin změnu postoje ohledně záhadného kosmického objektu.

Přiznává, že jejich původním impulsem, proč začali po Devítce pátrat, bylo ověřit, či vyvrátit výsledky kolegů, kteří s podobnou hypotézou přišli v roce 2014. Američtí astronomové Chad Trujillo a Scott S. Sheppard se rovněž snažili vysvětlit trajektorie několika malých objektů daleko za Neptunem planetou s dostatečně velkou hmotností.

Pátrání po tajmené planetě probíhá i v současnosti.
Pátrání po tajmené planetě probíhá i v současnosti.

Podivný náklon

V čem přesně spočívá podivné „chování“ těles, na něž má údajně Devátá planeta vliv?

Podle vědců je šestice objektů (označené jako 2007 TG422, 2013 RF98, 2004 VN112, 2012 VP113, 2012 GB174 a Sedna) téměř shodně nakloněna v úhlu asi 30 stupňů vůči rovině planetární soustavy a pohybují se zde po zvláštních eliptických trajektoriích.

Přitom pravděpodobnost, že by se pozorovaná tělesa takto nashromáždila náhodou, astronomové vypočetli na pouhých 0,007 procent, tedy jako extrémně nízkou. I proto se přiklánějí k existenci obří planety. Nabízí se otázka, odkud by se taková planeta vůbec vzala.

Současný vědecký konsenzus je takový, že po Slunci vznikly jako první právě plynní obři, tedy Jupiter, Saturn, Uran a Neptun, a to tak, že jejich jádra si „přitáhla“ okolní materiál, čímž vznikla planeta.

Vzájemnými kolizemi, byť jen gravitačními pásmy, se pak tito obři dostali do svých dnešních pozic. „Není důvod, proč by namísto čtyř jader nemohlo být pět,“ krčí rameny Brown. Páté jádro by pak mělo patřit právě deváté planetě.

Je klidně možné, že po střetu s některou z ostatních plynných planet byla Devítka vymrštěna daleko na vnější orbit. Ostatní planety, takzvané terestrické, tedy Merkur, Venuše, Země a Mars, jsou podstatně menší a vznikly až později.

Jedná se o klasickou planetu, nebo na nás za humny číhá černá díra?
Jedná se o klasickou planetu, nebo na nás za humny číhá černá díra?

Předčasná radost

Vědci z Caltechu nejsou jedinými, kdo se přiklání k existenci deváté planety v naší sluneční soustavě.

V září 2014 byl v prestižním měsíčníku britské Královské astronomické společnosti publikován objev dvojice španělských astronomů, bratrů Carlose a Raúla de la Fuente Marcosových.

Podle nich se asi ve 200násobné vzdálenosti Země od Slunce nachází dvě planety větší než ta naše. I oni vycházejí z nápadné podobnosti oběžných drah jiných menších objektů v oblasti.

Na základě zákonitostí nebeské mechaniky vypočítali, že je nejspíš ovlivňují dvě planety s větší hmotností než má Země. Ačkoliv zprvu se svým zjištěním vzbudili poprask, ostatní odborníci nadšení raději tlumí.

„Trošku se to podobá tomu, jak byl v 19. století výpočtem objeven Neptun,“ říká český astrofyzik Jiří Grygar (*1936) s tím, že ony „nápadné podobnosti“ mohou být jen prostou náhodou.

Zároveň by podle něj jimi popisované těleso již dávno zachytil některý ze satelitů, které pravidelně prozkoumávají oblohu.

O mimozemském životě v naší Sluneční soustavě si zatím můžeme jen nechat zdát.
O mimozemském životě v naší Sluneční soustavě si zatím můžeme jen nechat zdát.

Neviditelné vysvětlení?

Podle řady astronomů tedy na okraji Sluneční soustavy působí jakýsi předmět, který gravitačně dominuje svému okolí, ale pozorovat lze pouze důsledky jeho působení, nikoli objekt samotný. Podle některých může jít o planetu, kterou se dosud nepodařilo nalézt.

Existuje však ještě jiná hypotéza. V roce 2019 s ní přišli američtí vědci Jakub Scholtz a James Unwin. Podle nich může mít gravitační činnost na svědomí tzv. primordiální černá díra!

Tyto dosud nepříliš známé objekty vznikly pravděpodobně velmi krátce po velkém třesku a jsou tedy staré jako vesmír sám. Ty menší nejspíš již zanikly, ovšem ty hmotnější mohou dosud existovat. „Devítka“ by tak teoreticky mohla být právě takovou černou dírou.

Podle badatelů takové těleso může měřit pouhých pět centimetrů, ale její hmotnost i tak pětkrát překračuje hmotnost Země! Mohla by tak svou gravitací silně ovlivňovat své okolí a současně být i pro ten nejvýkonnější pozemský teleskop neviditelnou.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Filip Krumphanzl
Související články
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
reklama
zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív