Domů     Hroši, nejnebezpečnější zvířata Afriky: Líně vyhlížející tlouštíci zabijí více lidí než lvi! 
Hroši, nejnebezpečnější zvířata Afriky: Líně vyhlížející tlouštíci zabijí více lidí než lvi! 
11.10.2020

Vypadají jako pohodoví dobráci, kterým je všechno kolem jedno. Zdání ovšem klame. Rozzuřený hroch dokáže běžet nepříjemně rychle a tato zvířata mají v rámci dlouhodobých statistik na kontě víc smrtících útoků na lidi než kterýkoli africký predátor.

Zapomeňte na lvy, krokodýly, nebo slony. Nejnebezpečnějším zvířetem Afriky je hroch!

Ročně prý zabije asi 200 lidí, což je víc obětí, než mají na svědomí lvi, sloni, levharti, buvoli a nosorožci dohromady. Hroch je extrémně agresivní a teritoriální zvíře. Špatnou zkušenost s ním měli i muži, kteří v minulých staletích objevovali Afriku.

David Livingstone, Henry Morton Stanley, Richard Burton, nebo John Speke – ti všichni málem přišli kvůli hrochům o život. Nejčastěji při plavbě člunem po řece, když se hroši pokusili převrhnout jejich lodě.

Mnoho cestovatelům kvůli hrochům málem přišlo o život.
Mnoho cestovatelům kvůli hrochům málem přišlo o život.

Zaútočí na kohokoli!

Dělo se to tehdy, v dobách prvních průzkumných výprav do nitra černého kontinentu, a děje se to i dnes. Hroši útočí na kohokoli, kdo narušuje jejich teritorium, a zejména pokud mají mláďata, jsou velmi agresivní a zuřiví.

Často útočí na domorodce plavící se na loďkách, ale výjimkou nejsou ani napadení na souši. Pokud člověka neutopí, způsobí mu svými 70 centimetrů dlouhými špičáky rozsáhlá vnitřní zranění nebo ho rozdupou.

Proč požírají dobytek?

Stádo agresivních hrochů před několika lety terorizovalo Namibii. Útočili na rybáře, krávy, které se chodily napít ke břehům „jejich“ řeky a pošlapávali rýžová pole.

Roku 2002 zase hroši v etiopské provincii Kaffa útočili na krávy – a dokonce pak zabitý dobytek požírali. Jedna německá turistka potvrdila, že viděla hrocha, jak zaútočil na gazelu, která se brodila řekou.

Hroši útočí i na dobytek nebo gazely.
Hroši útočí i na dobytek nebo gazely.

Loď na zádech obrovského hrocha

Každoročně hroši zabijí několik neopatrných turistů, ale občas jim podlehne i zkušený lovec. Jsou totiž nevypočitatelní.

„Jako bych najednou ohluchl a oslepl,“ popsal Paul Templer děsivý útok hrocha na jihoafrické řece Zambezi v roce 2013, při kterém se ocitl v jeho tlamě. Výpadu zvířete přitom nic nenasvědčovalo.

„Ten den jsem vzal na výpravu v kajacích klienty a tři průvodce v zácviku – Mika, Bena a Evanse,“ popsal Templer okamžik před útokem. „Silná rána, kterou jsem za sebou ucítil, mě překvapila.

Otočil jsem se zrovna v době, kdy byl Evans vymrštěn z lodi a letěl vzduchem. Jeho loď se dvěma klienty, kteří byli stále v ní, se napůl zvedla z vody na zádech obrovského hrocha,“ vyprávěl.

Na ostatní průvodce zakřičel, aby se s turisty uchýlili na nedalekou skálu, a vydal se na pomoc Evansovi.

Každý rok zabijí hroši několik turistů.
Každý rok zabijí hroši několik turistů.

Zápach zkažených vajec

Když se ale chtěl po Evansovi natáhnout, najednou sám zmizel v temnotě. „Cítil jsem, že mám nohy ve vodě, ale horní polovina těla byla takřka suchá. Byl jsem lapen v něčem slizkém.

Uvnitř byl strašlivý sirný zápach, podobný zkaženým vejcím, a cítil jsem ohromný tlak na hrudi,“ vyprávěl dále Templer. Útok se odehrál pod vodou. Když hroch nakonec otevřel čelisti, podařilo se Templerovi uniknout.

Čas v hroší tlamě utíká pomalu

Snažil se doplavat k Evansovi, ale zvíře ho opět popadlo a stáhlo pod vodu. „Nikdy jsem neslyšel o hrochovi, že by takto útočil opakovaně. Jednoduše mě chtěl zabít. Zase jsme se ponořili pod vodu na dno, všechno utichlo.

Krev z mého těla crčela a ve mně převládl pocit odevzdanosti. Nemám ani ponětí, jak dlouho jsme byli pod vodou – čas v hroší tlamě utíká velmi pomalu.“

Zvíře stáhlo Templera pod vodu.
Zvíře stáhlo Templera pod vodu.

Zbraně dlouhé 70 cm

Dospělý samec hrocha může vážit až 3000 kilo a umí být pekelně rychlý. Když chce, umí na souši zrychlit až na 30 km/h. Navíc je nečekaně obratný, spoustu turistů zaskočil tím, jak rychle se dokázal vyškrábat z vody na příkrý břeh.

Hroší zuby jsou hrozivé, dolní špičáky mohou měřit až 70 centimetrů! Slouží především jako zbraň ve vzájemných soubojích. K trhání potravy slouží hrochům tuhé, kožovité pysky, zuby používají jen při dobývání kořenů vodních rostlin.

Síla čelistního stisku činí až 8100 newtonů. Je to, jako by na čelisti tlačila hmotnost 810 kilogramů.

V bahně hrocha nespatříte…

Hroši dovedou vytrvale plavat, ale dokonce i běhat pod vodou. Ve vodě jsou mrštní a vydrží pod hladinou na jedno nadechnutí až 10 minut. Tito býložravci vycházejí na pastvu jen v noci, kdy jim sluneční žár nevysušuje kůži.

Naprostou většinu dne tráví hroši odpočinkem. Prospí až 18 hodin denně – a nesnášejí, když je někdo vyruší. Ve vodě a v bahně jsou téměř neviditelní, takže je turisté nebo domorodci mohou vyrušit velice snadno, aniž by to tak zamýšleli.

Hroši jsou nebezpeční především tím, že před útokem nijak nevarují a rovnou se vrhají na cíl.

Hroší bez varování útočí.
Hroší bez varování útočí.

Jak útočí monstrum?Jde o nesmírně teritoriální zvířata. To znamená, že si velice agresivně hlídají svůj životní prostor a okamžitě útočí na kohokoliv, kdo jej naruší.

Typický útok vypadá tak, že ponořený hroch uvidí člun, který narušil jeho teritorium. Vynoří se těsně vedle něj a buď člun rovnou převrhne, nebo ho rozkouše.

Už jen tohle stačí, aby to lidem způsobilo těžká zranění, ale hroši občas oběti „dorážejí.“ Útočí i na suchu – to ale nekouše, spíš se snaží člověka přirazit k zemi a udupat, anebo ho narazí na blízký strom nebo kámen.

Mršiny k obědu

Nejagresivnější jsou dominantní samci, ale často útočí také samice, které hlídají mláďata. Velký pozor je třeba dávat také na staré samce – ti nepotřebují žádnou záminku k útoku a souboje se slabšími dokonce aktivně vyhledávají.

Přírodovědci zaznamenali i spoustu případů, kdy se hroší agresivita obrací proti vlastnímu druhu. Samci zabíjejí bezdůvodně mláďata, neustále spolu bojují a jsou známé i případy hrošího kanibalismu, zejména u mršin, které zabili krokodýli.

Samice útočí, když hlídá svoje mláďata.
Samice útočí, když hlídá svoje mláďata.

Potí hroši krev?

Kůže těchto velkých zvířat je téměř bez srsti a je velmi citlivá na ultrafialové záření. Proto hroši tráví většinu dne ve vodě, která chrání kůži před vyschnutím.

Navíc pokožka produkuje načervenalý sekret, který obsahuje pigmenty chránící kůži proti ultrafialovému záření a růstu škodlivých bakterií. Z toho vznikla pověra, že hroši potí krev.

Ve dne odpočívají, v noci se pasou

Hroši jsou rozšířeni podél téměř všech větších toků Afriky. Přes den většinou ve skupinách odpočívají v mělké vodě a v noci vyráží na mělčinu za pastvou.

Jejich nozdry, oči i uši jsou posazené vysoko na hlavě, takže mohou být téměř úplně ponoření, a přesto můžou dýchat a vnímat co se děje nad hladinou. Nozdry a uši mají záklopky, které při potápění uzavře.

Hroši bojují o svá teoritorium.
Hroši bojují o svá teoritorium.

Kruté souboje a vraždy mláďat

V místech s hustší populací hrochů spolu samci často vzájemně bojují o samice nebo o teritorium. Časté je hlavně „zívání“ hroších samců, což je projev imponování, pouze v zajetí takto hroši žebrají o potravu.

Pokud se ani jeden ze samců nedá imponováním zastrašit, následuje souboj. Samci se při souboji koušou tesáky, boje mohou být velmi kruté, o čemž svědčí časté šrámy na kůži samců.

Pokud je v souboji vůdčí samec poražen, vítěz ovládne tlupu a v některých případech usmrtí všechna sající mláďata, která zplodil jeho předchůdce (podobně jako u lvů).

Co vyžaduje vůdčí samec

Výrazem podřízenosti je u hrochů tzv. submisivní kálení. Podřízený samec při něm vystrčí zadní část těla z vody a vykálí se před dominantním jedincem, často doslova na jeho čenich. Vůdčí samci tento projev často přímo vyžadují od podřízených samců v tlupě.

Hroši jsou velmi hlučná zvířata, ozývají se ve vodě i na souši, a to dutým řvaním, bučením, funěním, chrochtáním a dalšími zvuky, mládě v nouzi přivolává matku kvičením.

Dominantní samci vyžadují od ostatních poslušnost.
Dominantní samci vyžadují od ostatních poslušnost.

Jak ulovit hrocha

Pro svou velikost a nápadný vzhled poutali hroši odedávna pozornost člověka. Hrochy lovili už prehistoričtí obyvatelé Afriky. Známými lovci hrochů byli staří Egypťané, kteří při lovu používali harpuny s plováky.

Stejným způsobem lovili hrochy domorodci v severovýchodní Africe ještě počátkem 20. století. Jinde lovci stříleli hrochy otrávenými šípy, chytali do jam nebo chytacích ohrad. Od 19. století se většinou loví odstřelem pomocí těžkých kulovnic.

Biče, štíty, klávesy i zubní protézy

Hroší maso je chutné a nepříliš tučné, tuk je totiž uložen pod kůží. Domorodci maso zpracovávají nejčastěji sušením. Využívá se také hroší kůže, z níž se vyráběly například štíty či biče.

Hroší zuby lze po odstranění tvrdé, žlutohnědé skloviny zpracovávat podobně jako slonovinu. Jsou sice menší, věkem ale nežloutnou. Využívání hroších klů vzrostlo hlavně po roce 1989, kdy byl vyhlášen mezinárodní zákaz obchodu se slonovinou. V 19. století se z hroších zubů vyráběly klávesy klavírů nebo zubní protézy.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Pražské metro: Mizející tajemno
Pražské metro není jen dopravním prostředkem, ale také svědkem složitých dějin města. Jeho výstavba byla úzce svázána s politickými a ekonomickými změnami, které Praha zažívala v druhé polovině 20. století. Původní koncepce metra, která vznikla již v 50. letech, byla ovlivněna tehdejším architektonickým stylem a ideologiemi. Ačkoliv se design některých stanic časem změnil, například v […]
Věda a technika
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Věda a technika
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
reklama
lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
reklama
historie
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz