Domů     Záhadná epidemie, která děsila celý středověk
Záhadná epidemie, která děsila celý středověk
28.9.2024

Říkalo se jí „oheň svatého Antonína“, protože nemocným kvůli nekróze odpadaly tkáně a zčernalé pahýly končetin vypadaly jako sežehnuté ohněm. Trvalo staletí, než se přišlo na to, že nejde o infekce, ale masové otravy.

Středověká medicína neměla žádnou možnost zjistit, co se to děje a proč, tím méně zabránit podivným onemocněním, která se čas od času lavinovitě šířila.

Z tehdejšího pohledu tak byl oheň svatého Antonína, dnes známý jako ergotismus, prostě jen další podobou moru. A stejně jako mor přicházel v epidemiích, které se opakovaly a lišily jen silou, s jakou propukly.

Ta zřejmě nejničivější si v roce 994 vyžádala ve Francii kolem 40 000 obětí, což bylo při tehdejším řídkém osídlení obrovské číslo. Zdaleka nebyla poslední, další velký úder nemoci následoval o století později.

Čím nemoc tak děsila, barvitě vylíčil v zápisu do kroniky v roce 1089 mnich Sigebert z Gembloux:

„Byl to morový rok, zvláště v západní části Lotrinska, kde mnohým, jejichž vnitro strávil Svatý oheň, hnily rozežrané končetiny, které zčernaly na uhel. Buď zemřeli bídně, nebo pokračovali v ještě bídnějším životě poté, co jim byly shnilé ruce a nohy odděleny.“

Bloudění v kruzích

Francouzský mnich Robert Drumont upozornil už roce 1125 na podivnou souvislost mezi onemocněním a obilím, do nějž „bylo přimícháno tmavé, zkažené zrno, v důsledku čehož byla mouka krvavě zbarvená a jedovatá“.

Jenže jeho varování se pozornosti nedočkalo, a tak záhadná nemoc dál zabíjela a mrzačila tisíce lidí po celé Evropě.

Jen ve Francii, která byla ergotismem spolu s Německem postižená nejvíc, proběhlo mezi 10. a 13. stoletím 26 velkých epidemií, k tomu řada menších.

Plodnice s hlavičkou a stopkou. FOTO: Bildoj / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Plodnice s hlavičkou a stopkou. FOTO: Bildoj / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Konečně pokrok

Pravděpodobně první, kdo poznal, že ergotismus není infekční onemocnění, byl Louis Tuillier, osobní lékař vévody de Sully.

V roce 1630 si během jedné z francouzských epidemií zapsal, že intenzita nemoci odpovídala množství námele, parazitické houby, která rostla v klasech obilí a vytvářela v nich falešná černá zrna.

Že jsou toxická, prokázal na pokusech se zvířaty, což byl první skutečný krok směrem k rozluštění záhady ergotismu. Jenže to, co zjistil, nepublikoval, takže se výsledky jeho výzkumu dostaly na veřejnost až o několik desítek let později.

Dlouhé hledání příčiny epidemií je o to paradoxnější, že otravy námelem nebyly žádnou novinkou, známé byla od počátků civilizace.

Za to, že nabraly tolik na síle právě ve středověké Francii a Německu, mohl nejspíš příklon k častějšímu pěstování žita, což je oblíbená hostitelská rostlina námele.

Po objevení souvislosti s ergotismem byla nařízena přísnější kontrola obilí, což se však ne vždy dodržovalo, a tak se epidemie zcela vymýtit nepodařilo, ale byly méně časté.

Poslední velká vlna ergotismu postihla porevoluční Sovětský svaz v letech 1926 až 1927 a vyžádala si asi 11 000 obětí.

Námel objevila medicína

Už ve starověku byla ovšem černá „zrnka“ známá nejen jako jed. Používala se také k léčení, hlavně k ovlivnění porodů. Byla to však riskantní praxe, protože mletá houba se obtížně dávkovala. Obsahuje totiž desítky různých alkaloidů.

S jejich izolací si věda poradila až počátkem 20. století. První z nich, ergotamin, z námele získal švýcarský biochemik Arthur Stoll. Pro jeho zaměstnavatele, výrobce barev Sandoz, to znamenalo úspěšný start farmaceutické divize.

Už o tři roky později z ergotaminu vyráběli lék proti obávanému poporodnímu krvácení.

Další komerčně úspěšnou látku pro Sandoz, jeden ze základů dnešní firmy Novartis, objevil chemik Albert Hofmann, když se pokoušel upravit kyselinu lysergovou z námele na něco, co by stimulovalo krevní oběh.

Jenže v laboratoři nebyla ventilace a Hofmannovi se udělalo špatně. A tak sedl na kolo a jel domů nehledě na nevolnosti a barevné halucinace. Přežil, a tak látku, kterou vytvořil, začal zkoušet cíleně – na sobě.

Osvědčila se natolik, že udělala kariéru v psychiatrii i u tajných služeb, které ji zkoušely jako „sérum pravdy“, a nakonec skončila na seznamu „rekreačních“ drog.  Hofmann, jinak vynikající chemik, je dodnes známý pod nelichotivou přezdívkou „otec LSD“.

Albert Hofmann FOTO: Philip H. Bailey / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Albert Hofmann FOTO: Philip H. Bailey / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Houba, která má budoucnost

Novartis si mohl připsat zásluhu za izolování většiny alkaloidů z námelu dnes využívaných jako léky. Uplatnění našly především v gynekologii, ale také léčbě migrén nebo některých dalších potíží.

Pro farmaceutické využití se dnes námel pěstuje uměle a Česko paří mezi jeho přední producenty. Tradiční metoda využívá vyšlechtěné žito, u nějž je potlačený růst zrní.

Toto žito se postřikuje námelovou očkovací látkou s namnoženými buňkami vybraných kmenů námele, každý pro produkci jiného druhu alkaloidu. Modernější cestou je pěstování námele na živných médiích, což je mnohem efektivnější. A oheň svatého Antonína?

Ten nezmizel. Jen se z Evropy přesunul do rozvojových zemí, kde není tak propracovaná ochrana před rizikem nákazy ergotismem od úpravy osiva a ošetření fungicidy až k několikastupňové kontrole obilí v mlýnech.

Foto: viz popisky. Náhled: FOTO: JoJan / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Související články
Historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Historie
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
Historie
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Historie
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
reklama
zajímavosti
Fascinující továrna: Lidské tělo v ohromujících číslech, která vás překvapí
Lidské tělo je komplexní a neuvěřitelně výkonný organismus, který denně vykonává miliardy úkolů, aniž bychom si toho byli vědomi. Od mikroskopických buněk až po složité orgánové systémy, každý aspekt našeho těla je důkazem přírodní geniality. Kolik zlata se skrývá v našich žilách? Jak rychle se obnovují naše buňky? A kolik litrů krve přečerpá naše srdce […]
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých […]
reklama
svět zločinu
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz