Domů     Z dějin kytary: Tvůrce těch nejslavnějších na ně ani neumí hrát!
Z dějin kytary: Tvůrce těch nejslavnějších na ně ani neumí hrát!
8.6.2022

Je na ní postavena pěkná řádka hudebních žánrů. Bez ní bychom si nikdy neužili třeba pořádný rock’n’roll nebo ostré tóny blues. Však jde také zdaleka o nejpopulárnější strunný hudební nástroj.

Hádáte správně. Řeč je samozřejmě o kytaře, předmětu, který se v rukou Jimiho Hendrixe (1942–1970) či Erica Claptona (*1945) mění v hotový svatý grál.

Ačkoliv těžko říct, zda by to samé tyto hvězdy dokázali třeba s jejími předchůdci, loutnou či čtyřstrunným údem.

Kithara vypadá jako lyra

Strunné nástroje jako takové jsou součástí lidské existence od pradávna. Stačí si prohlédnout obrazy na řezbách, starých více než 3000 let, pocházející z Mezopotámské a Babylonské říše. S největší pravděpodobností ale měly své místo v životě lidí už předtím.

A leckteré se podobají právě kytaře. Třeba tanbur. První záznam o tomto čtyřstrunném nástroji pochází z roku 1500 př. n. l. ze starověké Persie.

A takový kinnór (mimochodem nejstarší druh strunného nástroje vůbec, který svým zjevem připomíná harfu) je nejednou zmíněn už v Bibli.

Pěkně stár je ostatně i výraz „kytara“, který s největší pravděpodobností vychází ze starověkého řeckého slova κιθάρα (kithara). Hudební nástroj, který je takto nazýván, má ale s dnešní kytarou společné jen struny, daleko blíže má spíše k lyře.

Jde zdaleka o nejpopulárnější strunný hudební nástroj. Foto: unsplash
Jde zdaleka o nejpopulárnější strunný hudební nástroj. Foto: unsplash

Loutna a úd

Podobu kytary formují úplně jiné nástroje – loutna a úd. Ten první má zakřivený hmatník, vyrábí se v nejrůznějších velikostech a tvarech se čtyřmi či pěti strunami a často je k brnkání na něj používáno brko.

Velké oblibě se loutna těší u starých Egypťanů, od kterých přejde k Řekům a od těch zase k Římanům, kteří ji rozšíří po celé Evropě. To úd je původem arabský nástroj, připomínající loutnu, s krátkým bezpražcovým krkem.

Jde vůbec o nejdůležitější strunný nástroj arabské hudby. Jakýsi její základní kámen. S Evropou se o něj podělí Maurové, a to v roce 711 poté, co napadnou jižní Španělsko.

Zdobená vihuela

Jak úd, tak hlavně loutna dostanou okolo 16. století tvrdou konkurenci – nástroj zvaný vihuela, disponující šesti zdvojenými strunami, který je jakousi aristokratickou formou kytary.

Nezbytným doplňkem většiny z nich je totiž zdobení ebenem, slonovinou, přírodní perletí a dalšími vzácnými materiály. Problémem je, že se celkem obtížně ladí, a tak je postupně zválcována jednodušší tzv.

barokní kytarou se 4 nebo 5 strunami, která už v lecčems připomíná dnešní moderní kytary, až na to, že je daleko menší.

Otec moderní kytary

Skutečnou evoluci v tomto hudebním nástroji odstartuje až Španěl Antonio de Torres Jurado (1817–1892). Je to právě on, kdo nástroji v závěru 19. století zvětší tělo, prodlouží krk a přidá řadu dalších vychytávek, které dnes dělají kytaru kytarou.

Jeho verze se následně stane jakýmsi mustrem pro většinu výrobců akustických kytar po celém světě. Jejich popularitě to paradoxně nejprve příliš nepomůže.

Zlom v tomto směru přijde až s počátkem 20. století, kdy si vyslouží pověst nástroje, na který je poměrně snadné naučit se hrát a s takovou vizitkou si ho začne pořizovat stále více lidí.

Díky Fenderovi a dalším průkopníkům se může kytara stát nejikoničtějším nástrojem rock'n'rollu a populární hudby obecně. Foto: unsplash
Díky Fenderovi a dalším průkopníkům se může kytara stát nejikoničtějším nástrojem rock’n’rollu a populární hudby obecně. Foto: unsplash

Průkopnická pánev

Základní podoba kytary je dána, neznamená to ovšem, že by její výrobci usnuli na vavřínech. Novinkou jsou třeba ocelové či nylonové struny, které nejenže jsou pro prsty pohodlnější, ale přinášejí i výraznější zvuk.

Stále jsou ovšem tací, kteří ho touží ještě zesílit. Hudební tělesa se totiž rozrůstají a kytary v nich čím dál více zastiňují další nástroje – trumpeta, tuba atd. Nepomůže zvětšení nástroje ani další konstrukční změny. A tak se dostane na elektřinu.

V roce 1931 přijde George Beauchamp (1899–1941) spolu s Adolphem Rickenbackerem (1887–1976) s vůbec první plně elektrifikovanou kytarou. Hliníkový nástroj dostane název Frying Pan, tedy pánev, protože ji svým tvarem skutečně připomíná. O rok později začne její komerční výroba.

Legendární Stratocaster

„Pánev“ ale zdaleka není dokonalá. Problémem je hlavně nepříjemná zpětná vazba a další nežádoucí jevy.

To vyřeší další kytarový průkopník, americký hudebník Les Paul (1915–2009), který na kus dřevěného hranolu přimontuje mechaniky, snímače a struny a nahoře a dole k němu připevní horní a dolní polovinu korpusu z lubové kytary Epiphone.

Kvůli kusu dřeva se kytaře přezdívá The Log – poleno. Svým umem do rozvoje kytary přispěje i Leo Fender (1909–1991). A to velmi výrazně.

Vždyť jeho elektrické kytary Telecaster a hlavně legendární Stratocaster zná každý, kdo někdy alespoň prošel kolem obchodu s hudebními nástroji.

Jeho návrhy pro kytary, basy a kytarové zesilovače, se kterými začne v 50. letech minulého století, dominují na hudební scéně i o půl století později.

Je paradoxní, že ačkoliv je tvůrcem nejslavnějších a nejoblíbenějších elektrických kytar na světě, na tento nástroj se Fender hrát nikdy nenaučí. Dokonce ho dle vlastních slov neumí ani naladit.

Je na ní postavena pěkná řádka hudebních žánrů. Foto: unsplash
Je na ní postavena pěkná řádka hudebních žánrů. Foto: unsplash

Hořící láska

Díky Beauchampovi, Paulovi, Fenderovi a dalším průkopníkům se může kytara následně stát nejikoničtějším nástrojem rock’n’rollu a populární hudby obecně.

Samozřejmě s pomocí Elvise Presleyho (1935–1977), Jimiho Hendrixe a celé řady dalších hvězd hudebního nebe, v jejichž šikovných rukou se z pouhého doprovodného nástroje často mění v hlavní hvězdu večera.

Jako třeba, když už zmíněný Jimi Hendrix na festivalu v kalifornském Monterey v roce 1967 polije svého milovaného Stratocastera benzínem, políbí ho, zapálí a následně před zraky rozjásaného davu hořící nástroj roztříská o zem. „Obětuješ věci, které miluješ. A já miluji svou kytaru,“ prohlásí poté.

Made in May

To třeba kytarista skupiny Queen Brian May (*1947) je na svůj nástroj, přezdívaný Red Special, daleko opatrnější. Nelze se mu divit, když si ho v letech 1963–1964 spolu s otcem vyrobí vlastníma rukama.

A to ze starého stolu a dřeva z už nepotřebného krbu. O tom, že jde o poctivou práci, svědčí i fakt, že May kytaru používá dodnes.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejnebezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Zajímavosti
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
Zajímavosti
Umělá inteligence vyhrála výtvarnou soutěž. Skončila éra lidské kreativity?
Když porotci výtvarné soutěže Colorado State Fair rozhodovali o prvním místě, netušili, jaký rozruch vítězný obraz vyvolá. Nenamaloval ho totiž člověk, ale umělá inteligence Midjourney. Renesanční malba se sci-fi prvky – tak vypadá obraz, který v nedávné době obletěl svět. Théâtre D’opéra Spatial neboli Vesmírná opera je jedním z nejkontroverznějších výtvorů v dějinách umění. „Jsem […]
Zajímavosti
4x podivná smrt: Šála zabiják, vdechnuté víčko i otravný komár
Někteří se proslaví svým životem a dílem, které po sobě zanechají. Jiní se proslaví alespoň svou neobvyklou, a někdy až neuvěřitelnou smrtí. A někdo obojím. Někteří totiž, jakoby jim jedna sláva nestačila, obsadí přední místa v žebříčcích obou kategorií slávy. Pojďte se s Epochou podívat na slavné, kteří zemřeli bizarní smrtí, nebo je zabily věci, […]
reklama
historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
Rukopis Copiale ukrývá tajný iniciační rituál
Příběh rukopisu Copiale nabídl světu opravdové tajemno. Až moderní počítače dokázaly prolomit záhadnou šifru v knize, původně zasazené do konce 18. století. Nádherný kodex v luxusní vazbě ze zeleného brokátu prošívaného zlatem se 75 tisíci ručně psaných znaků vydal své tajemství až po dlouhých desetiletích. Co ukrývá? Popisuje mimo jiné iniciační obřad nového člena tajné německé […]
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní […]
reklama
věda a technika
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
Česká věda v popředí: Od starověkého Egypta po budoucnost vesmíru
Češi se umějí blýsknout i ve světě! Tohle je výběr jen několika českých nej z oblasti vědy. Věděli jste například, že… Archeologie Čeští egyptologové našli velkolepou hrobku, starou 4400 let Čeští egyptologové slaví výjimečný úspěch. Podařilo se jim znovuobjevit dávno ztracenou hrobku jedné z nejvýznamnějších osobností nekrálovského původu z doby stavitelů pyramid – velmože Ptahšepsese. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz