Domů     Z dějin kytary: Tvůrce těch nejslavnějších na ně ani neumí hrát!
Z dějin kytary: Tvůrce těch nejslavnějších na ně ani neumí hrát!
8.6.2022

Je na ní postavena pěkná řádka hudebních žánrů. Bez ní bychom si nikdy neužili třeba pořádný rock’n’roll nebo ostré tóny blues. Však jde také zdaleka o nejpopulárnější strunný hudební nástroj.

Hádáte správně. Řeč je samozřejmě o kytaře, předmětu, který se v rukou Jimiho Hendrixe (1942–1970) či Erica Claptona (*1945) mění v hotový svatý grál.

Ačkoliv těžko říct, zda by to samé tyto hvězdy dokázali třeba s jejími předchůdci, loutnou či čtyřstrunným údem.

Kithara vypadá jako lyra

Strunné nástroje jako takové jsou součástí lidské existence od pradávna. Stačí si prohlédnout obrazy na řezbách, starých více než 3000 let, pocházející z Mezopotámské a Babylonské říše. S největší pravděpodobností ale měly své místo v životě lidí už předtím.

A leckteré se podobají právě kytaře. Třeba tanbur. První záznam o tomto čtyřstrunném nástroji pochází z roku 1500 př. n. l. ze starověké Persie.

A takový kinnór (mimochodem nejstarší druh strunného nástroje vůbec, který svým zjevem připomíná harfu) je nejednou zmíněn už v Bibli.

Pěkně stár je ostatně i výraz „kytara“, který s největší pravděpodobností vychází ze starověkého řeckého slova κιθάρα (kithara). Hudební nástroj, který je takto nazýván, má ale s dnešní kytarou společné jen struny, daleko blíže má spíše k lyře.

Jde zdaleka o nejpopulárnější strunný hudební nástroj. Foto: unsplash
Jde zdaleka o nejpopulárnější strunný hudební nástroj. Foto: unsplash

Loutna a úd

Podobu kytary formují úplně jiné nástroje – loutna a úd. Ten první má zakřivený hmatník, vyrábí se v nejrůznějších velikostech a tvarech se čtyřmi či pěti strunami a často je k brnkání na něj používáno brko.

Velké oblibě se loutna těší u starých Egypťanů, od kterých přejde k Řekům a od těch zase k Římanům, kteří ji rozšíří po celé Evropě. To úd je původem arabský nástroj, připomínající loutnu, s krátkým bezpražcovým krkem.

Jde vůbec o nejdůležitější strunný nástroj arabské hudby. Jakýsi její základní kámen. S Evropou se o něj podělí Maurové, a to v roce 711 poté, co napadnou jižní Španělsko.

Zdobená vihuela

Jak úd, tak hlavně loutna dostanou okolo 16. století tvrdou konkurenci – nástroj zvaný vihuela, disponující šesti zdvojenými strunami, který je jakousi aristokratickou formou kytary.

Nezbytným doplňkem většiny z nich je totiž zdobení ebenem, slonovinou, přírodní perletí a dalšími vzácnými materiály. Problémem je, že se celkem obtížně ladí, a tak je postupně zválcována jednodušší tzv.

barokní kytarou se 4 nebo 5 strunami, která už v lecčems připomíná dnešní moderní kytary, až na to, že je daleko menší.

Otec moderní kytary

Skutečnou evoluci v tomto hudebním nástroji odstartuje až Španěl Antonio de Torres Jurado (1817–1892). Je to právě on, kdo nástroji v závěru 19. století zvětší tělo, prodlouží krk a přidá řadu dalších vychytávek, které dnes dělají kytaru kytarou.

Jeho verze se následně stane jakýmsi mustrem pro většinu výrobců akustických kytar po celém světě. Jejich popularitě to paradoxně nejprve příliš nepomůže.

Zlom v tomto směru přijde až s počátkem 20. století, kdy si vyslouží pověst nástroje, na který je poměrně snadné naučit se hrát a s takovou vizitkou si ho začne pořizovat stále více lidí.

Díky Fenderovi a dalším průkopníkům se může kytara stát nejikoničtějším nástrojem rock'n'rollu a populární hudby obecně. Foto: unsplash
Díky Fenderovi a dalším průkopníkům se může kytara stát nejikoničtějším nástrojem rock’n’rollu a populární hudby obecně. Foto: unsplash

Průkopnická pánev

Základní podoba kytary je dána, neznamená to ovšem, že by její výrobci usnuli na vavřínech. Novinkou jsou třeba ocelové či nylonové struny, které nejenže jsou pro prsty pohodlnější, ale přinášejí i výraznější zvuk.

Stále jsou ovšem tací, kteří ho touží ještě zesílit. Hudební tělesa se totiž rozrůstají a kytary v nich čím dál více zastiňují další nástroje – trumpeta, tuba atd. Nepomůže zvětšení nástroje ani další konstrukční změny. A tak se dostane na elektřinu.

V roce 1931 přijde George Beauchamp (1899–1941) spolu s Adolphem Rickenbackerem (1887–1976) s vůbec první plně elektrifikovanou kytarou. Hliníkový nástroj dostane název Frying Pan, tedy pánev, protože ji svým tvarem skutečně připomíná. O rok později začne její komerční výroba.

Legendární Stratocaster

„Pánev“ ale zdaleka není dokonalá. Problémem je hlavně nepříjemná zpětná vazba a další nežádoucí jevy.

To vyřeší další kytarový průkopník, americký hudebník Les Paul (1915–2009), který na kus dřevěného hranolu přimontuje mechaniky, snímače a struny a nahoře a dole k němu připevní horní a dolní polovinu korpusu z lubové kytary Epiphone.

Kvůli kusu dřeva se kytaře přezdívá The Log – poleno. Svým umem do rozvoje kytary přispěje i Leo Fender (1909–1991). A to velmi výrazně.

Vždyť jeho elektrické kytary Telecaster a hlavně legendární Stratocaster zná každý, kdo někdy alespoň prošel kolem obchodu s hudebními nástroji.

Jeho návrhy pro kytary, basy a kytarové zesilovače, se kterými začne v 50. letech minulého století, dominují na hudební scéně i o půl století později.

Je paradoxní, že ačkoliv je tvůrcem nejslavnějších a nejoblíbenějších elektrických kytar na světě, na tento nástroj se Fender hrát nikdy nenaučí. Dokonce ho dle vlastních slov neumí ani naladit.

Je na ní postavena pěkná řádka hudebních žánrů. Foto: unsplash
Je na ní postavena pěkná řádka hudebních žánrů. Foto: unsplash

Hořící láska

Díky Beauchampovi, Paulovi, Fenderovi a dalším průkopníkům se může kytara následně stát nejikoničtějším nástrojem rock’n’rollu a populární hudby obecně.

Samozřejmě s pomocí Elvise Presleyho (1935–1977), Jimiho Hendrixe a celé řady dalších hvězd hudebního nebe, v jejichž šikovných rukou se z pouhého doprovodného nástroje často mění v hlavní hvězdu večera.

Jako třeba, když už zmíněný Jimi Hendrix na festivalu v kalifornském Monterey v roce 1967 polije svého milovaného Stratocastera benzínem, políbí ho, zapálí a následně před zraky rozjásaného davu hořící nástroj roztříská o zem. „Obětuješ věci, které miluješ. A já miluji svou kytaru,“ prohlásí poté.

Made in May

To třeba kytarista skupiny Queen Brian May (*1947) je na svůj nástroj, přezdívaný Red Special, daleko opatrnější. Nelze se mu divit, když si ho v letech 1963–1964 spolu s otcem vyrobí vlastníma rukama.

A to ze starého stolu a dřeva z už nepotřebného krbu. O tom, že jde o poctivou práci, svědčí i fakt, že May kytaru používá dodnes.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Zajímavosti
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Zajímavosti
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
Zajímavosti
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Tajuplná templářská kaple v Praze: Kde se nacházela?
Řád templářských rytířů založený počátkem 12. století původně k ochraně poutníků do Svaté země si, jak je známo, zanedlouho získal velikou moc a je obestřen celou řadou tajemství. Rovněž v Čechách měli templáři svá sídla… Tajemné energetické linie? V Praze, v ulici s příznačným názvem Templová, se prý kdysi nacházela templářská komenda. Templáři údajně mimo […]
Stojí na Maltě nejstarší stavby světa?
Řeč bude o 10. nejmenší zemi na světě a zároveň o 4. nejhustěji zalidněné. Tento ostrůvek najdete 80 kilometrů jižně od Itálie a pro svou strategickou polohu platí po dlouhá staletí za obchodní uzel.   Nás teď bude ale zajímat mnohem ranější historie Malty. V těžko představitelných dobách 5. tisíciletí př. n. l. tu žije […]
lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
Jan Libíček, známý český herec, který rozesmával diváky na divadelních prknech i filmovém plátně, žil život plný kontrastů. V soukromí však čelil hlubokým osobním bojům, které ho postupně stravovaly. Zatímco v roli komediálních postav dokázal vyvolat salvy smíchu, jeho vlastní život byl spíše melancholickou tragikomedií. Od skromných začátků v estrádách, kde se musel spokojit s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující