Domů     Vysoko v horách: Ohromující schopnosti dávných Inků
Vysoko v horách: Ohromující schopnosti dávných Inků

Neví, co je kolo. Nemají klasické písmo. V jejich říši nefunguje obchod. Přesto jsou Inkové etnikem superlativů, které v mnoha dovednostech předčí generace, přicházející po nich.

Jejich budovy odolávají zemětřesení, systém cest se vyrovná římskému a dokážou pěstovat plodiny způsobem, který se dlouho nedaří napodobit. A hlavně: obejdou se bez peněz!

Organizovaná společnost s přísnými zákony a vymezením tříd ovládne rozsáhlou oblast od oceánu až k Andám, tedy území dnešních států Peru, Kolumbie, Chile, Ekvádoru, Bolívie a Argentiny a v 15. a 16. století vybuduje silnou a bohatou říši, na jejímž území neexistuje obchodování, to probíhá pouze s cizinci.

O distribuci všeho, co lidé potřebují, se stará stát pomocí velkých skladišť. Za to mu občané odvedou místo daní určité množství práce a všichni jsou spokojeni. Inspirativní ekonomický model není však jediné, co dodnes na Incké říši fascinuje…

Stará dobrá ruční práce

Španělští dobyvatelé jsou ohromeni při pohledu na visuté mosty přes rokliny, kaňony a soutěsky. Tyto průkopnické stavby přitom hrají významnou roli v sociální oblasti a také jsou klíčové pro organizaci a správu státu. Mosty mají zajímavou konstrukci.

Podlahu a zábradlí tvoří pletená lana a rohože z přírodních vláken a někdy i vláken lamí vlny, mezi hlavními podlahovými lany a zábradlími vedou svislé vazby z téhož materiálu. Kamenné opěry pak ukotvují lana na obou stranách mostu.

Jediný zbývající visutý most svého druhu se dnes nachází v provincii Canas v peruánské regionu Cuzco na jihovýchodě And. Půl tisíciletí dlouhou tradici udržují členové místní komunity, kteří každoročně staví nový most. Jsou ve svém počínání tak zdatní, že přestavba mostu trvá pouhé 3 dny.

Lanový most přes řeku Apurímac v Peru každoročně přestavují členové místní komunity podle dávných postupů.
Lanový most přes řeku Apurímac v Peru každoročně přestavují členové místní komunity podle dávných postupů.

Zdatní zemědělci

V Andách, které jsou jedny z nejvyšších a nejstrmějších hor na světě, dokážou Inkové pěstovat odolné druhy plodin, jako jsou brambory, quinoa anebo třeba kukuřice. Mnohé z nich si dokonce sami vyšlechtí.

Aby jejich zemědělství vzkvétalo, vytvoří důmyslný zavlažovací systém, jehož kanály se plazí po svazích hor. A také v nich vytvářejí terasy pro pěstování. Terasovitá pole nejenom, že rozšíří plochu pro výsadbu, ale mají také několik dalších výhod.

Kamenné opěrné zdi se během dne zahřívají a v chladných nocích pak uvolňují teplo do půdy. Terasy jsou rovněž mimořádně účinné při uchování vody ze zavlažovacích kanálů anebo dešťových srážek. Podle vědců dokázaly udržet vlhkost i několik měsíců.

Znamení na obloze

Astronomie hraje v incké kultuře důležitou roli, zejména pokud jde o zemědělství. Nejdůležitější pro organizování různých událostí jsou pohyby a určitá postavení Slunce, Měsíce a hvězd.

Inkové také budují na speciálně vybraných místech sloupy, mezi kterými je vidět pohyb Slunce. Podle toho je možná přesná časová kontrola a plánování toho, které plodiny a v jaké nadmořské výšce je třeba vysadit.

Provádějí rovněž rituály k poctě Slunce, aby jim sluneční bohové ukázali správné místo pro výsadbu plodin. Věří také, že planeta Venuše je služebnicí Slunce a je jí nařízeno, aby ho následovala anebo naopak předešla, ale aby mu vždy zůstala nablízku.

Inkové ji dokážou velmi dobře rozpoznat, ať už se objevuje jako ranní nebo večerní hvězda. Staví rovněž observatoře, aby zachytili první a poslední sluneční paprsky řadou speciálně umístěných oken.

Pěstování plodin na terasovitých polích podle metody Inků se dlouho nedařilo napodobit.
Pěstování plodin na terasovitých polích podle metody Inků se dlouho nedařilo napodobit.

Bez spojovacího materiálu

Jedním z nejpůsobivějších odkazů Inků je jejich jedinečný způsob výstavby budov, který obvykle nevyžaduje maltu. Obrovské kamenné bloky jsou dobývány a nahrubo opracovány již v lomu a poté jsou přemisťovány pomocí lan, klád a tyčí.

Následně se jejich tvar doladí v místě stavby bronzovými nebo měděnými nástroji. Jejich opracování je tak přesné, že už většinou není třeba používat spojovací materiál.

Inkové totiž vyvinou důmyslný stavební systém, který obsahuje řadu do sebe zapadajících úhlů.

V Sacsayhuamánu na okraji jihoperuánského města Cuzco, které kdysi bylo hlavním městem Incké říše, jsou kameny se 13 úhly, zatímco Machu Picchu se může pochlubit i kameny s 32 úhly.

Stěny inckých budov jsou také většinou mírně nakloněny dovnitř a mají zaoblené hrany. Nakonec jsou kamenné bloky vyleštěny brusnými kameny a pískem.

Předpokládá se, že právě tento konstrukční systém umožní obydlím Inků přežít zemětřesení, která jsou v této zeměpisné oblasti častá, protože vzájemné spojení kamenů dovoluje během otřesů pohyb a po skončení zemětřesení se kameny pevně usadí zpět na své místo.

Incké stavby se vyznačují důmyslným systémem do sebe zapadajících úhlů.
Incké stavby se vyznačují důmyslným systémem do sebe zapadajících úhlů.

Horami i pobřežím

Délka propracovaného systému cest, který rozvinou a využívají Inkové, je dnes odhadována až na 40 000 kilometrů a jeho kvalita snese srovnání s římským.

Výchozím bodem a hlavním uzlem je incké hlavní město Cuzco, ze které vycházejí čtyři primární komunikace do 4 hlavních oblastí říše. Všechny cesty nejsou zpevněné, v některých místech jsou pokryty travnatým kobercem, pískem nebo dokonce rostlinnými vlákny.

Šířka silnic se nejčastěji pohybuje od 1 do 4 metrů, některé významné komunikace jsou i širší, než 10 metrů. Maximální zaznamenaná šířka silnice na severním pobřeží je 35 metrů, zatímco na jižním pobřeží je to 8,5 metru.

V blízkosti městských a správních center mnohdy existují 2 či 3 cesty, vybudované paralelně. Část silniční sítě byla postavena kulturami, které předcházejí Inckou říši, například kultura Wari na území dnešního Peru a kultura Tiwanaku v Bolívii.

Podle některých historiků jsou silnice jedním z faktorů, které umožnily expanzi Incké říše.

Domnívají se, že využívání silničního systému bylo vyhrazeno především státní správě a armádě, kdy prvořadými uživateli jsou vojáci, státní úředníci a karavany lam se zbožím.

Kvalita a propracovanost systému silnic z doby Incké říše snese srovnání s římskými cestami.
Kvalita a propracovanost systému silnic z doby Incké říše snese srovnání s římskými cestami.
Foto: www.themodernsurvivalist.com, www.howitworksdaily.com, www.tcsworldtravel.com, www.planetjanettravels.com, www.elcato.org
Související články
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Historie
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Historie
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o […]
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
Krvavé rituály starého Egypta: Zvonky, které zazvoní po tisíciletích
Ke krvavým kalužím se slétají mouchy. Jeden z kněží se unaveně rozhlédne. Opodál provolává velekněz, na jehož krku se třpytí drahý pektorál, cosi k davům přihlížejících. Slova se slévají v nesrozumitelné mumlání. Další beran. Na tu práci je jich tu hodně, ale ruce už bolestí ani necítí. Takové krveprolití Egypt dlouho neviděl. Vždyť tu mají […]
reklama
historie
Neuvěřitelný rok 1968: Svět se navždy změnil
Revoluční rok 1968 máme spojený především s dramatickými politickými událostmi – s tzv. Ofenzivou Tet ve Vietnamu, s atentáty na Roberta Kennedyho či Martina Luthera Kinga, se studentskými nepokoji nebo s vojenskou invazí do Československa. Tento rok však přinesl i mnoho pozitivních změn. Pojďme si některé z nich představit. Rok 1968 byl nabitý převratnými událostmi, z […]
Kolty, gangsteři a indiáni: 5 největších mýtů o divokém západě
Když se řekne divoký západ, většina lidí si představí větrem ošlehané pistolníky, barové rvačky a přestřelky v pravé poledne. Ve skutečnosti se ale většina našich předpokladů o tom, jak toto unikátní období americké historie vypadalo, nezakládá tak úplně na pravdě. Co jste o divokém západě nejspíš nevěděli? Tenkrát na západě, Sedm statečných, Vinnetou nebo třeba náš […]
San José: o poklad se bojuje i po staletích
Dobře oblečený Angličan složí dalekohled a otočí se k dalším mužům. Je vedro k padnutí, ale z kopce, kam se vyšplhali, je vidět nejen přístav, ale i celá Cartagena. „Tři těžce naložené galeony. Chystají se k odplutí.“ Muž zavelí k návratu k britské flotile, která se skrývá mimo dohled španělských nepřátel. Několikaměsíční čekání v karibských vodách se chýlí ke konci. Píše […]
Vrah jugoslávského krále vlastnil československý pas
Alexandr I. Karađorđević je mrtev. Na onen svět se s rozseknutou hlavou odporoučí i jeho vrah. Po střelbě na krále ale umírá i francouzský ministr Louis Barthou. Vykrvácí po zranění ruky. Na ošetření totiž čeká více než hodinu… „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz