Plátek co nejčerstvějšího hovězího pořádně prosolíme, zakapeme olejem, přidáme koření a necháme přes noc odležet. Na grilování si připravíme dřevo bohaté na pryskyřici. Děláte to právě takhle? Tak to jste možná podlehli některému z četných mýtů o barbecue!
Milujete chuť propečeného masa, hermelínu čerstvě sundaného z grilu nebo třeba zeleniny pomalu upravené nad žhavým uhlím? Přečtěte si, zdali při přípravě těchto lahůdek neděláte některou z častých a zažitých chyb.
Škodí grilování škodí zdraví?
Největší hrozba má jméno karcinogeny. Pokud milujete maso upravené až do černa, o zdravém životním stylu nemůže být ani řeč. Maso připálené na uhel skutečně může při časté konzumaci podpořit bujení rakovinotvorných zárodků. Ovšem pozor!
V pořádku není ani odkapávající tuk, který se uškvaří na uhlících a poté vám kouř z něj znovu stoupá do připravovaného masa.
Jak vypadá grilování v mnoha domácnostech? Pár hodin před „akcí“ se pořádně tučné maso naloží do té nejlevnější marinády ze supermarketu. Co na tom, že je plná chemických dochucovadel a barviv.
Pak se maso jednoduše položí na mřížku grilu, a až si dostatečně popovídáme s příbuznými a známými, sundáme ho včetně začernalých hran. Tomuto mýtu musíme dát za pravdu. Ale jen z části. Barbecue lze totiž zorganizovat i bez větších zdravotních rizik.
Dejte přednost zelenině – samozřejmě ne upečené do černa – a třeba jemně upravené rybě s bylinkami a mořskou solí. Ani steak, nepatří-li na váš jídelníček příliš často, nemusí uškodit. Jen si pohlídejte, aby se nepřipálil. Čas hraje velkou roli.
Mohlo by se totiž stát, že maso budete podávat naopak moc brzy. V takovém případě by žár ještě nezahubil možné mikroorganismy. Maso nakrájené na tenčí plátky proto nechte na grilu alespoň 10 minut.
To, že vysoký žár likviduje nebezpečí z vaší večeře, ještě neznamená, že bakterie nezůstaly na obracečce. Na syrové maso proto použijte jinou, případně ji umyjte.
Maso musí být vždy co nejčerstvější. Nebo ne?
Že musí být každé maso na gril úplně čerstvé, nejlépe z právě zabitého kusu zvířete, a co nejlibovější? I to je jen další pověra.
Za příklad může posloužit hovězí maso, které by naopak mělo být úměrně prorostlé tukem a vyzrálé, tedy staré alespoň deset dní od porážky skotu, lépe však více. Při výběru masa sáhněte po tom křehčím, z míst, které zvíře příliš nezatěžuje.
Máte-li chuť na vepřové, nejlepší je krkovice, z kuřecího se grilovací oblibě těší stehýnka. Prsa totiž bývají sušší. Vidíte zrovna v supermarketu slevy na maso, ale grilování s přáteli má být až za 14 dní?
Leckoho možná napadne jednoduché řešení – strčit maso mrazničky! Na to ale raději zapomeňte. Rozmrazené maso není na grilování vhodné.
Máme pořádně osolit marinádu?
Málokdo si dokáže představit chutné maso bez osolení. Aby sůl pronikla i do hloubky a chuťové buňky si ji po grilování mohly vychutnat, prosolí většina lidí maso předem či sůl poměrně logicky přidá do marinády. Sůl má však schopnost maso dehydrovat.
Nepodléhejte proto mýtu, že je dobré „flákotu“ na gril prosolit minimálně den dopředu. Zdá se vám maso tužší? Může to být i příliš brzkým prosolením, chybí v něm voda. Maso proto solte až před začátkem grilování.
Musí být správný steak výborně propečený?
Jak poznat, kdy je steak hotový? Těžko. Stupňů „hotovosti“ máme totiž hned několik a i profesionál si někdy bere na pomoc speciální teploměr. Neplatí, že steak musí být za každou cenu propečený do křupava.
Pokud je steak „rare“, bude zvenčí jen světle hnědý a uvnitř stále jemně červený. Na grilu ho nechte pět až sedm minut z každé strany. Ideální teplota uvnitř masa by se měla pohybovat v rozmezí 70–75 stupňů Celsia, což ale bez teploměru nezjistíte.
Zlatou střední cestou je „medium“, který pečeme z každé strany sedm až devět minut. Úplným opakem je „well done“. Tomu patří na grilu devět až jedenáct minut slávy. Jaký stupeň se vám zrovna peče na grilu, poznáte i oblíbeným otestováním prstem.
Pokud do masa jemně píchnete prstem a ono nemění tvar, je již well done. Pokud se stále vrací do původní polohy, je ještě rare.
Je pro grilování nejvhodnější tvrdé dřevo?
Většina masa si žádá pomalejší přípravu. Uhlíky by měly jemně žhnout, ale pokrývat by je měla vrstvička popela. To se netýká snad jen tenoučkých párků masa a také na tenko naporcovaných ryb, u kterých je lepší vyšší žár.
Nepleťme si ho ale s flambováním na přímém plamenu. Důležitá je volba materiálu, na kterém grilujete. I zde se můžete setkat s nejedním omylem. Buk, dub nebo jabloň. To jsou tři nejvíce doporučovaná dřeva pro potřeby grilování. Proč?
Právě tyhle díky své tvrdosti pomalu hoří a nezamořují nám maso kouřem. Nepodléhejte mýtu, že pryskyřice je vhodná pro gril, protože dobře hoří. Právě naopak, pryskyřicová dřeva raději nechte v lese.
Hoří velmi rychle a dokonce dokážou praskat tak usilovně, že kolem grilu budete pod přímou palbou uhlíků! Naopak například třešeň či jalovec doporučují gurmáni. Jemný nádech mohou tato dřeva zanechat i na masu.
A bonus na pánev: Co si dají vegani?
Klasiku v podobě řízku můžete toto léto zkusit i jinak, a to jako neotřelou alternativu: květákový řízek s batáty a zeleninou. Veganská varianta klasického řízku je lehká, svěží a pro teplé letní dny jako dělaná, navíc je i zdrojem vlákniny a bílkovin.
Nasládlá chuť opékaných batát s křupavým řízkem nabízí skvělé propojení. Toto jídlo potěší nejen vaše chuťové pohárky, ale díky tomu, že je recept hotový za 35 minut, budete mít více času pro sebe či svou rodinu.
Budete potřebovat balení Garden Gourmet Květákový řízek, 300 g sladkých brambor, 150 g zelených fazolek, 150 g brokolice, 50 g zelených sójových fazolí (edamame), nebo zeleného hrášku, 100 g špiček zeleného chřestu, lžičku sušeného oregana, dvě lžičky olivového oleje a sůl a pepř.
Troubu předehřejte na 200 stupňů. Následně si do hrnce dejte vodu, do které přidejte špetku soli, poté ji přiveďte k varu.
Mezitím si umyjte a očistěte připravenou zeleninu – brokolici rovnoměrně nakrájejte na růžičky, očistěte si zelené fazolky, z chřestových natí odkrojte konce (cca 1 cm) a na závěr si připravte edamame, případně zelený hrášek.
V hrnci si postupně uvařte každou zeleninu zvlášť. Až ji budete mít uvařenou, vložte ji do dostatečně velké misky a následně ji dochuťte solí, pepřem a olivovým olejem. Batáty si nejprve oloupejte a najemno nakrájejte.
Nakrájené batáty vložte na plech vyložený pečicím papírem, zakápněte je olejem a dochuťte solí, pepřem a oreganem.
Vložte plech s batáty do předehřáté trouby a pečte přibližně 20 minut, nebo dokud batáty nebudou opečené dozlatova a nebudou propečené skrz na skrz. Na pánvi s troškou oleje si připravte Květákový řízek. Postupujte dle informací na obalu tak, aby byl dozlatova opečený a křupavý.