Domů     Vysoká škola grilování: Znáte nejčastější mýty?
Vysoká škola grilování: Znáte nejčastější mýty?
28.7.2024

Plátek co nejčerstvějšího hovězího pořádně prosolíme, zakapeme olejem, přidáme koření a necháme přes noc odležet. Na grilování si připravíme dřevo bohaté na pryskyřici. Děláte to právě takhle? Tak to jste možná podlehli některému z četných mýtů o barbecue!

Milujete chuť propečeného masa, hermelínu čerstvě sundaného z grilu nebo třeba zeleniny pomalu upravené nad žhavým uhlím? Přečtěte si, zdali při přípravě těchto lahůdek neděláte některou z častých a zažitých chyb.

Škodí grilování škodí zdraví?

Největší hrozba má jméno karcinogeny. Pokud milujete maso upravené až do černa, o zdravém životním stylu nemůže být ani řeč. Maso připálené na uhel skutečně může při časté konzumaci podpořit bujení rakovinotvorných zárodků. Ovšem pozor!

V pořádku není ani odkapávající tuk, který se uškvaří na uhlících a poté vám kouř z něj znovu stoupá do připravovaného masa.

Jak vypadá grilování v mnoha domácnostech? Pár hodin před „akcí“ se pořádně tučné maso naloží do té nejlevnější marinády ze supermarketu. Co na tom, že je plná chemických dochucovadel a barviv.

Pak se maso jednoduše položí na mřížku grilu, a až si dostatečně popovídáme s příbuznými a známými, sundáme ho včetně začernalých hran. Tomuto mýtu musíme dát za pravdu. Ale jen z části. Barbecue lze totiž zorganizovat i bez větších zdravotních rizik.

Dejte přednost zelenině – samozřejmě ne upečené do černa – a třeba jemně upravené rybě s bylinkami a mořskou solí. Ani steak, nepatří-li na váš jídelníček příliš často, nemusí uškodit. Jen si pohlídejte, aby se nepřipálil. Čas hraje velkou roli.

Mohlo by se totiž stát, že maso budete podávat naopak moc brzy. V takovém případě by žár ještě nezahubil možné mikroorganismy. Maso nakrájené na tenčí plátky proto nechte na grilu alespoň 10 minut.

To, že vysoký žár likviduje nebezpečí z vaší večeře, ještě neznamená, že bakterie nezůstaly na obracečce. Na syrové maso proto použijte jinou, případně ji umyjte.

Maso musí být vždy co nejčerstvější. Nebo ne?

Že musí být každé maso na gril úplně čerstvé, nejlépe z právě zabitého kusu zvířete, a co nejlibovější? I to je jen další pověra.

Za příklad může posloužit hovězí maso, které by naopak mělo být úměrně prorostlé tukem a vyzrálé, tedy staré alespoň deset dní od porážky skotu, lépe však více. Při výběru masa sáhněte po tom křehčím, z míst, které zvíře příliš nezatěžuje.

Máte-li chuť na vepřové, nejlepší je krkovice, z kuřecího se grilovací oblibě těší stehýnka. Prsa totiž bývají sušší. Vidíte zrovna v supermarketu slevy na maso, ale grilování s přáteli má být až za 14 dní?

Leckoho možná napadne jednoduché řešení – strčit maso mrazničky! Na to ale raději zapomeňte. Rozmrazené maso není na grilování vhodné.

Například hovězí maso by mělo být staré alespoň 10 dní od porážky. Foto: Pixabay
Například hovězí maso by mělo být staré alespoň 10 dní od porážky. Foto: Pixabay

Máme pořádně osolit marinádu?

Málokdo si dokáže představit chutné maso bez osolení. Aby sůl pronikla i do hloubky a chuťové buňky si ji po grilování mohly vychutnat, prosolí většina lidí maso předem či sůl poměrně logicky přidá do marinády. Sůl má však schopnost maso dehydrovat.

Nepodléhejte proto mýtu, že je dobré „flákotu“ na gril prosolit minimálně den dopředu. Zdá se vám maso tužší? Může to být i příliš brzkým prosolením, chybí v něm voda. Maso proto solte až před začátkem grilování.

Jaké je kouzlo správné marinády? Foto: Pixabay
Jaké je kouzlo správné marinády? Foto: Pixabay

Musí být správný steak výborně propečený?

Jak poznat, kdy je steak hotový? Těžko. Stupňů „hotovosti“ máme totiž hned několik a i profesionál si někdy bere na pomoc speciální teploměr. Neplatí, že steak musí být za každou cenu propečený do křupava.

Pokud je steak „rare“, bude zvenčí jen světle hnědý a uvnitř stále jemně červený. Na grilu ho nechte pět až sedm minut z každé strany. Ideální teplota uvnitř masa by se měla pohybovat v rozmezí 70–75 stupňů Celsia, což ale bez teploměru nezjistíte.

Zlatou střední cestou je „medium“, který pečeme z každé strany sedm až devět minut. Úplným opakem je „well done“. Tomu patří na grilu devět až jedenáct minut slávy. Jaký stupeň se vám zrovna peče na grilu, poznáte i oblíbeným otestováním prstem.

Pokud do masa jemně píchnete prstem a ono nemění tvar, je již well done. Pokud se stále vrací do původní polohy, je ještě rare.

Je pro grilování nejvhodnější tvrdé dřevo?

Většina masa si žádá pomalejší přípravu. Uhlíky by měly jemně žhnout, ale pokrývat by je měla vrstvička popela. To se netýká snad jen tenoučkých párků masa a také na tenko naporcovaných ryb, u kterých je lepší vyšší žár.

Nepleťme si ho ale s flambováním na přímém plamenu. Důležitá je volba materiálu, na kterém grilujete. I zde se můžete setkat s nejedním omylem. Buk, dub nebo jabloň. To jsou tři nejvíce doporučovaná dřeva pro potřeby grilování. Proč?

Právě tyhle díky své tvrdosti pomalu hoří a nezamořují nám maso kouřem. Nepodléhejte mýtu, že pryskyřice je vhodná pro gril, protože dobře hoří. Právě naopak, pryskyřicová dřeva raději nechte v lese.

Hoří velmi rychle a dokonce dokážou praskat tak usilovně, že kolem grilu budete pod přímou palbou uhlíků! Naopak například třešeň či jalovec doporučují gurmáni. Jemný nádech mohou tato dřeva zanechat i na masu.

A bonus na pánev: Co si dají vegani?

Klasiku v podobě řízku můžete toto léto zkusit i jinak, a to jako neotřelou alternativu: květákový řízek s batáty a zeleninou. Veganská varianta klasického řízku je lehká, svěží a pro teplé letní dny jako dělaná, navíc je i zdrojem vlákniny a bílkovin.

Nasládlá chuť opékaných batát s křupavým řízkem nabízí skvělé propojení. Toto jídlo potěší nejen vaše chuťové pohárky, ale díky tomu, že je recept hotový za 35 minut, budete mít více času pro sebe či svou rodinu.

Budete potřebovat balení Garden Gourmet Květákový řízek, 300 g sladkých brambor, 150 g zelených fazolek, 150 g brokolice, 50 g zelených sójových fazolí (edamame), nebo zeleného hrášku, 100 g špiček zeleného chřestu, lžičku sušeného oregana, dvě lžičky olivového oleje a sůl a pepř.

Nemusíte být ani vegan, aby vám také zachutnal. Foto: Garden Gourmet
Nemusíte být ani vegan, aby vám také zachutnal. Foto: Garden Gourmet

Troubu předehřejte na 200 stupňů. Následně si do hrnce dejte vodu, do které přidejte špetku soli, poté ji přiveďte k varu.

Mezitím si umyjte a očistěte připravenou zeleninu – brokolici rovnoměrně nakrájejte na růžičky, očistěte si zelené fazolky, z chřestových natí odkrojte konce (cca 1 cm) a na závěr si připravte edamame, případně zelený hrášek.

V hrnci si postupně uvařte každou zeleninu zvlášť. Až ji budete mít uvařenou, vložte ji do dostatečně velké misky a následně ji dochuťte solí, pepřem a olivovým olejem. Batáty si nejprve oloupejte a najemno nakrájejte.

Nakrájené batáty vložte na plech vyložený pečicím papírem, zakápněte je olejem a dochuťte solí, pepřem a oreganem.

Vložte plech s batáty do předehřáté trouby a pečte přibližně 20 minut, nebo dokud batáty nebudou opečené dozlatova a nebudou propečené skrz na skrz. Na pánvi s troškou oleje si připravte Květákový řízek. Postupujte dle informací na obalu tak, aby byl dozlatova opečený a křupavý.

Foto: Pixabay a Garden Gourmet
Související články
Lifestyle
Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design
Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v Česku i v zahraničí. Veletrh nábytku, interiérů a bytového designu FOR INTERIOR bude místem, kde se setká největší počet produktů, odborníků, výrobců a dovozců, kteří představí inovativní výrobky pro všechny typy interiérů kladoucí důraz na udržitelnost a ekologii. Za nákupy, inspirací či radami mohou […]
Lifestyle
Tajemství špičkových hráčů počítačových her: Víc mozkové kůry, rychlé reakce, lepší paměť
Potomky od nich máte tendence vyhánět, ale leckterý rodič si k nim nakonec sám rád sedne. Počítačové hry – od strategií až po střílečky. Škodí nám? Nebo naopak prospívají? Na mnohé aspekty gamingu již existuje nejedna studie. EPOCHAplus.cz vám prozradí, co dokáže hraní udělat s mozkem a vašimi reflexy.   Ohromné množství neuronů na jednom […]
Lifestyle
Topná sezóna za rohem! Jak správně topit na konci roku 2024?
I když je to k neuvěření, vedro konečně opadlo a je tu začátek podzimu. Topná sezóna se nezadržitelně blíží. A letos má svá specifika. A to hlavně kvůli penězům. Jak zachránit sebe i dům Aniž bychom chtěli strašit, vážné obavy, zda dokážeme vytopit svá obydlí a přežít letošní zimu, zaměstnávají v posledních týdnech stále větší […]
Lifestyle
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
reklama
zajímavosti
Tragédie na airshow Flugtag: Smrtonosný šíp z Ramsteinu
Největší základna amerického letectva mimo území USA, základna jednotek NATO… a bohužel také místo, kde dojde k druhé nejhorší tragédii při leteckých přehlídkách. Nechvalně proslulý Ramstein, jehož jméno zná celý svět hlavně díky německé industrial-metalové formaci Rammstein.   Již 31. srpna 1981 zaútočí na zdejší velitelství amerických sil za pomoci výbušnin Frakce Rudé armády, která […]
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Krásně duhové bubliny plující vzduchem a hrdost nad vlastní šikovností těší už generace dětí. Ale zatímco dříve si museli vystačit s brčkem, vodou a mýdlem, dnes mají mnohem dokonalejší vybavení. A když se do toho opřou skuteční profíci, mohou z bubliny udělat tunel nebo do ní zavřít stovky lidí! I když se bublifuk může jevit […]
Jak vznikla jména technických značek? Rychlý autobus a jablečný sad!
Jak zařídit, aby vaše firma, služba či výrobek dokázaly změnit svět? Musí mít to správné jméno! Kde ale takové najít? Na to žádná univerzální rada není… Je lepší se inspirovat v běžném životě, nebo ve světě fantazie a neomezených možností? Raději jméno promyslet do detailů, anebo použít to, které vás napadne úplně náhodou? Za známými […]
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
historie
Kdo skutečně objevil Ameriku?
Na vlnách se lodě pohupují už dlouhé týdny. Cesta se zdá nekonečná. Muži jsou znavení a pomalu ztrácejí naději. Vtom se před přídí objeví nepatrný záblesk světel. První plavba do Ameriky se zdá být u cíle. Mohutné dřevěné koráby pomalu přirážejí ke břehům. Je 12. října 1492 a obyvatelé ostrova Guanahaní, dnešních Baham, uvidí bílé […]
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Ludvík XVI.: Krvavá revoluce semele i korunovaného zámečníka
Píše se 21. ledna 1793. Velká francouzská revoluce roztáčí naplno svá krvavá kola. Po pařížském náměstí dnes nazvaném Place de la Concorde, tedy náměstí Svornosti, se válí poslední chomáčky mlhy. Čerstvě sesazený francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) vystoupá po schodech na podium a sundá hnědý kabát a kravatu, aby složil hlavu pod gilotinu. V jeho […]
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz