Skip to content
reklama

Výsadkáři z Chrudimi pomohli darováním plazmy hned dvakrát

Vojáci 43. výsadkového pluku v Chrudimi pomohli darováním plazmy dvakrát. Nemocným, kteří jsou závislí na lécích z plazmy, i malé Sofince, které věnovali veškerou finanční kompenzaci za darování v pardubické a hradecké sanaplasmě.

Sanaplasma v současné době provozuje síť 11 odběrných center pro darování plazmy v České republice. Foto: EMD Consultants

K tomu přidali i výtěžek z dražby mezi vojáky. Částka, kterou akce vynesla, se vyšplhala přes 170 000 korun. Přidali se i zaměstnanci sanaplasmy. Ti Sofince věnovali speciální výživu.

Krevní plazma je zásadní surovinou pro výrobu životně důležitých léků. Nedá se však uměle vyrobit, získat ji lze pouze od dobrovolných dárců. Mezi ně se zařadili i vojáci 43. výsadkového pluku z Chrudimi.

Darování je zásadní

Darování krevní plazmy je zásadní pro léčbu lidí, kteří trpí mnoha nemocemi, lidí po úrazech či popáleninách. To je pro velkou část dárců důvodem, proč do našeho centra přicházejí. Vojáci z Chrudimi se rozhodli pomoc rovnou zdvojnásobit – darováním plazmy pomohou zajistit léky pro pacienty, kteří je potřebují, a darováním příspěvku, který za odběr plazmy získali, zas pomohou Sofince, kterou si sami vybrali.

Vojáci ocenili, jak byla akce připravena, také příjemnou atmosféru, která díky našim sestřičkám v centrech panuje,“ říká manažer pardubického odběrového centra sanaplasma Radim Kožíšek.

blank
Od svého vzniku v roce 2006 se stala jedním z předních odborníků na sběr vysoce kvalitní plazmy. Foto: EMD Consultants

Rádi podobné akce podporujeme a pomáháme organizovat. Snažíme se tak rozšířit povědomí o důležitosti darování plazmy a pomáhat konkrétním lidem. Nejlepší je kontaktovat některé z našich center, kde rádi poradíme, jak na to,“ dodává.

Darovali krev i peníze

Finanční kompenzaci za darování v sanaplasmě v Pardubicích a Hradci Králové věnovali vojáci malé Sofince. Ta se narodila se vzácným genetickým onemocněním, spinální svalovou atrofií 1. typu (nejtěžší forma), v době, kdy v ČR ještě nebyla běžně dostupná léčba.

I když Sofinka nakonec lék dostala, a postup nemoci tak byl zastaven, čeká ji celoživotní rehabilitace a cvičení. Potřebuje také kompenzační a zdravotní pomůcky, které je nutné obměňovat, jak Sofinka roste.

Vojáci Sofince k příspěvku za odběry ještě přidali výtěžky ze sbírky a dražby, které zorganizovali. Celkový finanční dar tak přesáhl 170 000 korun. Přidali se i zaměstnanci sanaplasmy, kteří Sofince věnovali speciální výživu.

Aby mohla být plazma adekvátně otestována, museli vojáci přijít darovat dvakrát. Někteří z nich se pak rozhodli, že budou v darování pokračovat i nadále.

blank
Ta je používána pro výrobu léků, které zachraňují životy. Foto: Pixabay

Tento způsob pomoci není ojedinělý. Nedávno se například zaměstnanci pardubické firmy Edera domluvili na společném odběru a finanční kompenzaci věnovali na pomoc synovi svého kolegy.

Foto: Úvodní foto: EMD Consultants
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články