Skip to content
reklama

Jak přežít útok kočkovité šelmy?

Na začátku je dobré srdce, na konci skalp pro levharta. Ta zpráva se městem Guváhátí na severovýchodě Indie šíří jako lavina. Čtyřicetiletý dělník Pintu Dey pospíchá domů, kde na dvorku najde policisty s pistolemi.

Míří na kola a harampádí, za kterým se schovává 80kilová šelma. Pintu se postaví mezi zvíře a zbraně.

„Prosil jsem je, aby tu kočku nezabíjeli.“ Vtom levhart vyskočí. Sedmicentimetrové drápy skalpují Inda jakoby nožem, kštice zůstane viset na kousku kůže. Fotograf, který na dvoře postával, jenom instinktivně mačkal spoušť.

Stejně instinktivně a rychle zvíře zmizí v džungli města. Byla to vteřina. Během výletu zraní čtyři lidí a jednoho člověka zabije. Pintu Dey ale přežije… Lidé většinou nepatří mezi přirozené cíle kočkovitých šelem, v některých situacích jimi však nepohrdnou.

Na vině je často vyšší věk. „Stará zvířata s vylámanými zuby, artritickými klouby a ulámanými drápy si tím zjednodušují život. Loví všechno, co vyžaduje minimální úsilí, a lidé jsou snadná kořist,“ líčí v knize Lidožrouti její autor Michael Bright.

K obědu si člověka občas dají i zdraví jedinci. Tohle tajemství pak předávají svým potomkům. Mladí lvi, tygři a levharti se učí, že lidé jsou chutný a snadný úlovek. Kočkovité šelmy útočí rychle a agresivně.

Zakousnou se do šíje, snaží se poškodit míchu, případně prokousnou krk a tím kořist udusí.

Nestává se příliš často, aby člověk vyvázl při útoku velké kočkovité šelmy živý… Foto: pixabay

Jak se útoku vyhnout…

Hlavní je nezačít panikařit. Zběsilý útěk by mohl šelmu vyprovokovat k útoku. Naopak je dobré zvýšit hlas a snažit se kupříkladu takového lva od jeho krvelačných záměrů odradit. Pokud král zvířat švihá ocasem a cení zuby, pak je lepší mu co nejrychleji vyklidit pole a nechat ho dál nerušeně vládnout jeho panství.

Jakmile přestane s vrčením, zaútočí. Pokud stanete tváří v tvář tygrovi, zkuste si zachránit život tím, že se mu budete dívat do očí. Tyhle obávané šelmy útočí ze zálohy a milují moment překvapení. Když se mu podíváte do očí, sdělíte mu tím, že o něm víte.

Proto lidé v Národním parku Sundarbans, v pralesích a bažinách mezi Indií a Bangladéšem, nosívají vzadu na hlavě masku s lidským obličejem.

blank
…Není proto od věci, vzít na výpravu do džungle někoho, kdo je pomalejší než vy. Třeba tchyni. Foto: pixabay

… a jak ho přežít

Nestává se příliš často, aby člověk vyvázl při útoku velké kočkovité šelmy živý. Nejlepší obranou je účinná střelná zbraň. S holýma rukama je smrt skoro 100%. Když nemáte zbraň, můžete zkusit nůž. Tak jako Paul Becker, farmář, kterého v roce 1986 napadne starší lvice.

Jen díky několika bodnutím do jejího hrudníku se dokáže z jejího sevření vymanit. Nejlepší však je šelmu při útoku udeřit do očí nebo tlamy, kde má citlivá místa.

blank
Hlavní je nezačít panikařit. Zběsilý útěk by mohl šelmu vyprovokovat k útoku. Foto: pixabay
Foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články