Domů     Charismatický Rasputin: Spal s carevnou a zavraždila ho britská rozvědka?
Charismatický Rasputin: Spal s carevnou a zavraždila ho britská rozvědka?

Dvojice dělníků kráčí jako každé ráno po dřevěném mostě vedoucí přes řeku Malá Něvka v Petrohradě. Jejich konverzaci přeruší zvláštní nález, kousek od nich jsou krvavé cákance. Oba se instinktivně nakloní přes zábradlí a vedle díry v ledu spatří botu. Okamžitě zalarmují policii, ta o dva dny později objeví nešťastníkovo tělo.

Pouze několik historických osobností se pyšní tajemnou aurou, jakou má právě Grigorij Jefimovič Rasputin (1869–1916). Prostý muž z venkovské Sibiře zažívá změnu na uznávaného léčitele a svatého muže.

Sláva má dvě strany mince, a tak se stává terčem nespočtu pomluv. Podle klepů je milencem carevny, německým agentem a za jeho tragickým koncem stojí Britové.

Frajer v alkoholovém oparu

Poprvé vykoukne na svět ve vesnici Pokrovskoje na mrazivé Sibiři. Jméno získává podle řeckého učence svatého Řehoře z Nyssy (335–394). Pyšný otec Jefim má svůj statek, zároveň pracuje jako kurýr a vozí dopisy mezi Ťumenem a Tobolskem.

V roce 1863 se žení s jistou Annou, páru se narodí celkem devět dětí, ale pouze dva se dožijí dospělostí. Budoucí mystik platí za venkovského hejska se špatnou pověstí – pije, krade koně a pro sprosté slovo nejde daleko.

Nezmění ho ani manželský svazek s Praskovjou Dubrovinou (1865–1926) v roce 1886. Vypadá to, že půjde ve stopách svého otce, ale opak je pravdou. Mnohem častěji sahá po flašce vodky, občas však zajde i do kostela.

Rasputinova rodná víska. Tamní obyvatelé se jeho proměně v mystika podivují.(Zdroj: Sergej Prokudin/ wikimedia.commons.org/ Volné dílo)
Rasputinova rodná víska. Tamní obyvatelé se jeho proměně v mystika podivují.(Zdroj: Sergej Prokudin/ wikimedia.commons.org/ Volné dílo)

Svatý muž na scéně!

Zlom v životě lokálního vykuka přichází roku 1897, kdy na pár týdnů zmizí. Opouští těhotnou manželku a malého synka, zlý jazykové tvrdí, že utíká před vězením. Jiní zase poukazují na zjevení Panny Marie.

Mnohem méně prozaičtější a více realistický důvod je životní krize. Kroky zavedou negramotného Rasputina do města Věrchoturje. V klášteře se naučí číst a psát, domů se vrací úplně jiný člověk.

Má nečesané vlasy, mluví s rozvahou, rád zpívá a v neposlední řadě odmítá jíst masové pokrmy. Novopečený vegetarián startuje svou dráhu mystika, navštěvuje svatá místa a díky svému charismatu má už na začátku 20. století skromný kruh následovníků.

Po Sibiři se zvolna šíří zpráva o zvláštním muži s dlouhými vlasy, který umí léčit lidi. Díky nabité popularitě odjíždí do Kazaně a dělá dojem na tamní církevní autority.

Začátek konce

Ty následně zasílají doporučení biskupu Sergejovi (1867–1944), rektoru Petrohradského teologického semináře. Rasputin nelení a vyráží do města nad Něvou. Buduje si důležité styky, chvíli dokonce bydlí u carského zpovědníka Theofana (1875–1940).

Díky tomuto přátelství proniká do aristokratických salónů. Na místní smetánku urostlý chasník zapůsobí, v Petrohradě jsou totiž v módě alternativní náboženská hnutí. Na vládnoucí elity dělá dojem Rasputinovo charisma a ďábelský pohled.

Důležitým mezníkem je rok 1905, kdy se dostává do přízně budoucí nevěsty carova bratrance – cesta k panovníkovi je volná! S Mikulášem II. (1868–1918) a jeho manželkou Alexandrou Fjodorovnou (1872–1918) se potkává v listopadu téhož roku na zámku Petrodvorci.

Rodině je představen jako léčitel, který by mohl pomoci jejich synkovi Alexejovi (1904–1918). Malý carevič totiž trpí hemofilií.

Konec vlivného muže je plný zvratů.(Zdroj: wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Konec vlivného muže je plný zvratů.(Zdroj: wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Zlaté sibiřské ručičky

Historici připomínají událost z roku 1912, kdy celá rodina tráví letní dny na jednom ze svých sídel. Po vyčerpávající jízdě v kočáře začne carský synek krvácet a v oblasti stehna má velký hematom. Následně upadá do vysokých horeček.

Vyděšená matka okamžitě volá po Rasputinovi. Ten je jako na potvoru doma na Sibiři. „Nenechte lékaře, aby ho příliš obtěžovali!“ stojí v telegramu, který posílá carovi. Alexejův stav se ráno zlepší a dokonce přestane krvácet.

Opravdu dokázal Rasputin léčit i na dálku? Mnohem více pravděpodobnější je, že slova léčitele uklidní matku a ta přestane své dítě stresovat. Díky této epizodě Rasputinův kredit stoupá. Má stovky následovníků.

V petrohradských kuloárech se rovněž proslýchá o jeho sexuálních dobrodružstvích. Intimní chvilky údajně prožívá se samotnou carevnou!

Za všechno můžou Němci

Žádný strom neroste do nebe, a tak i Rasputin naráží na první problémy. Církev v něm vidí šarlatána a kacíře, vláda ho má za politického rivala. Rovněž se kupí nařčení o znásilnění, za nimiž stojí právě tajemný léčitel.

Novináři rozmazávají i jeho zvláštní a žoviální chování k carovým dcerám. Kampaň ještě více zesílí v době první světové války, ta přináší prostému obyvatelstvu hlad a trápení.

Viní z toho Rasputina společně s carevnou, oba jsou očerňováni v tisku, že jsou německými agenty- Alexandra Fjodorovna se totiž narodí v německém Darmstadtu.

Celá situace eskaluje a svého vrcholu dosahuje v létě 1914. Tehdy bere spravedlnost do svých rukou 33letá Chuonija Guseva (?1880–1919). Počíhá si na Rasputina před jeho domem na Sibiři a bodá ho nožem do břicha.

Mystik sice přežívá, ale několik dní si poleží v nemocnici. Samotná Guseva při výsleších líčí Rasputina jako falešného proroka a Antikrista.

Ze dřevěného mostu Rasputina svrhnou do studené vody.(Zdroj: Dr. Bykov / wikimedia.commons.org / Volné dílo
Ze dřevěného mostu Rasputina svrhnou do studené vody.(Zdroj: Dr. Bykov / wikimedia.commons.org / Volné dílo

Speciální přísada: Kyanid

Ani po krvavém dramatu nemá blízký přítel carské rodiny pokoj. Naopak jeho odstranění se stává prioritou číslo jedna. V centru dění je ruský šlechtic Felix Felixovič Jusupov (1887–1967), který kuje pikle s dalšími politiky.

Nakonec vzniká plán, který dodnes budí emoce. Rasputin je koncem prosince 1916 pozván do Jusupovského paláce. „Nedostane se odsud živý,“ mnou si ruce jeho protivníci. Poslední hodiny Rasputinova života nakonec vylíčí sám Jusupov.

Otázkou je, kolik věcí nám zatají. Pravdou zůstává, že krátce před půlnocí dorazí svatý muž, jeho vrah mu nabízí čaj a koláče. Nejde však o vlídnou zdvořilost, protože občerstvení je nepěchované kyanidem.

Rasputin s díky přijímá, ale ke zděšení Jusupova s ním jed nic nedělá! A to ani po vypití tří sklenic madeirského vína s příchutí kyanidu. Kolem třetí ráno hostiteli dochází trpělivost a provrtá mystika několika střelami.

Spiklenci vyráží do Rasputinova bytu, kde sehrají scénku o návratu svatého muže domů. Odjíždí zpět do paláce a Jusupov kontroluje nešťastníkovo tělo. Domnělá mrtvola ale vyskakuje na nohy a začíná nečekaný zápas.

Carský superhrdina?

Jusupov vybíhá se strachem v očích na nádvoří, kde Rasputina zasahuje kulka jednoho ze šlechticů. Zborcený krví padá do sněhové závěje. Muži nechtějí nic riskovat, a tak dlouhovlasého podivína zabalí do prostěradla a hodí do ledové řeky.

Druhý den ráno se Petrohradem žene zpráva o Rasputinově smrti, jeho tělo objeví až 1. ledna 1917. Noviny umně líčí poslední okamžiky carova oblíbence.

Pravou příčinou smrti má být až utopení, což by znamenalo, že Rasputin přežije dvojitou popravu a otravu jedem. Během pitvy lékaři zjišťují, že smrt přivodí kulka v hlavě. Kromě toho se proslýchá, že Rasputina nechá zabít britská vláda.

Důvod vězí v jeho vlivu na cara – údajně chce donutit panovníka, aby podepsal mír s Německem. Tato tvrzení jsou nakonec vyvrácena. Definitivní tečka přichází v roce 1933, kdy probíhá v Sovětském svazu démonizační kampaň a jeho jméno je prakticky vymazáno.

Foto: wikimedia.commons titulka: (Zdroj: Karl Bulla / wikimedia.commons.org/ Volné dílo)
reklama
Související články
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Historie
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
věda a technika
Česko, kolébka umělých vláken
K odívání využívalo lidstvo po dlouhá tisíciletí to, co jim nabízela příroda. S bouřlivým rozvojem techniky a chemických výzkumů se na počátku 20. století objevila vlákna umělá. Svůj podíl na tom měli i Češi.   Prvním komerčně úspěšným syntetickým vláknem byl nylon americké společnosti DuPont, aby nesmrtelnou slávu získal v dámských punčochách neboli „nylonkách“, které byly předvedeny […]
Očkovací debakl „flugate“: Zatěžkávací zkouška pro test LAL
V únoru 1976 se na americkém území objevily první případy prasečí chřipky H1N1. Federální vláda USA okamžitě nařídila farmaceutickým firmám začít vyrábět vakcíny ve velkém. Pod heslem naočkovat „každého muže, ženu a dítě“ do začátku chřipkové sezóny byla spuštěna masivní očkovací kampaň. Necelé dva týdny od jejího zahájení se začaly množit případy horečky, paralýzy a […]
Ústní hygiena pomáhá předcházet vážným nemocem
Čištění zubů dvakrát denně není jen prevencí zubního kazu, jak by se mohlo zdát. Podle odborníků je dodržování ústní hygieny důležité i jako prevence řady vážných onemocnění. Jaké choroby toto „lajdáctví“ způsobit?   Narušení rovnováhy ústního bakteriálního mikrobiomu, k němuž může dojít i v důsledku nedostatečné ústní hygieny, může vést k tomu, že se v ústech přemnoží škodlivé bakterie, […]
Slavní průmyslníci: Kteří padli do náruče nacistům?
Budují velké firmy. Někteří usilují o světový mír, aby se vzápětí skamarádili s německými nacisty, jiní jdou Hitlerovi nebo Mussolinimu vstříc rovnou. Tresty se jim přitom většinou vyhnou. Z malé dílny na jemnou mechaniku, založené roku 1886 ve Stuttgartu, vybuduje německý podnikatel Robert Bosch (1861–1942) obří podnik. Po první světové válce se však soustředí i na politiku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva