Domů     Vúdú není jen panenka a špendlíky!
Vúdú není jen panenka a špendlíky!
31.5.2022

Hřbitov. Z dálky vypadá jako malebné místo, kam nedolehne shon hlavního města Haiti, Port-au-Prince. Ale při podrobnějším pohledu se ukazují děsivé kulisy. Většina hrobů je narušených. Po zemi se válí kosti.

Místní, z 90 procent křesťané, ale ze 100 procent vyznavači vúdú, vědí své. Hřbitovy navštěvují čarodějové, aby získali novou zombie!

Vúdú jako takové je vlastně zcela normálním náboženstvím, v jehož středu stojí uctívání duchů. Lidé, kteří věří ve vúdú (také se používají názvy voodoo, voudon, Sevi Lwa a další), věří v reinkarnaci.

Vše ve vesmíru je spojeno, a co člověk udělá, to se mu vrátí. Mnohé rekvizity černé magie tomuto kultu přiřkly zejména hollywoodské filmy, a tak je pro neznalého člověka název vúdú synonymem pro černou magii. Na druhou stranu temná strana tohoto kultu je opravdu děsivá.

Pod dohledem Francie

Vúdú pochází původně z Afriky, kde se drží dodnes. Když Kryštof Kolumbus (1451–1506) objeví Ameriku, jedním z prvních ostrovů, na kterém se vylodí, je Hispaniola. Dnes je tento ostrov znám jako Haiti.

V roce 1697 získají ostrov Francouzi, kteří sem začnou ve velkém dovážet černé otroky. Kdo nezemře během přepravy, stává se obětí krutého zacházení.

Otroci míchají své původní náboženství s místním indiánským kultem a samozřejmě křesťanstvím, protože každý otrok musí být přece pokřtěn. Přestože je tenhle náboženský mix potlačován, zapouští v zemi hluboké kořeny.

Svatyně vúdú působí na Evropana nezvykle. FOTO: clamabue / Creative Commons / CC BY 2.0
Svatyně vúdú působí na Evropana nezvykle. FOTO: clamabue / Creative Commons / CC BY 2.0

Vzpoura ve jménu Lwa

Hlavním bohem je Bondye nebo také Bon Dieu, který má k ruce své pomocníky nazývané lwa. Je to podobné jako křesťanský Bůh a andělé. V roce 1791 vrcholí síla odporu proti koloniálním pánům.

Během náboženského obřadu je krvavě obětováno prase a do hlavní kněžky vstoupí lwa. Je to tak silný zážitek, že vzpoura dosáhne úspěchu. Svoboda ovšem netrvá dlouho, od samého počátku se nový stát dostává do sporů se Spojenými státy.

Spor přeroste ve vojenskou intervenci. V té době se poprvé objeví první negativní zprávy o vúdú a na svět vyplyne i temná stránka kultu.

Velká moc čarodějů

Kněz se nazývá hougan, kněžce se říká mamba. To jsou ti, kteří představují „bílou“ složku tohoto náboženství. Na druhé straně stojí čarodějové, kterým se říká bokorové.

Jejich moc je nezměrná a sahá od klasického uhranutí či prokletí až k vyvolávání zlých duchů nebo oživování mrtvých. Tato tradice je na Haiti velmi živá a víra v prokletí může i zabíjet. A to je to nejmenší, co lze v rámci tohoto tajemného kultu provést.

S rituály vúdú se na Haiti můžeme setkat všude. FOTO: Anthony Karen / Creative Commons / CC BY 4.0
S rituály vúdú se na Haiti můžeme setkat všude. FOTO: Anthony Karen / Creative Commons / CC BY 4.0

A zrodila se zombie

Snad každý zná alespoň jeden horor, v němž se objevuje zombie. Mrtvý člověk, který se sápe po živých, ve snaze se nakrmit lidským masem. Vstávají z hrobů, útočí, zabíjejí. Zůstávají po nich vylidněná města, skupinky uprchlíků a strašidelné příběhy.

Moderní hollywoodská mytologie těmto zombiím přisuzuje touhu jíst lidský mozek a trhavé pohyby. Zombií se člověk stane po kousnutí. Jak je zabít? Nejlépe ranou do hlavy.

Každý takovou zombii zná, ale upřímně – má jen pramálo společného s tím, čím je zombie ve skutečnosti.

Přežil jsem svou smrt

V roce 1980 se do své vesnice vrací Clairvius Narcisse (asi *1922). Nikdo jej nepoznává, dokonce když dojde k vlastnímu domu, nikdo jej nevítá. Sestra se na něj dívá nedůvěřivě. „Jsem to já,“ snaží se jí muž dokázat.

A přidává několik historek z mládí, o kterých nikdo jiný neví. Údiv nahrazuje radost a vzápětí zmatek a strach. Protože je to téměř 30 let, co Clairviuse pohřbila do země! Jak je možné, že tu před ní stojí? On sám dokáže o své smrti vyprávět: „Stala se ze mě zombie!“

Nechtěná sláva

Z Narcisse se stává nejznámější případ oživlé mrtvoly. Existují i další svědectví, ale navrátivší si mnoho nepamatují, většinou se vracejí mentálně postižení. V některých případech jde zřejmě jen o silnou víru pozůstalých, když si „přivlastní“ cizího člověka.

Ale Clairvius, to je něco jiného. Z jeho svědectví běhá mráz po zádech – a navíc je to jediný případ, který je lékařsky zdokumentován! Tedy žádný podvod, ale skutečný návrat mrtvého!

Pomoc! Já stále žiji!

V dubnu 1962 je přivezen do nemocnice spravované Američany, vykašlává krev, má horečku i silné bolesti a následně umírá. 20 hodin leží jeho tělo na chladném místě, mezitím je vystaven úmrtní list a hned vzápětí následuje pohřeb.

Pro jeho rodinu v ten okamžik příběh končí, pro Clairviuse začíná. Po celou dobu vnímá, co se děje kolem něj. Slyší hlasy lékařů, kteří se baví o jeho smrti. Je svědkem vlastního pohřbu a vnímá, když jej zavírají do rakve a pohřbívají pod zem. Ale nemůže se ani hnout, nedokáže dát jakkoliv najevo, že ještě není mrtvý!

Jedno ze zobrazení božského pomocníka lwa FOTO: Hector Hyppolite / Creative Commons / volné dílo
Jedno ze zobrazení božského pomocníka lwa FOTO: Hector Hyppolite / Creative Commons / volné dílo

Ve zlé moci čarodějů

Nepředstavitelná hrůza z pohřbení zaživa netrvá dlouho, v noci ho vyhrabe a odveze čaroděj. Po celých 30 let je jeho věrným otrokem. Nedokáže se sám rozhodnout, nedokáže se vzbouřit, na slovo jej musí poslouchat.

Teprve po bokorově smrti se jeho mysl osvobodí a on opět dokáže rozhodovat o svém těle. Děsivý nekonečný sen konečně končí.

I věda ve vúdú věří

Děsivost tohoto vyprávění se umocňuje s moderními vědeckými poznatky. Pokud by šlo jen o legendu, můžeme jí zkusit nevěřit, ale tenhle případ zkoumají i vědci, kteří docházejí k poznatku, že Clairvius je skutečně osvobozenou zombií!

Důvodem je dosud neznámá droga, která způsobuje, že člověk se zdá být mrtvým, přestože není! Když je dotyčný z hrobu vyhrabán, je krmen další drogou, která je podávaná v jídle a která zajišťuje jeho poslušnost.

Získané vzorky se totiž každý liší, některý z nich funguje lépe, jiný hůře, některý vůbec – může se snadno stát, že dotyčný zemře a už se jej nepovede „živého“ zachránit.

Nedostatek kyslíku v rakvi také může způsobit poškození mozku – tím se vysvětlují časté případy mentálních poruch u osvobozených zombií.

Ceremoniály vúdú se neobejdou bez rituálních předmětů. FOTO: quinet / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Ceremoniály vúdú se neobejdou bez rituálních předmětů. FOTO: quinet / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Tisíce kostí míří na trh

V západoafrickém státě Benin se vúdú stává oficiálním náboženstvím v roce 1996. To znamená, že jde o zemi s více než deseti miliony věřících. Nese to s sebou i nepříjemné události.

V roce 2012 celý svět šokuje zpráva a znesvěcení hřbitova jen deset kilometrů od hlavního města. Je zničeno a rozhrabáno téměř sto hrobů, které jsou vyloupeny. Jde o stovky a stovky lidských kostí.

Ty se pak prodávají na černém trhu pro náboženské účely a je jisté, že značnou část zájemců tvoří právě čarodějové.

Každý měj svou panenku

Přestože sama realita je dost děsivá a ze zdokumentovaných případů běhá mráz po zádech, koluje o vúdú řada dalších mýtů. Mluví se o kanibalismu, o lidských obětech.

Skutečná podstata kultu se schovává pod slupkou tohoto pozlátka, jemuž vévodí kouzelné panenky, které lze propíchnout špendlíkem a ublížit tím člověku, jehož vlas je přilepen na tělo figurky. Ale skutečný bokor nic takového nepotřebuje. Vúdú má sílu i bez toho.

Foto: BeatrixBelibaste / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, clamabue / Creative Commons / CC BY 2.0, Anthony Karen / Creative Commons / CC BY 4.0, Hector Hyppolite / Creative Commons / volné dílo, quinet / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Záhady a tajemství
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství Hitlerova obřího soukromého majetku: Neplatil daně
Velká část Hitlerova finančního úspěchu spočívá v tom, že si jako spolupracovníka vybral Hjalmara Schachta. Bankéř si vydobyl výbornou pověst už v roce 1923, kdy se podílel na nahrazení znehodnocené měny tzv. rentovou markou Němcům v té době chyběly zásoby zlata, proto byla měna kryta průmyslovým a zemědělským pozemkovým vlastnictvím. Hjalmar Schacht (1877‒1970) se poprvé setkává s Hitlerem […]
Kdy a kde se narodil Jiří z Poděbrad? Historikové tápou
Datum narození Jiřího z Poděbrad je pro historiky trochu záhadou. A to přesto Daniel Adam z Veleslavína v roce 1578 ve svém kalendáriu tvrdí, že se prý Jiříkův „křik novorozence ozval v 17 hodin a 24 minut“. Nezmiňuje ale, který den Jiří z Poděbrad (1420–1471) přišel na svět, ani kde tak přesný časový údaj vlastně našel… Zřejmě ho převzal […]
Přepište učebnice: Kdy se začalo stavět Machu Picchu?
Určit století, kdy začne v horském sedle bujet stavební ruch, zase tak těžké není. Ale kdy přesně během 13. století se tak začne dít? O tom máme jasněji teprve druhým rokem!   V českých krajích je s příchodem jara založeno město Tábor, aby se o něj už 30. června strhla bitva a o necelý měsíc […]
8 x archeologické záhady Česka: Rozluštíme tajemství starobylých nálezů?
Přímo v centru města Plzně se prý kdysi odehrává podivuhodný příběh. Jeho hrdinou má být pohanský kníže Hýkal, který nejspíš dává této oblasti i její jméno – Hýkalka. Plzeň: Bronzový štít z Jíkalky Jíkalka, či Hýkalka? To je však později zřejmě zkomoleno na čtvrť Jíkalku. Šlechtic je zde údajně po své smrti pohřben v plné zbroji. […]
reklama
zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov