Domů     Vúdú není jen panenka a špendlíky!
Vúdú není jen panenka a špendlíky!
31.5.2022

Hřbitov. Z dálky vypadá jako malebné místo, kam nedolehne shon hlavního města Haiti, Port-au-Prince. Ale při podrobnějším pohledu se ukazují děsivé kulisy. Většina hrobů je narušených. Po zemi se válí kosti.

Místní, z 90 procent křesťané, ale ze 100 procent vyznavači vúdú, vědí své. Hřbitovy navštěvují čarodějové, aby získali novou zombie!

Vúdú jako takové je vlastně zcela normálním náboženstvím, v jehož středu stojí uctívání duchů. Lidé, kteří věří ve vúdú (také se používají názvy voodoo, voudon, Sevi Lwa a další), věří v reinkarnaci.

Vše ve vesmíru je spojeno, a co člověk udělá, to se mu vrátí. Mnohé rekvizity černé magie tomuto kultu přiřkly zejména hollywoodské filmy, a tak je pro neznalého člověka název vúdú synonymem pro černou magii. Na druhou stranu temná strana tohoto kultu je opravdu děsivá.

Pod dohledem Francie

Vúdú pochází původně z Afriky, kde se drží dodnes. Když Kryštof Kolumbus (1451–1506) objeví Ameriku, jedním z prvních ostrovů, na kterém se vylodí, je Hispaniola. Dnes je tento ostrov znám jako Haiti.

V roce 1697 získají ostrov Francouzi, kteří sem začnou ve velkém dovážet černé otroky. Kdo nezemře během přepravy, stává se obětí krutého zacházení.

Otroci míchají své původní náboženství s místním indiánským kultem a samozřejmě křesťanstvím, protože každý otrok musí být přece pokřtěn. Přestože je tenhle náboženský mix potlačován, zapouští v zemi hluboké kořeny.

Svatyně vúdú působí na Evropana nezvykle. FOTO: clamabue / Creative Commons / CC BY 2.0
Svatyně vúdú působí na Evropana nezvykle. FOTO: clamabue / Creative Commons / CC BY 2.0

Vzpoura ve jménu Lwa

Hlavním bohem je Bondye nebo také Bon Dieu, který má k ruce své pomocníky nazývané lwa. Je to podobné jako křesťanský Bůh a andělé. V roce 1791 vrcholí síla odporu proti koloniálním pánům.

Během náboženského obřadu je krvavě obětováno prase a do hlavní kněžky vstoupí lwa. Je to tak silný zážitek, že vzpoura dosáhne úspěchu. Svoboda ovšem netrvá dlouho, od samého počátku se nový stát dostává do sporů se Spojenými státy.

Spor přeroste ve vojenskou intervenci. V té době se poprvé objeví první negativní zprávy o vúdú a na svět vyplyne i temná stránka kultu.

Velká moc čarodějů

Kněz se nazývá hougan, kněžce se říká mamba. To jsou ti, kteří představují „bílou“ složku tohoto náboženství. Na druhé straně stojí čarodějové, kterým se říká bokorové.

Jejich moc je nezměrná a sahá od klasického uhranutí či prokletí až k vyvolávání zlých duchů nebo oživování mrtvých. Tato tradice je na Haiti velmi živá a víra v prokletí může i zabíjet. A to je to nejmenší, co lze v rámci tohoto tajemného kultu provést.

S rituály vúdú se na Haiti můžeme setkat všude. FOTO: Anthony Karen / Creative Commons / CC BY 4.0
S rituály vúdú se na Haiti můžeme setkat všude. FOTO: Anthony Karen / Creative Commons / CC BY 4.0

A zrodila se zombie

Snad každý zná alespoň jeden horor, v němž se objevuje zombie. Mrtvý člověk, který se sápe po živých, ve snaze se nakrmit lidským masem. Vstávají z hrobů, útočí, zabíjejí. Zůstávají po nich vylidněná města, skupinky uprchlíků a strašidelné příběhy.

Moderní hollywoodská mytologie těmto zombiím přisuzuje touhu jíst lidský mozek a trhavé pohyby. Zombií se člověk stane po kousnutí. Jak je zabít? Nejlépe ranou do hlavy.

Každý takovou zombii zná, ale upřímně – má jen pramálo společného s tím, čím je zombie ve skutečnosti.

Přežil jsem svou smrt

V roce 1980 se do své vesnice vrací Clairvius Narcisse (asi *1922). Nikdo jej nepoznává, dokonce když dojde k vlastnímu domu, nikdo jej nevítá. Sestra se na něj dívá nedůvěřivě. „Jsem to já,“ snaží se jí muž dokázat.

A přidává několik historek z mládí, o kterých nikdo jiný neví. Údiv nahrazuje radost a vzápětí zmatek a strach. Protože je to téměř 30 let, co Clairviuse pohřbila do země! Jak je možné, že tu před ní stojí? On sám dokáže o své smrti vyprávět: „Stala se ze mě zombie!“

Nechtěná sláva

Z Narcisse se stává nejznámější případ oživlé mrtvoly. Existují i další svědectví, ale navrátivší si mnoho nepamatují, většinou se vracejí mentálně postižení. V některých případech jde zřejmě jen o silnou víru pozůstalých, když si „přivlastní“ cizího člověka.

Ale Clairvius, to je něco jiného. Z jeho svědectví běhá mráz po zádech – a navíc je to jediný případ, který je lékařsky zdokumentován! Tedy žádný podvod, ale skutečný návrat mrtvého!

Pomoc! Já stále žiji!

V dubnu 1962 je přivezen do nemocnice spravované Američany, vykašlává krev, má horečku i silné bolesti a následně umírá. 20 hodin leží jeho tělo na chladném místě, mezitím je vystaven úmrtní list a hned vzápětí následuje pohřeb.

Pro jeho rodinu v ten okamžik příběh končí, pro Clairviuse začíná. Po celou dobu vnímá, co se děje kolem něj. Slyší hlasy lékařů, kteří se baví o jeho smrti. Je svědkem vlastního pohřbu a vnímá, když jej zavírají do rakve a pohřbívají pod zem. Ale nemůže se ani hnout, nedokáže dát jakkoliv najevo, že ještě není mrtvý!

Jedno ze zobrazení božského pomocníka lwa FOTO: Hector Hyppolite / Creative Commons / volné dílo
Jedno ze zobrazení božského pomocníka lwa FOTO: Hector Hyppolite / Creative Commons / volné dílo

Ve zlé moci čarodějů

Nepředstavitelná hrůza z pohřbení zaživa netrvá dlouho, v noci ho vyhrabe a odveze čaroděj. Po celých 30 let je jeho věrným otrokem. Nedokáže se sám rozhodnout, nedokáže se vzbouřit, na slovo jej musí poslouchat.

Teprve po bokorově smrti se jeho mysl osvobodí a on opět dokáže rozhodovat o svém těle. Děsivý nekonečný sen konečně končí.

I věda ve vúdú věří

Děsivost tohoto vyprávění se umocňuje s moderními vědeckými poznatky. Pokud by šlo jen o legendu, můžeme jí zkusit nevěřit, ale tenhle případ zkoumají i vědci, kteří docházejí k poznatku, že Clairvius je skutečně osvobozenou zombií!

Důvodem je dosud neznámá droga, která způsobuje, že člověk se zdá být mrtvým, přestože není! Když je dotyčný z hrobu vyhrabán, je krmen další drogou, která je podávaná v jídle a která zajišťuje jeho poslušnost.

Získané vzorky se totiž každý liší, některý z nich funguje lépe, jiný hůře, některý vůbec – může se snadno stát, že dotyčný zemře a už se jej nepovede „živého“ zachránit.

Nedostatek kyslíku v rakvi také může způsobit poškození mozku – tím se vysvětlují časté případy mentálních poruch u osvobozených zombií.

Ceremoniály vúdú se neobejdou bez rituálních předmětů. FOTO: quinet / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Ceremoniály vúdú se neobejdou bez rituálních předmětů. FOTO: quinet / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Tisíce kostí míří na trh

V západoafrickém státě Benin se vúdú stává oficiálním náboženstvím v roce 1996. To znamená, že jde o zemi s více než deseti miliony věřících. Nese to s sebou i nepříjemné události.

V roce 2012 celý svět šokuje zpráva a znesvěcení hřbitova jen deset kilometrů od hlavního města. Je zničeno a rozhrabáno téměř sto hrobů, které jsou vyloupeny. Jde o stovky a stovky lidských kostí.

Ty se pak prodávají na černém trhu pro náboženské účely a je jisté, že značnou část zájemců tvoří právě čarodějové.

Každý měj svou panenku

Přestože sama realita je dost děsivá a ze zdokumentovaných případů běhá mráz po zádech, koluje o vúdú řada dalších mýtů. Mluví se o kanibalismu, o lidských obětech.

Skutečná podstata kultu se schovává pod slupkou tohoto pozlátka, jemuž vévodí kouzelné panenky, které lze propíchnout špendlíkem a ublížit tím člověku, jehož vlas je přilepen na tělo figurky. Ale skutečný bokor nic takového nepotřebuje. Vúdú má sílu i bez toho.

Foto: BeatrixBelibaste / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, clamabue / Creative Commons / CC BY 2.0, Anthony Karen / Creative Commons / CC BY 4.0, Hector Hyppolite / Creative Commons / volné dílo, quinet / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Související články
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Záhady a tajemství
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Dovolte, abych se představil. Jmenuji se krokodýl
Snad každé dítě pozná krokodýla. Obrovského plaza s typickou stavbou těla si totiž není možné splést. Napadlo by vás, že jeho nejbližšími žijícími příbuznými jsou ptáci? Nebo že občas potřebují pomoc od zubaře? Pojďme se proto společně podívat na zoubek jednomu velikánovi, který i přes svou všeobecnou známost umí lecčím překvapit. Krokodýlům se občas přezdívá „živoucí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami