Domů     F-22 Raptor: Dravec, který neprohrává
F-22 Raptor: Dravec, který neprohrává
31.5.2022

Svému jménu, které v překladu znamená dravec, dělá čest. Je jednou z nejvyspělejších a nejmodernějších sériově vyráběných stíhaček na světě. Ve vzdušném prostoru nemá konkurenci.

Navíc může být použit i jako bombardér s neuvěřitelným doletem přes 2500 kilometrů!

Radar je na něj krátký

F-22 Raptor vyniká především svou neviditelností – nezachytí ho radary protivzdušné obrany, ani stíhačky nepřítele. Technologii stealth bylo při konstruování trupu podřízeno vše.

Vnější i vnitřní kovové části trupu jsou pokryté materiály a nátěrem pohlcujícím radarové záření. Neviditelnosti pomáhá i tvar letounu – trup je vytvarován tak, aby měl co nejmenší radarový odraz.

Při čelním pohledu má trup pětiúhelníkový průřez, který by měl rozptylovat radarové záření dopadající radiálně na trup. A myslelo se i na takové maličkosti, že hydromotory křidélek a klapek jsou schovány pod kryty, aby nenarušily stealth technologii.

Z tohoto důvodu má Raptor i veškerou výzbroj uschovánu ve svých útrobách. Maximální neviditelnosti pomáhají i palubní přístroje, které v případě nutnosti mohou pracovat v pasivním režimu.

S radary si Raptor poradí. FOTO: U. S. Air Force / Creative Commons /volné dílo
S radary si Raptor poradí. FOTO: U. S. Air Force / Creative Commons /volné dílo

Nadzvuková rychlost? Žádný problém!

Pohon Raptoru mají na starosti dva dvouproudové motory Pratt & Whitney F119. Jsou uloženy vedle sebe ve střední části trupu hned za velkou zbraňovou šachtou. Motor byl vyvinut speciálně pro Raptora.

Stíhačka díky němu dokáže létat nadzvukovou rychlostí, a to bez přídavného spalování! Raptor je jediným bojovým letounem, který to umí.

Díky dvojici motorů tak pilot Raptoru může uhánět (stálou) nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování až do rychlosti mach 1,72. Trysky motoru jsou navíc vektorovatelné – to znamená, že mohou měnit vektor tahu o 20 stupňů, díky čemuž pilot může se stíhačkou nevídaně manévrovat.

I tady byl kladen důraz na maximální utajení letounu. Trysky jsou chlazené a mají plochý tvar, čímž se snižuje nejen infračervené vyzařování, ale i hluk. Kvůli možnosti „naklánění“ trysek ale nejsou motory, ani trysky zezadu kryty.

Pokropit a zpátky do šachty

Hlavní „pevnou“ zbraní Raptora je rotační šestihlavňový kanon M61A2. Jedná se o zmodernizovanou verzi – tento typ kanonu se totiž používá už od konce 50. let. Kanon má ráži 20 milimetrů a bez nabíjecího systému váží 92 kilogramů.

Tenhle drobeček dokáže protivníka pokropit kadencí 100 ran za sekundu. Pilot má k dispozici 480 kusů munice. Kanon je s ohledem na maximální radarovou neviditelnost ukrytý ve vlastní šachtě v kořeni pravého křídla.

Těsně před střelbou se kanon vyhoupne, odvede svou práci a zase se schová do šachty.

Výzbroj mění F-22 v obávaného protivníka. FOTO: U. S. Air Force / Creative Commons / volné dílo
Výzbroj mění F-22 v obávaného protivníka. FOTO: U. S. Air Force / Creative Commons / volné dílo

Pekelná přesnost

Základní výzbroj Raptoru se umisťuje do hlavní zbraňové šachty. Sem se dokáže vměstnat až šest řízených raket s krátkým doletem. Jedná se o rakety vzduch-vzduch a kvůli technologii stealth jsou i ony „vystrčeny“ ze šachty těsně před útokem.

Raptor má ještě dvě pumovnice na bocích pro další dvě rakety. Stíhačka ale může být využita jako bombardér.

V centrální šachtě může nést dvě 450kilogramové pumy, které jsou naváděny na cíl pomocí GPS. U Raptora, který je až po okraj nabušený výkonnou elektronikou, se bavíme o smrtící přesnosti – udává odchylka sedm až 13 metrů!

Raptor navíc může proti pozemním cílům nést i rakety vzduch-země, ty by ale musely být umístěny na pylonech pod křídly, čímž by se rapidně snižovala neviditelnost letounu.

V březnu 2012 byl Raptor vylepšen tak, aby mohl nést až osm 113kilogramových bomb naváděných GPS, které dokáže navést na čtyři různé cíle.

Křeslo se šesti LCD

Jednodílný kokpit se odklápí směrem dozadu. Pilot si tu hoví na vystřelovacím sedadle sklopeném o 65 stupňů dozadu. Důvod? Zlepšuje to odolnost pilota při velkých přetíženích. Na přístrojové desce najdete minimum klasických přístrojů.

Veškeré informace potřebné pro řízení letu a bojovou činnost se zobrazují na šesti barevných LCD. Ty podle potřeb pilota ukazují vzdušnou situaci včetně identifikace cílů, letové údaje, stav výzbroje, digitální mapu s orientačními body, data naváděcího systému atd.

Objevují se tu i informace výstražných přijímačů o hrozbě, které pilot navíc slyší i ve svých sluchátkách. Kromě šesti LCD musí pilot sledovat i čelní průhledový displej, kam se promítají informace o průzkumu, o cíli a pro řízení palby. Raptora i všechny zbraně ovládá pilot pomocí řídicí a plynové páky.

K ovládání kokpitu je třeba náročný výcvik. FOTO: DoD / Creative Commons / volné dílo
K ovládání kokpitu je třeba náročný výcvik. FOTO: DoD / Creative Commons / volné dílo

10,5 miliardy operací za sekundu

Pilot Raptoru má k dispozici tu nejlepší avioniku. Vše bylo navrženo tak, aby se mohl maximálně soustředit na plnění úkolů, ať se již jedná o boj či průzkum.

Pokročilé navigační, řídicí a útočné systémy používají pro analýzu dat umělou inteligenci, a snižují tak pracovní zátěž pilota.

V „čumáku“ má Raptor vícefunkční radiolokátor nové generace, který dokáže sledovat až 20 cílů najednou v okruhu 240 kilometrů, přičemž na čtyři cíle současně může navádět řízené rakety.

Propojením několika dalších systémů (zjišťování sledování cílů, pro elektronický boj, komunikační, navigační a identifikační atd.) vzniká nejmodernější integrovaný radioelektronický systém označovaný jako Pave Pillar.

Většinu funkcí letadla bude obstarávat počítač na bázi procesoru Intel 80960, který dokáže zpracovat 10,5 miliardy operací za sekundu! Počítač vyhodnotí data ze všech systémů Raptora a během boje pilotovi nabídne další postup.

I avionika Raptora je podřízena neviditelnosti. Pilot si může zvolit stupeň utajení – v podstatě určí množství emisí, které budou tyto systémy vyzařovat.

Foto: U. S, Air Force / Creative Commons / volné dílo, DoD / Creative Commons / volné dílo,
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h