Domů     Vrať se! Příběh bumerangu
Vrať se! Příběh bumerangu
12.9.2023

Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!

Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Obłazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. Je velmi propracován, na jedné straně má rýhy k úchopu (určené pro leváka) a na druhé ostrý hrot. Je to přeci bumerang, sloužící k zabíjení nebo k lovu!

Stáří nálezu je stanoveno až na 23 000 let a způsobí to pozdvižení – bumerang tedy nejspíš nevynalezli Australané, jak se dosud předpokládalo.

O žádnou primitivní prvotinu se navíc nejedná. Když archeolog Dietrich Evers (1913-2009) později zhotoví přesnou repliku polského bumerangu, oproti dřív známým australským doletí dvakrát tak daleko!

Většinou nechybí tradiční zdobení, bumerang je i uměleckým a rituálním předmětem.Foto: geoftheref / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Většinou nechybí tradiční zdobení, bumerang je i uměleckým a rituálním předmětem.Foto: geoftheref / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Klasika od protinožců

Bůh hodí bumerang do kraje. Kam dopadne, vytvoří se hory, vyrostou lesy, začnou téct řeky…, takto v se v různých obměnách vypráví stvoření světa mezi australskými domorodci. Ti vyrábějí bumerangy již minimálně 10 000 let a dávají si na nich opravdu záležet.

Kus klu nebo dřeva natřou tukem, nabarví speciálními pigmenty a často přidají i ozdobné rytí (rýhy mohou i prodloužit let, podobně jako důlky na golfovém míčku).

A k čemu tyto šikovné nástroje slouží? Často třeba k lovení ptáků, anebo k jejich vyplašení, aby pak nalétali přímo do nastražené sítě.

S bumerangem shodíte ovoce ze stromu, zapíchnete ulovené zvíře či ho rozpářete až na vnitřnosti, rozděláte oheň či vyhrabete vodní pramen v zemi.

Stejný bumerang se hodí při náboženským rituálech, jako meč v souboji či jako hudební nástroj. Aby se vrátil, však australští domorodci nepotřebují! Naopak, vracející se bumerang, je špatným znamením (netrefil žádnou kořist).

Jeden z hrotů bumerangu z jeskyně Obłazowa je pořádně špičatý. Sloužil k lovu! Foto: Cafe Wiedza / Creative Commons / CC BY 3.0.
Jeden z hrotů bumerangu z jeskyně Obłazowa je pořádně špičatý. Sloužil k lovu! Foto: Cafe Wiedza / Creative Commons / CC BY 3.0.

Tam i zpět

Jak je možné, že natolik jednoduchá věc tak krásně léta? Bumerang totiž svým tvarem připomíná křídlo letadla. Na průřezu je na jedné straně silnější a na druhé slabší a ve vzduchu se tak dokáže zvedat i klesat.

Při letu bumerang rotuje a chová se jako setrvačník. A protože čelní strana bumerangu má tendenci se otáčet rychleji než ta zadní, bumerang se postupně mírně naklání. Až se nakonec sklon rotace změní natolik, že se začne vracet zpět!

Ve hře je však ještě řada dalších fyzikálních jevů, samotný tvar bumerangu i způsob jeho vyhození. Je třeba ho spíše trochu roztočit, než hned uvést do rychlosti…

Bumerangy jsou nalézány i v hrobkách egyptských faraonů. Foto: Tilemahos Efthimiadis / Creative Commons / CC BY 2.0.
Bumerangy jsou nalézány i v hrobkách egyptských faraonů. Foto: Tilemahos Efthimiadis / Creative Commons / CC BY 2.0.

Jdete na to správně?

Dnes už bereme bumerangy spíš jako zábavu. Nebo sportovní disciplínu, kde se soutěží v celé řadě kategorií. Bumerang může být klasicky zahnutý, trojramenný nebo i ve tvaru kříže.

A pozor, leváci by měli mít jiný než praváci, protože každá strana se po vržení točí jiným směrem.

V každém případě bumerang chyťte mezi ukazováček a palec (palec musí být na zaoblené straně) a vyhoďte přímo před sebe, pod úhlem mezi 10 a 30 stupni.

Povedlo se a vrací se vám zpět? Ještě je důležité ho správně chytit, nejlépe oběma rukama mezi dlaně, jako když tlesknete. V tu chvíli ale nezapomeňte, že k vám letí zbraň. Pokud ještě neztrácí na rychlosti, raději se kliďte stranou!

Bumerang je patrně nejstarší lidmi vyrobená věc, která je těžší než vzduch a umí létat.Foto: Daryl Fritz / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Bumerang je patrně nejstarší lidmi vyrobená věc, která je těžší než vzduch a umí létat.Foto: Daryl Fritz / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Vrací se i ve vesmíru?

Letící bumerang využívá fyzikální jevy na Zemi – co se stane mimo ni? Dokázal by letět třeba i ve stavu beztíže?

Vyzkoušet se to rozhodne japonský astronaut Takao Doi (*1954) a už v roce 2008 si vezme bumerang na Mezinárodní vesmírnou stanici. Když ho vyhodí před sebe, trojramenný exemplář se mu bez problémů vrátí zpět!

Samozřejmě hraje roli fakt, že uvnitř stanice je uměle udržovaný vzduch. Bez zákonů aerodynamiky to však nejde a ve vakuu vám bumerang létat nebude! Kdybyste ho vyhodili jen tak ve volném vesmírném prostoru, nadobro vám zmizí z očí.

Dle některých vědců by však v budoucnosti mohly bumerangy namísto vzduchu využívat sílu slunečního větru. A fungovat třeba jako kosmická loď, která se po dosažení cíle sama vrátí na Zemi…

Foto: Úvodní foto: Billy McKechnie / Creative Commons / CC BY-SA 2.0. 1 – 4: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Méně stresu, více koncentrace: K čemu je dobré žvýkat žvýkačku?
Jak rychle osvěžit dech? Většina lidí sáhne po žvýkačce. A zafunguje to během okamžiku. Možná si ani nestihnete všimnout, že tato nevšední cukrovinka umí kouzel mnohem víc! Proč má ten kus pryskyřice na sobě otisky zubů? Podobným nálezům už se archeologové dávno nediví. Je to žvýkačka! Tu vůbec nejstarší, objevenou v lokalitě Huseby Klev v […]
Zajímavosti
Dva roky prázdnin po tongijsku: Jak šestice chlapců přežila na pustém ostrově
Dobrodružné romány často inspirují, ale jen málokdy se jejich příběhy stávají skutečností. Představte si ale, že by skupina chlapců skutečně ztroskotala na opuštěném ostrově, daleko od civilizace. Přesně to se stalo před šedesáti lety šesti mladíkům z Tongy. Jejich neuvěřitelný příběh o přežití, odvaze a kamarádství, plný útrap i triumfů, vám ukáže, že lidská vůle […]
Zajímavosti
Fascinující továrna: Lidské tělo v ohromujících číslech, která vás překvapí
Lidské tělo je komplexní a neuvěřitelně výkonný organismus, který denně vykonává miliardy úkolů, aniž bychom si toho byli vědomi. Od mikroskopických buněk až po složité orgánové systémy, každý aspekt našeho těla je důkazem přírodní geniality. Kolik zlata se skrývá v našich žilách? Jak rychle se obnovují naše buňky? A kolik litrů krve přečerpá naše srdce […]
Zajímavosti
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
reklama
zajímavosti
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých […]
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
reklama
záhady a tajemství
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a […]
Jihomoravské hradní pověsti: Strom svázaný s osudem stavby a vodník z Boskovic
Starý poutník putoval krajem, když najednou spatřil spoustu lidí, kteří cosi kutili na skále. „Co to děláte?“ zeptal se jich. „Budujeme hrad,“ zazněla odpověď. Muž v šoku kroutil hlavou. „To spíš z mojí poutnické holi vyroste strom, než by se vám podařilo na té holé skále něco takového postavit,“ prohlásil a na důkaz zapíchl svoji starou sukovici […]
Tutanchamonova kletba: Fakta, mýty a smrtící tajemství faraonovy hrobky
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 britským egyptologem Howardem Carterem se stal jedním z největších archeologických triumfů v dějinách. Avšak sláva tohoto objevu byla brzy zastíněna sérií podivných úmrtí, které postihly členy expedice. Zrodila se legenda o „Tutanchamonově kletbě“ – prastarém prokletí, které mělo postihnout každého, kdo naruší faraonův věčný spánek. Je tato kletba […]
Na hraně zkázy: Hrozba jaderné války a hodiny posledního soudu
Lidstvo, přes veškerý svůj technologický pokrok, stále balancuje na tenké hraně sebezničení. Jaderné zbraně představují nejtemnější odraz naší neschopnosti dospět a hrozba globálního konfliktu, byť krajně nepravděpodobná, zůstává hrozivou připomínkou naší křehkosti. Jak blízko jsme jaderné katastrofě a co symbolizují Hodiny posledního soudu? Přečtěte si, proč je tato hrozba stále aktuální, i když její realizace […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz