Domů     Vrať se! Příběh bumerangu
Vrať se! Příběh bumerangu
12.9.2023

Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!

Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Obłazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. Je velmi propracován, na jedné straně má rýhy k úchopu (určené pro leváka) a na druhé ostrý hrot. Je to přeci bumerang, sloužící k zabíjení nebo k lovu!

Stáří nálezu je stanoveno až na 23 000 let a způsobí to pozdvižení – bumerang tedy nejspíš nevynalezli Australané, jak se dosud předpokládalo.

O žádnou primitivní prvotinu se navíc nejedná. Když archeolog Dietrich Evers (1913-2009) později zhotoví přesnou repliku polského bumerangu, oproti dřív známým australským doletí dvakrát tak daleko!

Většinou nechybí tradiční zdobení, bumerang je i uměleckým a rituálním předmětem.Foto: geoftheref / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Většinou nechybí tradiční zdobení, bumerang je i uměleckým a rituálním předmětem.Foto: geoftheref / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Klasika od protinožců

Bůh hodí bumerang do kraje. Kam dopadne, vytvoří se hory, vyrostou lesy, začnou téct řeky…, takto v se v různých obměnách vypráví stvoření světa mezi australskými domorodci. Ti vyrábějí bumerangy již minimálně 10 000 let a dávají si na nich opravdu záležet.

Kus klu nebo dřeva natřou tukem, nabarví speciálními pigmenty a často přidají i ozdobné rytí (rýhy mohou i prodloužit let, podobně jako důlky na golfovém míčku).

A k čemu tyto šikovné nástroje slouží? Často třeba k lovení ptáků, anebo k jejich vyplašení, aby pak nalétali přímo do nastražené sítě.

S bumerangem shodíte ovoce ze stromu, zapíchnete ulovené zvíře či ho rozpářete až na vnitřnosti, rozděláte oheň či vyhrabete vodní pramen v zemi.

Stejný bumerang se hodí při náboženským rituálech, jako meč v souboji či jako hudební nástroj. Aby se vrátil, však australští domorodci nepotřebují! Naopak, vracející se bumerang, je špatným znamením (netrefil žádnou kořist).

Jeden z hrotů bumerangu z jeskyně Obłazowa je pořádně špičatý. Sloužil k lovu! Foto: Cafe Wiedza / Creative Commons / CC BY 3.0.
Jeden z hrotů bumerangu z jeskyně Obłazowa je pořádně špičatý. Sloužil k lovu! Foto: Cafe Wiedza / Creative Commons / CC BY 3.0.

Tam i zpět

Jak je možné, že natolik jednoduchá věc tak krásně léta? Bumerang totiž svým tvarem připomíná křídlo letadla. Na průřezu je na jedné straně silnější a na druhé slabší a ve vzduchu se tak dokáže zvedat i klesat.

Při letu bumerang rotuje a chová se jako setrvačník. A protože čelní strana bumerangu má tendenci se otáčet rychleji než ta zadní, bumerang se postupně mírně naklání. Až se nakonec sklon rotace změní natolik, že se začne vracet zpět!

Ve hře je však ještě řada dalších fyzikálních jevů, samotný tvar bumerangu i způsob jeho vyhození. Je třeba ho spíše trochu roztočit, než hned uvést do rychlosti…

Bumerangy jsou nalézány i v hrobkách egyptských faraonů. Foto: Tilemahos Efthimiadis / Creative Commons / CC BY 2.0.
Bumerangy jsou nalézány i v hrobkách egyptských faraonů. Foto: Tilemahos Efthimiadis / Creative Commons / CC BY 2.0.

Jdete na to správně?

Dnes už bereme bumerangy spíš jako zábavu. Nebo sportovní disciplínu, kde se soutěží v celé řadě kategorií. Bumerang může být klasicky zahnutý, trojramenný nebo i ve tvaru kříže.

A pozor, leváci by měli mít jiný než praváci, protože každá strana se po vržení točí jiným směrem.

V každém případě bumerang chyťte mezi ukazováček a palec (palec musí být na zaoblené straně) a vyhoďte přímo před sebe, pod úhlem mezi 10 a 30 stupni.

Povedlo se a vrací se vám zpět? Ještě je důležité ho správně chytit, nejlépe oběma rukama mezi dlaně, jako když tlesknete. V tu chvíli ale nezapomeňte, že k vám letí zbraň. Pokud ještě neztrácí na rychlosti, raději se kliďte stranou!

Bumerang je patrně nejstarší lidmi vyrobená věc, která je těžší než vzduch a umí létat.Foto: Daryl Fritz / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Bumerang je patrně nejstarší lidmi vyrobená věc, která je těžší než vzduch a umí létat.Foto: Daryl Fritz / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Vrací se i ve vesmíru?

Letící bumerang využívá fyzikální jevy na Zemi – co se stane mimo ni? Dokázal by letět třeba i ve stavu beztíže?

Vyzkoušet se to rozhodne japonský astronaut Takao Doi (*1954) a už v roce 2008 si vezme bumerang na Mezinárodní vesmírnou stanici. Když ho vyhodí před sebe, trojramenný exemplář se mu bez problémů vrátí zpět!

Samozřejmě hraje roli fakt, že uvnitř stanice je uměle udržovaný vzduch. Bez zákonů aerodynamiky to však nejde a ve vakuu vám bumerang létat nebude! Kdybyste ho vyhodili jen tak ve volném vesmírném prostoru, nadobro vám zmizí z očí.

Dle některých vědců by však v budoucnosti mohly bumerangy namísto vzduchu využívat sílu slunečního větru. A fungovat třeba jako kosmická loď, která se po dosažení cíle sama vrátí na Zemi…

Foto: Úvodní foto: Billy McKechnie / Creative Commons / CC BY-SA 2.0. 1 – 4: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina