Domů     Vrať se! Příběh bumerangu
Vrať se! Příběh bumerangu
12.9.2023

Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!

Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Obłazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. Je velmi propracován, na jedné straně má rýhy k úchopu (určené pro leváka) a na druhé ostrý hrot. Je to přeci bumerang, sloužící k zabíjení nebo k lovu!

Stáří nálezu je stanoveno až na 23 000 let a způsobí to pozdvižení – bumerang tedy nejspíš nevynalezli Australané, jak se dosud předpokládalo.

O žádnou primitivní prvotinu se navíc nejedná. Když archeolog Dietrich Evers (1913-2009) později zhotoví přesnou repliku polského bumerangu, oproti dřív známým australským doletí dvakrát tak daleko!

Většinou nechybí tradiční zdobení, bumerang je i uměleckým a rituálním předmětem.Foto: geoftheref / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Většinou nechybí tradiční zdobení, bumerang je i uměleckým a rituálním předmětem.Foto: geoftheref / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Klasika od protinožců

Bůh hodí bumerang do kraje. Kam dopadne, vytvoří se hory, vyrostou lesy, začnou téct řeky…, takto v se v různých obměnách vypráví stvoření světa mezi australskými domorodci. Ti vyrábějí bumerangy již minimálně 10 000 let a dávají si na nich opravdu záležet.

Kus klu nebo dřeva natřou tukem, nabarví speciálními pigmenty a často přidají i ozdobné rytí (rýhy mohou i prodloužit let, podobně jako důlky na golfovém míčku).

A k čemu tyto šikovné nástroje slouží? Často třeba k lovení ptáků, anebo k jejich vyplašení, aby pak nalétali přímo do nastražené sítě.

S bumerangem shodíte ovoce ze stromu, zapíchnete ulovené zvíře či ho rozpářete až na vnitřnosti, rozděláte oheň či vyhrabete vodní pramen v zemi.

Stejný bumerang se hodí při náboženským rituálech, jako meč v souboji či jako hudební nástroj. Aby se vrátil, však australští domorodci nepotřebují! Naopak, vracející se bumerang, je špatným znamením (netrefil žádnou kořist).

Jeden z hrotů bumerangu z jeskyně Obłazowa je pořádně špičatý. Sloužil k lovu! Foto: Cafe Wiedza / Creative Commons / CC BY 3.0.
Jeden z hrotů bumerangu z jeskyně Obłazowa je pořádně špičatý. Sloužil k lovu! Foto: Cafe Wiedza / Creative Commons / CC BY 3.0.

Tam i zpět

Jak je možné, že natolik jednoduchá věc tak krásně léta? Bumerang totiž svým tvarem připomíná křídlo letadla. Na průřezu je na jedné straně silnější a na druhé slabší a ve vzduchu se tak dokáže zvedat i klesat.

Při letu bumerang rotuje a chová se jako setrvačník. A protože čelní strana bumerangu má tendenci se otáčet rychleji než ta zadní, bumerang se postupně mírně naklání. Až se nakonec sklon rotace změní natolik, že se začne vracet zpět!

Ve hře je však ještě řada dalších fyzikálních jevů, samotný tvar bumerangu i způsob jeho vyhození. Je třeba ho spíše trochu roztočit, než hned uvést do rychlosti…

Bumerangy jsou nalézány i v hrobkách egyptských faraonů. Foto: Tilemahos Efthimiadis / Creative Commons / CC BY 2.0.
Bumerangy jsou nalézány i v hrobkách egyptských faraonů. Foto: Tilemahos Efthimiadis / Creative Commons / CC BY 2.0.

Jdete na to správně?

Dnes už bereme bumerangy spíš jako zábavu. Nebo sportovní disciplínu, kde se soutěží v celé řadě kategorií. Bumerang může být klasicky zahnutý, trojramenný nebo i ve tvaru kříže.

A pozor, leváci by měli mít jiný než praváci, protože každá strana se po vržení točí jiným směrem.

V každém případě bumerang chyťte mezi ukazováček a palec (palec musí být na zaoblené straně) a vyhoďte přímo před sebe, pod úhlem mezi 10 a 30 stupni.

Povedlo se a vrací se vám zpět? Ještě je důležité ho správně chytit, nejlépe oběma rukama mezi dlaně, jako když tlesknete. V tu chvíli ale nezapomeňte, že k vám letí zbraň. Pokud ještě neztrácí na rychlosti, raději se kliďte stranou!

Bumerang je patrně nejstarší lidmi vyrobená věc, která je těžší než vzduch a umí létat.Foto: Daryl Fritz / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Bumerang je patrně nejstarší lidmi vyrobená věc, která je těžší než vzduch a umí létat.Foto: Daryl Fritz / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Vrací se i ve vesmíru?

Letící bumerang využívá fyzikální jevy na Zemi – co se stane mimo ni? Dokázal by letět třeba i ve stavu beztíže?

Vyzkoušet se to rozhodne japonský astronaut Takao Doi (*1954) a už v roce 2008 si vezme bumerang na Mezinárodní vesmírnou stanici. Když ho vyhodí před sebe, trojramenný exemplář se mu bez problémů vrátí zpět!

Samozřejmě hraje roli fakt, že uvnitř stanice je uměle udržovaný vzduch. Bez zákonů aerodynamiky to však nejde a ve vakuu vám bumerang létat nebude! Kdybyste ho vyhodili jen tak ve volném vesmírném prostoru, nadobro vám zmizí z očí.

Dle některých vědců by však v budoucnosti mohly bumerangy namísto vzduchu využívat sílu slunečního větru. A fungovat třeba jako kosmická loď, která se po dosažení cíle sama vrátí na Zemi…

Foto: Úvodní foto: Billy McKechnie / Creative Commons / CC BY-SA 2.0. 1 – 4: Creative Commons
reklama
Související články
Zajímavosti
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří […]
Zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Zajímavosti
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
reklama
lifestyle
Kde leží pravlast špaget? Skutečně je jako první připravovali Italové?
Pocházejí špagety z Itálie, nebo recept na jejich přípravu přivezl z Asie Marco Polo? Špagety bývají synonymem Itálie, i když svoji popularitu si už dávno vydobyly po celém světě. Jíst špagety je tak trochu životní styl. Pochutnáte si na kvalitních těstovinách s prověřenými přísadami. Italové jsou proslulí chutnou kuchyní, ve které kladou důraz na maximální kvalitu výchozích surovin, […]
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
zajímavosti
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou