Skip to content

Vilém II. z Pernštejna zbohatl na chovu kaprů

Po skončení husitských válek česká šlechta vycítí příležitost a čile se pouští do podnikání. Její nová aktivita je ale trnem v oku městům, kterým vadí, že jim vrchnost v mnoha oborech „leze do zelí“ a jejich zisky klesají.

„Měšťané vytýkali šlechticům a jejich poddaným, že porušují výhradní právo královských měst k vaření piva, k výrobě sladů a k obchodu s těmito produkty,“ uvádí příklad současný historik Jindřich Francek. Ve své době nejbohatší velmož Českého království Vilém II. z Pernštejna (kolem roku 1436–1521) získává roku 1491 panství Pardubice a Kunětická Hora. Přináší si sem první rybníkářské zkušenosti ze svých moravských panství a hned začíná budovat rybník Čeperka s obrovskou rozlohou 1200 ha (největší současný český rybník Rožmberk má 489 ha) a jeho stavba trvá pět let.

Podle dobových zpráv má pojmout až 96 000 kaprů. Obchod s rybami ve velkém zaručuje obrovské výnosy. „Kapr je zlatou rybou,“ míní Vilém, který si snadno spočítá, že až 70 % jeho příjmů tvoří právě rybniční hospodářství.

Nelení a pro své syny připravuje kartony popisující chov kaprů.

Vilém II. z Pernštejna objeví v rybníkářství zlatý důl.

Aby velcí nesežrali malé

Olomoucký biskup Jan Skála z Doubravy a Hradiště, přezdívaný Dubravius (1486–1553) se s Vilémem osobně zná a stráví diskusemi s ním spoustu času. Ve svém spise o rybníkářství „De Piscinis“ z roku 1547 dává k dobru jeho výrok o výnosnosti rybníkářského panství.

Barvitě popisuje tři stupně chovu českého kapra: plůdek, násadu a vlastní rybu, přesně podle pernštejnského vzoru. Když se ryby třídí a stěhují z rybníka do rybníka podle velikosti, vynáší chov nejvíc.

„Potřebuji tři kategorie rybníků, nejmenší potěrní, středně velké vejtažní a největší násadní,“ říká Vilém a jeho rybníkáři doplňují: „Jedině tak velké ryby nesežerou ty malé.“ Navíc při výlovu v rybníce plavou kapři se stejnou nebo podobnou tržní váhou a nemusí se dál třídit.

blank
Dubravius podrobně popíše, jak kapry chovat, aby pěstování bylo ziskové.

Potřebuje dokonalý přehled

Vilém přikazuje postavit základ rybničního systému, který tvoří tři kanály. První Dvakačovický zásobuje vodou z řeky Chrudimky nově vybudované rybníky jihovýchodně od Pardubic, druhý Opatovický, si bere na starosti rybníky kolem bohdanečských lázní a do třetice Počápelský, z něhož proudí vody z říčky Loučné na východ od města a do haltýřů (stavby určené pro chlazení potravin v Pardubicích).

Aby měl dokonalý přehled, co ho stavby stojí a kolik mu přiteče do kasy, zřizuje roku 1494 Registra rybniční, dokument popisující náklady na vznik rybníků. Štafetu v rybníkářství po Vilémovi přebírají jeho synové, zejména Jan, který velkorysý projekt dokončuje.

blank
Český kapr patří k žádanému zboží,

Evropa prahne po české rybě

Po českém kaprovi je tehdy poptávka v celé Evropě a Pardubicko se pyšní 230 rybníky (některé zdroje ale uvádějí, že pernštejnský velkostatek měl až 250 rybníků s celkovou výměrou až 7700 ha). Množství nalovených ryb se počítá ve džberech o obsahu 56-54 kusů ryb.

Za džber se pak po polovině 16. století platí cca 70 grošů. Na plánovaný výlov Pernštejnové uzavírají velkoobchodní smlouvy. Když je ryb více, prodává se i přímo konečným zákazníkům, pak džber stojí o asi 10 % více, tedy cca 77 grošů.

blank
Pernštejnové vychovají první generaci rybníkářů, kteří učí další, včetně Štěpánka Netolického.

Tři generace od řemesla

Ve službách Pernštejnů pracuje Kunát mladší z Dobřenic (1465–1539), který se podepisuje pod spoustu vodních děl včetně jezu na řece Labi z roku 1513. Má to v krvi, první rybníky staví už jeho dědeček, otec pracuje jako kolínský fišmistr, a tak se nikdo nediví, že rybníkářské řemeslo přebere jeho syn.

Není ovšem sám. Přibývají další rybníkáři: Jan Vlček pracující na Pardubicku kolem roku 1496, Jan Mřeň, který tu působí v letech 1508-1520 a také Kabát z Bohdanče. Vychovají první generaci rybníkářů, kteří potom vstupují do služeb dalších šlechtických rodů, a to například pánů z Hradce a Rožmberků.

Příkladem se stává Kunátův žák Štěpánek Netolický (asi 1460–1538).

blank
Marie Terezie rybníkářství příliš nefandí.

Orná půda vynese víc

Po třicetileté válce, která skončí roku 1648, ale počet obyvatel Pardubic klesne na pouhých 800 a země je zničená. Pernštejnské rybníkářství zažívá první velkou ránu. Další část zdejších vodních ploch zmizí z map v době vlády Marie Terezie (1717–1780). „Rybníkářství je příliš nákladné. Půda pro pěstování obilí vynese více,“ uvažuje panovnice a řada východočeských rybníků zaniká. Roli tu hraje nejenom větší ekonomický výnos polí, ale i skutečnost, že spousta rybníků je zanesených a čištění by bylo příliš drahé.

Stopy po pernštejnských vodních dílech tak dnes připomínají už jenom silnice na někdejších rybničních hrázích.

Foto: wikipiedia.org, pxhere.com, pixnio.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

33 hodinek Frederique Constant oslavující 33 let svobody
iluxus.cz

33 hodinek Frederique...

Ženevská hodinářská manufaktura Frederique Constant...
Rebarborové muffiny s drobenkou
tisicereceptu.cz

Rebarborové muffiny s...

Místo tradičního koláče s drobenkou...
Přistání UFO v Německu: Co viděly děti a policisté z Messelu?
enigmaplus.cz

Přistání UFO v Německu: Co...

Manévry záhadných světel doprovázené přistáním...
MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY: OBEJDETE JE I PĚŠKY
epochanacestach.cz

MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY:...

Město Mikulov je ideálním...
Můj syn mi zachránil život
skutecnepribehy.cz

Můj syn mi zachránil život

Díky svému hodnému a velkorysému...
Prodloužený víkend v Česku může uspokojit každého
epochalnisvet.cz

Prodloužený víkend v Česku...

Chcete si do sytosti užít prvních jarních paprsků...
Trable na Marsu: Tamnímu vrtulníčku Ingenuity zvoní hrana
21stoleti.cz

Trable na Marsu: Tamnímu...

NASA hlásí jisté potíže s marsovským...
Pravěké reaktory v Gabonu: Využívala se jaderná energie už před miliardami let?
enigmaplus.cz

Pravěké reaktory v Gabonu:...

V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu,...
Vydrží mu manželství s mladou kráskou?
nasehvezdy.cz

Vydrží mu manželství...

Před necelými sedmi lety se...
Komu nakonec skončí herečka v posteli?
nasehvezdy.cz

Komu nakonec skončí herečka...

Hvězda 1. MISE SÁRA...
„Orchid House“ Jamese Bonda
rezidenceonline.cz

„Orchid House“ Jamese Bonda

Variace na thajské téma, tak by bylo možné...
Půst je zdravý
panidomu.cz

Půst je zdravý

Pradávné tajemství, jak si udržet zdraví, na...