Skip to content
reklama

Vilém II. z Pernštejna zbohatl na chovu kaprů

Po skončení husitských válek česká šlechta vycítí příležitost a čile se pouští do podnikání. Její nová aktivita je ale trnem v oku městům, kterým vadí, že jim vrchnost v mnoha oborech „leze do zelí“ a jejich zisky klesají.

„Měšťané vytýkali šlechticům a jejich poddaným, že porušují výhradní právo královských měst k vaření piva, k výrobě sladů a k obchodu s těmito produkty,“ uvádí příklad současný historik Jindřich Francek. Ve své době nejbohatší velmož Českého království Vilém II. z Pernštejna (kolem roku 1436–1521) získává roku 1491 panství Pardubice a Kunětická Hora. Přináší si sem první rybníkářské zkušenosti ze svých moravských panství a hned začíná budovat rybník Čeperka s obrovskou rozlohou 1200 ha (největší současný český rybník Rožmberk má 489 ha) a jeho stavba trvá pět let.

Podle dobových zpráv má pojmout až 96 000 kaprů. Obchod s rybami ve velkém zaručuje obrovské výnosy. „Kapr je zlatou rybou,“ míní Vilém, který si snadno spočítá, že až 70 % jeho příjmů tvoří právě rybniční hospodářství.

Nelení a pro své syny připravuje kartony popisující chov kaprů.

Vilém II. z Pernštejna objeví v rybníkářství zlatý důl.

Aby velcí nesežrali malé

Olomoucký biskup Jan Skála z Doubravy a Hradiště, přezdívaný Dubravius (1486–1553) se s Vilémem osobně zná a stráví diskusemi s ním spoustu času. Ve svém spise o rybníkářství „De Piscinis“ z roku 1547 dává k dobru jeho výrok o výnosnosti rybníkářského panství.

Barvitě popisuje tři stupně chovu českého kapra: plůdek, násadu a vlastní rybu, přesně podle pernštejnského vzoru. Když se ryby třídí a stěhují z rybníka do rybníka podle velikosti, vynáší chov nejvíc.

„Potřebuji tři kategorie rybníků, nejmenší potěrní, středně velké vejtažní a největší násadní,“ říká Vilém a jeho rybníkáři doplňují: „Jedině tak velké ryby nesežerou ty malé.“ Navíc při výlovu v rybníce plavou kapři se stejnou nebo podobnou tržní váhou a nemusí se dál třídit.

blank
Dubravius podrobně popíše, jak kapry chovat, aby pěstování bylo ziskové.

Potřebuje dokonalý přehled

Vilém přikazuje postavit základ rybničního systému, který tvoří tři kanály. První Dvakačovický zásobuje vodou z řeky Chrudimky nově vybudované rybníky jihovýchodně od Pardubic, druhý Opatovický, si bere na starosti rybníky kolem bohdanečských lázní a do třetice Počápelský, z něhož proudí vody z říčky Loučné na východ od města a do haltýřů (stavby určené pro chlazení potravin v Pardubicích).

Aby měl dokonalý přehled, co ho stavby stojí a kolik mu přiteče do kasy, zřizuje roku 1494 Registra rybniční, dokument popisující náklady na vznik rybníků. Štafetu v rybníkářství po Vilémovi přebírají jeho synové, zejména Jan, který velkorysý projekt dokončuje.

blank
Český kapr patří k žádanému zboží,

Evropa prahne po české rybě

Po českém kaprovi je tehdy poptávka v celé Evropě a Pardubicko se pyšní 230 rybníky (některé zdroje ale uvádějí, že pernštejnský velkostatek měl až 250 rybníků s celkovou výměrou až 7700 ha). Množství nalovených ryb se počítá ve džberech o obsahu 56-54 kusů ryb.

Za džber se pak po polovině 16. století platí cca 70 grošů. Na plánovaný výlov Pernštejnové uzavírají velkoobchodní smlouvy. Když je ryb více, prodává se i přímo konečným zákazníkům, pak džber stojí o asi 10 % více, tedy cca 77 grošů.

blank
Pernštejnové vychovají první generaci rybníkářů, kteří učí další, včetně Štěpánka Netolického.

Tři generace od řemesla

Ve službách Pernštejnů pracuje Kunát mladší z Dobřenic (1465–1539), který se podepisuje pod spoustu vodních děl včetně jezu na řece Labi z roku 1513. Má to v krvi, první rybníky staví už jeho dědeček, otec pracuje jako kolínský fišmistr, a tak se nikdo nediví, že rybníkářské řemeslo přebere jeho syn.

Není ovšem sám. Přibývají další rybníkáři: Jan Vlček pracující na Pardubicku kolem roku 1496, Jan Mřeň, který tu působí v letech 1508-1520 a také Kabát z Bohdanče. Vychovají první generaci rybníkářů, kteří potom vstupují do služeb dalších šlechtických rodů, a to například pánů z Hradce a Rožmberků.

Příkladem se stává Kunátův žák Štěpánek Netolický (asi 1460–1538).

blank
Marie Terezie rybníkářství příliš nefandí.

Orná půda vynese víc

Po třicetileté válce, která skončí roku 1648, ale počet obyvatel Pardubic klesne na pouhých 800 a země je zničená. Pernštejnské rybníkářství zažívá první velkou ránu. Další část zdejších vodních ploch zmizí z map v době vlády Marie Terezie (1717–1780). „Rybníkářství je příliš nákladné. Půda pro pěstování obilí vynese více,“ uvažuje panovnice a řada východočeských rybníků zaniká. Roli tu hraje nejenom větší ekonomický výnos polí, ale i skutečnost, že spousta rybníků je zanesených a čištění by bylo příliš drahé.

Stopy po pernštejnských vodních dílech tak dnes připomínají už jenom silnice na někdejších rybničních hrázích.

Foto: wikipiedia.org, pxhere.com, pixnio.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mystický Paimpontský les. Měl zde Merlin křišťálový zámek?
enigmaplus.cz

Mystický Paimpontský les. Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný blok....
Válka znovu v plném proudu?
nasehvezdy.cz

Válka znovu v plném proudu?

Eva Burešová (29) se...
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
epochanacestach.cz

Výstava: Zemědělská krajina a...

Výstava výtvarného fotografa...
Nestresujte se tolik!
panidomu.cz

Nestresujte se tolik!

Kolikrát jste už tohle vyslechli, že?...
Spatřil mořeplavec Henry Hudson skutečné mořské panny?
enigmaplus.cz

Spatřil mořeplavec Henry Hudson...

Příběhy o mořských pannách jsou staré téměř jako...
Zatracený bolševník: Co vám dokáže udělat 5metrový postrach?
epochalnisvet.cz

Zatracený bolševník: Co vám...

Ten tlustý dutý stonek k tomu přímo vybízel. Partička...
Unikátní vejce ozdobily kapli Pražského hradu
iluxus.cz

Unikátní vejce ozdobily kapli...

Pozvaní VIP hosté si na konci ledna měli možnost...
Srovná se Sára Rychlíková s divokou minulostí svého miláčka?
nasehvezdy.cz

Srovná se Sára Rychlíková...

Půvabná a nadaná herečka Sára...
Pralesničky znovu spatřeny v přírodě!
21stoleti.cz

Pralesničky znovu spatřeny v...

Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se...
Ocitla jsem se v nebi?
skutecnepribehy.cz

Ocitla jsem se v nebi?

Ten, kdo nahlédne do prostoru mezi dvěma světy,...
Studená polévka gazpacho
tisicereceptu.cz

Studená polévka gazpacho

Tradiční studená polévka gazpacho (čtěte gazpačo) je...
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz

Geometrie ve službách...

Jasná koncepce moderní vily dává vyznít...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha