Skip to content

V rámci Akce T4 nacisté zavraždili nejméně 70 000 lidí!

Po schodech zámku Fischhorn poblíž rakouského Zell am See dusají těžké vojenské boty. V jednom z pokojů v patře se přitom ukrývá německý manželský pár. Oba jsou bledí jako stěna. Žena ještě naposledy zoufale pohlédne na svého chotě, pak přistoupí k pootevřenému oknu a vrhne se z něj.

To už američtí vojáci berou za kliku pokoje. Uvnitř nacházejí vyděšeného Philippa Bouhlera (1899–1945), donedávna ještě jednoho z nejmocnějších mužů třetí říše. Je krátce po německé kapitulaci, 10. května 1945.

Šéfovi Hitlerovy kanceláře zbývá devět dnů života. Je převezen do internačního tábora poblíž bavorského Dachau. Tuší, že už ho nečeká nic pěkného. Jeho žena Helena je po smrti, ani jemu se již nechce žít. 19.

května 1945 proto rozkousne pečlivě ukrytou kapsli s jedem.

Bouhler to dotáhl mezi nejmocnější muže třetí říše (na snímku s Hitlerem, Göringem nebo Goebbelsem).

Válka ho poznamená Bouhler, rodilý Mnichovan, pochází z vojenské rodiny. Jeho otec je plukovník ve výslužbě a i on se rozhodne pro důstojnickou kariéru. Po pět let navštěvuje bavorskou královskou kadetku.

Pak ale vypuká první světová válka a on je na frontě těžce zraněn. Už nikdy nebude zcela pohyblivý. 19letý mladík však nehází flintu do žita. Hledá, kde by mohl uplatnit svůj intelekt. „Co kdybyste se stal přispěvatelem Völkischer Beobachter?“ dostává zajímavou nabídku v roce 1921.

Tehdy ještě týdeník je hlásnou troubou nově se formující nacistické strany. Philipp Bouhler dlouho neváhá. Na práci redaktora ochotně kývne, a navíc už v roce 1922 jako jeden z prvních vstupuje do budoucí NSDAP.

Hitlerův tajný rozkaz k zahájení Akce T4

Ví, co se kde šustne Za své věrné služby se roku 1925 stává říšským tajemníkem strany a v kariérním žebříčku rychle šplhá vzhůru. S nástupem nacistů k moci o osm let později se dostává do říšského sněmu jako poslanec za Vestfálsko.

Navíc se honosí titulem říšského velitele. Od roku 1934 mu pak patří post mnichovského policejního ředitele. Mladý muž, kovaný ve stranické ideologii, Hitlerovi zřejmě imponuje. Proto ještě ve stejném roce je Bouhler jmenován šéfem vůdcova kancléřství.

A tahle funkce, to je terno.

Nacisté projekt eutanazie ospravedlňují plakáty, které hlásají, že každý psychicky nemocný člověk v ústavní péči stojí Německo během svého života 60 000 říšských marek.

V Německu se nešustne nic, aby o tom Bouhler napříště nevěděl. Mladý snaživec se však především „blýskne“ v jiné roli. „Říšský velitel Philipp Bouhler a doktor Karl Brandt zodpovídají… za to, že pacienti, kteří jsou považováni za nevyléčitelné, mohou být milosrdně usmrceni.

“ Tento neoficiální výnos Adolfa Hitlera, datovaný k 1. září 1939, umožňuje rozjet naplno projekt eutanazie, známý pod krycím názvem Akce T4. Bouhler v něm sehraje smutnou hlavní roli.

Nejdříve se zaměřují na vyvraždění dětí.

Otevřel dveře k holocaustu Bouhler a další, vesměs lékaři, se činí. Jejich nová kancelář na berlínské Tiergartenstrasse 4 (odtud krycí označení T4) se schovává za vznešeným názvem Charitativní nadace pro léčbu a ústavní péči.

Ve skutečnosti se zaměřuje na vyhledávání osob nejčastěji s nějakým psychickým postižením ve všech státních ústavech po celém Německu a jejich posílání na smrt. Zpočátku se soustředí jen na děti, ale od nich není problém přejít k dospělým.

Od září 1939 do srpna 1941, kdy Akce T4 oficiálně probíhá, je podle nacistických záznamů zavražděno něco přes 70 000 lidí. Vzhledem k tomu, že s projektem eutanazie se však pokračuje neoficiálně až do roku 1945, odhady obětí Akce T4 jsou mnohem vyšší.

Hovoří se až o 275 000 mrtvých. Zpočátku jsou „nevyléčitelné“ osoby popravovány smrtící injekcí, některé umírají hlady, později jsou nešťastníci vyvražďováni v plynových komorách.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Gwrach y Rhibyn: Odpudivá noční můra z Velšských legend
enigmaplus.cz

Gwrach y Rhibyn: Odpudivá...

Wales je svérázným kusem země, který oplývá...
Chtěli se spojit s mrtvým kamarádem. Mladá dívka pak prožila děsivou noc
enigmaplus.cz

Chtěli se spojit s mrtvým...

Smutek, který lidé cítí, když ztratí někoho...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko
epochanacestach.cz

Zámek Hradec nad Moravicí:...

Pokud jste milovníky...
Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...
Krok za krokem ke krásné postavě
nasehvezdy.cz

Krok za krokem ke krásné...

Pokud chcete chůzí hubnout, bude záležet...
LAMAX Sounder2: Bomba hudebního světa
21stoleti.cz

LAMAX Sounder2: Bomba...

Píšete nám různé dopisy. Mezi ně patří i...
Moderní současnost v historickém rámu
rezidenceonline.cz

Moderní současnost v...

Citlivá práce s letitými detaily a původním vybavením se...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Kanibalové z Edinburghu
enigmaplus.cz

Kanibalové z Edinburghu

Celý příběh začíná někdy na rozmezí 15. a...
Co pomůže na zalehlé uši?
nasehvezdy.cz

Co pomůže na zalehlé uši?

Nejen při změně tlaku vzduchu, ale i...