Skip to content

V rámci Akce T4 nacisté zavraždili nejméně 70 000 lidí!

Po schodech zámku Fischhorn poblíž rakouského Zell am See dusají těžké vojenské boty. V jednom z pokojů v patře se přitom ukrývá německý manželský pár. Oba jsou bledí jako stěna. Žena ještě naposledy zoufale pohlédne na svého chotě, pak přistoupí k pootevřenému oknu a vrhne se z něj.

To už američtí vojáci berou za kliku pokoje. Uvnitř nacházejí vyděšeného Philippa Bouhlera (1899–1945), donedávna ještě jednoho z nejmocnějších mužů třetí říše. Je krátce po německé kapitulaci, 10. května 1945.

Šéfovi Hitlerovy kanceláře zbývá devět dnů života. Je převezen do internačního tábora poblíž bavorského Dachau. Tuší, že už ho nečeká nic pěkného. Jeho žena Helena je po smrti, ani jemu se již nechce žít. 19.

května 1945 proto rozkousne pečlivě ukrytou kapsli s jedem.

Bouhler to dotáhl mezi nejmocnější muže třetí říše (na snímku s Hitlerem, Göringem nebo Goebbelsem).

Válka ho poznamená Bouhler, rodilý Mnichovan, pochází z vojenské rodiny. Jeho otec je plukovník ve výslužbě a i on se rozhodne pro důstojnickou kariéru. Po pět let navštěvuje bavorskou královskou kadetku.

Pak ale vypuká první světová válka a on je na frontě těžce zraněn. Už nikdy nebude zcela pohyblivý. 19letý mladík však nehází flintu do žita. Hledá, kde by mohl uplatnit svůj intelekt. „Co kdybyste se stal přispěvatelem Völkischer Beobachter?“ dostává zajímavou nabídku v roce 1921.

Tehdy ještě týdeník je hlásnou troubou nově se formující nacistické strany. Philipp Bouhler dlouho neváhá. Na práci redaktora ochotně kývne, a navíc už v roce 1922 jako jeden z prvních vstupuje do budoucí NSDAP.

Hitlerův tajný rozkaz k zahájení Akce T4

Ví, co se kde šustne Za své věrné služby se roku 1925 stává říšským tajemníkem strany a v kariérním žebříčku rychle šplhá vzhůru. S nástupem nacistů k moci o osm let později se dostává do říšského sněmu jako poslanec za Vestfálsko.

Navíc se honosí titulem říšského velitele. Od roku 1934 mu pak patří post mnichovského policejního ředitele. Mladý muž, kovaný ve stranické ideologii, Hitlerovi zřejmě imponuje. Proto ještě ve stejném roce je Bouhler jmenován šéfem vůdcova kancléřství.

A tahle funkce, to je terno.

Nacisté projekt eutanazie ospravedlňují plakáty, které hlásají, že každý psychicky nemocný člověk v ústavní péči stojí Německo během svého života 60 000 říšských marek.

V Německu se nešustne nic, aby o tom Bouhler napříště nevěděl. Mladý snaživec se však především „blýskne“ v jiné roli. „Říšský velitel Philipp Bouhler a doktor Karl Brandt zodpovídají… za to, že pacienti, kteří jsou považováni za nevyléčitelné, mohou být milosrdně usmrceni.

“ Tento neoficiální výnos Adolfa Hitlera, datovaný k 1. září 1939, umožňuje rozjet naplno projekt eutanazie, známý pod krycím názvem Akce T4. Bouhler v něm sehraje smutnou hlavní roli.

Nejdříve se zaměřují na vyvraždění dětí.

Otevřel dveře k holocaustu Bouhler a další, vesměs lékaři, se činí. Jejich nová kancelář na berlínské Tiergartenstrasse 4 (odtud krycí označení T4) se schovává za vznešeným názvem Charitativní nadace pro léčbu a ústavní péči.

Ve skutečnosti se zaměřuje na vyhledávání osob nejčastěji s nějakým psychickým postižením ve všech státních ústavech po celém Německu a jejich posílání na smrt. Zpočátku se soustředí jen na děti, ale od nich není problém přejít k dospělým.

Od září 1939 do srpna 1941, kdy Akce T4 oficiálně probíhá, je podle nacistických záznamů zavražděno něco přes 70 000 lidí. Vzhledem k tomu, že s projektem eutanazie se však pokračuje neoficiálně až do roku 1945, odhady obětí Akce T4 jsou mnohem vyšší.

Hovoří se až o 275 000 mrtvých. Zpočátku jsou „nevyléčitelné“ osoby popravovány smrtící injekcí, některé umírají hlady, později jsou nešťastníci vyvražďováni v plynových komorách.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nevídané schopnosti buddhistických mnichů
enigmaplus.cz

Nevídané schopnosti...

Určité dovednosti, které praktikují...
Summerwind: Z kdysi honosného sídla je dnes strašidelná ruina
enigmaplus.cz

Summerwind: Z kdysi honosného...

Některé strašidelné domy jsou děsivé...
Jaká plemena se dožívají nejvyššího věku?
nasehvezdy.cz

Jaká plemena se dožívají...

Asi každý by rád, aby se jeho psí mazlíček, pokud je...
Panda proti pandě
21stoleti.cz

Panda proti pandě

Černobílé pandy jsou mezi zoology velice...
Katastrofa klepe na dveře
21stoleti.cz

Katastrofa klepe na dveře

Scénář jako z katastrofického...
Komár, největší zabiják současnosti!
epochalnisvet.cz

Komár, největší zabiják...

Nejsou velcí ani silní jako tygři, ani jedovatí jako...
Jablonec nad Nisou jako na dlani!
epochanacestach.cz

Jablonec nad Nisou jako na...

Vystoupejte v létě na...
VIP menu po celé Praze
iluxus.cz

VIP menu po celé Praze

Café Buddha působí na pražském rozvozovém trhu...
Jsme připraveni na střet s UFO. Snad k němu ale nedojde, oznámil Donald Trump
enigmaplus.cz

Jsme připraveni na střet s...

Na případné setkání a konfrontaci s...
Covid, nebo chřipka? Jak to poznat?
nasehvezdy.cz

Covid, nebo chřipka? Jak to...

Protože Covid-19 je dosud ne moc známé onemocnění,...
Umění ve skalách: Kopicův statek
epochanacestach.cz

Umění ve skalách: Kopicův...

Kopicův statek, jedna z...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...