Skip to content
reklama

Uživatelů tabákových alternativ přibývá

Namísto hořící cigarety nahřívaný tabák nebo elektronická cigareta – v posledních letech dochází k nárůstu kuřáků, kteří přecházejí k tzv. tabákovým alternativám. To podle praktických lékařů vyžaduje změnu dosavadního přístupu při sbírání informací od pacienta, vyhodnocování rizik i v samotné léčbě v jejich ordinacích.

Pomoc při léčbě závislostí praktikům komplikuje i fakt, že pacienti se sami k užívání náhražek cigaret při prohlídkách nepřiznávají a zároveň se na ně praktičtí lékaři dosud nedotazovali. Foto: Pixabay

Dochází k postupnému přesunu spotřebitelů klasického spalovaného tabáku k tzv. harm reduction výrobkům, tedy k elektronickým cigaretám nebo zahřívanému tabáku s nižším obsahem škodlivin. Pokud máme jako lékaři i těmto uživatelům pomáhat v boji se závislostí a snižovat rizika, musíme se této změně přizpůsobit.

Na tento vývoj reaguje i nový doporučený postup, který praktickému lékaři umožní vypořádat se s novou situací efektivněji,“ říká MUDr. Boris Šťastný, praktický lékař, člen výboru SVL ČLS JEP a spoluautor doporučeného postupu.

Podle něj hlavní změna spočívá ve způsobu sběru údajů o pacientech a zjišťování, zda kromě kouření neužívají jiné výrobky s nikotinem.

Není kouření jako kouření

Mnozí pacienti to nepovažují za kouření, a nemají tak potřebu lékaři o užívání jiných výrobků s nikotinem říct. Pro něj je pak obtížné pacientovi podat potřebné informace o všech aspektech alternativ kouření a pomoci mu v boji se závislostí,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, praktický lékař a vědecký sekretář SVL ČLS JEP.

blank
I proto Společnost všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP připravila nové doporučené postupy pro léčbu závislosti. Foto: Pixabay

Přestože výrobky se zahřívaným tabákem nebo elektronické cigarety představují pro uživatele na základě dostupných vědeckých důkazů nižší zdravotní rizika ve srovnání s klasickým kouřením, nemohou podle MUDr.

Šťastného zatím sloužit jako primární způsob odvykání. „Nejlepší je samozřejmě nekouřit a neužívat nikotin vůbec, naší lékařskou povinností je proto vést k tomu i pacienta. Pokud toho však není schopen, pak je přechod od spalovaného tabáku k alternativám, kde nedochází ke spalování, vhodnější,“ říká MUDr. Šťastný a dodává: „V našich doporučeních uvádíme, že ačkoli jsou například elektronické cigarety v některých zemích doporučované jako efektivní prostředek k odvykání kouření, dlouhodobé následky užívání těchto výrobků jsou předmětem studií a nejsou doposud plně známy.“

S užíváním elektronických cigaret a zahřívaného tabáku se výrazně snižuje množství vdechovaných škodlivin, jež způsobují například rakovinu plic, ani tabákové alternativy však nejsou podle MUDr. Šťastného zcela bez rizika, například kardiovaskulárního.

Lékař také varuje před náplněmi do elektronických cigaret od pochybných výrobců, u kterých není známý obsah a jež mohou být potenciálně velmi nebezpečné. Praktici nabízí pacientům, kteří bojují se závislostí na kouření, širokou škálu možností pomoci.

blank
Ty mimo jiné představí na Jarní interaktivní konferenci SVL ČLS JEP, která startuje 13. května v Praze. Foto: Pixabay

Kdo chce začít, začne

Nejdůležitější je samozřejmě vůle začít. Pak můžeme poskytnout pomoc v podobě volně dostupných nikotinových náhražek, léků na předpis či doporučení na specializovaná pracoviště pro léčbu závislostí. Od letošního roku navíc rizikové pacienty v rámci programu včasného záchytu rakoviny plic posíláme na preventivní vyšetření pomocí CT. To, jak věříme, pomůže odhalit více případů rakoviny plic v raném stadiu, a tím se zlepší vyhlídky pacientů na úspěšnou léčbu,“ vysvětluje MUDr. Šťastný.

Pilotním programem včasného záchytu karcinomu plic by mohly během pěti let projít statisíce lidí mezi 55. a 74. rokem, kteří kouří buď po dobu 20 let asi 20 cigaret denně, nebo 10 let kolem 40 cigaret za den.

Cílem programu je zachytit nádor plic včas, tak aby jej šlo operovat a odstranit.

blank
Elektronické cigarety skrývají mnohá nebezpečí. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Cloumají s vámi hormony?
panidomu.cz

Cloumají s vámi hormony?

Není to vyloučeno a možná o tom ani nevíte....
Lucidní snění: Můžeme ovládat své sny?
enigmaplus.cz

Lucidní snění: Můžeme...

Lucidní nebo také „vědomé“ snění je stav, během...
Bude se ještě někdy schopna zamilovat?
nasehvezdy.cz

Bude se ještě někdy schopna...

Když přišla ILONA...
Vím, že život se mnou dříve nebyl lehký
skutecnepribehy.cz

Vím, že život se mnou dříve...

Díky své povaze jsem přišla nejen...
Perrelet opět partnerem Globe Soccer Awards v Dubaji
iluxus.cz

Perrelet opět partnerem...

Švýcarská hodinářská značka Perrelet se stala již...
Tajemství opuštěné nemocnice: Prohánějí se v chodbách přízraky zemřelých?
enigmaplus.cz

Tajemství opuštěné nemocnice:...

Budova, jejíž některé části sloužily nemocným po...
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Chronologie Lidstva
21stoleti.cz

Chronologie Lidstva

Originální mapa Chronologie Lidstva vychází z...
Seychely, malý velký ráj
epochanacestach.cz

Seychely, malý velký ráj

Někdy je dobré se zasnít...
Jaké Gottovo tajemství chce Dominika ještě odhalit?
nasehvezdy.cz

Jaké Gottovo tajemství chce...

Tohle se nikdo neměl...
Vědci se pokusili vychýlit trasu asteroidu. Dokáží ochránit Zemi před možnou kolizí?
epochalnisvet.cz

Vědci se pokusili vychýlit trasu...

Ničivá srážka s asteroidem je oblíbeným...