Domů     Těžký život testovacích figurín: Po každé bouračce k doktorovi!
Těžký život testovacích figurín: Po každé bouračce k doktorovi!
18.1.2022

Halou zaburácí motor, následuje tvrdý náraz a předek vozu prakticky mizí. O pár chvil později vyprošťují z auta také oranžovou figurínu. Nehodu sice „přežívá“, ale půjde ještě použít? Inženýři doufají, protože nový exemplář by je přišel na pořádný balík!

První smrtelná nehoda zaviněná vozem proběhne v roce 1869, postupem času počty raněných a mrtvých raketově rostou. Vědci si lámou hlavy, jak tomu předejít. První testy probíhají za asistence mrtvol či zvířat.

Výjimkou je americký plukovník John Stapp (1910–1999), který se hned několikrát stane testovací figurínou. Absolvuje pokus na raketových saních jedoucích až 1000 kilometrů v hodině! Odborníci následně zkoumají, jak jeho tělo reaguje při prudkém zastavení.

Vítej Same!

Revoluce nastává v 50. letech, kdy vrcholí hlasy moralistů, kterým vadí neetické pokusy. V téže chvíli finišuje vývoj zbrusu nových testovacích figurín. Na trh přichází produkt s názvem Sierra Sam.

Tělo má převážně z gumy a nečekají ho příliš světlé zítřky. Na rozdíl od mrtvol dokáží technici lépe sledovat, co se děje s páteří a krkem. Primárně ho používají letecké společnosti.

Automobilový průmysl ale okamžitě zbystří, protože ve figurínách vidí obrovský potenciál. Velkým pokrokem se stává Mark I, jehož odborníci zhotoví ze sádrového odlitku dospělého muže. Lebku má obsypánou senzory, které měří zrychlení a sílu nárazu.

Páteř tvoří série kloubů, jenž dokáží simulovat pohyb té lidské. Další důležitý prvek, žebra, má z ocelových trubek. Celá figurína je potažena vinylovou kůží.

Tišší pomocníci pomáhají dopravním expertům měřit nárazy z různých uhlů a stran.(Zdroj: K. Sue/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 4.0)
Tišší pomocníci pomáhají dopravním expertům měřit nárazy z různých uhlů a stran.(Zdroj: K. Sue/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 4.0)

Figurínová rodinka

V lednu roku 1971 spatří světlo světa Hybrid I, jeho výška a hmotnost odpovídá průměrnému muži.

O pár měsíců později vychází vylepšený model Hybrid II a třetí do party přibude roku 1977. Zatím poslední model s nekreativním názvem Hybrid III je 175 centimetrů vysoký 77 kilogramů vážící. V drtivé většině testů usedá na sedadlo řidiče.

Není v tom ale sám. Občas ho vystřídá dvoumetrová figurína s přezdívkou Velký bratr, která se stokilovou váhou věrně simuluje následky nehody u mohutnějších řidičů. Součástí nové „kolekce“ je i drobnější ženský model. Zvláštní rodinku doplňují i děti.

Závaží na rozloučenou

Kostru figuríny tvoří hliník s ocelí, v hrudi najdeme šest plastových žeber. Celkově se Hybrid III skládá ze 350 rozličných částí. Drtivou většinu z nich vyrábí americká firma Denton, kde se Dumíci také montují.

Nejdříve jsou „kosti“ obalené vinylovou kůží. Až poté se celá figurína dává dohromady, velmi důležité je připevnění hlavy na tělo. Na tuto oblast technici upínají své zraky, protože během nehod dostává nejvíce zabrat právě krk.

Po kompletaci přichází na řadu senzory, kterými je figurína doslova obsypaná. Například pro měření zrychlení hlavy má Dumík v lebce nainstalovaný mašinku na měření zrychlení. Těsně před opuštěním domovské továrny zažívá model muka.

Technici jej vystavují zatěžkávacím zkouškám, jako například upuštění dvacetikilového závaží na hrudník. Pokud projde, může vyrazit vstříc svému osudu.

Dumíci zachrání za dobu své existence tisíce životů.(Zdroj: Charles E. Miller/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 2.0)
Dumíci zachrání za dobu své existence tisíce životů.(Zdroj: Charles E. Miller/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 2.0)

Drahá legrace

Jak ale vypadá takový běžný pracovní den Crash Test Dummyho? Jeho úlohu zná snad každý, sednout za volant a „užít“ si crash test. Nic ale není jen tak. Než se poprvé otočí kola vozu, prochází figurína přísnou kontrolou.

Technici především kalibrují všechny senzory a přístroje. Po připoutání čeká nešťastníka náraz do deformovatelné bariéry, která má jasně dané parametry. Dalším faktorem je rychlost, ta se pohybuje v rozmezí od 30 do 64 kilometrů za hodinu.

Po srážce se k vozidlu vrhnou odborníci a vše bedlivě zkoumají. Samotného řidiče čeká speciální zacházení, technici musí zkontrolovat na 80 senzorů!

V žádném případě se panák nevyhazuje, protože jeho cenovka se pohybuje někde mezi 200 000 až 600 000 amerických dolarů. I po vydařeném pokusu potřebují Dumíci k „lékaři“, ti zkontrolují všechna čidla. Nasazování životů zkušebních figurín ale nepřichází nazmar.

Testy v testovacím centru totiž slouží ke zlepšování bezpečnostních prvků a záchraně lidských životů.

Figuríny prochází postupnou změnou, a tak kromě dětí se můžeme setkat i s vojákem.(Zdroj: Karen Write/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 4.0)
Figuríny prochází postupnou změnou, a tak kromě dětí se můžeme setkat i s vojákem.(Zdroj: Karen Write/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 4.0)

Budoucnost Dumíků

Zatímco v uplynulých 40 letech se figuríny příliš nezměnily, do budoucna je čeká velký redesign. Panákům totiž schází jedna důležitá věc – nemají vnitřní orgány. V laboratořích firmy Toyota proto vzniká figurína, jíž by i Frankenstein záviděl!

Model THUMS 4 poskytuje až desetkrát více informací o vnitřních zraněních než jeho předchůdci. To ale není vše! Protože podle výzkumu je dnešní člověk obéznější než lidé v 80. letech, a tak musí Dumík ztloustnout. První prototypy váží 124 kilogramů.

Technici reagují i na fakt, že za volant mnohem častěji usedají starší lidé. Za tímto účelem vytvoří křehčí a menší figurínu ženy.

Foto: commons.wikimedia titulka (Zdroj: Institute for Highway Safety/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0)
Související články
Věda a technika
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Věda a technika
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Věda a technika
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
reklama
zajímavosti
Chaloupko, chaloupko, tak je mi vhod! Vážně je to pohádka?
„K lesu zády, ke mně vchodem!“ přikazuje chaloupce Ivan a Baba Jaga ihned zase mění orientaci obydlí: „K lesu vchod, k Ivanovi zády!“ Netřeba napovídat, ze kterého příběhu tato slovní přestřelka je. Naše pozornost ale cílí na unikátní obydlí. Do říše fantazie totiž patří jen jeho nadpřirozené schopnosti… EPOCHAplus.cz vás provede mrazivou krajinou Sibiře a […]
Tehuánky: Hrdé mexické herdekbaby
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Existují však společnosti, kde je tomu […]
Co možná nevíte o ptačích opeřencích
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské vlasy, chlupy a nehty. Společným základem je totiž stavební bílkovina keratin. V podstatě se jedná o zrohovatělou podobu kůže.   Již z dob dinosaurů    První jednoduché, vláknité „proto-peří“ se objevilo již u vývojově primitivních teropodních dinosaurů. Podle současných vědeckých poznatků […]
Mám to na jazyku! Kde se bere fenomén lethologica?
Počkej ještě, už to vím, tedy skoro… Podobný pocit má občas každý z nás. Prostě jsme jen miniaturní kousek od něčeho, na co si ale zaboha nemůžeme vzpomenout! Proč se to tak děje? Mozek není počítač, který má všechna data úhledně naskládaná v šuplíčcích a kde se nám hned po zadání příkazu zobrazí co potřebujeme. […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o […]
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
Krvavé rituály starého Egypta: Zvonky, které zazvoní po tisíciletích
Ke krvavým kalužím se slétají mouchy. Jeden z kněží se unaveně rozhlédne. Opodál provolává velekněz, na jehož krku se třpytí drahý pektorál, cosi k davům přihlížejících. Slova se slévají v nesrozumitelné mumlání. Další beran. Na tu práci je jich tu hodně, ale ruce už bolestí ani necítí. Takové krveprolití Egypt dlouho neviděl. Vždyť tu mají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz