Domů     Těžký život testovacích figurín: Po každé bouračce k doktorovi!
Těžký život testovacích figurín: Po každé bouračce k doktorovi!
18.1.2022

Halou zaburácí motor, následuje tvrdý náraz a předek vozu prakticky mizí. O pár chvil později vyprošťují z auta také oranžovou figurínu. Nehodu sice „přežívá“, ale půjde ještě použít? Inženýři doufají, protože nový exemplář by je přišel na pořádný balík!

První smrtelná nehoda zaviněná vozem proběhne v roce 1869, postupem času počty raněných a mrtvých raketově rostou. Vědci si lámou hlavy, jak tomu předejít. První testy probíhají za asistence mrtvol či zvířat.

Výjimkou je americký plukovník John Stapp (1910–1999), který se hned několikrát stane testovací figurínou. Absolvuje pokus na raketových saních jedoucích až 1000 kilometrů v hodině! Odborníci následně zkoumají, jak jeho tělo reaguje při prudkém zastavení.

Vítej Same!

Revoluce nastává v 50. letech, kdy vrcholí hlasy moralistů, kterým vadí neetické pokusy. V téže chvíli finišuje vývoj zbrusu nových testovacích figurín. Na trh přichází produkt s názvem Sierra Sam.

Tělo má převážně z gumy a nečekají ho příliš světlé zítřky. Na rozdíl od mrtvol dokáží technici lépe sledovat, co se děje s páteří a krkem. Primárně ho používají letecké společnosti.

Automobilový průmysl ale okamžitě zbystří, protože ve figurínách vidí obrovský potenciál. Velkým pokrokem se stává Mark I, jehož odborníci zhotoví ze sádrového odlitku dospělého muže. Lebku má obsypánou senzory, které měří zrychlení a sílu nárazu.

Páteř tvoří série kloubů, jenž dokáží simulovat pohyb té lidské. Další důležitý prvek, žebra, má z ocelových trubek. Celá figurína je potažena vinylovou kůží.

Tišší pomocníci pomáhají dopravním expertům měřit nárazy z různých uhlů a stran.(Zdroj: K. Sue/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 4.0)
Tišší pomocníci pomáhají dopravním expertům měřit nárazy z různých uhlů a stran.(Zdroj: K. Sue/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 4.0)

Figurínová rodinka

V lednu roku 1971 spatří světlo světa Hybrid I, jeho výška a hmotnost odpovídá průměrnému muži.

O pár měsíců později vychází vylepšený model Hybrid II a třetí do party přibude roku 1977. Zatím poslední model s nekreativním názvem Hybrid III je 175 centimetrů vysoký 77 kilogramů vážící. V drtivé většině testů usedá na sedadlo řidiče.

Není v tom ale sám. Občas ho vystřídá dvoumetrová figurína s přezdívkou Velký bratr, která se stokilovou váhou věrně simuluje následky nehody u mohutnějších řidičů. Součástí nové „kolekce“ je i drobnější ženský model. Zvláštní rodinku doplňují i děti.

Závaží na rozloučenou

Kostru figuríny tvoří hliník s ocelí, v hrudi najdeme šest plastových žeber. Celkově se Hybrid III skládá ze 350 rozličných částí. Drtivou většinu z nich vyrábí americká firma Denton, kde se Dumíci také montují.

Nejdříve jsou „kosti“ obalené vinylovou kůží. Až poté se celá figurína dává dohromady, velmi důležité je připevnění hlavy na tělo. Na tuto oblast technici upínají své zraky, protože během nehod dostává nejvíce zabrat právě krk.

Po kompletaci přichází na řadu senzory, kterými je figurína doslova obsypaná. Například pro měření zrychlení hlavy má Dumík v lebce nainstalovaný mašinku na měření zrychlení. Těsně před opuštěním domovské továrny zažívá model muka.

Technici jej vystavují zatěžkávacím zkouškám, jako například upuštění dvacetikilového závaží na hrudník. Pokud projde, může vyrazit vstříc svému osudu.

Dumíci zachrání za dobu své existence tisíce životů.(Zdroj: Charles E. Miller/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 2.0)
Dumíci zachrání za dobu své existence tisíce životů.(Zdroj: Charles E. Miller/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 2.0)

Drahá legrace

Jak ale vypadá takový běžný pracovní den Crash Test Dummyho? Jeho úlohu zná snad každý, sednout za volant a „užít“ si crash test. Nic ale není jen tak. Než se poprvé otočí kola vozu, prochází figurína přísnou kontrolou.

Technici především kalibrují všechny senzory a přístroje. Po připoutání čeká nešťastníka náraz do deformovatelné bariéry, která má jasně dané parametry. Dalším faktorem je rychlost, ta se pohybuje v rozmezí od 30 do 64 kilometrů za hodinu.

Po srážce se k vozidlu vrhnou odborníci a vše bedlivě zkoumají. Samotného řidiče čeká speciální zacházení, technici musí zkontrolovat na 80 senzorů!

V žádném případě se panák nevyhazuje, protože jeho cenovka se pohybuje někde mezi 200 000 až 600 000 amerických dolarů. I po vydařeném pokusu potřebují Dumíci k „lékaři“, ti zkontrolují všechna čidla. Nasazování životů zkušebních figurín ale nepřichází nazmar.

Testy v testovacím centru totiž slouží ke zlepšování bezpečnostních prvků a záchraně lidských životů.

Figuríny prochází postupnou změnou, a tak kromě dětí se můžeme setkat i s vojákem.(Zdroj: Karen Write/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 4.0)
Figuríny prochází postupnou změnou, a tak kromě dětí se můžeme setkat i s vojákem.(Zdroj: Karen Write/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 4.0)

Budoucnost Dumíků

Zatímco v uplynulých 40 letech se figuríny příliš nezměnily, do budoucna je čeká velký redesign. Panákům totiž schází jedna důležitá věc – nemají vnitřní orgány. V laboratořích firmy Toyota proto vzniká figurína, jíž by i Frankenstein záviděl!

Model THUMS 4 poskytuje až desetkrát více informací o vnitřních zraněních než jeho předchůdci. To ale není vše! Protože podle výzkumu je dnešní člověk obéznější než lidé v 80. letech, a tak musí Dumík ztloustnout. První prototypy váží 124 kilogramů.

Technici reagují i na fakt, že za volant mnohem častěji usedají starší lidé. Za tímto účelem vytvoří křehčí a menší figurínu ženy.

Foto: commons.wikimedia titulka (Zdroj: Institute for Highway Safety/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0)
Související články
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
reklama
věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale