Domů     Svatí, kteří vedli hříšné životy: Prostituce, krádeže a krveprolití
Svatí, kteří vedli hříšné životy: Prostituce, krádeže a krveprolití
15.10.2022

Mladá a pohledná dívka nasedá na loď směřující do Jeruzaléma. Jako kurtizána doufá, že z poutníků vyrazí pár třpytivých mincí a ještě si užije. Cesta ji ale zcela změní život. Domů už se nikdy nevrátí.

Když na ni po téměř 50 letech narazí poutník, málem ji nepozná. Je nahá, má šedivé vlasy a spálenou kůži po celém těle.

Většina z nás si pod slovem světec představí člověka se žlutou svatozáří, který je plně oddán Bohu. Žije v přímém souznění s desaterem a hříchy se ho prakticky netýkají. EPOCHA vás vyvede z omylu, někteří svatí totiž platí za pěkné vykuky!

Jedna z mála podobizen Olgy. (Fedor Solntsev / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Jedna z mála podobizen Olgy. (Fedor Solntsev / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Když se kněžna mstí…

Kdo: Svatá Olga Kyjevská

Hřích: Vraždy

Když Svaté Olze Kyjevské zabijí manžela, zrodí se jí v hlavě plán na tvrdou a krvavou odvetu. Těžko uvěřit, že budoucí světice si pro své soky připraví pohřbení zaživa či upálení.

Šťastná rodinka

Nesmělá dívka prožije dětství nedaleko dnešního města Pskov, ve 20 ji rodiče seženou skvělou partii v podobě kyjevského knížete Igora. Z manželství vzejde syn Svjatoslav (943–972). Jenže idylku naruší v roce 945 povstání Drevljanů.

Panovníka napadnou ve chvíli, kdy přijede vybírat daně. Surovost nezná hranic, Igorovo tělo je doslova rozpůleno na dvě části. Olga přebírá vládu, protože v době vraždy jsou právoplatnému dědicovi teprve tři roky.

Podle pohanských zvyklostí ale musí pomstít svého manžela, a tak nová vládkyně nelení. Drevljané totiž mají tu drzost a nabídnou Olze nového ženicha. Ona sama posly přijme, čekají na ně nezáviděníhodné chvíle.

Přes noc nechá vyhloubit obří jámu, do níž jsou namlouvači naházeni a pohřbeni zaživa. První část pomsty splněna! Drevljané ale vyšlou další zástupce, těm kněžna poradí, aby se před večeří pořádně vykoupali.

Unavení cestovatelé jsou uprostřed očisty, když ucítí kouř. O pár minut později je i další poselstvo po smrti.

Hostina utopená v krvi

Následuje cesta do Iskorosteně, hlavního města Drevljanů, kde má Olga vykonat tryznu za svého manžela. Uspořádá velkou hostinu, na níž se nepřátelé opijí. Chvíle, na níž čeká. Rozjíždí masakr, jemuž padne za oběť kolem 5 000 lidí! Samotné město nechá vypálit.

Po krvavé kapitole ale mnohem častěji kouká na dvořany, kteří se oddaně modlí. Po předání moci synovi odcestuje do Konstantinopole, kde ji v roce 955 pokřtí patriarcha Theofylaktos.

Svůj další život zasvětí stavbě chrámů, do přijetí křesťanství tlačí i svého syna. Ten ale odmítne, bojí se, že by se mu jeho souputníci smáli. Olga doufá, že se víra rozšíří po celé říši, to se jí ale nepodaří.

Krátce před smrtí výslovně zakáže pohanské rituály na svém pohřbu. Velké pocty se jí dostává roku 1547, kdy se stává světicí a patronkou vdov.

Setkání Marie Egyptské se starcem, který ji poskytuje oblečení. (British Library / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Setkání Marie Egyptské se starcem, který ji poskytuje oblečení. (British Library / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Ozdoba pouště

Kdo: Svatá Marie Egyptská

Hřích: Smilstvo

Každý má možnost na druhou šanci, své o tom ví také Svatá Marie Egyptská (344–421). Prostopášnici a prostitutce totiž změní život návštěva Jeruzaléma.

Výlet s překvapením

Jak je podle přídomku zřejmé, Marie se narodila v Egyptě. Ve svých 12 letech utíká z domova do Alexandrie. Nesmírně krásná dívka se v horké metropoli neztratí, chybí jí však peníze, a tak začne prodávat své tělo. Využívá svého šarmu a živí se jako kurtizána.

Když se zrovna nedostává zákazníků – žebrá či přede len. Ve třiceti se dostává na poutnickou loď mířící do Jeruzaléma. Sama Marie doufá, že by si mohla přivydělat a ještě vidět kus světa. Po příjezdu chce navštívit posvátná místa.

Při vstupu do Chrámu Božího hrobu ji ale jakási tajemná síla nedovolí vstoupit. Hříšná žena okamžitě padne na kolena a upne oči na ikonu Panny Marie. Začne usedavě plakat a přemýšlet nad svým dosavadním životem. Po několika modlitbách zkouší vstoupit do chrámu znovu, teď už jí nic nebrání!

Pohřběte mě, prosím

Zpět do Egypta nezamíří, místo toho se vydává k posvátné řece Jordán. Zároveň si zakoupí tři bochníky chleba a vyrazí do pouště. Mezi dunami písku hledá usmíření a klid. Podle vyprávění ji objeví stařec Zosim, téměř ji nepozná. Někdejší krása je fuč.

Kajícnice chodí po poušti nahá, a tak má její kůže nezdravou nahnědlou barvu. Sama Marie ho poprosí o kus oděvu, a tak jí daruje svůj plášť. Na místo se vrátí o rok později, najde však jen mrtvolu vyzáblé ženy se šedivými vlasy.

V písku vedle objeví prosbu o řádném pohřbení. A tak Zosim za asistence lva vyhloubí díru, do níž Marii uloží. Dnes bývá napravená hříšnice spojována s bděním nad padlými ženami, stejně jako třeba Máří Magdaléna.

Svatý Augustin zachycen na obraze se svou matkou Monikou, která se jednou také stane světicí. (Ary Scheffer / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Svatý Augustin zachycen na obraze se svou matkou Monikou, která se jednou také stane světicí. (Ary Scheffer / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Slavný filozof s temnou minulostí

Kdo: Svatý Augustin

Hřích: Smilstvo, krádež

Jeden z největších křesťanských filozofů Svatý Augustin (354–430) má nejlepší předpoklady jít zbožnou cestou. Klopýtne a chvíli, k nelibosti rodičů, dokonce stráví v sektě.

Do Mirka Dušína má daleko

Vyrůstá v dnešním Alžírsku, otec Patricius je pohanem a pracuje jako římský úředník. Na druhou stranu matka Monika (332–387) je plně oddána Bohu, ostatně sama se jednou stane světicí. Manžela nakonec ke katolictví přesvědčí až na smrtelné posteli.

Jejich synek ale neroste podle představ, se spolužáky například krade jablka z cizího sadu. Nestojí za tím hlad, ale zkrátka ho láká to, že to nebylo dovoleno. Už v této době Augustin přemítá nad tím, že lidská osoba je přirozeně nakloněna ke hříchu.

Myšlenku potvrzuje i on sám, žije promiskuitně. Jako sedmnáctiletý jinoch se chlubí ostatním chlapcům, jaké má úspěchy u žen. Aby je trumfnul, sahá ke lži.

Románkům se nebrání, s jednou dívkou žije mimo svazek manželství téměř 15 let, narodí se mu dokonce syn Adeodatus (372–388). Svým chováním rmoutí matku, ta se za jeho polepšení neustále modlí.

Konečně křest

Hůl nad ním definitivně zlomí ve chvíli, kdy se její nezbedný synátor přidá do manichejské sekty. Dnes už zaniklé náboženství je na hony vzdáleno od křesťanství. Po devíti letech procitne i sám Augustin a rozhodne se, že se stane knězem.

Přesídlí do Říma, odmítne nabídky sňatku a v roce 386, ve věku 31 let, se konečně nechává pokřtít. Obřad vykoná Svatý Ambrož (340–397) a svěcená voda dopadne i na čelo Augustinova syna. Obrátí se na správnou víru, začne psát, dokonce vyučuje rétoriku.

Postupně se stává uznávaným filozofem, jehož spisy čteme dodnes. Samotný Augustin umírá po krátké nemoci, na svatořečení čeká až do roku 1298, kdy mu svatozář nad hlavu zavěsí papež Bonifác VIII. (1235–1303). Dnes je vnímán jako patron pivovarníků, tiskařů a teologů.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Phillippe de Champaigne / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Historie
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
Historie
Hitler a Stalin: Strach z otravy a skromné chutě diktátorů
Zatímco miliony lidí hladověly, dva z největších zločinců 20. století jedli vegetariánská jídla a jednoduché polévky. Jak vypadaly stravovací návyky Adolfa Hitlera a Josifa Stalina? Mladá Němka Margot Wölková (1917–2014) za druhé světové války na rozdíl od mnoha jiných lidí nestrádala. Po dva roky dostávala každý den připravené jídlo, vždy vegetariánské a velmi čerstvé. Vůbec […]
Historie
Atentát na Abrahama Lincolna: Vteřiny před výstřelem
Osudová noc 14. dubna 1865 navždy změnila americké dějiny. Zatímco publikum ve Fordově divadle propuká v salvy smíchu, jeden muž připravuje nejtragičtější scénu této historické hry. Umělá inteligence nyní detailně rekonstruuje poslední okamžiky před výstřelem, který zabil prezidenta Lincolna – muže, který sjednotil národ, ale rozpoltil společnost. Události podle umělé inteligence Atentát na Abrahama Lincolna: […]
reklama
věda a technika
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
reklama
zajímavosti
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz